Premii pentru cei mai buni sportivi ai clubului autorităților locale, SCM

Sport Club Municipal Timișoara a decis ca în acest an să ofere o serie de distincții sportivilor de la cele trei secții: baschet, handbal, rugby.

 

Astfel, fiecare dintre secții a desemnat cel mai bun sportiv, la trei categorii, dar și o legendă a respectivei discipline, pentru a fi premiați.

Cele trei categorii sunt: CEL MAI BUN JUNIOR, CEL MAI BUN TÂNĂR JUCĂTOR (distincții stabilite de staff-urile tehnice), JUCĂTORUL ANULUI DE LA ECHIPA DE SENIORI, acesta din urmă votat de colegii săi și staff-ul tehnic, prin cunoscutul sistem „Players’ player” (fiecare jucător își exprimă opțiunea fără a se putea vota pe el însuși).

BASCHET

· CEL MAI BUN JUNIOR: Șerban Horga – născut la 16 ianuarie 2007, Șerban este unul dintre cei mai promițători juniori ai clubului și un important marcator al echipei U15

· CEL MAI BUN TÂNĂR JUCĂTOR: Robert Schipor – jucător format la Academia clubului nostru, Robert și-a câștigat un loc în lotul de seniori, deși are numai 18 ani (născut la 20 iunie 2003)

· JUCĂTORUL ANULUI DE LA ECHIPA DE SENIORI: jucătorii au votat „Echipa”

· PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE: Petru Czmor – crescut și format la Timișoara, Petru a făcut parte din echipa care a câștigat Cupa României în 2010, cu BC Timișoara. Acum în vârstă de 42 de ani, el este antrenor de juniori la clubul nostru

HANDBAL

· CEL MAI BUN JUNIOR: Ianus Dumitrescu – născut la 8 august 2003, Ianus este component al lotului național de juniori și medaliat cu echipele juvenile de la SCM Politehnica Timișoara

· CEL MAI BUN TÂNĂR JUCĂTOR: Claudiu Pal – portarul născut la 3 mai 2003 a intrat deja în circuitul echipei naționale de seniori. Chiar în aceste zile, Claudiu se află în cantonamentul selecționatei antrenate de Xavier Pascual, care pregăteşte preliminariile Campionatului Mondial

· JUCĂTORUL ANULUI DE LA ECHIPA DE SENIORI: Marius Sadoveac – fost internațional, Marius este golgeterul echipei și unul dintre cei mai buni handbaliști din Liga Zimbrilor

· PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE: Ioan Covăsânțan – ca jucător a evoluat pe postul de portar la Poli (în anii ’60-’70), apoi a fost vreme de circa trei decenii conducător al echipei de handbal masculin a orașului.

RUGBY

· CEL MAI BUN JUNIOR: Vasile Plotuna – născut la 12 ianuarie 2004, Plotuna evoluează pe postul de centru și s-a antrenat de-a lungul acestui an cu echipa de seniori. Format la clubul Warriors Timișoara, cu care SCMT are un parteneriat, el este un jucător cu real potențial

· CEL MAI BUN TÂNĂR JUCĂTOR: David Trăușan – a participat cu naționala U20 la turneul final al Campionatului European, unde stejăreii au obținut locul al cincilea. Născut la 7 martie 2002, David este o prezență constantă în lotul echipei de seniori a clubului nostru

· JUCĂTORUL ANULUI DE LA ECHIPA DE SENIORI: Gabriel Rupanu – titular constant în echipa care va juca finala Cupei României, Gabriel a fost un jucător important și pentru naționala de seniori

· PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE: Marcel Nistor – născut la 20 mai 1962, a făcut parte din echipa Timișoarei care cucerea bronzul național în 1992. A jucat cinci meciuri la echipa națională, printre care un joc împotriva puternicei selecționate a Scoției

Festivitatea de premiere va avea loc în luna ianuarie, la o dată ce urmează să fie stabilită în funcție de programul de pregătire/meciuri al celor trei echipe de la SCM Timișoara.

Premiile SCM Timișoara se acordă în premieră și se vor startul unor festivități care să devină tradiționale la final de an.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Președintele Bundersratului s-a întâlnit cu reprezentanții Consiliului Județean Timiș și ai Prefecturii

Președintele Bundesratului, Bodo Ramelow a continuat seria întâlnirilor din Timișoara, după primarul Dominic Fritz el s-a întâlnit cu reprezentanții administrației județene și ai Prefecturii Timiș. Vicepreședintele Alexandru Proteasa a reprezentat Consiliul Județean Timiș la întâlnirea cu delegația germană condusă de președintele Bundesratului, Bodo Ramelow, demnitar german cu cel mai înalt rang dintre cei care au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Președintele Bundersratului s-a întâlnit cu reprezentanții Consiliului Județean Timiș și ai Prefecturii
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

SCM Poli, la turneul final al juniorilor 1: „Dacă vom continua pe aceleași principii, ne putem bate pentru aur”

Juniorii 1 ai clubului Politehnica participă de miercuri până duminică (25-29 mai) la Turneul Final Valoare al Campionatului Național. Turneul care va decide campioana reunește cele mai valoroase opt echipe din țară și are loc în Bacău, pe teren neutru. Handbaliștii au fost repartizați în Grupa 2 și vor juca în ordine cu: CSS 2...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM Poli, la turneul final al juniorilor 1: „Dacă vom continua pe aceleași principii, ne putem bate pentru aur”
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Antreprenorii din zona de vest a României vor beneficia de un program de perfecționare realizat prin intermediul ADR Vest

