Alin Nica, în opoziţie cu şeful de la partid, Nicolae Robu, pe o nouă temă, cea a fotbalului

Alin Nica si Nicolae Robu

Alin Nica si Nicolae Robu

Care Poli e mai Poli? Vechiul conflict legat de care e echipa mai adevărată în fotbalul timişorean a reapărut, probabil neintenţionat, în actualitate. Candidatul PNL Timiş la funcţia de şef al Consiliului Judeţean, Alin Nica, a anunţat că, odată ajuns pe postul vizat, va propune acordarea unui sprijin din partea instituţiei către clubul Poli al suporterilor, dar şi pentru Ripensia, echipele din eşalonul secund al fotbalului naţional.

Alin Nica a reuşit să se plaseze din nou în opoziţie cu „şeful” său politic actual, Nicolae Robu, de această dată pe tema fotbalului, un subiect extrem de „pătimaş”, pentru primarul Timişoarei. Astfel, Nica gândeşte acordarea de sprijin financiar pentru ASU Poli şi Ripensia, în opoziţie cu ceea ce Robu promova permanent, ACS Poli, echipa care a căzut în trei ani din Liga 1 până în Liga 3. Este de fapt echipă despre care Robu insista permanent că ar fi “cea mai Poli dintre toate Poli” (celebra CMPDTP).

„Ne propunem sprijinirea echipelor de fotbal Poli Timişoara, echipa suporterilor, şi Ripensia, care sunt rămase în eşalonul secund. Vrem să gândim o strategie de a ne concentra pe susţinerea unor structuri sportive. De exemplu, Primăria Timişoara să sprijine în continuare baschetul, handbalul şi rugby-ul, iar noi, de exemplu gimnastica sau alte asemenea sporturi. Dar, pentru a putea ca sportul să devină chiar important e nevoie de sală polivalentă şi stadion nou. Iar acesta ar fi primul pas ca Timişoara să devină cel de-al doilea pol sportiv al României”, a spus Nica.

Dacă primul este evident care este, nu ştim cine e pe locul 2.

„Stadionul şi sala polivalentă sunt investiţii de care se leagă judeţul nostrum. Stadionul, care ţine de CJT, e un element de infrastructură major. Dorim să urgentăm procedurile la CNI, să înceapă lucrările cât mai rapid”, a mai spus Nica.

Etichete , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Ochiul limpede a spus: (septembrie 18th, 2020 at 17:08 )

Fritz și Nica soluția cea mai buna pentru Timișoara,tandem ce provoacă un schimb inerent de generații benefic orașului de pe Bega.

TM a spus: (septembrie 18th, 2020 at 21:14 )

Si eu cred ca asta ar fi combinatia castigatoare

Timisoara a spus: (septembrie 20th, 2020 at 18:53 )

Peste 4 ani da, numai bine se mai maturizeaza si isi obtine si cetatenia romana

vrajeli electorale a spus: (septembrie 20th, 2020 at 20:11 )

Asu nu este echipa suporterilor,ci a galeriei(unei parti din fosta galerie).Sunt mii de suporteri Poli in orasul asta care n-au fost in viata lor la un meci al Asu.

prajeli laelectorale a spus: (septembrie 21st, 2020 at 14:18 )

Important este ca Alin Nica nu face parte dintre sclavii robulani cu iq redus, care nu au inteles ca ac recas este doar ac recas, nu progresul bocsig, viitorul ineu sau, Doamne fereste, Poli Timisoara

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

Ionut Nasleu si Nicolae Robu

Alin Nica anunţă că Ionuţ Nasleu va fi exclus din PNL, după ultimul derapaj “vadimist” al şefului Pieţe SA

Preşedintele interimar al PNL Timiş, Alin Nica, a anunţat că va demara procedura de excludere din partid a lui Ionuţ Nasleu, apropiatul fostului şef al liberalilor timişeni, Nicolae Robu. Nasleu a transmis un mesaj incredibil pe Facebook, homofob şi antisemit, dar şi cu atacuri la adresa preşedintelui Iohannis şi premierului Orban. Printr-un comunicat de presă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alin Nica anunţă că Ionuţ Nasleu va fi exclus din PNL, după ultimul derapaj “vadimist” al şefului Pieţe SA
Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

ASU Poli

Duel important în Maramureș. Poli întâlnește Recea

Politehnica Timişoara înfruntă sâmbătă, în deplasare, nou promovata ACS Fotbal Comuna Recea. Echipa noastră e în continuare lipsită de aportul mai multor componenţi, dar a plecat spre Maramureş cu gândul la toate cele trei puncte.  „Urmează o deplasare dificilă, după un meci care ne-a consumat fizic şi psihic – restanţa cu Dunărea Călăraşi – sperăm...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Duel important în Maramureș. Poli întâlnește Recea
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

politia

Femeie ucisă, în această seară, în Timişoara! A fost victima unei tâlhării

O tâlhărie s-a transformat într-o crimă. S-a întâmplat, în această seară, în jurul orei 20.00, în Timişoara. O femeie de 38 de ani, a fost atacată, lovită şi tâlhărită pe strada Jean Monnet (zona Girocului, Musicescu). Victima a fost găsită la pământ, fără telefon şi portmoneu. A fost chemată ambulanţa, dar din păcate femeia a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Femeie ucisă, în această seară, în Timişoara! A fost victima unei tâlhării
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Expo Mobila Timișoara

