Primarul comunei Şag anunţă o nouă investiţie de trei milioane de euro în localitatea de lângă Timişoara, în domeniul materialelor de construcţii

Comuna Şag ar urma să beneficieze în scurt timp de o nouă şi importantă investiţie. Este vorba de câteva milioane de euro, pentru achiziţia şi extinderea unei fabrici din domeniul materialelor de construcţii, aceasta urmând să ducă la crearea a câteva zeci de locuri de muncă, dar şi să aducă taxe importante la buget.

O fabrică Baumit ar urma să fie deschisă la Șag

O fabrică Baumit ar urma să fie deschisă la Șag

Şagul va beneficia de o nouă investiţie de trei milioane de euro, a anunţat primarul localităţii, Florin Roşu, pe Facebook. Cunoscutul producător de materiale de construcţii Baumit a achiziţionat de curând la Şag fabrica de materiale de construcţii a unei societăţi româno-italiene, dar şi un nou teren lângă, pentru extinderea unităţii. Investiţia aparţinând grupului Schmid Industrie Holding. Fabrica ar urma să producă aici materiale de construcţii sub marca Baumit.

„Una din cele mai importante priorități ale actualului meu mandat de primar este preocuparea pentru dezvoltarea economica a localității noastre, prin atragerea de fonduri europene, guvernamentale sau private. Fonduri care sa dezvolte infrastructura socială, rutieră sau de altă natură si care indirect să contribuie la creşterea locurilor de muncă şi la creşterea bugetului local. Avem nevoie de investitii în ŞAG! Trebuie să creăm un climat de înțelegere a acestei necesitați şi să dăm cu toții, cei care răspundem de destinul comunei noastre, concursul şi priceperea pentru acest deziderat. După ce am reuşit să scădem taxele pentru a încuraja atragerea de investitori, iată ca avem primele rezultate notabile în această direcţie. Firma Baumit Romania, societate română cu capital austriac, membră a Grupului Schmid Industrie Holding, cu o cifră de afaceri consolidată de peste 2 miliarde de euro/an va veni să investească în comuna noastră peste 3 milioane de euro într-o primă etapă. Furnizând sisteme şi materiale de construcţii de înaltă calitate, inovative şi ecologice, dar şi tehnologii moderne de punere în operă cum ar fi silozuri autopurtate şi utilaje de aplicare mecanizată, firma va crea in Sag între 35-45 de locuri de muncă. În plus, prin prezenţa sa, prin taxele plătite încasările la buget vor creste”, a anunţat primarul Şagului.

În acelaşi timp, Laurenţiu Claudian Lupuşor, şeful Baumit România, spune că se doreşte crearea unui climat de muncă sănătos şi un mediu ambiental curat odată cu modernizarea şi retehnologizarea fabricii.

„Avem deja constituit un plan de retehnologizare şi modernizare a fabricii aşa încât, în cel mai scurt timp posibil, această unitate de producţie să se înscrie în standardele Baumit privind productivitatea, siguranţa în exploatare, securitatea muncii şi protecţia mediului. O prioritate a noastră este să asigurăm un climat de muncă sănătos şi un mediu ambiental curat, cu încadrare constantă sub limitele europene de poluare. Dorim să asigurăm locuitorii comunei Şag de întreaga noastră gratitudine pentru primirea în mijlocul comunităţii locale şi să dăm cele mai sincere asigurări că vom face tot ce este necesar pentru a deveni o unitate emblematică şi un motiv în plus de mândrie pentru localitate. Aşa cum este în practica noastră, vom crea, pe măsura dezvoltării, noi locuri de muncă pentru locuitorii comunei Şag şi vom fi, din primul moment, în limitele potenţialului nostru, alături de multe dintre programele sociale şi culturale iniţiate de edilii locali”, se arată în aceiaşi postare de pe reţeaua de socializare.

Lipsă de informaţii la Bucureşti

Deşi am încercat obţinerea unei confirmări a informaţiei la sediul central al companiei Baumit la Bucureşti, nu am reuşit acest lucru. În dialogul avut cu secretara societăţii, atunci când am încercat să luăm legătura cu o persoană care să poată prezenta presei informaţii am fost informaţi iniţial că toţi cei care ar putea oferi aceste date sunt în concediu. Ulterior, aceiaşi persoană, cu un ton iritat, ne-a comunicat că, de fapt, persoanele respective ar fi plecate toate în deplasare şi că de luni ar pleca în concediu, iar dacă nu suntem mulţumiţi să sunăm la altă firmă de specialitate. În concluzie, dacă dorim informaţii să facem o solicitare pe e-mail şi vom primi un răspuns până la finalul săptămânii.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

aeroportul-timisoara-stuttgard

Administratie vezi arhiva Administratie

Depuneri de coroane și horă de Mica Unire, la Timișoara/FOTO

De „Mica Unire”, Ziua Unirii Principatelor, autoritățile s-au prins în horă, la Timișoara, după ce au depus coroane de flori la monumentul domnitorului Alexandru Ioan Cuza din fața Inspectoratului Județean de Poliție de pe bulevardul Take Ionescu. După o slujbă religioasă și depunerea coroanelor de flori a urmat defilarea, una scurtă ca și „timp și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Depuneri de coroane și horă de Mica Unire, la Timișoara/FOTO
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT, misiune economică în SUA

