Cosmin Tabără acceptă funcţia de la Bucureşti… pentru Timişoara. El va fi înlocuit în Consiliul Local de PSD-istul Răzvan Barta

Fostul viceprimar PNL al Timişoarei, Cosmin Tabără, afirmă că a stat mult în cumpănă pînă să accepte noua sa funcţie, de vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Sport (ANS), acceptând-o, în cele din urmă, pentru… Timişoara. Cum această nouă poziţie este incomatbiliă cu cea de consilier local, el va fi înlocuit în funcţie de PSD-istul Răzvan Barta.

Cosmin Tabără afirmă că a acceptat noua provocare cu intenţia de-a face lucruri pentru Timişoara şi judeţul Timiş.

Am stat mult în cumpănă dacă să accept această provocare. Încă de la început, o spun foarte clar: am făcut-o pentru Timișoara! Pentru că Timișoara, Timișul, zona noastră de vest trebuie să fie reprezentate mereu la un asemenea nivel. Numirea mea a venit în urma preocupărilor mele de a dezvolta infrastructura sportivă și pentru tineret, de a rezolva problemele cu care aceasta se confruntă. S-a ținut cont de implicarea și contribuția mea însemnată, susținut de o echipă de oameni competenți și devotați orașului”, a afirmat Tabără

El a trecut în revistă câteva dintre realizările sale din poziţia de viceprimar, menţionând în primul rând construcția primului stadion modern din ultimii aproape 70 de ani, aflat în execuție. De asemenea, a menţionat inițierea altor proiecte de acest gen:

– baza sportivă situată pe strada Mircea cel Bătrân (aflată în execuție);

– renovarea parțială a Sălii Constantin Jude;

– finalizarea proiectului noului complex sportiv destinat rugby-ului (avizat și inclus deja pe lista-sinteză a CNI);

– parcul situat pe strada Ion Rațiu;

– refacerea completă a Complexului Sportiv Bega.

El a aruncat şi câteva săgeţi la adresa Executivului Primăriei: “Și s-ar fi realizat cu siguranță mai multe dacă aș fi avut o susținere mai puternică în Primăria Timișoara, dacă nu mi s-ar fi luat atribuțiile din motive pur politice de către primarul orașului. Din păcate, nu s-a înțeles nici atunci că lucrez pentru Timișoara și pentru timișeni”.

Tabără a mai spus că va face tot ceea ce depinde de el pentru a pune în valoare obiectivele Timişoarei.

“Știu că aria atribuțiilor mele este mai mare acum, pentru întreaga țară, dar voi munci cu același devotament, iar Timișoara și Timișul vor reprezenta un obiectiv major pentru mine. Vă asigur că voi colabora intens cu reprezentanții primăriei sau ai primăriilor din județ, cu președintele CJ, cu parlamentarii – indiferent de culoarea politică”, a mai transmis Tabără.

Cum noua sa funcţie este incompatoibilă cu cea de consilier local, Tabară va fi nevoit să demisioneze din Consiliul Local Timişoara. În locul lui va fi promovat PSD-istul Răzvan Barta. Astfel, PNL va avea cu un consilier mai puţin, ajungând la şase aleşi, iar PSD va avea unul în plus, respectiv cinci.

Amintim că la alegerile locale, PSD şi PNL au candidat pe liste comune la CL Timişoara, în total cele două partide obţinând 11 mandate.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

10 comentarii pentru acest articol

Dan a spus: (aprilie 26th, 2025 at 12:05 )

Bravo cosmin tabara. Speram cu toti la deblocarea proiectului salii polivalente. In simonis/CJT o sa ai tot timpul un partener. In useristii care voteaza in CL ca focile la majorarea maximala a impozitelor nu prea cred. Dar partea buna aici e ca primaria nu prea are un cuvant de zis pt sala polivalenta.

Wanda89 a spus: (aprilie 26th, 2025 at 12:41 )

Bravo, Amânar! Ai aur la bârnă…

antiProstie a spus: (aprilie 26th, 2025 at 13:56 )

@Dan! Informează-te înainte să tastezi comentarii! :)))

Mihai a spus: (aprilie 26th, 2025 at 16:15 )

Foarte bun mesaj @dan, sustin si eu acel mesaj!

