PNL a mai pierdut un război cu PSD în Timiş. Marin Popescu, schimbat din funcţia de şef al Inspectoratului Şcolar cu Aura Danielescu

Printr-un ordin al ministrului Educaţiei, liberalul Sorin Cîmpeanu, liberalul Marin Popescu a fost demis din funcţia de inspector şcolar general. În locul lui Popescu va reveni PSD-ista Aura Danielescu, cumnata ministrului Sorin Grindeanu.

Cea mai râvnită funcţie dintre toate instituţiile deconcentrate din Timiş a fost cea de şef al Inspectoratului Şcolar Judeţean. Funcţia a fost negociată inclusiv la nivelul liderilor naţionali ai PSD şi PNL. Liberalii au dorit păstrarea lui Marin Popescu, în timp ce PSD îşi dorea funcţia pentru Aura Danielescu, consilier judeţean, dar şi rudă cu minsitrul Sorin Grindeanu. De menţionat că Danielescu a mai deţinut în trecut această funcţie. PSD-iştii chiar doreau să cedeze trei deconcentrate în schimbul acestei funcţii.

Până la urmă, PSD a avut din nou câştig de cauză, culmea sub semnătura ministrului liberal al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu. Acesta a semnat un oridn prin care încetează detaşarea lui Popescu în funcţia de inspector şcolar general.

“Bună ziua stimați colegi! Vă mulțumesc pentru sprijin și înțelegere în acești aproape 2 ani. Să rămâneți sănătoși și puternici. Să ne vedem cu bine”, a fost mesajul pe acre Popescu l-a trimis presei în urma demiterii.

După cum se știe deja, Aura Danielescu este cumnata ministrului PSD al transporturilor, Sorin Grindeanu. Acesta a spus că știa că numirea va avea loc, dar nu că de azi e și oficial. Mai mult, spune că nu a intervenit în discuțiile pentru nominalizare și că ar fi preferat să nu fie numită, special pentru a nu se spune că a beneficiat de ajutorul său.

„Nu știam că s-a făcut, nu știam că e oficial, dar nici nu sunt ipocrit să spun că nu știam. Nu am fost la negocierile de stabilire a numirii. Nu-mi convine, sunt convins că se va spune că a ajuns inspector școlar general fiindcă e cumnata mea. Mie nu-mi convine această numire, e o piatră atârnată de piciorul meu. Tot timpul se va spune că a fost numită fiindcă e cumnata mea. I-am spus și ei. Dar nici nu pot să spun că nu are voie, fiind cumnata mea. Organizația locală a decis”, a declarat Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, prezent la Timișoara.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

C V a spus: (martie 11th, 2022 at 18:56 )

În sfârșit,…s-a terminat cu numirile politice!…?! Am intrat în epoca meritocrației!!!..ha-ha.,.

bighi a spus: (martie 11th, 2022 at 19:31 )

susau e hot

bighi a spus: (martie 11th, 2022 at 19:31 )

susaru e hot

lo a spus: (martie 12th, 2022 at 13:23 )

la fel cum a scos de pe funcție directori cu concurs și a pus pe alții din partidul care trebuie, așa merită să pățească popescu
nici nu avea concurs și el vorbea în numele directorilor cu concurs luat pe care i-a demis că aceștia și-au exprimat dorința de a nu mai rămâne pe post, lucru total greșit.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

ENEL
Enel

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Elevii din școlile din Timișoara vor fi instruiți cum să reacționeze în situații limită și cum să acorde primul ajutor

Elevii școlilor din Timișoara vor avea parte cursuri de acordare a primului ajutor, de asemenea vor fi instruiți cum să reacționeze în situații de urgență. Pregătirea va avea loc în cadrul proiectului „Creșterea nivelului de pregătire al elevilor în utilizarea tehnicilor de acordare a primului ajutor precum și modul de comportare și acțiune în cazul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Elevii din școlile din Timișoara vor fi instruiți cum să reacționeze în situații limită și cum să acorde primul ajutor

Politica vezi arhiva Politica

isho.ro
isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

Copiii de la Titans, revelaţia Campionatelor Internaţionale ale Serbiei la Jiu Jitsu

Într-o Românie în care sportul a fost lăsat de izbelişte, mai ales în oraşul nostru drag Timişoara şi în aceste zile în care găseşti mai uşor droguri decât apă de ivzor, mai sunt şi „încăpăţânaţi” care pun viitorul copiilor pe primul loc. Prin sport, prin învăţarea unor valori, prin crearea de caractere puternice şi spirit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copiii de la Titans, revelaţia Campionatelor Internaţionale ale Serbiei la Jiu Jitsu
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

