Primarul comunei Şag anunţă o nouă investiţie de trei milioane de euro în localitatea de lângă Timişoara, în domeniul materialelor de construcţii

Comuna Şag ar urma să beneficieze în scurt timp de o nouă şi importantă investiţie. Este vorba de câteva milioane de euro, pentru achiziţia şi extinderea unei fabrici din domeniul materialelor de construcţii, aceasta urmând să ducă la crearea a câteva zeci de locuri de muncă, dar şi să aducă taxe importante la buget.

O fabrică Baumit ar urma să fie deschisă la Șag

O fabrică Baumit ar urma să fie deschisă la Șag

Şagul va beneficia de o nouă investiţie de trei milioane de euro, a anunţat primarul localităţii, Florin Roşu, pe Facebook. Cunoscutul producător de materiale de construcţii Baumit a achiziţionat de curând la Şag fabrica de materiale de construcţii a unei societăţi româno-italiene, dar şi un nou teren lângă, pentru extinderea unităţii. Investiţia aparţinând grupului Schmid Industrie Holding. Fabrica ar urma să producă aici materiale de construcţii sub marca Baumit.

„Una din cele mai importante priorități ale actualului meu mandat de primar este preocuparea pentru dezvoltarea economica a localității noastre, prin atragerea de fonduri europene, guvernamentale sau private. Fonduri care sa dezvolte infrastructura socială, rutieră sau de altă natură si care indirect să contribuie la creşterea locurilor de muncă şi la creşterea bugetului local. Avem nevoie de investitii în ŞAG! Trebuie să creăm un climat de înțelegere a acestei necesitați şi să dăm cu toții, cei care răspundem de destinul comunei noastre, concursul şi priceperea pentru acest deziderat. După ce am reuşit să scădem taxele pentru a încuraja atragerea de investitori, iată ca avem primele rezultate notabile în această direcţie. Firma Baumit Romania, societate română cu capital austriac, membră a Grupului Schmid Industrie Holding, cu o cifră de afaceri consolidată de peste 2 miliarde de euro/an va veni să investească în comuna noastră peste 3 milioane de euro într-o primă etapă. Furnizând sisteme şi materiale de construcţii de înaltă calitate, inovative şi ecologice, dar şi tehnologii moderne de punere în operă cum ar fi silozuri autopurtate şi utilaje de aplicare mecanizată, firma va crea in Sag între 35-45 de locuri de muncă. În plus, prin prezenţa sa, prin taxele plătite încasările la buget vor creste”, a anunţat primarul Şagului.

În acelaşi timp, Laurenţiu Claudian Lupuşor, şeful Baumit România, spune că se doreşte crearea unui climat de muncă sănătos şi un mediu ambiental curat odată cu modernizarea şi retehnologizarea fabricii.

„Avem deja constituit un plan de retehnologizare şi modernizare a fabricii aşa încât, în cel mai scurt timp posibil, această unitate de producţie să se înscrie în standardele Baumit privind productivitatea, siguranţa în exploatare, securitatea muncii şi protecţia mediului. O prioritate a noastră este să asigurăm un climat de muncă sănătos şi un mediu ambiental curat, cu încadrare constantă sub limitele europene de poluare. Dorim să asigurăm locuitorii comunei Şag de întreaga noastră gratitudine pentru primirea în mijlocul comunităţii locale şi să dăm cele mai sincere asigurări că vom face tot ce este necesar pentru a deveni o unitate emblematică şi un motiv în plus de mândrie pentru localitate. Aşa cum este în practica noastră, vom crea, pe măsura dezvoltării, noi locuri de muncă pentru locuitorii comunei Şag şi vom fi, din primul moment, în limitele potenţialului nostru, alături de multe dintre programele sociale şi culturale iniţiate de edilii locali”, se arată în aceiaşi postare de pe reţeaua de socializare.

Lipsă de informaţii la Bucureşti

Deşi am încercat obţinerea unei confirmări a informaţiei la sediul central al companiei Baumit la Bucureşti, nu am reuşit acest lucru. În dialogul avut cu secretara societăţii, atunci când am încercat să luăm legătura cu o persoană care să poată prezenta presei informaţii am fost informaţi iniţial că toţi cei care ar putea oferi aceste date sunt în concediu. Ulterior, aceiaşi persoană, cu un ton iritat, ne-a comunicat că, de fapt, persoanele respective ar fi plecate toate în deplasare şi că de luni ar pleca în concediu, iar dacă nu suntem mulţumiţi să sunăm la altă firmă de specialitate. În concluzie, dacă dorim informaţii să facem o solicitare pe e-mail şi vom primi un răspuns până la finalul săptămânii.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole

Aeroportul International Timisoara - 700px

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT

Sport vezi arhiva Sport

Reunire la SCM Politehnica Timișoara

Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara s-au reunit

Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara s-au reunit la sala UVT, sperând să se întorcă într-un timp cât mai scurt la sala „Constantin Jude” pentru a pregăti viitorul sezon competițional. Au fost prezenți 20 de jucători, însă doi dintre ei nu s-au echipat de antrenament din motive medicale. Este vorba de Milos Orbovic cu problemele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara s-au reunit

