Sunteți mulțumit de Timișoara? Spuneți primăriei ce vă nemulțumește și care este calitatea vieții în municipiu

Primăria Timișoara merge mai departe cu susținerea proiectului derulat de Universitatea Timișoara, prin care se cercetează opiniile cetățenilor din capitala Banatului referitoare la calitatea vieții și a ceea ce le oferă municipiul. Aplicația de completare a sondajului este acum deschisă și disponibilă online

Sondajul este deschis întregii comunității timișorene și constă în realizarea unei anchete sociologice bazate pe un chestionar aplicat față-în-față și online. Timișorenii cu vârsta peste 18 ani sunt invitați să acceseze linkul din primul comentariu, pentru a răspunde la întrebările chestionarului propus de Facultatea de Sociologie și Psihologie, din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Începând din 2016, Universitatea de Vest din Timișoara realizează anual „Barometrul Calitatea Vieții în Timișoara”, având ca scop furnizarea de date empirice relevante pentru administrația publică locală și toți ceilalți actori instituționali implicați în viața orașului privind situația și dinamica socială din comunitatea locală, în scopul orientării politicilor publice și proiectelor strategice locale, în context regional și național. 

Barometrul este realizat conform normelor metodologice din domeniu și asigură anonimizarea datelor persoanelor care oferă răspunsuri. Instrumentul de cercetare utilizat în cadrul „Barometrului Calitatea Vieții în Timișoara” este dezvoltat de un grup de cercetători în sociologie, geografie socială și științe ale comunicării de la Universitatea de Vest din Timișoara.

 

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

vest a spus: (decembrie 22nd, 2023 at 13:21 )

Vrem sa fim fericiti ca clujenii, sa avem cele mai mari preturi la inchirieri si daca se poate, la toate produsele!

Martinescu Marian a spus: (decembrie 23rd, 2023 at 08:41 )

As dori ca dimineața sau și în alte ore aglomerate din zi circulația sa fie dirijată de politie care nu prea o vad ziua sau când trebuie,ptr că este haus pe străzile Timișoarei și un alt punct ridicați mașinile abandonate ,puneți niste afișe sa o munte proprietarul și dacă în maxim o lună nu eliberează domeniul public și tot în locul acela rămâne o ridicați și o duceți la fier vechi ,numai în zona care locuiesc știu vreo 10 mașini nemișcate de vreun an numai în fata a doua blocuri ,cred că în toată Timișoara sunt peste 1000 abandonate daca nu și mai multe

Nicolae Berlovan a spus: (decembrie 23rd, 2023 at 15:51 )

In Timișoara este ok
Cît este primar D.Fritz.
Dacă vine N,Robu se fac românisme.Hotii,

Corduneanu Ion a spus: (decembrie 23rd, 2023 at 15:53 )

La intersecția str. Marginii cu str. George Devereux pe timp ploios avem nevoie, noi pietonii, de o plută, un bac, o barcă, telegondolă pentru a ajunge la Hornbach, Auchan, Selgros, Universitatea agricolă. Pe timp secetos înclin să cred că ajunge o ,,pârlită” de trecere de pietoni. Totodată mulțumim pentru iluminatul de pe strada Marginii, ce-i drept încă nu funcționează, dar cînd se vor aprinde ledurile vom admira înt toată splendoarea bălăriile ce cresc nestingherite între Corpul C și strada Marginii. Sîntem la început, dar poate vom finaliza acțiunea de nivelare a terenului și de îndepărtare a bălăriilor pe banii noștri, a unui teren aparținător primăriei și care nu face parte din spațiile verzi timișorene și din acest motiv nimeni din primărie (spațiile verzi, arhitectul șef, cei de la urbanism și acarul Păun) nu au pîrghiile legale pentru a interveni. Bineînțeles că despre ambrozie nu se pune problema nici la primărie și nici la Protecția mediului. Prin 2030 vă rog să mă anunțați dacă a citit cineva cele semnalate și care mai este situația în zonă!!! Până atunci să sperăm că nu-i trece prin minte să remedieze situația. Apropos există, în cadrul primăriei, Compartimentul de Tăiat Frunză la Câini? Întreb pentru că Asociația locatarilor numai cu acest compartiment nu a luat legătura. În rest toate cele bune mai ales pentru viitoarele alegeri! Nenea Fritz se aude pînă sus sau ești prea sus?

