Gratulări între Craina şi Orza. Primul propune, cel de-al doilea se gândeşte, cu seriozitate

Ca dovadă că încurcate sunt căile politicii româneşti, este şi ultima informaţie la nivel de alegeri locale. După ce Adrian Orza a decis să renunţe la o candidatură la postul de primar, susţinut de mai multe formaţiuni politice, Marius Craina, candidatul pentru acelaşi post din partea Pro România, i-a propus fostului viceprimar să vină alături de el pentru a deveni consilier local!

Marius Craina îl vrea pe Adrian Orza consilieri local, din partea Pro România, alături de el la Primăria Timişoara. În consecinţă, i-a lansat fostului viceprimar din epoca Ciuhandu această invitaţie.

„Am citit cu îngrijorare și tristețe anunțul făcut de dl. Adrian Orza privind motivele retragerii candidaturii pentru ocuparea funcției de primar al municipiului Timișoara. Având în vedere experiența uriașă pe care a acumulat-o în calitate de viceprimar și consilier local, profesionalismul și implicarea permanentă în rezolvarea tuturor problemelor legate de orașul nostru, consider că trebuie să facem tot ceea ce ține de noi ca oamenii de valoare, cu experiență în diverse domenii de activitate, și care au demonstrat competență, pe parcursul activității lor, să ocupe funcții și poziții prin care își pot pune calitățile în valoare, astfel, contribuind la dezvoltarea orașului nostru, pe care cu toții îl iubim! Din aceste considerente îl rog pe dl. Adrian Orza să vină alături de mine și de echipa ProRomania pe o poziție onorantă, conform meritelor dumnealui, pe lista de consilieri locali. Noi toți timișorenii avem nevoie de consilierul local Adrian Orza!”, a anunţat Marius Craina.

De cealaltă parte, cel vizat de invitaţie, Adrian Orza, vorbeşte la rândul său, despre dezamăgirea că nu s-a putut realiza acea coaliţie mult dorită, administrativă, care să îl susţină în lupta cu Nicolae Robu. Cât despre invitaţie, el spune că o va cântări, „cu seriozitate”. El se consideră om de administraţie, mai puţin om politic.

„Îi mulțumesc domnului Marius Craina, candidat la primăria Timișoara, pentru aceste cuvinte. Ele mă onorează. Am explicat motivul pentru care am renunțat la a mai candida la primărie. Am dorit o Alianță care să fie adevărată alternativă la actuală administrație. O alternativă din interiorul acestui oraș. Pentru că Timișoara nu e orice oraș. E ORAȘUL!. Deși părea utopică, putea să fie realizată. Din păcate, ce pare logic și normal , iată, devine utopic într-o societate care nu își mai regăsește ritmul și respirația echilibrului, dincolo de cadența politică. Și a iluzoriilor doctrine. O societate plină de experți în doctrine care au uitat să mai fie oameni. Și care vând conflictul politic pe post de soluții la nevoile societății. Oarecum sunt mândru că nu sunt privit ca politician. Nici nu am pretins vreodată că sunt. Și nici nu mă intrereseaza să fiu. Mă onorează însă că sunt văzut ca om de administrație. Pentru că asta am făcut. Indiferent de cred unii sau alții. Revenind la propunerea dlui. Craina, pot cu siguranță să îi spun că mă voi gândi cu seriozitate la gestul dumnealui-probabil fără precedent într-o lume politică plină de falii fără sens”, a anunţat şi Orza, la rândul său.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

Ovidiu a spus: (august 9th, 2020 at 18:22 )

Deci omul a fost in PNTCD, apoi independent, a sustinut ALDE la europarlamentare, a discutat cu PSD sa fie sustinut de ei la primarie, apoi a devenit candidatul Partidului Republican, acum vrea sa fie pe lista Pro Romania la CL. Si omul spune ca nu e interesat sa fie politician hahaha

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Administratie vezi arhiva Administratie

Se caută constructor pentru singura parcare supraetajată a primăriei din Timişoara. Suma oferită, peste patru milioane de euro

Primarul Nicolae Robu părăseşte postul de primar fără a putea vedea realizată singura parcare supraetajată din cele două mandate consecutive ale sale. Singura satisfacţie este că proiectul celei de pe Take Ionescu, în zona MultipleXity, va deveni realitate şi a fost lansat în licitaţie publică pentru găsirea constructorului. Documentaţia a fost plasată pe SEAP, suma...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se caută constructor pentru singura parcare supraetajată a primăriei din Timişoara. Suma oferită, peste patru milioane de euro
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Sport vezi arhiva Sport

