Preşedintele USR, Dominic Fritz, a recţionat imediat după căderea în parlament a Guvernului PSD, condus de un PNL-ist trădător. Fritz spune că toţi cei care au stat în spatele acestui guvern au dat dovadă de aroganţă, dar au sfârştit prin a fi umiliţi de extremişti.
Dominic Fritz aminteşte că în spatele guvernului eşuat în parlament se vede Nordis, inflație și cutii de pantofi.
“Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni. Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani. Cei mai mulți dintre noi sunt sătui de nedreptate și este atât de ușor să cadă pradă unor vorbe frumoase. După șase ani ca primar al Timișoarei, știu sigur că este nevoie de echipă dacă vrem să facem dreptate. Nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară. Miniștrii USR au dovedit că se poate”, a transmis liderul USR.
Fritz a reiterat ideea că USR este pregătit pentru a face parte dint-un guvern minoritar.
“După haosul iresponsabil și înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună. Sunt mândru că, neclintit, USR a rămas consecvent față de valorile pentru care a primit încrederea cetățenilor. Ne vom lupta și în continuare pentru o Românie corectă, prosperă, europeană”, a încheiat Fritz.











































Comentarii prin facebook