Adi a spus: (decembrie 23rd, 2023 at 22:39 )

Ma deranjează ca Fritz si-a bătut joc de timisoara, de timișoreni. Robu a fost varza, dar frirz asta e praf, nul, zero barat.A furat orașul la maxim. Timisoara culturala- zero, proiecte- zero. Zero total.

Cristian Spataru a spus: (decembrie 24th, 2023 at 11:45 )

Despre ce calitate a vieții discutăm? Ce ar trebui să facă municipalitatea pentru starea de bine a cetățenilor orașului? Ei bine, după ce Fritzistii au nenorocit Timișoara cu sensuri unice cu o singură bandă de circulație putem vorbi despre decarbonatare și calitatea aerului? (astfel s-au produs supraaglomerări și ocoliri în trafic, astfel că se generează mai multe noxe, pe care cetățenii le ingerează cu nesaț). Eu nu spun că nu sunt necesare piste pentru bicicliști, dar acestea trebuie făcute cu cap prin campanii de conștientizare și prin studii de trafic bine elaborate (în niciun caz nu renunți la una dintre benzile de circulație pt biciclete… unde mai pui că sunt tronsoane unde nu trec 3 biciclete pe oră). Apoi, în calitate de reprezentat al Asociației de proprietari al străzilor situate în spatele Piețelor Aurora și Flavia din cartierul Dâmbovița, precizez că am câștigat 2 proiecte cu investiții promise din bugetul local în procedura de bugetare participativă 2023 pentru amenajarea a 2 parcuri la noi în zonă. Parcuri = aer curat = umbră= socializare = sport = calitate sporită a vieții. Proiectele au fost clasate pe primele 2 locuri în procedura competitivă, urmare a votului cetățenilor. Ghici ce s-a întâmplat din 2 iulie 2023 până în prezent? NIMIC ! O bătaie de joc, la adresa cetățenilor. Cică mai sunt de descâlcit probleme juridice referitor la extrasele de carte funciară a celor 2 parcele ce fac obiectul realizării parcurilor (unul având CF pe municipiul Timișoara, celălalt pe statul român – de aici trecerea în proprietatea municipalității este o simplă formalitate). Motivațiile reprezentanților Primăriei sunt o vrăjeală! Când au fost selectate proiectele, acestea au parcurs prima fază de conformitate administrativă și s-a primit practic o viză de admis, de legalitate și abia apoi au intrat în faza 2 a procedurii competitive prin vot. Din păcate acești amatori conduc orașul după bunul lor plac. Sper că lumea să-i sancționeze drastic la vot. Cea mai slabă administrație din toate timpurile. Și aici nu este vorba despre politică, ci doar de munca de administrație. Rușine Fritz!

Clitan Viorel a spus: (decembrie 24th, 2023 at 20:59 )

As dorii atat eu cat si locuitorii strazilor Banu Udrea, Comoarei, Liliacului, Sacului din cartierul Ronat – Timisoara, sa beneficiem de trotuare si asfalt asfel incat sa nu mai fim nevoiti sa circulam prin apa, noroaie si praf vara. Sarbatori cu bine !

