La PSD n-a fost “Momentul adevărului”, ci o întrunire a… “Ministerului adevărului”. Rolul şobolanilor în poveste

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Într-o atmosferă festivistă, cu multe zorzoane, sclipiciuri, paiete şi râsete cu gurile până la urechi, PSD a decis, luni seara, să bage ţara în prăpastie. Nu insist, în cadrul  evenimentul intitulat “Momentul adevărului” s-a votat cu o mega-majoritate (98%) care să-l facă invidios şi pe Ceauşescu declanşarea crizei politice în România. Rar însă îţi este să vezi o mai multă ipocrizie şi festival de minciuni ca la această manifestare. De nesimţire nu mai discut. Şi nici de dosarele penale şi anii de prescriere din sală.

Ce ipocrizie poate fi mai mare, decât ca nişte oameni putrezi de bogaţi, obişnuiţi să trăiască în lux să se adune pe motivul că nu mai pot de grija poporului sărac? Doar ceasurile, bijuteriile şi poşetele din sală, fără să ne mai uităm în parcare, valorau cât toate pensiile din România pe o lună. Bogăţii care, în acelaşi procent de 98%, nu prea pot fi justificate, cei mai mulţi lucrând la stat. Gândiţi-vă doar la faptul că, dacă un biet şef de agenţie, fără funcţie politică, a “agonisit” în cutii de pantofi peste o jumătate de milion de euro, oare câte mii de cutii de pantofi au şefii din partid, miniştrii etc.? În fapt, o mare gaşcă de privilegiaţi, sinecurişti şi tot felul de speciali nu s-au adunat ca să plângă pe umerii românilor nevoiaşi, ci pentru a găsi o cale prin care să rămână cu privilegii şi la butoanele producătoare de… cutii de pantofi.

Nu, acolo nu a fost un “moment al adevărului”, ci totul a adus a reuniune a unui fel de… “minister al adevărului”. În “1984”, romanul distopic antipesedist, pardon anticomunist, al lui George Orwell, Ministerul Adevărului era în realitate un minister al minciunii şi al propagandei, prin care puterea rescria istoria după bunul plac. Şi la “momentul adevărului”, istoria s-a rescris după placul PSD-iştilor. De exemplu, faptul că ei nu au fost de acord cu deciziile Guvernului Bolojan. Minciună. Au fost de acord inclusiv cu listarea la bursă a unor companii, din care şi-au făcut acum un slogan, pe care am crezut că l-am uitat în anii 90: “Nu ne vindem ţara!”.

Dacă spui că te apasă rău grija pentru români, nu provoci acum o criză politică şi instabilitate, cu costuri imense pentru economie. Mă refer şi la cotextul internaţional extreme de imprevizibil. Se pot pierde acum bani din PNRR, 10 miliarde de euro, iar împrumuturile fără care România nu funcţionează vor fi mult mai scumpe. Drept consecinţă, nivelul de trai va scădea drastic, dar sigur că acest lucru nu se simte din avioane Nordis. Nu mai discut că tot acest dezastru a fost adus tot de PSD, în guvernarea Ciolacu.

Despre festivalul minciunilor a vorbit chiar şi un PSD-ist, primarul Buzăului, Constantin Toma: „S-au spus foarte multe neadevăruri la această conferinţă, congres, ce-o fi fost. (…) Să ne înţelegem, Partidul Social-Democrat, din păcate, a fost mai mult în opoziţie decât la putere, pentru că a criticat orice decizie, chiar dacă s-au înţeles în coaliţie. Există un acord politic, inclusiv pe această listare de pachete minoritare, pe bursă, care aduce câştig României, nu aduce pierderi.”. O altă minciună des vehiculată la conclavul privilegiaţilor a fost că, din mărinimie, PSD a cedat funcţia de premier partidului care s-a clasat pe locul III la alegeri. În realitate, PSD a refuzat funcţia, ştiind ce dezastru a lăsat în ţară.

Întâmplător şi fără nicio aluzie, fiindcă am făcut o referire la “1984”, vă amintiţi care era marea spaimă a eroului romanului, Winston Smith? Şobolanii… Profitând de această imensă teamă, sistemul aflat la putere a reuşit să modeleze conştiinţa protagonistului. Oare românilor le mai este frică de şobolani?…

 

 

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

16 comentarii pentru acest articol

Geo a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 08:13 )

Ce vorbiti mai ca a renuntat psd le functia de premier ? Din contra, s-a conturat un curent de opinie pro bolojan prin orice mijloace. „by any means” cum ar veni…. Nu dezinformati. Mau bine zis nu mintiti….

