RETIM: Adevărul despre Depozitul Ghizela și deșeurile județului Timiș

Stimați locuitori ai județului Timiș,

În ultimele zile au apărut în spațiul public luări de cuvânt ale unor înalți oficiali ai Județului Timiș, care dezinformează opinia publică. Afirmațiile acestora, extrem de vehemente, nu au nicio bază reală. Se încearcă o culpabilizare a RETIM pentru lucruri care în realitate sunt generate de lipsa de acțiune a autorităților sau de blocajele generate de către acestea.

În opinia noastră, acuzațiile grave lansate la adresa RETIM nu au ca motivație grija reală față de populație și mediu ci, probabil, strict interese economice.

Câteva dintre cele mai grave afirmații:

RETIM ar fi depozitat ”la grămadă” deșeurile colectate separat de cetățeni

– Stația de Sortare din Ghizela: 7.000 tone/an de deșeuri reciclabile, 2.000 tone/an către reciclatori, restul valorificat energetic – 90% din cantitate deviată de la depozitare

– Linia de sortare reciclabile din Stația de Sortare Timișoara: 25.000 tone/an – nu a putut fi operată între octombrie 2023 și aprilie 2025

RETIM a preluat Stația de Sortare Timișoara în octombrie 2023, complet nefuncțională și fără autorizație de mediu. Compania a reușit să o repună în funcțiune într-un timp record raportat la problemele găsite și la bugetul avut la dispoziție. În luna iulie 2024 Stația era funcțională.

Cu toate eforturile depuse, în mod total inexplicabil, autorizația de mediu a fost emisă abia în 7 mai 2025, la 17 luni de la depunerea cererii, cu trei săptămâni înainte de finalizarea contractului RETIM.

În lipsa autorizației de mediu Stația nu a putut fi operată, fiind nevoiți să transferăm către Ghizela deșeurile colectate din Timișoara și împrejurimi, fără ca în Ghizela să existe capacități pentru tratarea acestora.

Stația de Sortare Timișoara a fost construită de RETIM în anul 2010 și predată gratuit în anul 2018 către Primăria Municipiului Timișoara, primarul de la acea vreme decizând ca aceasta să fie operată de COLTERM S.A.

La Ghizela s-ar fi depășit capacitatea de depozitare și Depozitul trebuie închis

În iunie 2025 gradul de umplere al Celulei 2 era de aproximativ 90% (ridicări topo raportate la volumul depozitabil prevăzut în proiectul de închidere autorizat). Aceasta permite continuarea exploatării celulei pentru minimum un an.

Această perioadă poate să ajungă chiar către doi ani dacă Stația de Sortare Timișoara va fi exploatată corespunzător, reducându-se semnificativ cantitatea de deșeuri ajunsă la Ghizela.

Mai mult decât atât, durata poate fi extinsă printr-o măsură simplă, deja propusă de RETIM către Consiliul Județean Timiș, respectiv creșterea cu câțiva metri a înălțimii de depozitare, pentru care sunt necesare doar o expertiză autorizată și acceptul autorităților publice.

Indiferent de situație, există timp suficient ca deschiderea Celulei 3, ce intră în obligația Consiliului Județean Timiș, să fie finalizată, fără a fi necesară închiderea Ghizelei și transferul deșeurilor în alte județe.

La Ghizela precum și în Timiș ar exista poluare din cauza levigatului

Factorii de mediu sunt strict monitorizați în Ghizela: nici aici și nici în râul Timiș și cu atât mai puțin în râul Bega (cu care nu există conexiune), nu a fost înregistrată din vina operatorului vreo poluare în cei peste 12 ani de operare.

Levigatul se produce prin descompunerea deșeurilor depuse în interiorul celulelor de depozitare (impermeabilizate), cantitățile produse fiind crescute și de precipitații. Celula 2 are o suprafață de 7 hectare. Prezenta levigatului în interiorul celulelor depozitului sau chiar la suprafața acestora este un lucru normal în exploatare și nu duce la poluare.

Acest proces este controlat, levigatul generat este tratat prin două stații de epurare (osmoză inversă). În râul Timiș este evacuată doar apa rezultată în urma tratării. Calitatea apei este monitorizată de autorități, prin analize efectuate de laboratoare acreditate.