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Teodor Pavel

Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese

Mai mulţi lideri PSD, dar şi mass-media apropiate de acest partid au cerut vehement, după decizia ÎCCJ de joi, încetarea mandatului primarului Dominic Fritz. Însă chiar în judeţul Timiş există precedentul unui primar găsit în conflict de interese, care a fost sancţionat cu diminuare indemnizației cu 10% pe o perioadă de 6 luni, ducându-şi în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Cu ochii pe un titlu care este mai aproape ca niciodată

Timișoara găzduiește sâmbătă, 20 iunie, a treia și ultima etapă a CN de rugby în șapte. SCM USV Timișoara este liderul clasamentului, cu maximum de puncte și are mari șanse să păstreze titlul național. În prima fază, cea a grupelor, echipa viola va întâlni CSU Arad și CSU Phoenix Brașov. Turneul are loc de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cu ochii pe un titlu care este mai aproape ca niciodată
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

În urmă cu două zile, la benzinăriile Petrom au apărut prima dată prețurile de sub nouă lei pe litrul de motorină standard, o ”minune” care nu mai se înregistra pe piața românească de luni de zile. Semnalul este dat, Petrom are cea mai mare rețea de benzinării din țară, iar cel mai probabil exemplul va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Primăria Moşniţa Nouă anunţă că lucrările la unul dintre cele mai importante proiecte educaționale din comună se apropie de final. Este vorba de proiectul „Construire liceu tip școală verde”, finanțat prin 𝐏𝐍𝐑𝐑. Ordinul de începere a lucrărilor de proiectare a fost emis în data de 𝟎𝟔.𝟎𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟓, iar ordinul de începere a lucrărilor de execuție a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările la noul “liceu verde” din Moşniţa Nouă, pe ultima sută de metri
Lucrările la viitorul Centru de Mari Arși de la Timișoara se apropie de final, se lucrează la ultimele finisaje. De asemenea, e aproape gata pasarela care va lega unitatea medicală cu Spitalul Județean și de Clinica de Ortopedie. Cu ajutorul noii pasarele vor fi conectate toate clădirile complexului medical. ”Ne pregătim să finalizăm pasarela care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
Noul prefect de Timiș, USR-istul Paul Finta, evită să se pronunțe pe cazul Dominic Fritz și ce decizie ar urma să ia. El spune că așteaptă hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, a motivării deciziei și a hot[rârii celor de la Agenția Națională de Integritate. Nu mă pot exprima pe acest subiect înainte de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prefectul de Timiș nu se pronunță asupra deciziei în cazul Fritz: ”Nu pot să mă exprim până nu văd hotărârea și motivarea”
La o zi după ce a primit oficial confirmarea de numire, Paul Finta a depus, vineri, la orele prânzului, jurământul. La ceremonia desfășurată la Palatul Administrativ din Timișoara, i-a fost alături subprefectul de Timiș, Deian Popov. De asemenea, la ceremonie au fost prezenți reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne, ai autorităților locale și județene, precum și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul are de vineri un nou prefect. Paul Finta a depus jurământul
Mai mulţi lideri PSD, dar şi mass-media apropiate de acest partid au cerut vehement, după decizia ÎCCJ de joi, încetarea mandatului primarului Dominic Fritz. Însă chiar în judeţul Timiş există precedentul unui primar găsit în conflict de interese, care a fost sancţionat cu diminuare indemnizației cu 10% pe o perioadă de 6 luni, ducându-şi în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese
Constructorii continuă și în această vară programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din oraș, aflate în administrarea primăriei. Lucrările desfășurate în această perioadă se adaugă intervențiilor realizate deja pe parcursul anului școlar, astfel încât elevii și profesorii să înceapă noul an în condiții cât mai bune. Programul derulat de municipalitate include lucrări...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În școlile timișorene vara se muncește. La renovări/FOTO
În mesaje adresate timişorenilor, viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi Ruben Laţcău au anunţat că Dominic Fritz îşi va duce până la capăt mandatul de primar. Mesajele celor doi vin după decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a stabilit că primarul Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese. Viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, totodată preşedinte al USR, a anunţat că va contesta la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia care are ca efect interzicerea candidaturii sale la orice funcție aleasă până în anul 2030 inclusiv. Sancțiunea este una administrativă, nu reprezintă o condamnare penală și nici nu conduce la pierderea mandatului de primar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz contestă la CEDO decizia ICCJ care îi interzice candidatura până în 2030. El anunţă că va duce la capăt mandatul de primar al Timișoarei
Top