Nici PSD-ul nu mai e ce-a fost. Cu cine votează conspiraționiștii în Timișoara?

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Succesul în alegeri nu trebuie să fie musai obținerea unei funcții în administrația locală, ci după principiul olimpismului e important să participi și să nu te faci de râs. PSD Timiș se făcea de râs să fi mers cu Adrian Orza candidat de primar al Timișoarei. Nu că deja bătrânul domnișor Orza ar fi o așa de mare lepădătură încât să se rușineze chiar și PSD-ul cu el, deși statutul de fost țărănist nu ar fi fost un motiv de mândrie pentru social-democrații timișeni, dar nu era normal ca ditamai partidul să nu aibă candidat propriu.

Destinul organizației Timișoara a PSD ăsta a cam fost după 1990, să nu se facă de râs. Unii au reușit mai bine, alții mai din greu, dar de teama electoratului niciun mare lider local PSD nu și-a asumat candidatura la Primăria Timișoara în ultimii 30 de ani.

În această cheie se poate spune că PSD a câștigat deja alegerile în Timișoara, fără să știe scorul și fără să mai conteze numărătoarea votului. Gurile grele din partid răsuflă ușurate. Ce-a fost mai greu a trecut, mai mult nici că contează. La București se știe că e greu să fii pesedist și să câștigi ceva pe Bega, iar decența transmisă de imaginea medicului Voichița Lăzureanu este pentru PSD un bun câștigat, poate singurul. Adevărata luptă pentru acest partid se mai dă încă la Consiliul județean, acolo cu siguranță ar fi dureroasă o înfrângere, dar și pentru așa ceva organizația Timiș este bine pregătită.

Avem un careu de candidați rezonabili, incluzând aici și pe pitorescul Nicolae Robu. Dominic Fritz (USR), un neamț cu o mai bună știință a limbii române ca mulți candidați români get-beget de pe listele rurale, doi medici, Marius Craina (Pro Romania) și Voichița Lăzureanu (PSD) cu o imagine bună, dar pentru care cea mai grea piatră de moară este tocmai sigla partidului sub care candidează, plus un excentric Nicolae Robu (PNL) ce și-a fabricat imaginea de creator turbo al Timișoarei moderne. Și, culmea, acest mega constructor al urbei s-ar fi potrivit cel mai bine pe felul de a fi al PSD, dar cine a zis că PNL n-ar fi, de fapt, un PSD mai mic, cu mai mult bun simț politic?

Simt totuși o nepotrivire, o lipsă de calcul electoral, o nesuprapunere de categorii sociale la alegerea PSD cu doamna Voichița Lăzureanu. Și în Timișoara sunt mulți cetățeni care nu cred în virus și pun tot acest deranj social pe seama unei putrede conspirații. Cine îi reprezintă pe acești oameni? Pe cine ar vota un alegător ce crede că asistăm mai degrabă la o dictatură în devenire, sub pretextul protejării de un virus inexistent? Pe Fritz? Nici vorbă. USR are electoratul cel mai disciplinat din acest punct de vedere. Ce doi medici, dintre care unul infecționist, fost manager la Victor Babeș? Să fim serioși! Nicolae Robu, omul cu masca pe față? Vai de capul nostru! O conspirație pentru Primăria Timișoara nu suntem în stare să susținem!

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

Kroko a spus: (august 4th, 2020 at 07:38 )

Nici Timisoara numai e ce a fost!

Gogu a spus: (august 4th, 2020 at 07:43 )

Ciudat,doar Doamna Doctor si Robu nu au slogan de campanie ACRecas nu e Poli ! Deai dl Robu a cam schbat barca! Poate din cauza vaporaselor de pe Bega!

