SCM Timişoara a găsit vinovaţii pentru eşecul de la Sibiu: arbitrii

Cooper la libere

Cooper la libere

Prim-divizionara de baschet SCM Timişoara a pierdut dramatic partida de la Sibiu, din ultima etapă a turului primei părţi a campionatului. Bănăţenii au condus în ultimele secunde, au fost egalaţi şi apoi au pierdut în prima repriză de prelungiri. Deşi după meci nici antrenorul Petricevic, nici reprezentanţii clubului nu au acuzat arbitrajul, iată că după două zile de la disputarea întâlnirii, s-au găsit vinovaţii înfrângerii: arbitrii.

Clubul susţine că a fost o viciere de rezultat după ce un jucător al ardelenilor a marcat dintr-o liberă, a ratat una, apoi a recuperat şi a înscris de sub „căciulă”. „CSU Sibiu a înscris trei puncte: dintr-o aruncare liberă și dintr-un coș de două puncte venit pe recuperarea mingii după a doua liberă ratată, când mai erau 11 secunde de joc. Acesta a fost momentul greșelii grave de arbitraj, când pătrunderea în spațiul de trei secunde a aruncătorului (Cristopher Cooper, marcatorul tuturor celor trei puncte) s-a făcut cu încălcarea regulamentului. Clubul nostru consideră că avem de-a face cu o viciere de rezultat”, se arată într-un comunicat al grupării.

Mai mult preşedintele CSM, Vasile Ruşeţ a dat publicităţii în comunicat în care acuză voalat brigada de arbitrii, chiar dacă după joc, nu s-a vorbit deloc de „fluieraşi”. „Sub masca „nimeni nu este perfect”, încercăm de multe ori să ne ascundem propriile greșeli. Atunci când aceste greșeli au un efect direct negativ asupra unor persoane, acestea tind să exacerbeze respectiva situație, neînțelegând că nimeni nu este perfect. Nici noi, ca indivizi sau ca organizație, nu susținem că suntem perfecți. Departe de noi gândul de a înfiera greșelile unora, care ne afectează în mod direct. Dar, atunci când acestea au repercursiuni majore asupra clubului SCM Timișoara, suntem obligați a intra și în analiza cauzalității lor. Am folosit această introducere pentru a prezenta o gravă greșeală de arbitraj, petrecută în sfertul al IV-lea al meciului de baschet CSU Sibiu – SCM Timișoara, în momentul în care mai erau 11,4 secunde de joc, la scorul de 84-82 în favoarea echipei noastre. După cum puteți vedea și în succesiunea de fotografii alăturată, jucătorul Christopher Cooper de la echipa gazdă, a trimis mingea spre coș de la linia de aruncări libere. În conformitate cu Regulamentul jocului de baschet, jucătorul care aruncă la coș, nu are voie să intre în spațiul de 3 secunde înainte ca mingea să atingă panoul sau inelul. Cooper a pășit în spațiul de trei secunde și nu a fost sancționat de cei ce au condus jocul. În cazul în care s-ar fi luat decizia corectă, echipă noastră ar fi primit posesia mingii, la scorul de 84-82 în favoarea sa. Este o gravă greșeală de arbitraj, care considerăm că ne-a privat de obținerea victoriei în cadrul celor 40 de minute de joc. Adică viciere de rezultat, având în vedere momentul în care s-a produs această greșeală de arbitraj. Errare humanum est, sed perseverare diabolicum! Nu susținem neapărat că a fost o greșeală voită din partea celor trei arbitri ai partidei (din care doi sunt internaționali), dar vom urmări cu atenție înregistrările jocurilor precedente și partidele viitoare, și, dacă vom considera că echipa noastră a fost/va fi nedreptățită într-un mod sistematic, în momente cheie ale  jocului, vom depune memoriu la Federația Română de Baschet. Felicitări ambelor echipe pentru spectacolul oferit la Sibiu, într-un meci peste media campionatului”, semnează directorul SCM Timișoara, Vasile Rușeț.

