Bucuria lui „Balamuc”

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

”Mesajul de la Washington a fost foarte puternic. Mulțumim Homeland Security și Departamentului de Stat pentru că au transmis României un avertisment, un avertisment corect, că nu mai este o democrație și că nu mai poate fi parte din Programul Visa Waiver”, a declarat George Simion într-un interviu acordat unui influencer MAGA, Jack Posobiec, citat de G4Media. Știți despre ce este vorba, programul acela în care numai ce am intrat prin eliminarea vizelor de Statele Unite, dar din care am eșuat trist, ca urmare a politicii delirante a președintelui Donald Trump.

Mulți și-au luat bilete de avion pentru a vizita SUA la începutul acestui an, apoi au aflat că nu mai merge așa, că degeaba s-au ambiționat românii să scadă procentul de refuz al vizelor sub 3%, căci un criteriu politic inventat de noul președinte al SUA, aflat în mare luptă cu migrația ilegală, ne-a trecut din nou în procedura de solicitare de vize. Nu că ar fi un lucru foarte complicat, nu că mulți mergem în America să vizităm canionul, dar parcă supără că ajungem la mâna unor decidenți ciudați la atât de scurt timp după ce am performat.

Faptul că prezidențiabilul George Simion i-a mulțumit administrației Trump că a reintrodus vizele pentru români nu mă miră deloc. Simion i-ar mulțumi și dacă Trump l-ar face bou, căci nu toată ziua ești făcut așa de primul om al lumii, mai ales când te milogești să ajungi în grațiile acestuia ca o validare pentru electoratul român patriot. Era evident pentru toată lumea că naționaliștii de peste tot când promovează politici de protecție a granițelor vor lovi în turistul sau muncitorul român.

Nu-ți trebuie muștă școală să afli că românul ar intra mai greu în Germania dacă extremiștii de la AfD ar câștiga alegeri acolo și ar mai schimba și legile. Că în Franța sau Olanda vom avea același tratament, dar până să și te bucuri de așa ceva pentru alegătorul tău e ceva drum. Să reclami însă un abuz din țara ta nu trebuie să supere așa de tare dacă ei socot că a fost un abuz în anularea alegerilor din decembrie. Poate fi un strigăt disperat pentru ca un arbitru de care depinzi să te tragă de urechi și să-ți îndrepte comportmentul spre unul democratic.

Doar că acești „patrioți” se dădeau cu curul de pământ când la noi legile erau călcate în picioare în zona justiției, când parchetul anticorupție era demontat „la bucată” pentru a nu încurca socotelile hoților din politică. Ce spuneau aceeași „patrioți” atunci? Că Monica Macovei și alți europarlamentari ai lui Băsescu pârăsc România la Uniunea Europeană pentru a fi pedepsită și eventual sancționată financiar. Că nu tragem toți la aceeași căruță când unii fură și alții trebuie să fluture drapelul românesc să nu se vadă furtul.

De unde știu că sunt aceeași „patrioți”? Că azi-ieri George Simion tăvălea aceeași retorică mizerabilă cu justiția televizată, cu săracele victime ale unor dosare instrumentate politic și-au distrus viețile și afacerile, iar așa ceva nu mai poate fi permis într-o Românie condusă de George Simion. E, uite că Simion a făcut foarte recent ce nu era bine când făceau „reziștii”, când o făceau „băsiștii” pe la Bruxelles. Cât de clar trebuie să vă mintă, oameni buni, alegători de mitoman, să vedeți că vă puneți visele în mâna unui scamator de proastă calitate?

Autor
Etichete , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

Jack a spus: (mai 12th, 2025 at 08:52 )

Au anulat alegerile si si-au batut joc de voturile a milioane de oameni => votez Simion;

Au interzis candidatura unor cetateni romani => votez Simion;

Au umplut orasele Romaniei de negrotei, arabeti si toate scursurile Asiei, imigranti care in Europa de Vest au adus doar crime, violuri, atentate si trafic de droguri=> votez Simion;

Au adus paradele bulangiilor sub ochii copiilor nostri => votez Simion;

Au tacut malc in ceea ce priveste avorturile, care-s niste crime, au incurajat feminismul desantat care a adus doar avorturi si divorturi => votez Simion;

N-au facut si zis nimic atunci cand tampitii aia de la UE au exagerat cu eco-isteriile, de am ajuns sa platim cea mai scumpa energie din Europa, iar fermierii-s obligati sa lase terenuri parloaga => votez Simion.

Dan A. a spus: (mai 12th, 2025 at 08:55 )

Ca Simion gandesc multi, votul a aratat clar numarul. Cu rusine recunosc: incepe sa-mi fie dor de Maria Grapini.

Daniel a spus: (mai 12th, 2025 at 10:48 )

Așa se întâmplă când electoratul merge pe tot felul de fente și se lasă manipulat, rezultatul alegerilor fiind departe de optim. În plus traiul pe datorie, măririle de salarii și pensii cu procentaje enorme față de cât poate suporta economia ar fi trebuit să bată la ochi și să dea de gândit. Normal că dacă astfel de păcăleli au succes încurajează pe alții să procedeze la fel care se simt încurajați prin astfel de atitudini. Cât timp manevrele au succes, nu trebuie să fie coerente.