Depozitul s-ar fi umplut mai repede din cauza RETIM

În județul Timiș se produc peste 220.000 tone de deșeuri în fiecare an. În Stația de Sortare Timișoara ar trebui tratate aproximativ 130.000 tone/an. În Ghizela, capacitatea de tratarea este de cel mult 95.000 tone/an.

RETIM operează la capacitate maximă instalațiile din Ghizela, reușind să deviem de la depozitare aproximativ 25.000 tone/an. Din acestea aproape 20.000 tone sunt rezultatul eforturilor și investițiilor proprii ale RETIM, ele fiind valorificate energetic la fabricile de ciment (cu toate că autorizația de mediu permite depozitarea acestora).

În schimb, Stația de Sortare Timișoara practic nu funcționează de la sfârșitul anului 2018. Acest fapt, coroborat cu lipsa retehnologizării ei a făcut ca an de an la Ghizela să ajungă suplimentar peste 60.000 tone/an de deșeuri care nu erau prevăzute în contract.

Situația a fost tot timpul cunoscută de către toate autoritățile publice. Dovadă este și faptul că în anul 2021 Consiliul Județean Timiș a adoptat (prin Hotărâre) Planul Județean de Gestiune a Deșeurilor, unde se recunoaște necesitatea unor investiții majore (de ordinul zecilor de milioane de Euro) în infrastructura județeană de procesare a deșeurilor.

Aceste investiții ar fi trebuit să fie în operare încă din anul 2024. Lipsa lor, coroborată cu capacitatea de procesare reală, redusă, a instalațiilor existente (deopotrivă în Timișoara cât și în Ghizela) a condus la depozitarea unor cantități suplimentare semnificative precum și la situația actuală a Depozitului.

Care sunt consecințele?

Decizia Consiliul Județean Timiș de a înființa o societate prin care acesta să administreze Depozitul Ghizela (și ulterior Stația de Sortare Timișoara) nu rezolvă probelele sistemului de gestiune a deșeurilor și nici nu aduce mai multă expertiză, competiție sau o mai mare transparență.

Problemele actuale nu sunt legate de operarea infrastructurii, ci de lipsa acesteia.

Pe termen scurt această decizie va duce la creșterea costurilor de operare pe care le vor plăti cetățenii direct sau indirect, în cazul în care activitatea va fi finanțată din bugetele autorităților publice.

Creșterile de tarife, nejustificate, vor veni și din cauza costurilor suplimentare de transport până la depozite aflate în alte județe (Hunedoara sau Arad).

Activitatea noastră a fost și este una transparentă: putem dovedi realitatea. Avem totodată speranța că autoritățile publice vor înțelege că soluțiile reale vin în urma conlucrării cu operatorii din mediul privat, care au dovedit de-a lungul timpului competență și implicare, precum și din asumarea obligațiilor lor legale, în special în ceea ce privește dezvoltarea infrastructurii de procesare a deșeurilor, atât de necesară.

Autor
Etichete , , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

Dan a spus: (septembrie 12th, 2025 at 14:26 )

Dar cand retim crestea constant pretul constant, era bime ? Va executa simomis acuma si bine va face.

Ion a spus: (septembrie 13th, 2025 at 08:24 )

Fiecare vrea sortarea strictă a deșeurilor, să nu existe poluare etc. Dar nimeni nu vrea să plătească pentru toate astea. Era mai ieftin când toate deșeurile se aruncau pe câmp la Șag.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Grindeanu si Taropa la schi

Sinecuriştii PSD dintr-o instituţie de stat cer în instanţă bonusuri de un milion de lei. Printre ei, Lucian Taropa, prietenul lui Sorin Grindeanu, şi fratele lui Marian Neacşu

Tupeu la maxim pentru sinecuriştii PSD! La finalul anului trecut, șase dintre cei șapte membri ai Consiliului de Administrație (CA) de la Autoritatea Aeronautică Civilă Română au intentat un proces în care cer câte 162.000 de lei pentru că, datorită lor, instituția ar fi îndeplinit criteriile de performanță în anul 2023, scrie G4Media.ro. Priuntre cei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sinecuriştii PSD dintr-o instituţie de stat cer în instanţă bonusuri de un milion de lei. Printre ei, Lucian Taropa, prietenul lui Sorin Grindeanu, şi fratele lui Marian Neacşu
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular

Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de la Progresul și Politehnica Timișoara. Faptul că Poli a marcat prima, dar și ultima nu a fost destul pentru trei puncte, scorul final fiind de 2-2. Culmea, cu acest scor alb-violeții pot piedre locul 1 din C7 după ultima rundă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Siguranța alimentelor și sănătatea publică în era digitalizării, dezbătute la CCIAT

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în parteneriat cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiş (DSVSA) și Direcția de Sănătate Publică Timiş (DSP), sub egida Instituției Prefectului Județul Timiş, organizează în 19 martie, seminarul de informare cu tema „Reglementări actuale în domeniul sănătății publice și siguranței alimentelor”. Temele abordate vizează siguranța alimentelor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Siguranța alimentelor și sănătatea publică în era digitalizării, dezbătute la CCIAT

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

De la evenimente dedicate iubitorilor de sport, expoziție cu machete și navomodele, până la întâlniri pet-friendly și teatru pentru copii. Sunt propunerile pe care Iulius Town le face pentru  acest weekend. Expoziția de machete revine la Iulius Town cu o ediție specială, ce reunește modele din categorii diverse, precum Aero, Auto și Moto, Naval, Militare,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Weekend dedicat experiențelor la Iulius Town: expoziție de machete, evenimente pet-friendly și spectacole pentru copii
Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de la Progresul și Politehnica Timișoara. Faptul că Poli a marcat prima, dar și ultima nu a fost destul pentru trei puncte, scorul final fiind de 2-2. Culmea, cu acest scor alb-violeții pot piedre locul 1 din C7 după ultima rundă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular
Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta a fost exploatată necorespunzător de o societate în care acționar era un om de afaceri local. Reprezentanții CJT au intrat vineri în incinta locației, aceasta fiind în evidentă stare de neglijare. Pentru a putea prelua clădirea, a fost necesară o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Administrația județului a preluat Vila Internațional/FOTO
De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din Timișoara. Intervențiile sunt programate etapizat, iar în prima fază echipele firmelor contractate de municipalitate se vor concentra în parcuri, în jurul locurilor de joacă, în apropierea școlilor, în scuaruri și pe principalele bulevarde ale orașului. Conform datelor din noul Registru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș
De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr. 76/2002, act normativ care reglementează sistemul asigurărilor pentru șomaj și măsurile active de ocupare a forței de muncă. Noile prevederi adaptează politicile de ocupare la realitățile actuale ale pieței muncii și răspund unor provocări concrete: șomajul de lungă durată, dificultățile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul AJOFM Timiş beneficiază de un noul cadru legal pentru a oferi sprijin pentru tineri, persoane vulnerabile și angajatori
Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest Timișoara, participând la una dintre acțiunile din seria evenimentelor culturale internaționale pe care Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) le organizează periodic sub genericul „Idei care schimbă lumea”. A avut loc un dialog despre jurnalism, democrație și cultură politică, în cadrul dezbaterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație
Polițiștii locali au făcut mai multe controale în piețele agro-alimentare ale oraşului, aplicând nu mai puţin de 228 de sancțiuni, cele mai multe în Piețele Iosefin, Badea Cârțan şi Volantă. De menţionat că atât Poliţia Loală, cât şi SC Pieţe, societatea care administrează pieţele agro-alimentare, sunt în subordinea Primăriei Timişoara. Polițiștii locali din cadrul Compartimentului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poliţiştii locali din subordinea Primăriei Timişoara au dat iarăşi iama în pieţele… Primăriei Timişoara
Municipalitatea timișoreană a semnat contractul de proiectare pentru amenajarea a trei parcuri de cartier, investiții care vor fi realizate pe terenuri virane. Este vorba despre proiecte inițiate și votate de timișoreni în cadrul programului de bugetare participativă. Cele trei amplasamente sunt situate pe strada Zefirului, în cartierul Kuncz (8.087 mp), pe strada Taborului, în cartierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poate începe proiectarea pentru trei noi parcuri în Timișoara, care vor fi amenajate în locul unor terenuri virane
Baschetbaliștii Timișoarei revin pentru un meci oficial la sala Constantin Jude la 35 de zile distanță de precedentul, disputat la 7 februarie. SCM Politehnica Timișoara întâlnește CSM Tg. Jiu sâmbătă, de la ora 19.00, în etapa a 23-a a campionatului, la sala Constantin Jude, cu intrarea liberă. În clasamentul Ligii Naționale, echipa viola este pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SCM Politehnica revine sub propriul panou după mai bine de o lună. Adversarul, unul foarte accesibil
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.