Prima licitație importantă a anului 2026. Se caută constructor pentru transformarea Pieței Küttel

Proiectul de transformare totală a Pieței Küttel a fost lansat în licitație publică. Firma sau grupul de firme câștigătoare vor realiza execuția lucrărilor de regenerare urbană a Pieței amintite.

Valoarea lucrărilor este de aproximativ 66 de milioane de lei, iar durata lucrărilor de trei ani.

Transformarea unei suprafețe de peste 26.000 de metri pătrați din cartierul istoric losefin implică, printre altele, reamenajarea zonelor pietonale, amenajarea de piste de biciclete și de benzi dedicate transportului public, modernizarea sistemului de iluminat, precum și a infrastructurii de utilități. Totodată, în Piața Mocioni va fi amenajată o fântână arteziană la nivelul solului, cu jocuri de apă și lumină, în jurul căreia vor fi bănci circulare din beton armat, placate cu dale din granit și şezut metalic.

Investiția municipalității prevede și refacerea carosabilului, precum și reorganizarea circulației pentru a crește siguranța tuturor participanților la trafic. Astfel, vor fi montate semafoare și indicatoare pentru șoferi, pietoni și bicicliști. De asemenea, vor fi amenajate 68 de locuri de parcare, dintre care 10 pentru stația de taxi și 4 destinate persoanelor cu dizabilități.

E prima licitație a anului pentru un proiect fanion pentru Timisoara care va scoate la lumină potențialul extraordinar al zonei Mocioni. Acum, zona este folosită mai ales ca spațiu de tranzit, și prin această regenerare urbană ne propunem să o transformăm într-un nou centru al orașului, viu și deschis oamenilor”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Zona de intervenție include Bulevardul 16 Decembrie 1989 – tronsonul cuprins între Splaiul Tudor Vladimirescu (parțial) și Piața Mocioni, Piața Sfânta Maria, Piața Mocioni și intrările pe străzile adiacente – Gheorghe Doja (parțial), Miron Costin (parțial), Timotei Cipariu (parțial), Nedelcu Zugrav (parțial), Moților (parțial), Ady Endre (parțial), Emanoil Gojdu (parțial), Laurian August Treboniu (parțial), lon Eliade Rădulescu (parțial).

Proiectul „Regenerare urbană – Zona Piața Mocioni” beneficiază de o finanțare de peste 38 de milioane de lei (TVA inclus) din fonduri nerambursabile prin Programul Regional Vest 2021-2027. Municipalitatea asigură pentru investiția peste 28 de milioane de lei (TVA inclus). Durata estimativă a lucrărilor este de 3 ani.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

Jebeleanu Constantin a spus: (ianuarie 2nd, 2026 at 16:25 )

Károly Küttel
„Strămoșii săi proveneau din Anglia, de unde au fost nevoiți să fugă în timpul Războiului de 100 de Ani, și s-au stabilit în Baden. Apoi, în 1689, s-au mutat în Ungaria. S-a născut ca fiul cel mare al unei familii de farmaciști. A studiat dreptul la Pesta, iar după finalizarea studiilor, în 1840 s-a stabilit la Timișoara, unde a ocupat inițial o funcție de avocat. Apoi a lucrat la tribunalul districtual, apoi în 1848 a devenit senator de Temesvár.

A fost membru fondator al primei companii bancare din Timisoara și a fost membru al consiliului de supraveghere până în 1855.

În 1859 a fost ales primar. În timpul celor două mandate ale sale, orașul a fost demilitarizat. De asemenea, a continuat construcția de drumuri în interiorul zidurilor cetații și în suburbii.
pavarea trotuarelor în interiorul cetații.
înființarea Departamentului de Pompieri Voluntari Timișoara
introducerea tramvaiului tras de cai
înființarea Liceului Nikolaus Lenau de astăzi
înființarea mai multor parcuri orășenești
înființarea unor spitale din oraș
înființarea Teatrului Ferenc József, astăzi Teatrul Național și Opera Timișoara”

