Arhiva pentru eticheta: leii din banat

Returul începe pentru Lei cu un meci în deplasare

Returul părții secunde a campionatului de baschet ia startul pentru echipa viola cu o deplasare în Moldova. Alb-violeții întâlnesc CSM Focșani, mâine (vineri, 8 martie), de la ora 17.00. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara ocupă prima poziție în grupa locurilor 11-18, cu 18 puncte, în timp ce vrâncenii se găsesc pe poziția a șasea, cu

SCM Timişoara mai pune o victorie în Alpe Adria Cup şi conduce grupa

Au intrat mai greu în meci, dar revenirea a fost perfectă. SCM Timişoara vine acasă cu o victorie de la Olomouc, în Cheia, unde s-a impus în derbiul rundei, 81-71. Gazdele au început perfect şi s-au dus la 24-12, bănăţenii revenind, dar doar puţin până la pauza mare, ratând multe aruncări din afara careului, 38-32.

Victorie importantă pe Dunăre

Echipa de baschet a Timişoarei a pornit cu dreptul în returul Ligii Naționale de Baschet Masculin, sezonul regular. Leii din Banat au trecut de CSM Galați în deplasare în etapa a zecea, scorul final al confruntării fiind de 88-79. Timişoara a reuşit unul din cele mai bune meciuri ale sezonului, într-un moment important când avea

Leii din Banat au nevoie de al şaselea jucător. Eşti aşteptat să încurajezi echipa în meciul cu Dinamo

Leii din Banat revin la meciurile din campionat, după cel de-al treilea succes consecutiv din Alpe Adria Cup. Echipa viola va juca vineri, 10 noiembrie, la ora 19.00, cu Dinamo București, în sala Constantin Jude, întâlnire din etapa a VIII-a a sezonului regulat. Partida vine la doar 72 de ore distanță de înfruntarea de marți,

Leii din Banat vor să oprească Rapidul

Leii din Banat continuă seria meciurilor miercuri-sâmbătă cu o înfruntare pe teren propriu. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara întâlnește Rapid București, în etapa a V-a a Ligii Naționale, Seria A. Partida va avea loc sâmbătă, 21 octombrie, la ora 19.00, la sala Constantin Jude. Echipa bănăţeană are o linie de clasament cu două victorii și

Eșec așteptat la Cluj, însă Timișoara a avut o revenire frumoasă în ultimul sfert

U-BT Cluj-Napoca s-a impus cu 74-65 vineri seara în duelul de acasă contra celor de la SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara, în deschiderea etapei a 25-a din Liga Națională de Baschet Masculin. Meci cu destule răsturnări de scor, ratări și posesii pierdute, dar și cu faze spectaculoase și reușite de senzație. Bănățenii au greșit mult

„Le mulțumim spectatorilor că vin în număr mare. Trebuie să ne creștem nivelul jocului”

Leii din Banat au cedat ieri pe teren propriu, în fața formației SCM U Craiova, 72-85 și rămân fără victorie în Top 10. În ciuda unei reveniri în sfertul 4, SCM OHMA Mozzart Bet nu a mai putut anula avansul luat de vizitatori în sfertul al doilea. Despre meci și atmosfera din echipă, a vorbit

Meci important sub panoul Timişoarei. Leii Banatului contra leilor din Bănie

Leii din Banat înfruntă SCM U Craiova, în etapa a III-a din faza Top 10 a Ligii Naționale. Meciul are loc sâmbătă, 4 martie, de la ora 18.00, la sala Constantin Jude. Cele două formații au linii asemănătoare de clasament – Timișoara – 3 victorii/7 înfrângeri, Craiova – 3 victorii/6 înfrângeri – și se duelează

