UPT a decernat titlul de Doctor Honoris Causa profesorului Nicolae-Adrian Lemeni, un om cu o capacitate deosebită de a crea punți

Sala Senatului Universității Politehnica Timișoara a găzduit miercuri, 5 noiembrie 2025, un eveniment deosebit, cu o încărcătură spirituală aparte, decernarea celei mai înalte distincții pe care o poate acorda o instituție de învățământ superior, titlul academic de Doctor Honoris Causa, profesorului dr. Nicolae-Adrian Lemeni, absolvent UPT, personalitate de referință a culturii teologice și a vieții intelectuale românești contemporane.

Conf.univ.dr.mat. Liviu Cădariu-Brăiloiu, președintele Senatului Universității Politehnica Timișoara, a evocat, în deschiderea ședinței festive dedicate evenimentului, personalitatea profesorului Adrian Lemeni, subliniind onoarea de a avea în rândurile comunității academice a UPT o personlitate cu un asemenea calibru.

După intonarea imnului Gaudeamus Igitur, de către corul UPT, conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara, a adresat mesajul său de salut participanților, menționând că evenimentul se înscrie în seria celor dedicate apropiatei aniversări a 105 ani de la înființarea Politehnicii timișorene. În acest context, rectorul UPT, a prezentat un scurt istoric al înființării Politehnicii timișorene, cu accent pe rolul acesteia, printre altele, de a da o identitate minorității române de la acea dată.

De asemenea, conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan și-a exprimat bucura de a-l reprimi în comunitatea academică pe unul dintre absolvenții care, prin întreaga sa activitate, a dat consistență idealului universitar al unității dintre adevăr, cunoaștere și slujire.

Prof.univ.dr.ing. Sorin Mușuroi, prorector UPT, a dat citire Laudatio, subliniind că, prin decernarea acestui titlu, Universitatea Politehnica Timișoara onorează nu doar un autor prolific și un profesor dăruit, ci și un constructor de punți între discipline – un gânditor care, plecând din cetatea ingineriei și trecând prin exigențele teologiei, a făcut posibil un dialog fertil între știință, filosofie și viața spirituală.
Despre capacitatea deosebită a laureatului de a crea punți a vorbit și acad. Mircea Dumitru, vicepreședinte al Academiei Române, coleg și prieten cu profesorul Adrian Lemeni, alături de care a înființat un Centru de dialog între știință, filosofie și religie și despre care spune că e un om care înțelege că dialogul e necesar pentru a spori cunoașterea.

Evenimentul a fost onorat cu prezența și de ÎPS Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, care a felicitat Universitatea Politehnica Timișoara pentru deschiderea de care a dat dovadă, acordând titlul de Doctor Honoris Causa unui absolvent care, având o formare inițială științifică, a fost atras de gravitația divină, apreciind faptul că toți vorbitorii l-au „pictat” pe profesorul Lemeni într-o dimensiune a luminii.

După primirea diplomei de Doctor Honoris Causa și a robei cu însemnele Politehnicii timișorene, profesorul Nicolae-Adrian Lemeni a mulțumit pentru titlul decernat atât conducerii Universității Politehnica Timișoara, cât și prietenilor prezenți la eveniment, după care a susținut dizertația cu tema „Adevărul-temei și miză a gândirii. Implicații filosofice și teologice ale teoremelor de incompletitudine ale lui Kurt Gödel”, în care a explorat căutarea adevărului prin experiența slavei necreate, mai presus de lumina cunoștințelor dobândite prin cercetarea științifică și reflecția filosofică.

Evenimentul s-a încheiat cu un moment muzical deosebit susținut la pian de Codruța Niculescu, solistă a Filarmonicii Banatul, și la flaut de Luca Niculescu, elev în clasa a XI-a la Liceul de Muzică „Ion Vidu”.

Scurt CV
Conf.univ.dr. Nicolae-Adrian Lemeni este una dintre personalitățile remarcabile ale mediului academic românesc, un cercetător și profesor care a reușit să construiască, cu rigoare și sensibilitate intelectuală, o punte solidă între teologie, filosofie și știință. Absolvent al Universității Politehnica Timișoara, specializarea Ingineria Sistemelor de Producție, și al Facultății de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității din București – unde a fost șef de promoție –, Adrian Lemeni a păstrat de-a lungul întregii sale cariere acea dublă perspectivă: științifică și spirituală, rațională și contemplativă.
Doctor în teologie, cu o teză coordonată de părintele academician Dumitru Popescu, și beneficiar al unor stagii de formare la Institutul Catolic din Paris, Universitatea Cambridge, Universitatea din Göttingen și Institutul Ecumenic de la Bossey (Geneva), Adrian Lemeni s-a afirmat printr-o abordare interdisciplinară a cunoașterii, în care credința și rațiunea nu se exclud, ci se completează reciproc.

Din 2007, este conferențiar universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București, unde coordonează Centrul de Dialog și Cercetare în Teologie, Filosofie și Știință, iar din 2018 conduce Școala Doctorală „Dumitru Stăniloae”, una dintre cele mai prestigioase din țară în domeniul teologiei ortodoxe.