Expo Mobila Timișoara se desfășoară cu respectarea deplină a normelor de siguranță și securitate impuse de restricțiile în vigoare

În contextul epidemiologic actual, Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş anunță că, în cadrul Expo Mobila, respectă cu strictețe toate regulile de igienă colectivă și individuală pentru prevenirea contaminării și limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2. Sunt respectate astfel reglementările speciale în vigoare, expoziția derulându-se fără a dăuna sănătății generale, la fel ca orice altă activitate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Expo Mobila Timișoara se desfășoară cu respectarea deplină a normelor de siguranță și securitate impuse de restricțiile în vigoare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În contextul epidemiologic actual, Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş anunță că, în cadrul Expo Mobila, respectă cu strictețe toate regulile de igienă colectivă și individuală pentru prevenirea contaminării și limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2. Sunt respectate astfel reglementările speciale în vigoare, expoziția derulându-se fără a dăuna sănătății generale, la fel ca orice altă activitate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Expo Mobila Timișoara se desfășoară cu respectarea deplină a normelor de siguranță și securitate impuse de restricțiile în vigoare
O tâlhărie s-a transformat într-o crimă. S-a întâmplat, în această seară, în jurul orei 20.00, în Timişoara. O femeie de 38 de ani, a fost atacată, lovită şi tâlhărită pe strada Jean Monnet (zona Girocului, Musicescu). Victima a fost găsită la pământ, fără telefon şi portmoneu. A fost chemată ambulanţa, dar din păcate femeia a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Femeie ucisă, în această seară, în Timişoara! A fost victima unei tâlhării
Cu o zi înainte de-a fi învestit în funcţia de primar al Timişoarei, Dominic Fritz a avut o întâlnire surprinzătoare. Partenerul său de discuţii a fost nimeni altul decât Nicolae Robu, cel care va preda mâine gestiunea primăriei. Transfer paşnic de putere la Primăria Timişoara. Cu toate că păreau ireconciliabili, Dominic Fritz şi Nicolae Robu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Întâlnire de gradul III. Nicolae Robu şi Dominic Fritz, tete-a-tete în biroul primarului
Politehnica Timişoara înfruntă sâmbătă, în deplasare, nou promovata ACS Fotbal Comuna Recea. Echipa noastră e în continuare lipsită de aportul mai multor componenţi, dar a plecat spre Maramureş cu gândul la toate cele trei puncte.  „Urmează o deplasare dificilă, după un meci care ne-a consumat fizic şi psihic – restanţa cu Dunărea Călăraşi – sperăm...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Duel important în Maramureș. Poli întâlnește Recea
Preşedintele interimar al PNL Timiş, Alin Nica, a anunţat că va demara procedura de excludere din partid a lui Ionuţ Nasleu, apropiatul fostului şef al liberalilor timişeni, Nicolae Robu. Nasleu a transmis un mesaj incredibil pe Facebook, homofob şi antisemit, dar şi cu atacuri la adresa preşedintelui Iohannis şi premierului Orban. Printr-un comunicat de presă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alin Nica anunţă că Ionuţ Nasleu va fi exclus din PNL, după ultimul derapaj “vadimist” al şefului Pieţe SA
Ultimii trei rectori care au condus și conduc Universitatea Politehnica Timișoara au luat parte, joi, la evenimentul de punere a pietrei de temelie a noii clădiri a Facultății de Chimie. Situată pe bulevardul Vasile Pârvan, locația va oferi la finalul lucrărilor condiții excelente de studiu pentru 650 de studenți. Lucrările la noul sediu al Facultății...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A demarat construcția noului sediu al Facultății de Chimie din Timișoara/FOTO
Comitetul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției (CJCCI) a suspendat activitatea centrelor expoziționale din Timiș, după ce județul a ajuns la o rată de infectare cu SARS-Cov2 de 3,61 la mia de locuitori. În plus față de măsurile luate până în prezent, astăzi s-a dispus suspendarea activității în centrele expoziționale, atât în interiorul cât...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiș, expozițiile mai sunt permise numai la muzee și galerii de artă. S-a hotărât suspendarea activității în centrele expoziționale, pe timpul stării de alertă
La fix 31 de ani de când Timișoara devenea primul oraș din România liber de comunism, actualul Parlament își încheie de drept mandatul. Motiv pentru care românii sunt așteptați la urne pe 6 decembrie, pentru a-și desemna reprezentanții. Alina-Ștefania Gorghiu, cap de listă pentru Senat din partea PNL Timiș, spune că „Timișul European este proiectul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alina-Ștefania Gorghiu, candidat PNL Timiș pentru Senatul României: 6 decembrie, punct de cotitură pentru destinul românilor (P)
Licitația pentru cele 44 de autobuze electrice achiziționate prin Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei se va relua. Instituția a transmis către SEAP documentația pentru reluarea achiziției celor 44 de autobuze electrice de 18 metri pentru Timișoara. În acest moment documentația este în verificare ANAP și se așteaptă validarea publicării. Au fost eliminate motivele tehnice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se reia licitația pentru cele 44 autobuze electrice ale Timișoarei. Documentația pentru achiziție a fost trimisă spre publicare la SEAP
Top