Leii din Banat întâlnesc acasă Steaua. E nevoie de public şi de victorie

Baschetbaliștii de la SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara au reintrat într-un ritm nebun de meciuri, pe care îl vor menține până la finalul acestei luni. Ei vor întâlni Steaua București, miercuri, 18 ianaurie, de la ora 18,30, în sala Constantin Jude. Partida contează pentru etapa a XVI-a, antepenultima din prima fază a Ligii Naționale. Echipa

Leii din Banat joacă după Crăciun, dar şi după Anul Nou

Singura echipă din Timişoara care nu are sărbători „ca lumea” este din nou prim-divizionara de baschet, SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara. „Leii din Banat” au jucat sâmbătă şi au câştigat ultimul meci din actualul an pe teren propriu, contra lui ABC Laguna Bucureşti, însă mai are de efectuat o deplasare până de Revelion. Aşadar, pe

A venit şi prima înfrângere pentru Leii din Banat

După 40 de minute echilibrate, vine prima înfrângere a sezonului pentru SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara, cu scorul de 72-65 (40-33) pe terenul echipei CSO Voluntari, câştigătoarea ultimelor două ediţii de Cupa României. Echipa din Banat a condus doar în primul sfert, dar diferențele au fost mici de-a lungul întregii partide. Nikola Gajic a avut

O partidă de verificare în plus, în Serbia pentru Leii din Banat

Programul de pregătire al baschetbaliștilor de la SCM OHMA Timişoara s-a suplimentat cu o partidă de verificare programată sâmbătă, 10 septembrie. Leii din Banat se vor deplasa în Serbia, unde vor întâlni KK Spartak Office Shoes Subotica. Spartak este un club cu tradiție de 77 de ani, iar echipa de baschet a revenit în acest

Leii din Banat, meciuri din trei în trei zile. Urmează Rapid, acasă

SCM OHMA Timișoara se află într-o serie de trei meciuri pe teren propriu. Proxima partidă va fi cea cu Rapid București, programată sâmbătă, 9 aprilie, de la ora 18,00, la sala Constantin Jude. Confruntarea contează pentru etapa a 28-a a Ligii Naționale (antepenultima) și vine după înfrângerea care a stopat seria de nouă succese consecutive,

Leii din Banat joacă de trei ori cu Leii din Bănie, până la finalul anului

Ca în fiecare an, baschetul nu se oprește nici în perioada sărbătorilor de iarnă. Până se va schimba anul, mai sunt programate o etapă din Liga Națională și cele două manșe din sferturile de finală ale Cupei României. În campionat, SCM OHMA Timișoara va înfrunta SCM U Craiova, în etapa a XII-a, la sala Constantin

Leii din Banat au un nou nume SCM OHMA Timișoara

Clubul de baschet al orașului a oficializat parteneriatul cu OHMA, o firmă internațională care oferă servicii și programe de învățământ în domeniul ospitalității. „În primul rând, vom susține echipa financiar. Al doilea lucru, vrem să avem o colaborare pe tărâmul educației, după modelul american, potrivit căruia un sportiv bun trebuie să aibă un loc și

Oarecum, undă verde și pentru baschet! Nu se știe când, cum, unde… dar se va juca!

„Leii” din Banat se pregătesc intens pentru noul sezon, cu încredere și emoții, deși startul a fost deja reprogramat de curând din cauza situației epidemiologice actuale. Se speră că la mijlocul lui octombrie, baschetul românesc să se restarteze începând cu Cupa României. Noul căpitan al grupării SCM Timișoara este americanul Sherwood Brown, jucător aflat la

„Leii din Banat” și-au aflat programul din Top 6, dar și adversarul din semifinalele Cupei României

CSM CSU Oradea, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, Steaua Bucureşti, Dinamo Ştiinţa Bucureşti şi Baschet SCM Timişoara s-au calificat în Grupa Roşie a Ligii Naţionale de baschet masculin, fază a doua a competiţiei cunoscută şi sub denumirea de Top 6. Echipa bănățeană va da piept în prima etapă cu CSM CSU Oradea, pe teren