Alexandru Mocioni:
„fost un om politic român, deputat în mai multe legislaturi în Camera Ungară a Parlamentul de la Budapesta, unde a intrat pentru prima dată la vârsta de 24 de ani. A propus și a sprijinit înființarea unui Partid Național al românilor din Banat și Crișana, al cărui președinte a fost timp de patru luni; a militat pentru drepturile românilor din Banat și din Transilvania.
Familia sa macedo-română, a mocioneștilor, este originară din provincia Aspropotam a Tesaliei, numele ei inițial fiind, se pare, Muciu sau Muceană, Mocioni fiind forma românească a numelui”
„În Parlamentul maghiar a prezentat numeroase proiecte de lege iar discursurile sale l-au făcut unul dintre cei mai faimoși, dar și cei mai redutabili adversari politici. Proiectele sale de lege au vizat direct protejarea prin lege a drepturilor națiunilor conlocuitoare din Ungaria Mare, cu accent pe protejarea drepturilor românilor.”
A renunțat la mandat și s-a retras din Parlament în 18 aprilie 1874 deoarece în acea legislatură nu s-a mai permis discutarea chestiunii naționalităților, iar intervenția reprezentanților națiunilor nemaghiare n-a mai fost admisă.
Printre altele, a prezentat în 1872 primul proiect de lege pentru înființarea unui teatru românesc dar și petiția tinerilor români pentru a dezbate proiectul de lege privind înființarea unei universități în limba română, la Cluj”
„În anul 1872 a fost factorul determinant al înființării băncii Albina, donând 300.000 forinți pentru constituirea capitalului social și fiind până în 1874 președintele Consiliului de administrație”
„Alexandru Mocioni și membrii familiei sale au donat 60 000 de coroane pentru clădirea Catedralei Ortodoxe din Sibiu, 50 000 de coroane fondului cultural al Arhidiecezei de Sibiu, 24 000 de coroane pentru construirea muzeului ASTREI din Sibiu, 12 000 de coroane fondului Liceului din Brad. Au susținut, de asemenea, Alumneul român național din Timișoara. Ca membru fondator al Societății pentru fond de teatru român, la înființarea acestuia în 4 octombrie 1870 a contribuit cu 1850 de florini.

A oferit zeci de burse de studii pentru studenții români.”

Restaurantul Sinaia:
-fostul restaurant de lux „Elite”

Daniel a spus: (ianuarie 2nd, 2026 at 18:30 )

Trebuie pornit urgent proiectul pentru că nu se știe ce se va întâmpla cu procesul pe care Fritz îl are cu ANI și poate rămâne vicele Lațcău cu cartierul unde locuiește neregenerat și cu zgomot de la trafic. Desigur că face și o fântână cu jocuri lumini pentru robulieni ca să nu se poată spune că nu face pentru toți deoarece Fritz știe că trebuie păstrate aparențele, lucru la care de altfel excelează.
Acum se pune întrebarea și cine va benefica de respectivele amenajări și cine va opta să se recreeze acolo pe lângă tramvaie în loc să se ducă în unul din marile parcuri apropiate sau pe malul Begăi. Astfel de argumente false nu țin decât la naivii care pot vota astfel de specimene care își văd de interesele lor personale și impun ideologia eco-marxista asupra orașului și a cetățenilor săi. Mulți vor spune că actualul face și Robu nu a făcut, ceea ce este eronat pentru că fostul primar a spus că fondurile europene vin pentru strangulări de trafic și tot felul de fantasmagorii, nu pentru ce avem noi nevoie, dar iată că s-au găsit suficienți păcălici care să voteze un șarlatan care exactă asta face. Vom vedea pe unde vor mai circula cei care își duc copiii la școală și tranzitează acea zonă, adică cartierul general al familiei Lațcău.
P.S.
Fântână nu va fi și muzicală? Nu de alta dar dacă se risipesc bani inutil, să se cheltuie cu vârf.

jo a spus: (ianuarie 3rd, 2026 at 09:10 )

PiT Kuttel ? Presa ar trebui sa ofere informatii corecte, se pare ca nu e cazul aici. Orice e impotriva romanilor e binevenit la aceasta publicatie.

TM a spus: (ianuarie 4th, 2026 at 05:27 )

Ce mama dracului e contra romanilor in a reface o infrastructura in oras, mai ales ca zona nu a mai fost modernizata de mai bine de 20 de ani. Sunt cativa comentatori aici care au impresia ca acest forum este cenaclu literar iar ei publica proza scurta.Ideea este ca daca se face precis ca e vreo smecherie iar daca nu se face de ce nu se face.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Primarul Dominic Fritz vorbește despre ce se va întâmpla în continuare

După ultimele evenimente care au culminat cu legiferarea „amendamentului Fritz”, încă primarul Timișoarei a vorbit despre ce va urma, promițând că va rămâne un timișorean implicat. „Vă mulțumim pentru toată susținerea. Va promitem că nu ne oprim! Am primit mii de mesaje în ultimele zile: ce se întâmplă mai departe? M-am întâlnit azi cu prieteni,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarul Dominic Fritz vorbește despre ce se va întâmpla în continuare
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Dominic Fritz continuă lupta și după pierderea mandatului de primar: ”Eu rămân timișorean”

La scurt timp după ce Legea ANI a fost publicată, principalul vizat de amendamentul pierderii mandatului inclus în actul legislativ, Dominic Fritz, ne anunță că nu se lasă și rămâne la Timișoara, dar și președinte al USR. Din septembrie, conducerea primăriei va fi preluată de cei doi viceprimari, mai subliniază acesta. În ceea ce privește...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz continuă lupta și după pierderea mandatului de primar: ”Eu rămân timișorean”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Warriors Timișoara a luat cu asalt Bucureștiul la penultima etapă a Naționalelor de minirugby

În weekendul 29-30 august 2026, Bucureștiul a găzduit Turneul „Adrian Andronic”, penultima etapă a Circuitului Național de MiniRugby din acest sezon. Competiția s-a încheiat cu succes, iar câștigătoarele celor trei categorii de vârstă au fost stabilite în urma finalelor pasionante disputate pe Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf”. La competiție au participat și sportivii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Warriors Timișoara a luat cu asalt Bucureștiul la penultima etapă a Naționalelor de minirugby
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Colterm începe probele la rece înainte de noul sezon de termoficare

