Au votat împotriva PSD pentru… a păstra PSD la guvernare. Marea farsă a alegerilor din 4 mai

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

„Cea mai mare farsă a diavolului e să ne facă să credem că el nu există.”. Am redat un cunoscut citat din celebra peliculă “Usual suspects”, dar care aparţine de fapt lui Charles Baudelaire. Parafrazând ideea de mai sus, pot spune că marele truc al alegerilor din 4 mai, produs al unor altfel de diavoli, a fost să induce impresia că un vot pentru George Simion este realmente un vot împotriva PSD. Dar oare chiar aşa a fost? Votul pentru Simion va fi în practică un vot împotriva PSD?

Nu cred că e un secret, Simion a fost votat masiv duminică, nu datorită însuşirilor sale de mardeiaş de peluză şi nici a surplusului de testosteron zoofilic („Te agresez sexual, scroafo!”), ci fiindcă pentru mulţi naivi părea o garanţie că astfel România scapă de actuala coaliţie şi în special de PSD.  Mai ales în diaspora s-a votat cu sete, cu multă furie nu atât pro Simion, cât contra PSD şi PNL. În special PSD, împotriva căruia s-a votat dintotdeauna în diaspora, partid considerat de cei de acolo principalul vinovat pentru că au fost obligaţi să plece în bejenie. Personal cunosc oameni care s-au dus să voteze cu Simion, fiind convinşi că doar aşa vor umple cu plăcuţe suedeze PSD-ul.

Numai că deja se văd auspiciile unei noi mari ţepe pentru cei care au votat Simion crezând că astfel sancţionează PSD. Iar plăcuţele suedeze par să se transforme în nişte bumeranguri. Care sunt semnalele? În chiar prima zi după alegeri, PSD anunţă retragerea de la guvernare şi cap de drum pentru coaliţie. De asemenea, anunţă că nu va sprijini niciun candidat în turul II. Marţi, a doua zi după primul tur, mai mulţi lideri PSD din teritoriu se perindă pe la televiziuni, unii spunând că nu se vor prezenta la alegeri pe 18 mai, alţii că nu s-au decis. Şi au trecut doar două zile de la alegeri.

Hai şi puţin background! După alegerile locale de anul trecut, PSD şi AUR au făcut alianţe în mai multe consilii judeţene şi consilii locale, inclusiv în Consiliul General al Municipiului Bucureşti. Şi asta deşi liderii celor două partide se jurau iniţial că nu vor face astfel de alianţe. Să spun şi că la Timişoara, doi dintre cei trei consilieri locali ai AUR sunt arondaţi intereselor de afaceri ale fraţilor Cristescu, cunoscuţi ca apropiaţi şi sponsori ai PSD. Mergem puţin mai în spate? Respectiv, atunci când PSD a avut un rol important chiar în înfiinţarea AUR. Ca pe vremuri cu PRM, PSD avea nevoie, mai ales pentru imaginea externă, de un partid mult mai nefrecventabil. Apoi tot PSD a ajutat la înfiinţarea SOS, partid pe lângă care AUR pare relativ frecventabil pentru o eventuală alianţă.

Nu bag mâna în foc că ar exista deja o înţelegere între PSD şi AUR, dar în mod cert PSD joacă la două capete. În PSD există o importantă masă critică favorabilă unei alianţe cu AUR şi nu e vorba de oamenii cei mai curaţi din partid, e chiar gaşca hardcore. Sigur, nu vor fi Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu etc., dar ar putea fi cuţitarul din Brăila (Mihai Tudose), baronul Olteniei (Paul Stănescu), Olguţa Vasilescu etc. Şi sunt alte multe specimene PSD-iste cărora le place AUR-ul, atât partidul, cât şi metalul.