Ochiul limpede a spus: (august 5th, 2020 at 15:15 )

Nici psd nu mai e ce a fost. Este pro romania .In multe comune din timis primarii psd susțin prin interpusi formațiunea lui ponta adică o noua păcăleală pentru electorat.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Sport vezi arhiva Sport

Iulius Town
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

dermaskin-orizontal
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Asociaţia Pro Infrastructură acuză. Şantierul Centurii Sud Timişoara e blocat în birocrație şi incompetenţă/VIDEO

Asociaţia Pro Infrastructură anunţă că şantierul Centurii Sud de ocolire al Timişoarei este în acest moment total blocat. Constructorul nu are plăţi efectuate, proiectul a fost modificat, din cauza intersecţiilor apărute peste noapte, cei de la căile ferate nu au predat terenul pentru realizarea pasajelor, iar exproprierile suplimentare, foarte multe, nu au fost plătite. „Centura...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociaţia Pro Infrastructură acuză. Şantierul Centurii Sud Timişoara e blocat în birocrație şi incompetenţă/VIDEO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Liberalii au fost rezervați după ora 21.00, când au aflat rezultatele la exit-poll pentru București. S-au bucurat pentru Nicușor Dan, dar încă nu se știu rezultatele pe Timișoara și pe Timiș. Nicolae Robu a spus că este încrezător, dar responsabil în ceea ce privește rezultatul la Primăria Timișoara, unde candidează pentru un nou mandat. „Sunt...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Liberalii din Timiș, rezervați după închiderea urnelor. Robu: „Sunt încrezător, dar eu sunt un om responsabil și nu pot să mă aventurez”
În lipsa unor rezultate exit-poll, la sediul de campanie al USR PLUS reacţiiile celor prezenţi erau amestecate. Bucuria era mare, aceasta pentru că Bucureştiul a fost câştigat de această formaţiune şi Nicuşor Dan. Dominic Fritz rămâne optimist şi aşteaptă rezultatele locale. Deocamdată nu sunt rezultate, dar la USR PLUS Timiş e bucurie (limitată). Rezultatele de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Optimism moderat la USR PLUS. Se aşteaptă primele rezultate
Potrivit exit-poll-ului CURS-Avangarde, Nicuşor Dan este noul primar al Capitalei, Candidatul suţinut de PNL-USR PLUS a obţinut o victorie categorică în faţa candidatei PSD, Gabriela Firea. Potrivit exit-poll-ului, Nicuşor Dan a obţinut 47,2% din voturile bucureştenilor. Gabriela Fiorea a fost votată doar de 39% dintre cei care au mers la vot. Pe locul III s-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bucureştenii nu s-au pierdut cu Firea. Nicuşor Dan, noul primar al Capitalei!
Instituția Prefectului Timiș a informat Biroul Electoral Județean că în Brestovăț, Chevereșu Mare, Pietroasa și Ohaba Lungă au fost înregistrate vize de flotant într-un număr foarte mare față de numărul de alegători înscriși în listele electorale permanente. În Brestovăț s-au înregistrat un număr de 50 de noi reședințe (vize de flotant), față de cei 565...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a decis tipărirea a sute de buletine de vot în plus pentru cei care și-au făcut viză de flotant în Brestovăț, Chevereșu Mare, Pietroasa și Ohaba Lungă
Urna mobilă a fost adusă astăzi, în ziua alegerilor, la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara. Au votat 20 de pacienți, din care 19 infectați cu coronavirus. Urna mobilă a ajuns la Spitalul Victor Babeș Timișaora, după ce 20 de pacienți au solicitat să voteze în ziua alegerilor locale, chiar dacă sunt internați....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pacienți cu SARS-Cov2 – vot la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara. A fost adusă urna mobilă/Video
Cornel Sămărtinean, candidatul PMP la președinția Consiliului Județean Timiș, și Alexandru Mutruc, candidatul PMP la Primăria Timișoara, au votat astăzi în același lor, la Liceul Tehnologic Energetic Regele Ferdinand din Timișoara. „Cred cu adevărat că putem schimba ceva în acest județ”, a spus deputatul Cornel Sămărtinean. „O zi importantă pentru județul nostru, pentru orașul nostru....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vot în echipă la PMP – Sămărtinean și Mutruc: O zi importantă pentru județul nostru, pentru orașul nostru/FOTO
Top