Arhiva pentru eticheta: baschet masculin

Timișoara se impune categoric sub panoul din Bănie

SCM Timișoara a reușit o evoluție de pus în ramă la Craiova, în al treilea meci din cadrul grupei 11-18 a Ligii Naționale de baschet masculin. După un joc pe care l-a dominat cap-coadă, gruparea alb-violetă s-a impus cu 83-66, al treilea succes din tot atâtea posibile în această fază a competiției. După un prim

Victorie dulce. Timişoara opreşte seria negativă din campionat şi bate rivalul tradiţional, Dinamo

Echipa de baschet a Timişoarei a învins cu 91-82 pe Dinamo București într-un joc care a contat pentru Conferința A și u întrerupt astfel seria celor patru înfrângeri la rând în campionat. Diferenţa s-a făcut în sfertul 3, unul de poveste pentru gazde. Prima repriză a fost extreem de echilibrată, cu ambele echipe la conducere,

Am pierdut un meci, dar am câștigat o echipă! Și publicul…

CSM CSU Oradea a făcut, cu emoții, pasul către semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 91-87 la Timișoara marți în meciul trei al seriei din prima rundă a playoff-ului. A fost nevoie însă de prelungiri ca bihorenii să se impună, după o replică foarte bună a bănățenilor, lipsite și de această dată de aportul

Succes meritat sub panou! Timișoara a învins clar Sibiul

SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara a învins BC CSU Sibiu, scor 92-79, în cadrul partidei de deschidere a etapei a 24-a din Liga Națională de baschet masculin. Partida a avut loc luni seara, la Sala Constantin Jude din Timișoara. S-a jucat mai repede, deoarece de marți se va monta un parchet special pentru returul finalei

Clujul s-a impus fără probleme sub panoul Timişoarei

SCM Timișoara a primit vizita echipei U-BT Cluj-Napoca, într-o restanță din etapa a 20-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, cel mai puternic adversar din întreg campionatul. După un meci în care bănăţenii s-au ţinut bine doar în sferturile 1 şi 3, oaspeţii s-au impus clar, 89-53. Începutul a fost pe contre, 2-7, 15-10, 17-21,

Leii din Banat întâlnesc acasă Steaua. E nevoie de public şi de victorie

Baschetbaliștii de la SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara au reintrat într-un ritm nebun de meciuri, pe care îl vor menține până la finalul acestei luni. Ei vor întâlni Steaua București, miercuri, 18 ianaurie, de la ora 18,30, în sala Constantin Jude. Partida contează pentru etapa a XVI-a, antepenultima din prima fază a Ligii Naționale. Echipa

Eşec la debutul în noul an. Prima înfrângere acasă din noul sezon

Prim-divizionara de baschet SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara a suferit o înfrângere severă în faţa echipei CSO Voluntari într-un meci contând pentru etapa a 13-a a Ligii Naţionale. După 40 de minute în care oaspeţii au fost vioara întâi, tabela a „îngheţat” la 72-97. În primul sfert, jocul a fost extrem de echilibrat, având loc

baschet

Eşec la Galaţi. Baschetbaliştii, doar la a doua înfrângere în opt partide

SCM Ohma Mozzart Bet Timișoara a pierdut la Galaţi cu scorul de 80-88 în ultima etapă a turului Conferinţei B din prima ligă de baschet masculin. Fără Adam Mirkovic, indisponibil şi cu Nikola Gajic abia revenit după o accidentare, bănăţenii au suferit al doilea eşec în opt partide. Galaţiul a avut un start furibund, orice

Duel tare sub panou. Timişoara întâlneşte Dinamo

Echipa de baschet a Timişoarei va deschide etapa a VI-a din sezonul regular al Ligii Naționale de baschet. Leii din Banat vor primi vizita unei formații ce și-a consolidat considerabil lotul înaintea acestui sezon, Dinamo București. Partida va avea loc vineri, 18 noiembrie, de la ora 18,00, la sala Constantin Jude, și vine după o

Aproape de o revenire istorică. Timișoara a pierdut cu Oradea, dar nu s-a predat

CSM CSU Oradea a câștigat meciul restant de pe terenul formației SCM OHMA Timișoara, scor 67-62, într-o partidă care a contat pentru etapa a 14-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. La data partidei, mai mulți bihoreni au avut COVID și clubul bănățean a fost de acord cu amânarea. Însă astăzi și echipa timișoreană a

