Lucrările de reabilitare a faţadei Palatului Culturii din Timişoara pot începe

Primăria Timişoara a predat clădirea Palatului Culturii, locul unde îşi desfăşoară activitatea Opera Naţională şi Teatrul Naţional, către firma care se va ocupa de reabilitarea faţadei. Evenimentul a fost marcat, conform obişnuinţei, şi de o ceremonie, în cadrul primarul Nicolae Robu a prezentat proiectul, alături de el afându-se inclusiv IPS Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului.

Reprezentanţii municipalităţii au predat spre firma care se va ocupa de lucrare amplasamentul, iar în curând vor putea începe şi lucrările.

„Este o clădire importantă a oraşului, prin ceea ce se întâmplă aici.A durat foarte mult de la momentul în care ne-am propus să reabilităm faţada clădirii şi până în momentul în care am putut preda amplasamentul, dar când e vorba de clădiri atât de importante necesită şi o atenţie deosebită, pentru a ieşi cum trebuie”, a declarat Nicolae Robu, primarul Timişoarei.

Lucrarea e în valoare de patru milioane de lei, plus TVA, a mai spus acesta. Execuţia aparţine societăţii Alex Dia Construct.

„În acest stadiu suntem încă bine plasaţi în timp astfel încât să avem lucrările finalizate înainte de începerea exerciţiului financiar de Capitală Europeană a Culturii.

Durata de execuţie a lucrărilor este de 12 luni. Desigur că vom avea grijă să există o mobilizare din partea constructorului şi a celor care va fi necesar să intervină, nu ştim încă ce necesităţi vor fi, astfel încât lucrările să meargă bine”, a mai declarat Robu.

Arhitecţii, avertizaţi de IPS Ioan

Prezent la ceremonie, IPS Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului a insistat la arhitecţii care se ocupă de proiectare să se ţină de treabă, că bani vor fi. Iar de aceasta se va ocupa inclusiv el, vare va face demersuri în acest scop. IPS Ioan a întrebat de unde se pot obţine bani, fie de la minister, fie de la CJT, special pentru a ajuta la realizarea lucrărilor, dar şi a altor lucrări. Inclusiv directorul Direcţiei de Cultură Timiş a fost întrebat dacă pe această filieră pot veni bani, „de la Bucureşti”, a precizat IPS.

„Tinere, nu cumva, şi eu mă angajez dacă Dumnezeu mă ajută, şi domnul primar, dacă vom face tot ce e posibil să nu lipsească fondurile, să nu fie sincope în ceea ce priveşte fondurile, dar dumneavoastră să vă asiguraţi că nu vor fi sincope în soluţii tehnice sau de forţă de muncă. De acum să vă dea de gândit. Dumnezeu să vă ajute şi să ne vedem aici la prima schelă”, a spus, ca şi un părinte grijuliu, conducătorul Bisericii Ortodoxe din Banat.

„Se va interveni la fundaţie pentru a se investiga starea şi se vor face injectări cu scop de consoliare, asta pe lângă intevenţiile la faţadă. Specialiştii spun că nu se aşteaptă să fie mari probleme, să nu fie descoperiri arheologice importante. Noi începem cu această inspecţie arheologică. Lucrările vor fi aşa făcute încât să nu afecteze activitatea din interior”, a mai spus Robu.

IPS Selejan a cerut ca faţada să fie gata până în septembrie 2020, atunci când la Timişoara va avea loc o importantă întâlnire religioasă a tineretului.

Faţada va fi gata la timp, a insistat primarul, spunând că se vor face presiuni asupra constructorului.

Acum urmează organizarea de şantier, se va monta o schemă mobilă şi se va săpa pe lângă fundaţie pentru realizarea investigaţiilor necesare pentru a se determina siguranţa. Ulterior se vor da jos şi reanalizate toate bucăţile de travertin de pe faţadă, iar cele crăpate vor fi înlocuite.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

Radu a spus: (octombrie 30th, 2019 at 15:31 )

Surle si trambite la deschiderea unui amarat de santier de reparatii? Sunt poate putin de 10 ani de cand a fost reabilitata fatada si o luam de la capat.
Si ce cauta tanti aia cu barba la deschiderea unui santier de reparatii??
Eu sper ca primarul va face la fel si cand va merge la buda. Si sa fie si (g)ips-ul acolo. Sa-si ia portia…

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top