Daniel a spus: (aprilie 26th, 2025 at 20:05 )

Face un mare sacrificiu pentru țărișoara sa, România, pentru județ și pentru oraș. Un mare om politic, ce să zic, la fel cu Simordis de la CJ.

Dinu a spus: (aprilie 26th, 2025 at 21:24 )

@Mihai, Ignoranța nu este o scuză! Sper să înțelegi.

dinu a spus: (aprilie 27th, 2025 at 09:10 )

De ceva vreme nu-mi mai place PNL. Dintre liberalii locali parcă Cosmin Tabăra e mai ok.

@dan a spus: (aprilie 27th, 2025 at 10:11 )

Acum m-am prins că ești un USList de doi bani. Te suspectam de aureală, dar ești doar un postac de partid.

Popescu Ernest a spus: (aprilie 27th, 2025 at 20:28 )

Poate reușiți să se de-a drumul la sala polivalentă de 15000 locuri din Timisoara

Maria Ionescu a spus: (mai 15th, 2026 at 05:49 )

Interesant articol despre schimbările politice din Timișoara. Mutarea lui Tabără la București ridică întrebări despre continuitatea proiectelor locale. Vom vedea cum evoluează situația în Consiliul Local.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești

Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega

Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

cursuri CCIAT

CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, și viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au găsit un nou subiect de ceartă. De această dată, motivul ”tangoului” sunt… galoșii sau calitatea acestora. Totul a început în urma difuzării unui podcast, în care Simonis spune despre conducătorii primăriei că nu se îmbracă elegant, iar Timișoara arată la fel, plină de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis și Ruben Lațcău au un nou motiv să se certe: galoșii și moda
Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
În dorința de a transforma clădirea impunătoare de pe bulevardul Loga, nr. 52 în grădiniță cu program prelungit, municipalitatea timișoreană e nevoită sa o adapteze la cerințele unei unități de educație și să transforme designul “etnic” care există în prezent acolo. Un prim pas în acest sens este transferul Vilei, gratuit, către Administrația pentru Sănătate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea să înceapă transformarea clădirii de pe Loga 52 în grădiniță
În plină perioadă de transferuri, Poli Timişoara primeşte o veste bună de la Consiliul Judeţean. Proiectul pentru finanţare depus de CS Știința Poli Timișoara, denumirea oficială a clubului care deţine echipa care a reuşit promovarea în Liga a II-a, va primi de la Consiliul Judeţean suma 5.810.000 de lei, aproximativ 1.150.000 de euro. Comisia de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Buget generos de la Consiliul Judeţean alocat echipei Poli Timişoara: peste un milion de euro
O echipă din România, formată din reprezentanți ai Aquatim și ai Companiei de Apă Someș, a participat recent la programul internațional Croatian Inspiration, desfășurat la Karlovac, în Croația, în cadrul proiectului european Erasmus+ Incluziune și sustenabilitate în Muzeele Apei. Proiectul reunește organizații din România, Croația și Olanda care administrează muzee tematice dedicate apei și are...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Muzeul Apei Timișoara a beneficiat de experiență internațională
Un sistem cu o componentă mare de  AI care monitorizează atenția șoferilor şi vatmanilor a fost implementat de Societatea de Transport Public Timişoara (STPT). Sistemul a provocat o reacţie potrivnică a sindicaliştilor. Într-un interviu pentru deBanat, managerul STPT, Florin Petolea, explică necesitatea acestui sistem în condiţiile în care se produc foarte multe accidete, majoritatea din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Este interesul legitim și al nostru și al Timișoarei pentru un transport civilizat, corect și în siguranță.” Interviu cu managerul STPT, Florin Petolea, despre noul sistem de monitorizare
Dragoș Savloschi, aflat la volanul unui monopost Wolf Thunder cu motor de 1.100 cc (cel mai mic din concurs), a câștigat prima etapă a Campionatului Național de Super Rally, desfășurată în centrul municipiului Alba Iulia, competiție ce a adunat la start piloți din toate disciplinele automobilismului sportiv românesc. Singura întrecere organizată pe trasee urbane, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dragoș Savloschi, debut cu dreptul în Campionatul Național de Super Rally
Top