Cu multe absențe în lot, Timișoara nu a mai putut trece și de al zecelea val

CSO Voluntari a trecut cu 90-77 pe terenul lui SCM OHMA Timișoara într-un meci restant din etapa a 16-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin și a oprit seria de 9 victorii la rând a bănățenilor. Voluntariul a început foarte bine partida, coșurile lui Thompson și Moldoveanu modificând situația de pe tabelă pentru 0-5, Nikola

Leii din Banat încep o nouă serie de cinci meciuri în 15 zile

Meciuri pe bandă rulantă. Abia ieșiți dintr-o serie de cinci meciuri în 15 zile, baschetbaliștii de la SCM OHMA Timișoara intră într-o nouă perioadă plină de jocuri, 1-15 aprilie. Aceasta se deschide cu partida din deplasare, de la Craiova. La cinci zile de la succesul cu CSM Galați, leii din Banat vor evolua vineri, 1

În sfârşit acasă! După mini-turul României, SCM Timişoara va evolua pe teren propriu

Prim-divizionara de baschet masculin SCM OHMA Timișoara întâlnește CSU Sibiu, mâine (sâmbătă, 19 martie), ora 18,00, în etapa a XXIV-a a LNMB. Partida va avea loc la sala Constantin Jude, cu intrarea liberă și fără restricții sanitare. Echipa alb-violetă este într-o serie activă de cinci victorii, ultimele trei obținute în deplasare, la Ploiești, Constanța și

Timisoara - Galati baschet

5 meciuri în 15 zile. SCM Timişoara începe seria cu un meci la malul mării

Echipa de baschet a oraşului a plecat spre Constanța, pentru primul dintre cele două meciuri pe care le va juca pe teren străin, în această perioadă. Este o deplasare „legată” cu cea de la Focșani, unde Leii din Banat vor disputa o restanță din etapa a 19-a a Ligii Naționale. Jocul de la malul mării,

„Leii” s-au distrat cu „câinii”! Victorie clară pentru Timișoara sub panou

SCM Timișoara a învins categoric Dinamo București, scor 97-71, într-un meci din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2021/22. Bănăţenii au ajuns astfel la 8 victorii în campionat, patru dintre ele fiind obţinute în faţa echipelor din Bucureşti. După un start echilibrat de joc, formația antrenată de Dragan Petricevic s-a dezlănțuit pe faza ofensivă

E altfel lumea dincolo de Carpați! Timișorenii, obligați să joace deși au oameni infectați cu COVID

SCM OHMA Timișoara a făcut astăzi primul antrenament, după o perioadă de carantină de cinci zile. Ca urmare a cazurilor Covid din lot, „Leii din Banat” nu s-au antrenat de sâmbătă încoace. Și chiar dacă ai au păsuit o echipă lovită de Covid, iată că în „Regat” altfel se judecă lucrurile. Clubul de baschet timișorean

baschet

Program încărcat pentru SCM OHMA în ianuarie

Chiar dacă meciul de sâmbătă, 8 ianuarie, cu CSM Oradea, a fost amânat la solicitarea formației bihorene, programul lunii ianuarie rămâne foarte plin pentru Leii din Banat.   Așadar, dacă meciul cu bihorenii se va juca în februarie, amânat datorată COVID-ului apărut în lotul echipei de pe Crișul Repede, celelate partide se vor disputa la

Baschetbaliştii Timişoarei înving la pas în Giuleşti

SCM OHMA Timișoara nu a avut niciun fel de emoție în primul meci din 2022. Bănățenii s-au impus cu scorul de 79-61, pe terenul celor de la Rapid București şi au întrerupt astfel serie de trei înfrângeri la rând ajungând acum la 7 victorii şi 6 eşecuri. Elevii lui Dragan Petricevic au pornit cu dreptul

Ne bătură. Craiova s-a impus în primul meci sub panou cu Timișoara, urmează dubla din Cupă

SCM Universitatea Craiova a trecut de SCM Timișoara, în deplasare, într-unul dintre cele mai atractive meciuri ale etapei cu numărul 12 din Liga Națională. Scorul final a fost 76-82 în favoarea oaspeților. Diferența s-a făcut în sfertul secund, unul foarte bun făcut de olteni, dar și datorită ratărilor de la distanță ale bănățenilor și mai

Leii din Banat joacă de trei ori cu Leii din Bănie, până la finalul anului

Ca în fiecare an, baschetul nu se oprește nici în perioada sărbătorilor de iarnă. Până se va schimba anul, mai sunt programate o etapă din Liga Națională și cele două manșe din sferturile de finală ale Cupei României. În campionat, SCM OHMA Timișoara va înfrunta SCM U Craiova, în etapa a XII-a, la sala Constantin