SCM Timişoara a găsit vinovaţii pentru eşecul de la Sibiu: arbitrii

Cooper la libere

Cooper la libere

Prim-divizionara de baschet SCM Timişoara a pierdut dramatic partida de la Sibiu, din ultima etapă a turului primei părţi a campionatului. Bănăţenii au condus în ultimele secunde, au fost egalaţi şi apoi au pierdut în prima repriză de prelungiri. Deşi după meci nici antrenorul Petricevic, nici reprezentanţii clubului nu au acuzat arbitrajul, iată că după două zile de la disputarea întâlnirii, s-au găsit vinovaţii înfrângerii: arbitrii.

Clubul susţine că a fost o viciere de rezultat după ce un jucător al ardelenilor a marcat dintr-o liberă, a ratat una, apoi a recuperat şi a înscris de sub „căciulă”. „CSU Sibiu a înscris trei puncte: dintr-o aruncare liberă și dintr-un coș de două puncte venit pe recuperarea mingii după a doua liberă ratată, când mai erau 11 secunde de joc. Acesta a fost momentul greșelii grave de arbitraj, când pătrunderea în spațiul de trei secunde a aruncătorului (Cristopher Cooper, marcatorul tuturor celor trei puncte) s-a făcut cu încălcarea regulamentului. Clubul nostru consideră că avem de-a face cu o viciere de rezultat”, se arată într-un comunicat al grupării.

Mai mult preşedintele CSM, Vasile Ruşeţ a dat publicităţii în comunicat în care acuză voalat brigada de arbitrii, chiar dacă după joc, nu s-a vorbit deloc de „fluieraşi”. „Sub masca „nimeni nu este perfect”, încercăm de multe ori să ne ascundem propriile greșeli. Atunci când aceste greșeli au un efect direct negativ asupra unor persoane, acestea tind să exacerbeze respectiva situație, neînțelegând că nimeni nu este perfect. Nici noi, ca indivizi sau ca organizație, nu susținem că suntem perfecți. Departe de noi gândul de a înfiera greșelile unora, care ne afectează în mod direct. Dar, atunci când acestea au repercursiuni majore asupra clubului SCM Timișoara, suntem obligați a intra și în analiza cauzalității lor. Am folosit această introducere pentru a prezenta o gravă greșeală de arbitraj, petrecută în sfertul al IV-lea al meciului de baschet CSU Sibiu – SCM Timișoara, în momentul în care mai erau 11,4 secunde de joc, la scorul de 84-82 în favoarea echipei noastre. După cum puteți vedea și în succesiunea de fotografii alăturată, jucătorul Christopher Cooper de la echipa gazdă, a trimis mingea spre coș de la linia de aruncări libere. În conformitate cu Regulamentul jocului de baschet, jucătorul care aruncă la coș, nu are voie să intre în spațiul de 3 secunde înainte ca mingea să atingă panoul sau inelul. Cooper a pășit în spațiul de trei secunde și nu a fost sancționat de cei ce au condus jocul. În cazul în care s-ar fi luat decizia corectă, echipă noastră ar fi primit posesia mingii, la scorul de 84-82 în favoarea sa. Este o gravă greșeală de arbitraj, care considerăm că ne-a privat de obținerea victoriei în cadrul celor 40 de minute de joc. Adică viciere de rezultat, având în vedere momentul în care s-a produs această greșeală de arbitraj. Errare humanum est, sed perseverare diabolicum! Nu susținem neapărat că a fost o greșeală voită din partea celor trei arbitri ai partidei (din care doi sunt internaționali), dar vom urmări cu atenție înregistrările jocurilor precedente și partidele viitoare, și, dacă vom considera că echipa noastră a fost/va fi nedreptățită într-un mod sistematic, în momente cheie ale  jocului, vom depune memoriu la Federația Română de Baschet. Felicitări ambelor echipe pentru spectacolul oferit la Sibiu, într-un meci peste media campionatului”, semnează directorul SCM Timișoara, Vasile Rușeț.