Una peste alta rămâne scorul, 100-96, dar şi o posibilă gravă eroare de arbitraj, care nu va schimba însă rezultatul partidei, dar care trage un semnal de alarmă asupra obiectivităţii celor din fenomen.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

ionescu a spus: (noiembrie 29th, 2019 at 14:34 )

Cand pierd leii suntem tare bucurosi, mult bot dragane.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Problema directorului apolitic și lipsa ”i”-ului din Timișoara. Grindeanu pune presiune pe conducerea Aeroportului Internațional

Trimiterea ”la vatră” a fostului director al Aeroportului Internațional Timișoara, Dorel Grădinaru, a plecat de la becurile arse și linoleumul uzat din aerogară. Acum există un director nou, dar de rezolvat mai sunt probleme, a spus Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor. Un director nou, apolitic, subliniază ministrul, dar pe care se va pune presiune în continuare....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Problema directorului apolitic și lipsa ”i”-ului din Timișoara. Grindeanu pune presiune pe conducerea Aeroportului Internațional
winter-sale-2022
winter-sale-2022

Sport vezi arhiva Sport

dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Impact violent pe centură soldat cu un mort și mai mulți răniți

Sâmbătă sângeroasă în Banat! Pe varianta ocolitoare a municipiului Caransebeș s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane și rănirea altor 4. Din primele cercetări, un autoturism cu capacitatea 8+1, înmatriculat în Bulgaria, a intrat în coliziune față spate cu semiremorca unui ansamblu de vehicule, înmatriculat tot în Bulgaria. Ambele autovehicule circulau în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Impact violent pe centură soldat cu un mort și mai mulți răniți
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Cuverturi emag

Tipuri de cuverturi pat și cum alegi una potrivită casei tale

O cuvertură de pat este o învelitoare cu rol de protecție a patului și de decor. Aceasta este în majoritatea cazurilor o pătură ușoară, țesută sau tricotată, asortată cu stilul camerei. Producătorii au diversificat în acord cu cerințele clienților oferta, astfel că în prezent ai la dispoziție o largă varietate de modele. În general, nu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tipuri de cuverturi pat și cum alegi una potrivită casei tale

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Pacienții tremură de frig în unele spitale din Timișoara care sunt racordate la Colterm. În ultimele zile, mai multe persoane s-au mobilizat și au cumpărat zeci de pături și pilote pentru Maternitatea Odobescu, dar și pentru Clinica de Oncologie din subordinea Spitalului Municipal. Colterm a trimis trei echipe pe teren pentru a lua măsuri ca...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se fac eforturi pentru ca temperatura să crească în saloanele spitalelor din Timișoara unde pacienții dârdâie de frig
În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, 1.420 persoane au fost confirmate cu Sars-Cov-2, fiind efectuate 3.672 teste, dintre care 1.526 teste rapide. În Timişoara au fost confirmate 794 cazuri. În Timiş, 315 persoane infectate cu Covid-19 sunt internate în spitale, dintre care 23 la ATI. De la începutul pandemiei, 100.952 persoane din Timiş...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş, 1.420 de persoane confirmate cu Sars-Cov-2, în ultimele 24 de ore. De la începutul pandemiei, peste 100 de mii de timişeni au contactat Covid
Rata de infectare în Timişoara a ajuns la 14,24 la mia de locuitori, după ce în ziua precedentă a fost 12,82. Rata de infectare la nivelul judeţului este 10,91, în creştere sensibilă faţă de ziua precedentă, când a fost 9,75. Cea mai mare rată din Timiş se înregistrează la Moşniţa Nouă: 30,21. Astăzi, conform datelor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rata de infectare în Timiş a depăşit pragul de 10 la mia de locuitori. La Moşniţa Nouă, rata a trecut de 30!
Trimiterea ”la vatră” a fostului director al Aeroportului Internațional Timișoara, Dorel Grădinaru, a plecat de la becurile arse și linoleumul uzat din aerogară. Acum există un director nou, dar de rezolvat mai sunt probleme, a spus Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor. Un director nou, apolitic, subliniază ministrul, dar pe care se va pune presiune în continuare....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Problema directorului apolitic și lipsa ”i”-ului din Timișoara. Grindeanu pune presiune pe conducerea Aeroportului Internațional
Sâmbătă sângeroasă în Banat! Pe varianta ocolitoare a municipiului Caransebeș s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane și rănirea altor 4. Din primele cercetări, un autoturism cu capacitatea 8+1, înmatriculat în Bulgaria, a intrat în coliziune față spate cu semiremorca unui ansamblu de vehicule, înmatriculat tot în Bulgaria. Ambele autovehicule circulau în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Impact violent pe centură soldat cu un mort și mai mulți răniți
A crescut, anul trecut, comparativ cu 2020, numărul reclamațiilor primite de Poliția Locală de la timișoreni cu privire la autovehiculele abandonate. Polițiștii locali au verificat 1.257 de sesizări, cu 310 mai multe decât în anul 2020, cu privire la 1.941 autovehicule față de 1.356 un an înainte. Au fost aplicate 1.371 de somaţii, fiind întocmite...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Peste 10.000 de șoferi care au parcat neregulamentar, amendați de Poliția Locală Timișoara în 2021
Top