Autor și editor al unor volume de referință – între care „Adevăr și demonstrație. De la incompletitudinea lui Gödel la vederea mai presus de orice înțelegere a Sfântului Grigorie Palama” și „Tehnicizarea inumană a vieții” –, Adrian Lemeni propune o reflecție lucidă asupra provocărilor etice și spirituale ale lumii contemporane. În lucrările sale, tehnologia, știința și progresul sunt privite prin prisma unei antropologii creștine care reafirmă demnitatea persoanei și rolul discernământului în fața noilor paradigme tehnice și culturale.

În noiembrie 2024, Adrian Lemeni a revenit la Politehnica timișoreană, locul său de formare, pentru a lansa, alături de conf. univ. dr. Nichifor Tănase, volumul „Transhumanism in the Light of Theology, Philosophy and Science: Critical Perspectives and Christian Metaphysical Implications”, apărut la Editura Doxologia. Evenimentul, găzduit în Sala Senatului UPT, a reunit personalități academice din țară și din străinătate și s-a înscris în seria conferințelor internaționale „Dialogul dintre Știință, Teologie și Filosofie”, o inițiativă prin care Politehnica timișoreană se afirmă ca spațiu de reflecție interdisciplinară, deschis nu doar inovației tehnice, ci și dialogului cultural și spiritual.

În plan instituțional, Adrian Lemeni a ocupat funcții de reprezentare și responsabilitate, printre care Secretar de Stat pentru Culte, Consilier pentru Culte al Primului-Ministru și Consilier Patriarhal, contribuind la dezvoltarea relațiilor dintre stat, biserică și mediul academic. Este, de asemenea, membru de onoare al Fundației Politehnica a Universității Politehnica Timișoara, ca semn al recunoașterii legăturii sale durabile cu instituția unde și-a început parcursul intelectual.

Prin întreaga sa activitate, conf.univ.dr. Adrian Lemeni propune o viziune integratoare asupra cunoașterii, în care știința și teologia, filosofia și cultura nu se exclud, ci se îmbogățesc reciproc. Discursul său academic, riguros și profund, invită la redescoperirea dimensiunii spirituale a umanității în epoca tehnologică, reafirmând rolul universităților – și în special al Politehnicii timișorene – ca spații privilegiate ale dialogului între rațiune, credință și creativitate.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

C-tin Sandu a spus: (noiembrie 7th, 2025 at 17:07 )

Din punct de vedere academic, n-am nicio îndoială că este un premiu meritat. Ba mai mult, cred că se merita un titlu decernat și de UVT (unde se găsește o facultate de teologie!). Însă, ca mirean, aș vrea ca oameni ca profesorul Lemeni să coboare în piața publică și să nu lase nebuni ca Georgescu sau Teodosie să așeze încă o dată, după 9 decenii, pata legionară peste creștinismul ortodox românesc.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

PNL Timiș se delimitează de atacurile președintelui PNL Timișoara la adresa lui Dominic Fritz și a USR-ului

Ionuț Gaiță, președintele PNL Timișoara și fost om de bază al echipei Robu a lansat un atac furibund la adresa USR și a lui Dominic Fritz. Dacă prim-ministrul Ilie Bolojan, dar și un alt penelist veritabil ca Emil Boc au contestat puternic decizia CCR în cazul „amendamentului Fritz”, Gaiță demonstrează că în partid nu sunt...
Citeşte tot articolul Citeste articolul PNL Timiș se delimitează de atacurile președintelui PNL Timișoara la adresa lui Dominic Fritz și a USR-ului
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Deja-vu! SCM Poli începe noul sezon în fața unui adversar de tradiție, cu Dinamo în Supercupă

Prim-divizionara de handbal SCM Politehnica începe sezonul mai devreme decât în anii precedenți. Rezultatele bune din sezonul trecut le-au adus alb-violeților dublarea numărului de competiții în care participă. Pe lângă Liga Națională și Cupa României, SCM Politehnica Timișoara va juca în sezonul 2026/2027 în Supercupa României și în cupele europene, European Cup, fosta Challenge Cup....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Deja-vu! SCM Poli începe noul sezon în fața unui adversar de tradiție, cu Dinamo în Supercupă
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Accident rutier în Chevereşu Mare, în care au fost implicate trei autovehicule. Un bărbat a decedat în urma impactului

Trei vehicule, două autoturisme și un microbus, au fost implicate, în această după-amiază, într-un accident rutier survernit în localitatea Chevereşu Mare. În cele trei vehicule erau 11 persoane, dintre care trei au fost rănite, una dintre victime, un bărbat, fiind în stare de inconștiență. Astăzi, la ora 17.11, cei de la ISU au fost solicitați...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident rutier în Chevereşu Mare, în care au fost implicate trei autovehicule. Un bărbat a decedat în urma impactului