Sport vezi arhiva Sport

transferuri Ripensia

Ripensia mută de pe „piaţa” de peste Prut! Trei transferuri dintr-o lovitură

Ripensia UVT își completează lotul după plecările importante de la echipă. Clubul bănăţean a perfectat transferurile a trei jucători înainte de plecarea în cantonamentul din Antalya. Cei trei jucători cu care ripensiștii au bătut palma sunt Ivan Urvantev și gemenii Andrei și Valeriu Macrițchi.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ripensia mută de pe „piaţa” de peste Prut! Trei transferuri dintr-o lovitură
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Distracţie pentru toată lumea, în acest weekend, la Iulius Town

Cel mai important centru comercial din Timişoara îşi aşteaptă clienţii cu oferte de distracţie pe placul tuturor. În acest weekend prelungit, Iulius Town își întâmpină clienții cu târguri tematice, sesiuni prelungite de shopping și concursuri la patinoar, dar și ateliere de creație pentru prichindei. De vineri până duminică inclusiv, în perioada 24 – 26 ianuarie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Distracţie pentru toată lumea, în acest weekend, la Iulius Town

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

De „Mica Unire”, Ziua Unirii Principatelor, autoritățile s-au prins în horă, la Timișoara, după ce au depus coroane de flori la monumentul domnitorului Alexandru Ioan Cuza din fața Inspectoratului Județean de Poliție de pe bulevardul Take Ionescu. După o slujbă religioasă și depunerea coroanelor de flori a urmat defilarea, una scurtă ca și „timp și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Depuneri de coroane și horă de Mica Unire, la Timișoara/FOTO
PSD Timiş îşi va alege noua echipă de conducere duminică, atunci când a fost convocată Conferinţa judeţeană. Singurul candidat înscris pentru funcţia de preşedinte este actualul preşedinte executiv, Alfred Simonis. La alegerile de duminică vor fi prezenţi la Timişoara actual preşedinte interimar al PSD, Marcel Ciolacu şi Sorin Grindeanu
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sub patronajul lui Sorin Grindeanu, PSD Timiş intră în era Alfred Simonis. Lista noii conduceri
Preoți și credincioși din Iosefin au contribuit la ridicarea casei pentru o familie cu șase copii din Cornești. Construcția casei a început în luna iulie a anului 2019, iar acum familia se poate muta în ea. În prezent casa este ridicată la roșu, toate lucrările de finisare, de realizare a instalațiilor electrice și termice din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Casă nouă pentru o familie cu șase copii din Cornești, construită cu ajutorul preoților și credincioșilor din Iosefin
Debutul echipei SCM Timişoara în Top 6 se va consemna sâmbătă, de la ora 17, la sala „Constantin Jude”. Adversara „leilor” bănăţeni din prima etapă a fazei secunde este CSU Oradea, de trei ori campioană a României, inclusiv în ediţia precedentă a Ligii Naţionale de baschet masculin. Laszlo Lazar, fost component al lotului formaţiei bihorene,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Start de foc în Top 6 pentru SCM
Societatea de Transport Public Timişoara a anunţat că va prelungi traseul liniei de transport școlar S3. Aceasta circulă pe relaţia Mareșal Constantin Prezan – bulevardul Sudului – bulevardul C. D. Loga, iar începând cu data de 27 ianuarie va fi prelungit până pe strada Mareșal Alexandru Averescu, la intersecția cu strada Drubeta. Astfel, traseuul dus/întors...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se prelungeşte traseul liniei S3 de transport şcolar
Cel mai important centru comercial din Timişoara îşi aşteaptă clienţii cu oferte de distracţie pe placul tuturor. În acest weekend prelungit, Iulius Town își întâmpină clienții cu târguri tematice, sesiuni prelungite de shopping și concursuri la patinoar, dar și ateliere de creație pentru prichindei. De vineri până duminică inclusiv, în perioada 24 – 26 ianuarie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Distracţie pentru toată lumea, în acest weekend, la Iulius Town
Primăria Timişoara a făcut primul pas concret spre realizarea uneia dintre cele mai mari şi importante investiţii edilitare din oraş. Ca dovadă că atunci când vorbim de fonduri europene şi condiţiile sunt stricte şi lucrurile merg bine, la doar câteva luni de la adoptarea de către consilul local proiectului, finanţat prin intermediul Programului Operaţional Regional,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se caută firmă pentru reabilitarea Căii Bogdăneştilor. Suma oferită, 111 milioane de lei
Top