Una peste alta rămâne scorul, 100-96, dar şi o posibilă gravă eroare de arbitraj, care nu va schimba însă rezultatul partidei, dar care trage un semnal de alarmă asupra obiectivităţii celor din fenomen.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

ionescu a spus: (noiembrie 29th, 2019 at 14:34 )

Cand pierd leii suntem tare bucurosi, mult bot dragane.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Ripi rămâne în liga secundă! Era și păcat să fie altfel

Pe scurt, din ultima etapă a ligii secunde, secțiunea play-out: Ripensia a scăpat de barajul pentru menținere, după ce a învins în minutul 92. În celălalt meci al seriei A, Recea a învins mai mult decât surprinzător la Cluj, 3-2, dar degeaba… Reşiţa a retrogradat! Unirea Slobozia – Comuna Recea vor juca la baraj. Ripensia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ripi rămâne în liga secundă! Era și păcat să fie altfel
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

În 209 şcoli din Timiş toţi elevii vor merge fizic la cursuri

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a aprobat scenariul de organizare și desfășurare a cursurilor în unitățile de învățământ din județul Timiș în perioada 10.05.2021 – 14.05.2021. În Timiş sunt 209 şcoli în Scenariul I (prezenţa fizică la şcoală a tuturor elevilor) şi 382 de şcoli în Scenariul II (prezenţă parţială a elevilor). Scenariile au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În 209 şcoli din Timiş toţi elevii vor merge fizic la cursuri
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

MCP Services SRL

Anunț începere proiect finanțat prin Masura 2 “Granturi pentru capital de lucru” acordate IMM-urilor pentru societatea MCP Services SRL

Anunt incepere proiect finantat prin Masura 2 “Granturi pentru capital de lucru” acordate IMM-urilor pentru societatea MCP Services SRL MCP Services SRL  anunta inceperea proiectului cu titlul “Granturi pentru capital de lucru acordate beneficiarilor IMM-uri cu activitate economică în unul din domeniile de activitate prevăzute în anexa nr. 2, proiect  Nr. M2-5298  înscris în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Anunț începere proiect finanțat prin Masura 2 “Granturi pentru capital de lucru” acordate IMM-urilor pentru societatea MCP Services SRL

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Opera Națională Română din Timișoara întâmpină publicul cu o premieră la o săptămână de la redeschiderea sălilor de spectacol. Opera Națională Română din Timișoara invită publicul la premiera operei bufe „La serva padrona”, de Giovanni Battista Pergolesi, sâmbătă, 15 mai, de la ora 19, în Sala Operei Naționale Române din Timișoara. Regia artistică este semnată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Premieră la redeschiderea Operei Naționale Române din Timișoara
În judeţul Timiş există cinci focare active de Covid-19, care se află în supraveghere epidemiologică, anunţă Direcţia de Sănătate Publică. Față de ziua de ieri, nu au apărut focare noi de covid. Focare active sunt la: CENTRUL DE CARANTINARE de la Liceul „Dimitrie Leonida” TIMIȘOARA– 26 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere FIRMĂ PRIVATĂ LUGOJ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nu au apărut nici azi focare noi de coronavirus în Timiș
Municipiul Timișoara a ajuns în scenariul verde, având raportată o rata de infectare COVID-19 de 1,40/1000 de locuitori. Ca atare, de mâine vor fi ridicate mai multe restricţii, în general din zona operatorilor economici din Horeca, dar şi din industria spectacolelor sau a jocurilor de noroc. Prefectul Zoltan Nemeth a prezentat pe pagina sa de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ce restricţii se ridică în Timişoara, după intrarea în scenariul verde. Prefectul Zoltan Nemeth a făcut lista
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 1.305 persoane, fiind efectuate 12.821 de teste RT-PCR şi  de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 1.026 pacienţi. Până astăzi, 8 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.065.254 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19)....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus. 1.305 de noi cazuri şi 104 decese, în ultimele 24 de ore
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a aprobat scenariul de organizare și desfășurare a cursurilor în unitățile de învățământ din județul Timiș în perioada 10.05.2021 – 14.05.2021. În Timiş sunt 209 şcoli în Scenariul I (prezenţa fizică la şcoală a tuturor elevilor) şi 382 de şcoli în Scenariul II (prezenţă parţială a elevilor). Scenariile au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În 209 şcoli din Timiş toţi elevii vor merge fizic la cursuri
Top