Economic vezi arhiva Economic

Pe pârâul Nădrag se desfășoară lucrări de investiții de 49 de milioane de lei

Administrația Bazinală de Apă Banat lucrează la amenajare a pârâului Nădrag. Este o investiție de aproape 49 de milioane de lei pentru protejarea a peste 4.000 de locuitori. Lucrările au loc în cadrul proiectului „Regularizare pârâu Nădrag și afluenți pe sectorul amonte localitatea Nădrag – confluență râu Timiș, județul Timiș”, care urmărește reducerea riscului la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pe pârâul Nădrag se desfășoară lucrări de investiții de 49 de milioane de lei

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Patru persoane sunt cercetate de polițiștii timișeni în urma unei lovituri de proporții, comise în localitatea Orțișoara. Suspecții au simulat un control în trafic, pretinzând că sunt agenți de la structura antidrog, și au dispărut cu o sumă uriașă de bani. Incidentul a avut loc în dimineața zilei de 17 august 2026, în jurul orei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Maradonienii”: falși polițiști antidrog, arestați în Timiș. Au furat 90.000 de lire streline la un control „regizat” în trafic
Ionuț Gaiță, președintele PNL Timișoara și fost om de bază al echipei Robu a lansat un atac furibund la adresa USR și a lui Dominic Fritz. Dacă prim-ministrul Ilie Bolojan, dar și un alt penelist veritabil ca Emil Boc au contestat puternic decizia CCR în cazul „amendamentului Fritz”, Gaiță demonstrează că în partid nu sunt...
Citeşte tot articolul Citeste articolul PNL Timiș se delimitează de atacurile președintelui PNL Timișoara la adresa lui Dominic Fritz și a USR-ului
Prim-divizionara de handbal SCM Politehnica începe sezonul mai devreme decât în anii precedenți. Rezultatele bune din sezonul trecut le-au adus alb-violeților dublarea numărului de competiții în care participă. Pe lângă Liga Națională și Cupa României, SCM Politehnica Timișoara va juca în sezonul 2026/2027 în Supercupa României și în cupele europene, European Cup, fosta Challenge Cup....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Deja-vu! SCM Poli începe noul sezon în fața unui adversar de tradiție, cu Dinamo în Supercupă
Transtimiș, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Județean înființată de Consiliul Județean Timiș ca și contrapondere la Asociația Societatea Metropolitană de Transport Timișoara, a atras interesul pentru 26 de noi membri. Mai multe orașe și comune din județ au decis să își transfere managementul transportului spre și dinspre Timișoara către asociația amintită. Deocamdată a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 26 de noi comune și orașe au devenit membre ale ADI Transtimiș
Consiliul Județean Timiș va plăti din bugetul propriu cel puțin 126 de milioane de lei pentru viitorul stadion Dan Păltinișanu. Decizia a fost aprobată, miercuri, în cadrul unei ședințe extraordinare a plenului CJT și vine după aprobarea de către guvern a proiectului, cu condiția ca autoritățile locale să suporte, aproape doi ani, din banii proprii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noul mecanism de finanțare de la bugetul CJT al stadionului Păltinișanu, dar și suma necesară, au fost aprobate
Radu Tinu, adjunct al Securităţii Timiş, în decembrie 1989, şi-a anunţat prezenţa la mitingul de protest anunţat pentru această seară de organizaţii civice împotriva deciziei CCR în cazul Dominic Fritz. El a afirmat că merge la protest pentru… a vedea proştii Timişoarei. De asemenea, Tinu spune că organizatorii protestului ar trebui cercetaţi pentru instigare la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fostul mare securist Radu Tinu, o nouă aroganţă.Vrea să meargă la mitingul pro-Fritz penru… a vedea “proştii Timişoarei”
Administrația Bazinală de Apă Banat lucrează la amenajare a pârâului Nădrag. Este o investiție de aproape 49 de milioane de lei pentru protejarea a peste 4.000 de locuitori. Lucrările au loc în cadrul proiectului „Regularizare pârâu Nădrag și afluenți pe sectorul amonte localitatea Nădrag – confluență râu Timiș, județul Timiș”, care urmărește reducerea riscului la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pe pârâul Nădrag se desfășoară lucrări de investiții de 49 de milioane de lei
Un număr de două firme au depus oferte în cadrul licitației lansată de Primăria Timișoara pentru proiectarea pistei de biciclete care să lege Timișoara de Ghiroda. Traseul va avea aproape trei kilometri și va lega infrastructura velo din Timișoara de cea din Ghiroda, pentru a crea o rută continuă pentru cei care folosesc bicicleta pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Două firme vor să deseneze și să facă documentația viitoarei piste de biciclete spre Ghiroda
Lucrările continuă într-un ritm susținut pe Lotul 2 Lugoj – Timișoara Est, parte a proiectului de modernizare a liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad, singurul rămas pentru finanțare din PNRR. La data de 18 august, stadiul fizic de execuție al lotului a ajuns la 81,37%. Antreprenorul FCC Construcción lucrează simultan pe mai multe fronturi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șantierul de reabilitare a căii ferate dintre Lugoj și Timișoara Est a depășit 81 % din total
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.