Daniel a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 08:15 )

Acea întrunire a semănat destul de mult cu un grup de sprijin care să ofere suport moral persoanelor care se confruntă cu anumite probleme, dar în loc să se conștientizeze acestea și să se discute posibilități de remediere, practic a avut loc o negare dacă nu chiar o celebrare a acestora.
Pe deasupra, peste 97% din cei prezenți nici măcar nu realizează cât de ridicoli sunt când niște deținători de palate și apartamente de lux plâng pe umerii populației sărăcite. Apoi din punct de vedere economic, ce sprijin să mai acorzi, după ce ai mărit pensiile cu 40% și salariile buget cu peste 20% într-un singur an? Ce relansare economică vrei când ai cheltuit mai mult decât ai încasat cu 30% dar ai produs o creștere economică de sub 1%? Practic orice relansare economică susținută de stat înseamnă creștere de deficit, exact indicatorul care trebuie redus acum, alternativa fiind să se dea drumul la tiparniță și să sărăcim cu toții, în special cei care sunt angajați și care trăiesc de la o zi la alta, adică electoratul căruia îi plânge de milă P$D și căruia i-a dat cu o mână ca să piardă cu două.
Dar așa se întâmplă când ajung la conducere Tanda și Olguțu Manda, urmând marelui cârmaci care nu se sinchisește de un deficit triplu față de normele UE. Și uite așa, ținând cont și de inepțiile care se petrec în UE, ne vom duce la vale de numa, dar important este să scadă emisiile de CO2 că doar Europa este guvernată de Ursula care ia lecții de la Greta, când vine vorba de economie.

OVI a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 08:31 )

PSD MERITA SA FIE LA GUVERNARE.

ARGUMENT: AU FOST VOTATI SI AU MAJORITATE !

PESTE 2 ANI, VEDEM ATUNCI…

Statisticile ne chinuiesc, statisticile ne răscolesc a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 09:23 )

Românii, în proporție de 1/2din populație, sunt prea proști și prea lași ca să-și ia soarta în propriile mâini (atât cât se poate în condițiile istorice date). Sunt obosiți de cât au fost și sunt călăriți și călcați pe cap de structurile de putere comuniste care, sub diverse forme, s-au perpetuat până azi. Unul dintre cele mai ilustrative exemple ale acestei continuități este chiar PSD. Trist este nici votanții PNL și structurile PNL nu diferă semnificativ de cele ale PSD (poate în marile orașe diferențele să fie semnificative, dar Timișoara nu este un exemplu!).
Nivelul de civilizație este încă jos, trebuie să recunoaștem, iar asta ține AUR și PSD sus. Faptul că numărul de minți din România este net inferior numărului de capete. De-aia estimările analfabetismului funcțional bat în 50%. Analfabetismul politic, cel civic și cel economic sunt încă și mai pronunțate.

Gicu a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 09:25 )

Ovidiu, păi ei s-au cerut afară, nu le-a cerut nimeni. Doar că, dacă te uiți la ce personaje au în frunte, e normal să gândească cu curul’.

mecmesin a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 09:36 )

O organizatie mafiota serioasa cum e PSD nu se arunca in lupta fara sa aibe asigurari de success sau macar asigurari ca lucrurile se revizuiesc dar nu se schimba. Aceste asigurari vin atat din tabara liberala unde sunt destui sobolani ascunsi de lista partidului cat si de la structuri din servicii pe care reformele ii incurca in afaceri. Acum e momentul in care romanii vor afla ce fel de presedinte au votat, dar dupa cautatura pierduta si balbaiala accentuata incercand sa nu spuna nimic, cred ca cei mai multi stiu deja. Cei mai perspicace au inteles cine conduce tara, situatie neschimbata in 36 de ani, dupa numirile procurorilor sefi si taraganarea numirii sefilor civili ai serviciilor. Sperantele romanilor ca partidele politice au inteles ceva dupa ultimele alegeri s-au naruit vazand cat sunt de rupti de realitate iar circul facut de mafioti ce incep sa-si piarda privilegiile ne-a intors la situatia de disperare a oamenilor de dinaintea ultimelor alegeri.

Bauauau a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 09:45 )

Dle Grindeanu, aveți grija ca dna O Vasilescu si dl C Manda va păcălesc.
Va forțează mâna dupa care ,
va vor lua funcția, veți rămâne in afara PSD si in afara politicii.

Baluba a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 12:32 )

Pashtele mamelor voastre de comunisti!