Verificați etanșeitatea instalațiilor interioare de termoficare de la oraș și deschideți robineții de alimentare. Societatea de termoficare Colterm a anunțat demararea probelor la rece pentru sistemul de încălzire, pentru noul sezon rece. Astfel, între 7 și 21 septembrie, se vor desfășura, etapizat, probele de presiune la rece, inclusiv încărcarea cu apă a instalațiilor interioare ale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Colterm începe probele la rece înainte de noul sezon de termoficare

Economic vezi arhiva Economic

Centura Vest Timișoara a ajuns la 15% din total

Șantierul de realizare a Centurii Vest, de ocolire a Timișoarei, singura bucată rămasă de construit, a ajuns la 15 la sută din total. Mobilizarea constructorului este una bună, spune Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, care a mers pe șantier, personal, pentru a vedea cum decurge investiția. Vizita vine după ce, în urmă cu o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centura Vest Timișoara a ajuns la 15% din total

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În weekendul 29-30 august 2026, Bucureștiul a găzduit Turneul „Adrian Andronic”, penultima etapă a Circuitului Național de MiniRugby din acest sezon. Competiția s-a încheiat cu succes, iar câștigătoarele celor trei categorii de vârstă au fost stabilite în urma finalelor pasionante disputate pe Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf”. La competiție au participat și sportivii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Warriors Timișoara a luat cu asalt Bucureștiul la penultima etapă a Naționalelor de minirugby
Verificați etanșeitatea instalațiilor interioare de termoficare de la oraș și deschideți robineții de alimentare. Societatea de termoficare Colterm a anunțat demararea probelor la rece pentru sistemul de încălzire, pentru noul sezon rece. Astfel, între 7 și 21 septembrie, se vor desfășura, etapizat, probele de presiune la rece, inclusiv încărcarea cu apă a instalațiilor interioare ale...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Colterm începe probele la rece înainte de noul sezon de termoficare
Circulația rutieră de tranzit în zona Caransebeș va fi afectată începând de astăzi. De marți, 1 septembrie, pe Centura de Ocolire Caransebeș, sectorul km 0+310 – 12+073, vor demara lucrări de consolidare. Durata de execuție a contractului este de 18 luni, iar lucrările se vor desfășura cu menținerea circulației pe varianta ocolitoare. Executarea lucrărilor sub...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aveți drum în zona Caransebeș? Pe centura de ocolire a orașului sunt lucrări, se introduc semafoare
RETIM Ecologic Service S.A. anunță preluarea, începând de astăzi, a funcției de Director Economic de către Adina Hanza. Funcția a fost exercitată temporar de Dr. Radu Merica din 15 februarie 2026. „Am preluat temporar această responsabilitate în februarie, într-o perioadă de tranziție pentru companie. Odată cu această numire, mandatul meu executiv se încheie, iar eu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul RETIM consolidează diversitatea în echipa de management
Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) își reafirmă rolul de pol regional în inovarea educațională, găzduind recent cea de-a treia întâlnire transnațională din cadrul proiectului internațional Erasmus+ KA2 EcoAI EduNetwork Initiative (EAIEN). Evenimentul a reunit timp de două zile specialiști și cadre didactice din România, Turcia și Grecia, transformând Timișoara și Sântana (Arad) în centre de dialog...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Educația viitorului se dezbate la Timișoara: UPT a găzduit a treia întâlnire transnațională a proiectului european EAIEN
Naționalul din Timișoara deschide Stagiunea 2026 – 2027 cu reînnoitul entuziasm al începuturilor și cu energia care caracterizează acest teatru, propunând publicului o serie de spectacole care pun în dialog intelectul și sensibilitatea. Plecând de la premisa că trebuie să reprezinte un pilon central pentru o comunitate conectată cultural și artistic, TNTm propune în luna...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Spectacolul „Bolnavii”, în premieră la deschiderea Stagiunii Teatrului Național Timișoara
Made by Society, brand de fashion inspirat de cultura streetwear, își extinde prezența în rețeaua IULIUS, iar pe 28 august 2026, a inaugurat două noi magazine, în Iulius Town Timișoara și Iulius Mall Cuj, iar în Palas Iași a redeschis locația într-un nou spațiu. Până la finalul anului, brandul își va continua expansiunea prin deschiderea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă destinație pentru iubitorii de fashion: Made by Society s-a deschis în Iulius Town
Începând de luni, 31 august, liniile 15, 16, E3 și M3 au revenit la traseele normale, mai devreme decât era prevăzut inițial, odată cu finalizarea lucrărilor desfășurate pe Calea Martirilor, anunță Societatea de Transport Public Timișoara. Mijloacele de transport care deservesc aceste linii nu mai circulă pe traseele deviate stabilite temporar pe durata lucrărilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai multe linii de transport public revin pe traseul de pe Calea Martirilor
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.