Alexandru Borbei

Politehnica transferă în Italia. Borbei ajunge la Lecce

Politehnica Timişoara a ajuns la un acord cu clubul italian US Lecce în privinţa transferului tânărului portar Alexandru Borbei. Evoluţiile goalkeeperului crescut în alb-violet au atras atenţia mai multor grupări, atât din ţară, cât şi din străinătate. Alex Borbei (17 ani) a încasat un singur gol în primele cinci etape ale noului sezon al Ligii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica transferă în Italia. Borbei ajunge la Lecce
Iulius Town
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

dermaskin-orizontal
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

La Timişoara are loc Festivalul Micilor

Acest sfârşit de săptămâna aduce la Timişoara Festivalul Micilor. Evenimentul are loc la Centrul Regional de Afaceri. Compania Nora Carmangerie și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și-au propus să celebreze printr-un eveniment în stil specific românesc, tradiționalii mici. De la jarul încins, debutul toamnei și răcirea vremii fac trecerea firească spre sezonul mezelurilor,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timişoara are loc Festivalul Micilor

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Politehnica Timişoara a ajuns la un acord cu clubul italian US Lecce în privinţa transferului tânărului portar Alexandru Borbei. Evoluţiile goalkeeperului crescut în alb-violet au atras atenţia mai multor grupări, atât din ţară, cât şi din străinătate. Alex Borbei (17 ani) a încasat un singur gol în primele cinci etape ale noului sezon al Ligii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica transferă în Italia. Borbei ajunge la Lecce
În timp ce la liberali oamenii lui Nicolae Robu sunt traşi pe dreapta, la PSD sunt promovaţi. Este şi cazul lui Radu Ţoancă, un apropiat al viitorului fost primar, care a fost propulsat consilier local prin retragerea lui Sorin Ionescu de pe listă. La nivelul municipiului Timişoara, PSD a obţinut o rară contraperfomanţă la alegerile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rocadă la PSD. Sorin Ionescu se retrage pentru a-i face loc lui Radu Ţoancă în Consiliul Local Timişoara
Rezultatele oficiale demonstrează victoria categorică a lui Alin Nica în bătălia cu ceilalți contracandidați la alegerile pentru șefia CJ Timiș. Alin Nica se situează la mare diferență, în clasamentul oficial, făcut public de Biroul Electoral Județean, în cursa cu ceilalți competitori. Rezultatele oficiale pentru președinția Consiliului Județean Timiș: Alin Nica – PNL – 104.508 voturi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alin Nica, victorie categorică pentru președinția Consiliului Județean Timiș. Rezultate oficiale
Au fost făcute publice de Biroul Electoral Județean (BEJ) Timiș rezultatele oficiale finale pentru Consiliul Județean Timiș. PNL a obținut cel mai mare număr de voturi, iar pe locul doi s-a situat Alianța USR-PLUS. Rezultate oficiale finale pentru CJ Timiș: PNL – 90.916 voturi Alianța USR-PLUS – 55.155 voturi Alianța PSD – PPU (SL) –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alegeri pentru Consiliul Județean Timiș, rezultate oficiale: PNL – cel mai mare număr de voturi
Guvernul a aprobat o ordonanță de urgență prin care dorește să acorde un ajutor financiar sub formă de voucher pentru încurajarea și sprijinirea copiilor în practicarea sportului de performanță. ”Sprijinul financiar se adresează copiilor născuți în perioada 01.01.2005-31.12.2014, care se vor legitima pentru prima dată la un club sportiv deținător al certificatului de identitate sportivă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sprijin financiar pentru copiii care vor să facă sport de performanță
Deputatul liberal de Timiş, Marilen Pirtea, ne arată pe pagina sa de Facebook un clasament în care el este desemnat al doilea cel mai bun deputat român, din punct de vedere profesional. E peste colegii săi de Parlament al României! În Camera Deputaţilor e chiar pe locul 2 între cei mai bine pregătiţi profesional şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Avem al doilea cel mai de succes deputat din punct de vedere profesional! Marilen Pirtea ne arată clasamentul
În ultimele 24 de ore, în judeţul Timiş au fost diagnosticate cu coronavirus 86 de persoane. Dintre acestea. 46 de cazuri au fost confirmate în Timişoara. Este cel mai mare număr de cazuri diagnosticate într-o singură zi, în judeţul Timiş, de la începutul pandemiei. Cele 86 persoane infectate din Timiş sunt din: Timișoara – 46;...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Record de infectări cu COVID-19, în Timiş, într-o singură zi: 86. În Timişoara, 46 de cazuri confirmate
Top