La Moşniţa Nouă continuă lucrările la două obiective finanţate prin CNI în valoare totală de pete 20 de milioane de lei

La Moşniţa Nouă sunt în derulare două şantiere la tot atâtea obiective finanţate prin Compania Națională de Investiții (CNI). Este vorba de un bazin de înot, acolo unde lucrările sunt mai avansate, şi un aşezământ cultural, unde se lucrează la fundaţie. În aceste zile continuă lucrările la bazinul de înot didactic din Moşniţa Nouă, o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Moşniţa Nouă continuă lucrările la două obiective finanţate prin CNI în valoare totală de pete 20 de milioane de lei
dermaskin-orizontal

Economic vezi arhiva Economic

Programele regionale POR, trecute în administrarea Agențiilor pentru Dezvoltare Regională, au fost evaluate la Timișoara de Comisia Europeană/Foto

Performanțele programelor regionale finanțate din fonduri europene au fost evaluat și discutate la Timișoara. Unul dintre cele mai importante evenimente din România destinate programelor regionale finanțate prin fonduri europene a fost găzduit în aceste zile de orașul de pe Bega. Mai mulți reprezentanți ai Comisiei Europene, ai Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, ai Ministerului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Programele regionale POR, trecute în administrarea Agențiilor pentru Dezvoltare Regională, au fost evaluate la Timișoara de Comisia Europeană/Foto

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Într-o Românie în care sportul a fost lăsat de izbelişte, mai ales în oraşul nostru drag Timişoara şi în aceste zile în care găseşti mai uşor droguri decât apă de ivzor, mai sunt şi „încăpăţânaţi” care pun viitorul copiilor pe primul loc. Prin sport, prin învăţarea unor valori, prin crearea de caractere puternice şi spirit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copiii de la Titans, revelaţia Campionatelor Internaţionale ale Serbiei la Jiu Jitsu
Performanțele programelor regionale finanțate din fonduri europene au fost evaluat și discutate la Timișoara. Unul dintre cele mai importante evenimente din România destinate programelor regionale finanțate prin fonduri europene a fost găzduit în aceste zile de orașul de pe Bega. Mai mulți reprezentanți ai Comisiei Europene, ai Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, ai Ministerului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Programele regionale POR, trecute în administrarea Agențiilor pentru Dezvoltare Regională, au fost evaluate la Timișoara de Comisia Europeană/Foto
Pe data de 27 octombrie, Centrul Regional de Afaceri din Timișoara va găzdui cea de-a 30-a ediție, aniversară, a Galei Excelenței în Afaceri – Topul Firmelor din Județul Timiș, desfășurată sub sloganul: “TOP 30 – Împreună pentru afaceri de succes”. Eveniment simbol al elitei afacerilor timișene, ediția de anul acesta marchează 30 de ani de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș pregătește ediția cu numărul 30, aniversară, a Topului Județean al Firmelor
Raluca Turcan, ministrul Culturii, prezentă la Timișoara pentru deschiderea pentru public a expoziției Brâncuși, a încercat să ofere explicații legate de scandalul referitor la banii pe care Primăria orașului de pe Bega ar urma să îi piardă din fondurile alocate TM2023. Oficialul a vorbit despre ”intoxicarea opiniei publice” referindu-se la situația care a încăierat lumea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministrul Culturii a găsit vinovatul pentru scandalul cu banii pentru TM2023: ordonanța inițială de alocare
Dominic Fritz, primarul Timişoarei a fost reales în funcţia de preşedinte al USR Timiş, fiind de altfel singurul candidat pentru această funcţie. De asemenea, a fost votată şi noua echipă de conducere a USR Timiş, care are în total 21 de membri, pe lângă preşedinte existând opt  vicepreşedinţi şi 12 membri ai Biroului Județean. Sâmbătă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz, reconfirmat preşedinte al USR Timiş: “Echipa noastră este mai unită ca oricând”. Noua conducere a USR Timiş
Agenţia de turism As Tour din Timişoara propune o excursie de cinci zile într-una dintre cele mai fascinante ţări insulare ale Europei: Malta. Cu decolare din Belgrad, excursia în insula din Mediterană are loc în perioada 27 octombrie – 1 noiembrie. PROGRAMUL PE ZILE: ZIUA I: 27.10.2023 Plecare din Belgrad, Aeroportul Nikola Tesla. Sosire Aeroport...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci zile de vis într-una dintre cele mai fascinante insule din Mediterană. Malta cu As Tour Timişoara
Top