Ion a spus: (mai 12th, 2025 at 11:03 )

@Jack, mai bine un tigan care zice ca nu vrea bulangii si imigranti, decat Nicusor care a spus clar ca sprijina parteneriatul lgbt

Matei a spus: (mai 12th, 2025 at 11:19 )

Jack esti agasant si ai ramas prizonierul acelorasi idei expirate. Simion este doar un demagog, nu a facut nimic notabil in toata activitatea parlamentara, promite tot ce se poate pentru a fi votat. Vazand istoricul lui, isi va bate joc de voturile a milioaner de oameni si va interzice candidatura multor romani, exact motivele pentru care tu orbeste il votezi. Amesteci fara sa intelegi pretul energiei, fermieri, strategii eco, du-te si munceste pamantul sa vezi ce profitabil e cu intemperii, secete si schimbarile climatice. Un om care promite, dezinformeaza, minte si dezbina cum o face Simion nu cred ca se ridica la nivelul functiei de presedinte. Nu pot sa inteleg cum un om mai poate vi votat dupa ce se bucura ca romani nu pot beneficia de visa waiver? Prejudiciul creat de aceasta declaratie ne face rau in oricare scenariu, si ne va face mai rau daca Simion castiga, cea ce sper ca nu

Mihai a spus: (mai 12th, 2025 at 11:24 )

Ce suveranist ești tu Jack dacă nu știi că bunicii noștri lăsau terenul să se odihnească prin rotație? Că și culturile trebuie rotite bănuiesc că nici asta nu știi. Acum că îți spun ăștia de la UE treaba asta ca să nu ajungi să faci monocultură cu tone de îngrășăminte chimice și pesticide, vii cu tot felul de texte. Mare minune că nu ai scris ceva se Soros.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi

Conducerea Primăriei Timișoara va cere aprobarea Consiliului Local pentru alocarea a 4,3 milioane de lei, din bugetul local, ca și cofinanțare pentru un proiect care va însemna transformarea clădirii cunoscute ca și “Școala Mică”, din cartierul Plopi, într-o grădiniță. Suma Primăriei va completa finanțarea oferită prin Programul Regional Vest, care este de peste șapte milioane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți

Foarte tânărul pilot timișorean Andreas Benea, în vârstă de numai 14 ani, a impresionat la prima sa participare în Romanian Endurance Series, reușind să urce pe podium și să obțină inclusiv cel mai bun timp într-una dintre cursele care au avut loc în weekend pe circuitul Transilvania Motor Ring. La numai 14 ani, Andreas Benea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Universitatea de Vest Timișoara a anunțat deschiderea platformei online de înscriere pentru noul an de studiu. Cu această ocazie, UVT scoate la concurs aproximativ 6.500 de locuri la programele de studii universitare de licență, dintre care 2.725 finanțate de la bugetul de stat, cu 73 în plus față de anul universitar anterior, respectiv aproximativ 4.500...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest din Timișoara a deschis platforma online de admitere pentru noul an universitar
UVT a fost premiată la Bruxelles, în cadrul ceremoniei „ESCI (European Student Card Initiative) Champions Awards”, pentru contribuțiile remarcabile la promovarea mobilității studențești în Europa și la digitalizarea proceselor aferente acesteia. Din cele 123 de candidaturi depuse de instituții de învățământ superior din 30 de țări, UVT este singura universitate din România care a primit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest din Timișoara, premiată la Bruxelles cu titlul „ESCI Champion of Excellence”
Există un mare avantaj în a avea un vinovat clar: nu mai trebuie să înțelegi problema. Dacă prețurile cresc, dacă viața devine mai complicată, dacă lumea pare mai nesigură, e reconfortant să existe un nume pe care să-l punem pe afiș. Astăzi, pentru mulți, acel nume este Donald Trump. Numai că realitatea rareori încape într-un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trump, vinovatul perfect. De ce e mai simplu să judecăm un om decât să înțelegem un sistem
Consiliul Județean Timiș a inaugurat la Lugoj noul Centru de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități. Este o investiție de peste șase milioane de lei de care vor beneficia 90 de persoane. Valoarea totală a investiției depășește 6,2 milioane de lei, bani de la Consiliul Județean Timiș și fonduri PNRR. “Unele investiții se măsoară în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Lugoj a fost inaugurat un nou Centru de Zi pentru adulții cu dizabilități, în valoare de peste șase milioane de lei
Conducerea Primăriei Timișoara va cere aprobarea Consiliului Local pentru alocarea a 4,3 milioane de lei, din bugetul local, ca și cofinanțare pentru un proiect care va însemna transformarea clădirii cunoscute ca și “Școala Mică”, din cartierul Plopi, într-o grădiniță. Suma Primăriei va completa finanțarea oferită prin Programul Regional Vest, care este de peste șapte milioane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara cere aprobarea CLT pentru cofinanțarea reabilitării din fonduri europene a Școlii Mici din cartierul Plopi
Timp de un an de zile, specialiștii din cadrul Muzeului Național al Banatului și cei de la Universitatea de Vest Timișoara vor lucra pentru a oferi publicului o experiență tactilă cu totul inedită. Vizitatorii vor putea simți cu mâinile zece exponate, artefacte din preistorie, ceva ceea ce în mod normal nu se poate întâmpla. Aceasta,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Zece artefacte din colecția Muzeului Banatului Timișoara vor fi reproduse 3D pentru a deveni accesibile publicului larg, într-o experiență inedită
Top