Nu e un secret în lumea politică, în PNL Timiş există un război între preşedintele interimar Marilen Pirtea şi Alin Popoviciu, secretar general al organizaţiei, numit în funcţie de… Pirtea. Un război care, chiar dacă nu a izbucnit public, se duce cu cuţitele pe masă, miza fiind preşedinţia PNL Timiş. În paranteză trebuie spus că, deşi în primăvară-vară se vorbea că alegerile judeţene vor avea loc în această toamnă, acum nu se mai spune nimic despre asta. Astfel că e foarte posibil ca alegerile să se amâne pentru primăvara anului viitor. Dar asta nu înseamnă că în PNL ar fi linişte.
Din contră, sunt tot mai multe mişcări de trupe. În aceste zile miza este conducerea PNL Timişoara, aici preşedinte interimar fiind Mădălin Bunoiu, prorector UVT şi un apropiat al lui Pirtea. Şefia PNL Timişoara nu este o miză în sine, ci o bătălie din războiul pentru şefia PNL Timiş, una foarte importantă, poate chiar decisivă. Dincolo de miza cu valoare de simbol, cucerirea acestei filiale are şi un important rol pragmatic. Respectiv, viitoarea conducere a organizaţiei municipale va valida lista cu delegaţi la alegerile judeţene. Iar cine controlează Timişoara are şanse imense să câştige şi organizaţia judeţeană.
Ca atare, la începutul acestei luni, tabăra lui Popoviciu a avut o tentativă de puci, încercând să-l schimbe pe Bunoiu cu afaceristul Ionuţ Gaiţă. Acesta din urmă a făcut o avere, câştigând milioane bune de euro din contracte cu fosta administraţie Robu a Timişoarei. De altfel, anul trecut, s-a numărat printre cei mai fanatici susţinători ai lui Robu în campania electorală, fiind şi principalul sponsor. Pe de altă parte, trebuie spus că filiala PNL Timişoara nu funcţionează. Anii trecuţi, un comentator destul de bun al evenimentelor din PNL Timiş, odată intrat pe teren, Bunoiu nu prea a găsit mingea, darmite să şi marcheze. Pe scurt, n-a reuşit să se impună sub nicio formă, iar şedinţele la organizaţia Timişoara au devenit tot mai diluate în privinţa numărului de participanţi.
Drept urmare, o grupare din PNL Timişoara, ai cărei membri sunt împotriva tandemului Popoviciu – Gaiţă, dar destul de conştienţi că nu se poate nici cu Bunoiu, a venit cu o a treia propunere: Adrian Lulciuc, lider al Grupului PNL din CL Timişoara. Om cu destulă influenţă în PNL Timişoara, Lulciuc are însă o problemă, fiind în proces cu ANI, care l-a găsit incompatibil pentru poziţia de consilier local. În prima instanţă chiar a pierdut. De mai spus că tabăra lui Pirtea a rezistat la o primă tentativă de puci împotriva lui Bunoiu, dar lucrurile continuă să fie fluide.
Dincolo de lupta pentru PNL Timişoara, trebuie remarcat că o mare separaţie dintre cele două tabere este sistemul de alianţe. Aripa Pirtea şi-ar dori o înţelegere la nivel local cu USR, în timp ce tabăra Popoviciu ar merge pe mâna PSD. Mă rog, e greu spus alianţă cu PSD, mai degrabă fiind vorba de un raport de vasalitate. Aşa cum Popoviciu este subordonatul preşedintelui PSD Timiş, Alfred Simonis la Consiliul Judeţean, şi PNL Timiş ar fi vasalul PSD Timiş, De altfel, Simonis s-a implicat total în PNL Timiş pentru desemnarea lui Popoviciu în funcţia de vicepreşedinte al CJ Timiş, în vara anului trecut, ameninţând chiar ruperea alianţei, dacă nu va fi aşa cum vrea el. Iar acum multe dintre discursurile pe probleme administrative ale lui Popoviciu conţin invariabil propoziţia: “Aşa cum a spus şi domnul preşedinte Simonis”.
În fine, ar mai fi o chestiune, respectiv dacă se va implica preşedintele Ilie Bolojan în acest război. Sigur, aripa antireformistă din partid îi cântă prohodul, însă la momentul de faţă, PNL are mai mare nevoie de Bolojan, decât Bolojan de PNL. Oare ce şi-ar dori Bolojan pentru o filială atât de importantă precum cea din Timiş? O organizaţie de sine stătătoare, eventual într-o alianţă locală cu USR, sau o organizaţie vasală PSD? Cam aici se reduce totul.













































Comentarii prin facebook