Prim-divizionara SCM Timişoara, cu absenţe importante în lot a avut 11 puncte avans în Ghencea, dar a pierdut cum doare mai tare, la un punct diferenţă în faţa Stelei. Meciul a contat pentru Cupa României, iar situaţia trupei bănăţene se complică.
Timişoara a avut o primă repiză foarte bună, a deţinut controlul şi s-a desprins până la pauză. Boldor a deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă, 0-3, „militarii” au intrat pentru prima dată în avantaj, după eseul lui Boboc, transformat de Conache, 7-3, dar Timişoara a răspuns prin două eseuri de manual. Stephan Shennan a reuşit un super-contraatac, şi-a lansat o minge de urmărire şi a culcat balonul în terenul de ţintă advers, Boldor ratând însă cele două puncte adiţionale, apoi Iliesa a avut o cursă fantastică de mai bine de 60 de metri, care s-a finalizat cu eseul lui Dragoş Ser, transformat de Boldor, 7-15 după 40 de minute.
SCM USV a început perfect şi repriza secundă, Plai concretizând o lovitură de pedepasă, 7-18 şi Timişoara era favorită la câştigarea partidei. Unele decizii ale centrralului Iordăchescu, care nu s-a dezminţit nici de această dată din a „faulta” echipa bănăţeană, a băgat Steaua în joc. Un galben uşor văzut de oaspeţi, a adus o superioritate pentru gazde, care s-a simţit pe tabelă. A fost prima dată un eseu, după o tuşă, cu maul-ul mergând până în terenul de ţintă, Prince Gaoseb culcând balonul în terenul de ţintă, Conache transformând, iar apoi, încă o dată cu înaintarea, Ciocoiu reuşind eseul pentru 19-18!
Până la final, Timişoara a atacat cu toate liniile, a avut şanse, a ratat chiar şi o penalitate prin Boldor, dar Steaua s-a apărat agresiv menţinând avantajul minim. Managerul sportiv Dănuţ Borzaş a atacat şi de această dată arbitrajul, având la un moment dat intenţia de a scoate echipa de pe teren.
Aşadar, eşecuri cu echipele bune, Steaua şi Dinamo, şi victorii cu cele considerate mai slabe, Rapid şi U Cluj, iar Timişoara mai are de disputat un meci şi are nevoie de puncte cu Baia Mare pentru a se asigura de calificarea în semifinale.
Competiţia se va întrerupe după jocurile din acest weekend, pentru participarea echipei Lupii României în Rugby Europe Super Cup.












































Comentarii prin facebook