
Brunch-ul de la Dintre Dealuri din Sadova Veche (județul Caraș-Severin) reprezintă o oază de gastronomie autentică, unde legumele cultivate cu răbdare devin vedetele unor preparate artizanale de excepție. Gazda acestui concept, Ovidiu, transformă propria grădină dintr-o simplă gospodărie într-un punct de întâlnire vibrant pentru gurmanzi, familii și turiști.
Ovidiu cultivă anual o diversitate spectaculoasă de peste 25-30 de soiuri de roșii de colecție, recunoscute pentru gustul lor intens care amintește de perioada copilăriei. Toate bunătățile din meniu — de la zacuscă și sosuri, până la siropuri, dulcețuri și sucuri naturale — sunt realizate complet artizanal.
Calitatea și proveniența ingredientelor sunt atestate oficial prin eticheta de produs montan, sub egida Asociației Produs în Banat. : Evenimentele de tip brunch organizate în curtea de pe Strada Principală nr. 5 sunt perfecte ca oprire pentru cei aflați în drum spre renumitul Festival de Jazz de la Gărâna.
Gem de caise la ceaun, preparat în fața participanților
Unul dintre cele mai spectaculoase momente ale zilei va fi prepararea tradițională a gemului de caise la ceaun.
În grădină va fi aprins focul, iar caisele coapte vor fierbe încet, după rețeta tradițională, până când aroma lor va umple întreaga livadă. Participanții vor putea urmări întregul proces, vor putea discuta cu organizatorii și vor degusta gemul pregătit chiar în timpul brunch-ului.
Mai mult decât o demonstrație culinară, acest moment readuce în prim-plan un obicei pe care multe familii din Banat îl păstrează și astăzi și care face parte din patrimonial gastronomic al regiunii.
O invitație la gustul autentic al Banatului
Organizatorii își doresc ca Brunch-ul verii în grădină să fie mai mult decât un eveniment gastronomic. Este o invitație adresată tuturor celor care apreciază produsele locale, oamenii din spatele lor și experiențele autentice pe care doar mediul rural le poate oferi.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 11 iulie, între orele 11:00 și 17:00, la Dintre Dealuri, în Sadova Veche nr. 5, județul Caraș-Severin.
Participarea costă 150 de lei pentru adulți și 75 de lei pentru copiii peste 7 ani, iar copiii sub această vârstă beneficiază de acces gratuit. În preț sunt incluse toate preparatele, deserturile, băuturile și experiențele pregătite pe parcursul zilei. Locurile sunt limitate, iar rezervările se fac la 0724 984 298.






















































Comentarii prin facebook