OVI a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 13:16 )

BALUBA , DACA ITI FUT UNA AJUNGI DIRECT LANGA BALU…RETARD , LUATE-AR DINCA LA OCAZIE…

OVI a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 13:18 )

TI SE PARE NORMAL VOCABULARUL PE CARE IL FOLOSESTI? FIECARE ESTE LIBER SA AFIRME CE VREA!

mecmesin a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 13:21 )

Hai sa vedem ce i-a adus pe socialistii de caviar la limita suportabilului. In primul rand ii toaca serios ministrul mediului care le incurca afacerile cu lemn prin reforma Romsilva iar mai nou si balastierele. Apoi timida reforma din administratie ameninta serviciul afinilor de prin primarii, iar reforma companiilor de stat tulbura linistea altor sinecuristi de partid. Dar ce cred ca a fost capacul nemultumirilor a fost incercarea stoparii vanzarii hartiilor firmelor ce au antamat capacitate de productie in energie. Multi socialisti respectabili vazand modul usor si aproape legal in care s-a imbagatit ‘nepotu lu Ciolacu’ vanzand hartiile unui parc solar sustinut cu fonduri UE pe milioane bune de EURO, sperau sa faca si ei la fel iar Bolojan le incurca planurile ba se poate sa mai si piarda bani. Mai nou semnalele prin care incep sa cada mainile drepte ale psd-istilor si le sunt descoperite cutiile de pantofi pline de EURO le da transpiratii pe sina spinarii multor socialisti de caviar calatori pe zboruri Nordis, care simt ca se strange latul, iar perspectiva puscariei e suficienta pentru a arunca tara in aer. Astea sunt motivele pentru care suntem aici, si daca Nicusor le-ar garanta libertatea si protejarea prazilor de pana acum cred ca lucrurile se pot calma. Tot se intreaba lumea despre ce sunt discutiile de la Cotroceni, despre asta sunt.

Baluba a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 16:20 )

@OVI – de ce urli analfabetule, baga’mi’ash pula’n r^tul tau de legionar HAUR comunist PSD terorist sovietic si musulman conspirationist? Un comentariu nu’ti ajunge, futu’te in gura sa te fut eu pe tine astazi si m^ne in durerea mea in Christosu’ pizdelor Dumnezeulor ma’ti astazi si m^ne in durerea mea. Ii futzi lui ma’ta. Fiecare e liber atunci cand e responsabil si are shcoala, nu TikTok. Acum iti trimit politia acasa. Traiesti pana te prind, in Pashtele ma’ti de inlocuitor sa’ti fut io tie astazi si m^ne in durerea mea.

No namme a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 18:07 )

Am tot așteptat de două zile ceva o opinie despre ce s a întâmplat duminică in sala Olimpia la cupa româniei la handbal dar nimic chiar și așa….

Daniel a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 18:34 )

Alt festival al troll-ului putinist proVrajeāla de la Kremlin, semn că au intrat rublele din exportul de petrol și au ajuns până la P$DhAUR, dar și la bulgari.

Wanda89 a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 19:28 )

„Întâmplător şi fără nicio aluzie, fiindcă am făcut o referire la “1984”, vă amintiţi care era marea spaimă a eroului romanului, Winston Smith? Şobolanii… Profitând de această imensă teamă, sistemul aflat la putere a reuşit să modeleze conştiinţa protagonistului. Oare românilor le mai este frică de şobolani?…”
Da, mi-e frică de șobolani, dar și de porcii nehaliți și de câinii nebuni… Oaie ce sunt, care mă conformez suspinelor și indicațiilor aiUEristice ale ciobanilor politici supremi… De un an mi se tot tunde lâna, mi se cer 20 de litri de lapte pe zi, mi se prostesc/ucid mieii – pentru ca șobolanii, porcii și câinii să fie pe ecrane și să-mi propună noi curbe de sacrificiu. Acești haiduci, șobolanii-porcii-câinii încearcă să mă convingă că ei sunt ultra-prea-cinstiții care îmi vor binele. Domnilor, mămăliga romănească a făcut explozii prea rare…

felix rothneda a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 20:48 )

Aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) este cel mai important proiect de țară după integrarea în NATO și Uniunea Europeană. Statutul de membru OCDE va fi o ancoră suplimentară pentru modernizarea României, pentru întărirea poziției sale în rândul democrațiilor consolidate, cu economii deschise, care cred în valori fundamentale comune .De asemenea, semnalele venite de la opinia publică pe tot parcursul acestei perioade vor modela acțiunile politice.Vom lasa PSDeul care cu grija!!!,- si ne bagati în seama pe furis la jocul
de Poker-ul, numit și Politica de pocher, este un joc popular de cărți, unde proporția între noroc și strategia jocului (cacealma) este de 80/20 în favoarea strategiei, în care jucătorii mizează pe valoarea superioară a combinației de cărți („mâna”) aflată în posesia lor, pariind sume de bani pentru obținerea potului, adică a sumei puse în joc.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Timișoara deschide seria cu Steaua cu o victorie lejeră sub panou