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Institutul de Excelență în Antreprenoriat au anunțat că lansează un accelerator dedicat start-up-urilor din Regiunea Vest. Antreprenorii din Regiunea Vest vor beneficia de un program de accelerare modern și dinamic. ”ADRVEST Accel by IdEA” își propune să contribuie la dezvoltarea regiunii, printr-un program implementat altături de echipa Institutului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Antreprenorii din zona de vest a României vor beneficia de un program de perfecționare realizat prin intermediul ADR Vest

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Președintele Bundesratului, Bodo Ramelow a continuat seria întâlnirilor din Timișoara, după primarul Dominic Fritz el s-a întâlnit cu reprezentanții administrației județene și ai Prefecturii Timiș. Vicepreședintele Alexandru Proteasa a reprezentat Consiliul Județean Timiș la întâlnirea cu delegația germană condusă de președintele Bundesratului, Bodo Ramelow, demnitar german cu cel mai înalt rang dintre cei care au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Președintele Bundersratului s-a întâlnit cu reprezentanții Consiliului Județean Timiș și ai Prefecturii
Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Institutul de Excelență în Antreprenoriat au anunțat că lansează un accelerator dedicat start-up-urilor din Regiunea Vest. Antreprenorii din Regiunea Vest vor beneficia de un program de accelerare modern și dinamic. ”ADRVEST Accel by IdEA” își propune să contribuie la dezvoltarea regiunii, printr-un program implementat altături de echipa Institutului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Antreprenorii din zona de vest a României vor beneficia de un program de perfecționare realizat prin intermediul ADR Vest
Președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță, a avut o întrevedere cu doamna dr. Kasia Greco, vicepreședintele Camerei de Comerț și Industrie a Vienei. Discuțiile au vizat consolidarea colaborării între Austria și România, în beneficiul comunității de afaceri din ambele părți. „Austria și România, ţări cu relaţii economice tradiţionale, oferă oportunităţi numeroase, în multe domenii de activitate,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vizita de lucru itinerantă a Președintelui CCIA Timiș a continuat la Viena
În perioada 30.04.2021 – 20.04.2022, la nivelul Poliției Române, au fost înregistrate 7.577 de sesizări privind disparițiile de copii, în aceste cauze fiind dispusă căutarea, atât la nivel național, cât și la nivel internațional. Dintre aceste sesizări, 259 se refereau la copii cu vârste până la 10 ani, 2.003 cu vârsta cuprinsă între 10-14 ani...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 25 mai – Ziua Internațională a Copilului Dispărut și Exploatat Sexual. Câţi copii au dispărut în ultimul an
Amenințat cu trecerea la un rol pur decorativ, viceprimarul Cosmin Tabără va vota în continuare în interesul poporului i nu la comanda USR, ne anunță, la ceasuri târzii de seară, după plenul CL Timișoara, Partidul Național Liberal. Oficialul liberal are susținerea totală a partidului chiar pentru că reprezintă un reper de normalitate într-o instituție condusă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul PNL Timiș îl susține pe Cosmin Tabără: Rămâne reperul de normalitate într-o instituție împinsă în haos
Ziua Câmpului va avea loc sâmbătă, 28 mai, cu începere de la ora 10.00, la Platforma agricolă Merpano, situată pe drumul care leagă localităţile Săcălaz de Sânmihaiu Român, în judeţul Timiş. Manifestarea se doreşte a fi o zi dedicată agriculturii, în câmpia roditoare a Banatului. Evenimentul „Ziua Câmpului” este organizat pentru a marca aniversarea a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sărbătoare mare la Săcălaz, în weekend: Ziua Câmpului
Ziua de marți și plenul Consiliului Local Timișoara au venit cu două vești bune pentru reprezentanta Pro România, Roxana Iliescu. În primul rând ea va prezida, în sfârșit, ședințele de plen, dar cea mai importantă veste e că a reușit să obțină promisiunea că Festivalul de Operă și Operetă al orașului va avea finanțarea asigurată....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Festivalul de Operă și Operetă Timișoara, din nou finanțat. Banii vor veni prin Centrul de Proiecte, fie prin Casa de Cultură
Modificările aduse regulamentului TimPark, marți seara, în plenul Consiliului Local, vin pentru cetățeni cu două ”cadouri”: posibilitatea de a transforma mașina de la firmă în una cu caracter de „rezident”, respectiv introducerea posibilității de realizare online a abonamentelor de parcare. Autoritățile locale, prin vocea viceprimarului Ruben Lațcău, au admis că nu a fost o decizie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dorința timișorenilor, îndeplinită. Mașinile de firmă primesc statut de ”rezident” și se vor putea face abonamente inclusiv online
Viitorul, perspectiva anului 2050, cu inspirații din trecut, este tema expoziției Future/Past, al cărei vernisaj a avut loc marți, 24 mai 2022, în holul central al Bibliotecii Universității Politehnica Timișoara. Expoziția prezintă lucrările realizate de studenții din anul III ai Facultății de Arhitectură și Urbanism din Universitatea Politehnica Timișoara, specializarea Mobilier și Amenajări Interioare, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Studenții de la Arhitectură și-au prezentat viziunea despre cum vor arăta viitoarele colecții vestimentare sau mobilierul urban/Foto
Top