Social vezi arhiva Social

Dezinsecție din avion

La Timişoara se efectuează din nou dezinsecţie aeriană

Primăria Timişoara reia dezinsecţia aeriană efectuată pe raza oraşului. Societatea ploieşteană aflată în contract pentru dezinsecţie şi deratizare cu Primăria Timişoara, a anunţat că începând cu data de 22 iulie se vor executa servicii de dezinsecţie aeriană pe domeniul public al Municipiului Timişoara. Substanţa utilizată pentru efectuarea serviciilor de dezinsecţie este substanţa Cymina Plus, substanţă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timişoara se efectuează din nou dezinsecţie aeriană

Economic vezi arhiva Economic

CCIAT pregătește o vizită la Londra

CCIAT pregăteşte o vizită la Londra

Firmele din Timiş sunt aşteptate să participe la o vizită în Marea Britanie. Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș pregătește, pentru perioada 18-23 septembrie, o misiune economică la Londra. Va fi organizată o vizită la Ambasada României în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, unde vor avea loc întâlniri cu firme...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT pregăteşte o vizită la Londra

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Aleasă de 11% dintre timişoreni pe lista PSD, Maria Grapini solicită demisia preşedintelui Klaus Iohannis. Intervenţia eurodeputatei vine după decizia CCR care a respins iniţiativa de revizuire a Constituţiei privind interzicerea amnistiei şi graţierii faptelor de corupţie. Pe lângă demisie, Maria Grapini afirmă că preşedintele Klaus Iohannnis ar trebui să achite din propriul buzunar costurile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hopa şi Grapini! Eurodeputata din Timişoara cere demisia preşedintelui Iohannis
Negocierile dintre USR şi PLUS au fost finalizate vineri, anunţă site-ul G4Media, citând surse din cele două partide. Potrivit înţelegerii, preşedintele USR, Dan Barna, va candida la alegerile prezidenţiale, în timp ce omologul său de la PLUS, Dacian Cioloş, a fost desemnat candidatul alianţei la funcţia de premier. USR și PLUS au încheiat vineri negocierile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-au înţeles! Dan Barna, candidatul USR-PLUS pentru alegerile prezidenţiale
Ce-i drept, e drept. Protecţia Consumatorilor are dreptate, la Societatea de Transport Public Timişoara s-au făcut greşeli mari pentru că nu s-au solicitat la timp avizele necesare. O recunoaşte chiar primarul Nicolae Robu, care spune că cineva va trebui să plătească, dar şi că tramvaiele, deși vechi, nu ar fi lăsate să circule dacă ar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Robu admite greşelile de la societatea de transport a oraşului, dar cere înţelegere: nu putem înlocui tramvaiele peste noapte
Primăria Timişoara reia dezinsecţia aeriană efectuată pe raza oraşului. Societatea ploieşteană aflată în contract pentru dezinsecţie şi deratizare cu Primăria Timişoara, a anunţat că începând cu data de 22 iulie se vor executa servicii de dezinsecţie aeriană pe domeniul public al Municipiului Timişoara. Substanţa utilizată pentru efectuarea serviciilor de dezinsecţie este substanţa Cymina Plus, substanţă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timişoara se efectuează din nou dezinsecţie aeriană
Competiţia internă din cadrul USR Timişoara, care va desemna candidatul, probabil cel mai puternic, în competiţia pentru ocuparea fotoliului de primar al oraşului în următorul mandat, nu a fost deloc interesantă pentru acutualul edil-şef, Nicolae Robu. El a spus că nu a fost interesat de dezbaterea internă a partidului adversar şi că nici nu ştie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicolae Robu, dezinteresat de dezbaterea organizată de USR pe tema candidatului la funcţia de edil-şef: Nu m-am născut primar, viaţa merge înainte
Turnul de Apă din zona Iozefin din Timişoara are deja schiţat un prim proiect pentru renovare. Societatea de specialitate aleasă de comisie lucrează deja la acest proiect, iar pe baza documentaţiei întocmite se vor putea face şi evaluările referitoare la costuri. Firma care a câştigat contractul atribuit de primărie pentru consultanţa aferentă proiectului de reabilitare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se lucrează la documentaţia preliminară pentru reabilitarea turnului de apă din Iozefin
Accident rutier în vestul țării, în această după-amiază. Două autoturisme, în care se aflau patru persoane, s-au ciocnit pe un drum județean din localitatea Semlac, din județul Arad, iar una dintre persoane a rămas blocată în interiorul mașinii. În incident a fost implicat un autoturism marca Volkswagen, în care se aflau trei tineri – doi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dezastru pe șosea: autoturisme distruse, patru persoane implicate în accident / FOTO
Preşedintele ALDE Timiş, Marian Cucşa, totodată vicepreşedinte naţional al formaţiunii lui Tăriceanu, îi cere, nici mai mult, nici mai puţin, lui Klaus Iohannis să demisioneze din funcţie. La alegerile din 26 mai, ALDE a luta 3,2% în Timiş, în timp ce pentru referedumul convocat de preşedinte au votat 6,4 milioane de români. Imediat după ce...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De noaptea minţii! Marian Cucşa „trei procente” cere demisia preşedintelui Klaus Iohannis
Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com