Victorie în primul meci cu CSA Steaua Sharks București din turul secund al playout-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin, 85-72, după un meci dominat categoric de trupa bănățeană. Nu au putut evolua din cauza unor accidentări jucătorii Devon Thomas și Sasa Borovnjak. Din păcate, în ultimul sfert s-a accidentat grav la genunchi, la o incursiune...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara deschide seria cu Steaua cu o victorie lejeră sub panou
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

centura de vest

DRDP Timișoara a emis ordinul de începere al lucrărilor pe Centura Vest

Începând cu data de 14 mai pot demara lucrările de execuție pentru Centura Timișoara Vest, a anunțat Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara, care a emis ordinul de începere a lucrărilor. Pentru execuția acestui nou drum, antreprenorul are termen 24 de luni. Constructorul Centurii Timișoara Vest, în lungime de aproximativ 14 km, cu două benzi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul DRDP Timișoara a emis ordinul de începere al lucrărilor pe Centura Vest

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Germania conduce în clasamentul țărilor percepute de români drept prietene (foarte prietene și destul de prietene), urmată de Republica Moldova și Franța, arată sondajul „Percepția românilor cu privire la Republica Moldova”, realizat în cadrul proiectului ”Barometrul Informat.ro – INSCOP Research”. Rusia se află pe ultimul loc, dar este percepută pozitiv de votanţii AUR. Relațiile dintre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sondaj INSCOP. Românii consideră Germania cea mai pritenoasă ţară. AUR-iştii preferă Rusia
Vom colabora la nivel instituțional a spus primarul Dominic Fritz, atunci când a fost întrebat despre relația cu PSD la nivel local, în condițiile divorțului ireconciliabil la nivel național, al social-democraților cu USR. Desigur, Fritz se referea la colaborarea dintre primărie și CJT, nu la una USR – PSD, care a existat doar sporadic până...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarul Dominic Fritz vrea să colaboreze în continuare, instituțional, cu administrația județeană
Universitatea de Vest organizează evenimentul pregătitor pentru Ceremonia de absolvire UVT 2026, o seară de muzică, alergare și party. Evenimentul „Keep the pace. Feel the bass” va fi avea loc în 15 mai, când se va intra pe traseu din fața UVT, începând de la ora 18.00, și se va parcurge distanța până în Piața Sf....
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Keep the pace. Feel the bass” este evenimentul pregătitor pentru Ceremonia de Absolvire UVT 2026, cu alergare, muzică și party
Șase lucrări, selectate dintre cele cincizeci înscrise prin Muzeul Apei Timișoara, administrat de Aquatim, la concursul internațional pentru copii și tineri The Water We Want (Apa pe care ne-o dorim) vor fi prezentate începând din luna iunie la expoziția digitală cu același nume, organizată de Rețeaua Internațională a Muzeelor Apei (WAMU-NET) sub patronaj UNESCO. Agnes...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șase elevi din Timiș au intrat în finala „The Water We Want 2026”, prin Muzeul Apei și Aquatim
Trendyol, marketplace online internațional de top, devine partener al celui mai mare festival studențesc din România, Zilele Studenților Timișoarei, care va avea loc între 21 și 23 mai 2026, pe Stadionul Știința în Timișoara. Așteptat să adune aproximativ 80.000 de participanți pe parcursul celor trei zile de festival, evenimentul promite un mix de muzică, energie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trendyol devine partener al celui mai mare festival studențesc din România. Iată ce surprize te așteaptă!
Se spune că marțea este cea mai productivă zi din săptămână, iar la Iulius Town devine și cea mai ofertantă. Începând din luna mai, „Marțea Moca” transformă fiecare zi de marți într-o experiență plină de surprize și beneficii la shopping. A doua zi a săptămânii îți aduce avantaje speciale: de la promoții în food court,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Iulius Town lansează „Marțea Moca”: ziua din săptămână când ai oferte 1+1 gratis și promoții la brandurile favorite
Inspectorii Administrației Bazinale de Apă Banat au descoperit mai multe nereguli în urma unui control efectuat la perimetrul Livezi, din zona municipiului Lugoj, unde se exploatează agregate minerale. Potrivit verificărilor și măsurătorilor topometrice realizate de specialiști, firma care exploata acea balastieră a depășit limitele de exploatare stabilite prin autorizația de gospodărire a apelor. Operatorul balastierei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O balastieră de lângă Lugoj a fost amendată cu 115.000 de lei
Pilotul în vârstă de numai 14 ani, Andreas Benea, a încheiat pe locul al doilea la clasa Pro 3 din Campionatul Național de Time Attack, în etapa desfășurată pe circuitul Transilvania Motor Ring, unde a fost depășit la mai puțin de o secundă doar de legenda raliului românesc, Vali Porcișteanu. La volanul unui Renault Clio...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Andreas Benea la 14 ani face senzație la raliuri și calcă pe urmele fratelui Nicolas și al celebrului tată, Radu
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.