Şi nu trebuie să fii olimpic la matematică, poate chiar şi un analfabet funcţional să calculeze că un guvern al partidelor izolaţionist-putiniste nu poate fi învestit doar cu voturile AUR-SOS-POT. Mai e nevoie de nişte voturi, care pot veni exclusiv de la PSD. Ca atare politrucii PSD, incompetenţii, amantele, nepoţii şi dansatoarele din buric pe care s-a revărsat mânia alegătorului AUR vor rămâne bine-mersi în funcţii. Li se vor adăuga promoţia de analfabeţi, şuţi şi bombardieri ai AUR şi POT. Şi atunci să vezi jaf, că la AUR-işti e foame mare! Cât mai pot şi ei fura, că investitorii străini îşi fac calcule să părăsească România. Apropo, cea mai mare parte a pensiilor românilor sunt asigurate de companiile străine… Dar fraierii au mers iar după fentă. Nu am spus idioţi…

P.S. Având televizorul deschis, am mai primit o explicaţie pentru fundătura în care am ajuns. Spune Rareş Bogdan: „Începe să-mi sune iar telefonul ca în perioada în care puneam miniştri.” Aici poţi să înţelegi furia anti-sistem a votanţilor lui Simion. Trăim totuşi în ţara în care un specimen precum Rareş Bogdan punea miniştri…

 

 

Autor
Etichete , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

10 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (mai 7th, 2025 at 09:32 )

Ceea ce mulți nu realizează este că sistemul, caracatița va suferi un transplant de cap pentru că fără aceste încrengături PSD-iste nu se va face nimic, evident nu reforme ci furturi, nu degeaba a fost adus PSD-ul în repetate rânduri la guvernare deși erau alte opțiuni. Evident că vor trebui sacrificați unii, mai mult de ochii lumii, mai ales că vor interveni restricții bugetare severe. Astfel vom vedea și dacă decizia de a vota un individ ca Simonis, contrar oricăror principii morale, doar pe baza unor relații și promisiuni, se va dovedi falimentară.

Jack a spus: (mai 7th, 2025 at 09:49 )

Pe Nicusor Dan nu il voi vota pentru ca sprijina parteneriatul bulangiilor si pentru ca nu poti tu primul om al tarii sa traiesti in curvasarai cu prima doamna a tarii, ar fi un exemplu urat dat tinerimii. Astfel incat il voi vota pe tigan, pe Simion. Nu ca ca imi pun mari sperante in el, dar va fi un vot de razbunare. Voi ati anulat alegerile, eu votez tiganul. As vota si foca de la circ, numa’ sa nu iasa aialalti. Asa, ca sa rastorn masa! Sper totusi sa il aud spunand apoi nu imigrantilor, nu propagandei lgbt, nu eco-isteriilor de la UE.

Jack a spus: (mai 7th, 2025 at 09:58 )

Au anulat alegerile si si-au batut joc de voturile a milioane de oameni => votez Simion;

Au interzis candidatura unor cetateni romani => votez Simion;

Au umplut orasele Romaniei de negrotei, arabeti si toate scursurile Asiei, imigranti care in Europa de Vest au adus doar crime, violuri, atentate si trafic de droguri=> votez Simion;

Au adus paradele bulangiilor sub ochii copiilor nostri => votez Simion;

Au tacut malc in ceea ce priveste avorturile, care-s niste crime, au incurajat feminismul desantat care a adus doar avorturi si divorturi => votez Simion;

N-au facut si zis nimic atunci cand tampitii aia de la UE au exagerat cu eco-isteriile, de am ajuns sa platim cea mai scumpa energie din Europa, iar fermierii-s obligati sa lase terenuri parloaga => votez Simion.

Zdreanță a spus: (mai 7th, 2025 at 10:46 )

Domnule Ino,când psd+pnl o dădeau cu așa-zisul interes național pe la locale,nimeni nu ciripea nimic că doar patrihoții erau puși pe fapte mari și anume pregăteau anularea alegerilor prezidențiale.MAMA LOR!Dacă nu o dădeau cu interesul național pe la locale,partidele uzate de cel mai mare *Fsn-ist,pnl-ist,psd-ist,usr-ist* în persoana lui Werner,nu aveau nici o șansă.Mașina securist-progresit-globalistă are un standard modern de a oferi libertatea mult visată doar bunilor executanți.Poate se încheie această nebunie declanșată nu de Simion sau Georgescu,nu de pleava societății,nu de putiniști sau extremiști ci doar ambiția,,democratică”a unor dictatori moderni care a făurit discreționar o societate care se întoarce acum împotriva lor.

Daniel a spus: (mai 7th, 2025 at 12:07 )

@Zdreanță sau mai bine zis antiVrajeāla, mecmesin, Cap Sec și așa mai departe
Pe logica asta dacă ți-a făcut unul o nedreptate trebuie să te duci la șeful mafiei, adică Putin, să te ajute să scapi de el. Parcă așa începe un film celebru. Bacio la mano, Don Colreone.
Probabil și în Germania și în Italia cei care au avut neplăceri cu evrei au votat NSAPD respectiv Mussolini și a ieșit bine de tot. Oricum România se va scrie cu doi de R, adică partea care mai rămâne din ea, că asta cred rușii despre noi.

Zdreanță a spus: (mai 7th, 2025 at 13:10 )

Daniele ai rămas un sclavete*liber* de serviciu,un postac încremenit într-o prostie absolută care acuză pe oricine cu o altă părere.Recomand un consult pe Văcărescu,simptomele au devenit cronice.Nu ai reușit să prinzi un loc călduț în redacția de Banat?Vrei să te faci ascultat?Încearcă pe Văcărescu,acolo poate reușești.

@Jack a spus: (mai 7th, 2025 at 13:18 )

Un om frustrat și obsedat oricum nu ai cum să-l mai ajuți deci votează pe cine vrei și bine ar fi să păstrezi secretul pentru tine pentru că nu prea interesează pe nimeni.

Zdreanță a spus: (mai 7th, 2025 at 16:06 )

@Jack poate nu votez.Nu făceam referire dacă votez sau nu.Ești foarte subtil🤔.

Daniel a spus: (mai 7th, 2025 at 16:16 )

@intre bare
Eu nu îmi doresc un post în redacție ci cel mult unul de moderator de forum la cât mai multe publicații locale ca să mă ocup de trolli putiniști, ăia cărora li se cenzurează comentariile și după aceea înjură și se victimizează ca nu au libertate de expresie. Cât despre Văcărescu parcă ți-am tot zis că data fiind proximitatea față de sediul PSD, acolo este de tine iar faptul că ți se recomandă asta pe mai multe platforme cât și să nu uiți să îți iei medicația prescrisă spune destule. Că aplici tactici KGB-iste, acuzând pe alții de ceea ce ești acuzat tu iarăși este de notorietate, dar nu poți să scapi de cele pe care le-ai deprins de mic la unitate.

Nicușor Dan, Presedinte! a spus: (mai 7th, 2025 at 16:45 )

Votantii aur, simion, georgescu pot sos, urasc tot ce le este superior sau diferit de lumea lor plina de frustrari.
Știe diliul de ce le vorbeste de industria calului, fructe de padure, cușme si straie de evul mediu. Atata pricep si ii fascineaza.
Discutiile cu astia sunt pierdere de vreme, singurii recuperabili sunt absenții de la vot si eventual votanții lui crin. Restul sunt încremeniții in prostie ca jack si zdreanta.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Știri de ultimă oră

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt

În mesaje adresate timişorenilor, viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi Ruben Laţcău au anunţat că Dominic Fritz îşi va duce până la capăt mandatul de primar. Mesajele celor doi vin după decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a stabilit că primarul Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese. Viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Surpriză în finală! Locul 11 bate locul 2, iar Ripensia ridică sus Cupa României, faza județeană/FOTO

Într-o adevărată gală dedicată fotbalului județean, AJF a premiat echipe de juniori care au reprezentat Timișul în Campionatele Naționale cu brio, dar și golgheterii și premianții din Liga 4 și a 5-a, iar apoi a organizat o finală memorabilă de Cupă a României. CSC Săcălaz, vicecampioana Ligii 4 a întâlnit Ripensia Timișoara, locul 11, ambele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Surpriză în finală! Locul 11 bate locul 2, iar Ripensia ridică sus Cupa României, faza județeană/FOTO
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Atenție cui predați deșeurile rezultate din igienizarea casei! Sancțiune de 15.000 de lei pentru predarea deșeurile unor persoane fizice neautorizate

Un timişorean a fost sancționat de Poliţia Locală cu 15.000 de lei, după ce a predat deșeuri unor persoane fizice neautorizate. Ca măsură complementară, persoana respectivă a fost obligată să colecteze deșeurile abandonate și să le predea unui operator autorizat. Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au efectuat verificări, în aceste zile, în Cartierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atenție cui predați deșeurile rezultate din igienizarea casei! Sancțiune de 15.000 de lei pentru predarea deșeurile unor persoane fizice neautorizate
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

În urmă cu două zile, la benzinăriile Petrom au apărut prima dată prețurile de sub nouă lei pe litrul de motorină standard, o ”minune” care nu mai se înregistra pe piața românească de luni de zile. Semnalul este dat, Petrom are cea mai mare rețea de benzinării din țară, iar cel mai probabil exemplul va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În mesaje adresate timişorenilor, viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi Ruben Laţcău au anunţat că Dominic Fritz îşi va duce până la capăt mandatul de primar. Mesajele celor doi vin după decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a stabilit că primarul Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese. Viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, totodată preşedinte al USR, a anunţat că va contesta la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia care are ca efect interzicerea candidaturii sale la orice funcție aleasă până în anul 2030 inclusiv. Sancțiunea este una administrativă, nu reprezintă o condamnare penală și nici nu conduce la pierderea mandatului de primar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz contestă la CEDO decizia ICCJ care îi interzice candidatura până în 2030. El anunţă că va duce la capăt mandatul de primar al Timișoarei
La câteva ore de la lansarea filmului cu povestea certificatelor de urbanism trimise în plic de Paula Romocean către Alfred Simonis, cel din urmă a reacționat la mesajul virtual. Și a făcut-o surprinzător de ”pașnic”, chiar fără patimă și pozitiv. Așteptăm cât mai rapid transferul unuia dintre cele două terenuri pentru a ne apuca de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis îi oferă viceprimăriței Romocean pipa păcii: ”Am primit mesajul tău”
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, a pierdut la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie recursul împotriva unei decizii a Curţii de Apel Timişoara. Pe 10 februarie 2026 instanţa timişoreană a confirmat raportul întocmit de Agenţia Naţională de Integritate (ANI) prin care Fritz a fost declarat în conflict de interese. Încă nu sunt clare efectele acestei decizii....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI la Înalta Curte, fiind declarat în conflict de interese
Guvernul interimar condus de Ilie Bolojan a adoptat printr-o Hotărâre de Guvern numirea lui Paul Finta în funcția de prefect al județului Timiș. Finta a fost propus pentru această fruncţie de USR şi o înlocuieşte în funcţie pe Elena Micicoi. Printr-o altă Hotărâre de Guvern, Executivul a aprobat și eliberarea Corneliei-Elena Micicoi din funcția de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Propus de USR, avocatul Paul Finta a fost numit oficial prefect de Timiş, prin Hotărâre de Guvern
Conducerea Primăriei Timișoara insistă cu cele două locații propuse Consiliului Județean Timiș pentru amenajarea unei parcări lângă Spitalul Județean. Printr-un filmuleț realizat de cineva care se pricepe, prezentat pe pagina sa de Facebook, viceprimarul Paula Romocean, ne arată că trimite către Alfred Simonis niște documente, într-un plic A4, care ar fi certificate de urbanism pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarul Romocean revine cu un film pe tema parcării de la Județean. Trimite spre Simonis certificate de urbanism
Miniștrii de Externe din 16 țări europene, membre ale Inițiativei Central Europene (ICE) se vor întâlni la Timișoara, în 5-6 noiembrie, pentru a marca, formal, finalizarea mandatului României în calitate de președinție al organizației. Întâlnirea are ca obiectiv facilitarea unui dialog deschis și orientat spre rezultate între statele membre ale Inițiativei și va avea loc...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Miniștrii de Externe din 16 țări europene sunt așteptați în noiembrie la Timișoara
Într-o adevărată gală dedicată fotbalului județean, AJF a premiat echipe de juniori care au reprezentat Timișul în Campionatele Naționale cu brio, dar și golgheterii și premianții din Liga 4 și a 5-a, iar apoi a organizat o finală memorabilă de Cupă a României. CSC Săcălaz, vicecampioana Ligii 4 a întâlnit Ripensia Timișoara, locul 11, ambele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Surpriză în finală! Locul 11 bate locul 2, iar Ripensia ridică sus Cupa României, faza județeană/FOTO
Un timişorean a fost sancționat de Poliţia Locală cu 15.000 de lei, după ce a predat deșeuri unor persoane fizice neautorizate. Ca măsură complementară, persoana respectivă a fost obligată să colecteze deșeurile abandonate și să le predea unui operator autorizat. Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au efectuat verificări, în aceste zile, în Cartierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atenție cui predați deșeurile rezultate din igienizarea casei! Sancțiune de 15.000 de lei pentru predarea deșeurile unor persoane fizice neautorizate
Top