CSC Ghiroda a dominat Campionatul Național de Șah/FOTO

sah ghiroda

sah ghiroda

Campioni Naționali la Șah Blitz, Vicecampioni la Șah rapid și medalia de bronz la Superliga Națională 2020 pentru echipa CSC Ghiroda. CSC Ghiroda este singura echipă din ţară care a reuşit să obţină medalii la toate probele, la şah pe echipe în cadrul acestor competiții.

Ghiroda are un stil aparte de a muta piesele la șah și asta se vede din rezultatele remarcabile ale echipei care a obținut, și de data aceasta, un loc pe podium la toate cele trei competiții desfășurate la Snagov, în perioada 11-17 Septembrie, competiții la care au participat peste 100 de sportivi români și străini, dintre care 22 sunt mari maeștri ai șahului.

CSC Ghiroda este singura echipă din ţară care a reuşit să obţină medalii la toate probele, la şah pe echipe în cadrul acestor competiții. Anul acesta Superliga Open a avut pe primele patru locuri din clasament, echipe din Banat,

”Am muncit, am luptat şi am sperat chiar la aur la Superliga 2020, dar vom reveni mai pregătiţi şi mai puternici în 2021. Vreau să felicit echipa noastră formată din cei patru mari Maeștri: Lupulescu Constantin si Parligras Mircea, jucătorii nr. 1 si 2 a României, Jianu Vlad și Szabo Gergely, Maeștri Internaționali: Dragomirescu Robin și Gavrilescu David, care este și juniorul principal al echipei și juniorul Paraschiv Paul, care au fost, ca de fiecare dată, la nivelul așteptărilor noastre. Ghiroda are deja un nume pe harta șahului românesc”, a declarat Marius Poclid, managerul Club Sportiv Comunal Ghiroda și Giarmata Vii.

Rezultatele individuale:

  1. CSC Ghiroda si Giarmata Vii (RtgAvg:2521 / TB1: 11 / TB2: 0) Captain: Jianu Vlad

1 GM Lupulescu Constantin 2656 ROU 5,0 8,0

2 GM Parligras Mircea-Emilian 2591 ROU 3,5 8,0

3 IM Gavrilescu David 2476 ROU 6,0 8,0

4 GM Jianu Vlad-Cristian 2532 ROU 5,0 8,0

5 GM Szabo Gergely-Andras-Gyula 2531 ROU 6,0 8,0

6 IM Dragomirescu Robin-Alexandru 2337 ROU 5,5 7,0

7 AIM Paraschiv Paul-Alexandru 2061 ROU 0,0 1,0

”Izolarea și pandemia nu au oprit activitățile șahiste intrucât se poate juca și antrena online foarte ușor. La Snagov, timp de de o saptămână, s-au desfășurat campionatele naționale pe echipe împărțite în trei competiții în funcție de timpul de joc. La timp foarte scurt blitz, am dominat si am luat aurul; la rapid am ratat aurul, mulțumindu-ne cu argintul, iar la șah clasic nu ne-am descurcat foarte bine, fiind foarte obosiți, dar cei buni si când joacă prost ies bine, așa că am luat bronz. Per total clubul nostru a obținut cele mai multe medalii și am dovedit că suntem o grupare frumoasă, fair-play, care va avea un cuvânt de spus și în competițiile viitoare”, au transmis conducătorii clubului.

Clasament final:

Rk. SNo Team Games   +    =    –   TB1   TB2   TB3   TB4

1 2 CS Studentesc Medicina Timisoara 8 5 3 0 13 0 32,5 0

2 9 ACS Sah Club Vados Arad 8 6 0 2 12 0 31,0 0

3 4 CSC Ghiroda si Giarmata Vii 8 5 1 2 11 0 31,0 0

4 1 CSU Universitatea de Vest Timisoara 8 4 2 2 10 0 25,0 0

5 6 Clubul de Sah al Municipiului Baia Mare 8 4 1 3 9 0 28,5 0

6 3 CS Aqua Carpatica Politehnica Iasi 8 3 2 3 8 0 22,5 0

7 7 Sah Club Oltenia Craiova 8 3 1 4 7 0 18,5 0

8 5 ACS Smart Galati 8 0 1 7 1 1 14,0 0

9 8 ACS Viitorul Urziceni 8 0 1 7 1 1 13,0 0

“Aşa s-a scris ediţia din 2020 a Superligii de şah. O comună între municipii, Ghiroda este medaliată la prima participare la Superliga de şah. O performanţă notabilă, realizată de jucători, cu sprijinul conducerii Clubului Sportiv Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii, Consiliului Local Ghiroda şi nu îl ultimul rând, cu toată susținerea primarului Ionuț Stănuşoiu. Mulţumim tuturor”, au mai anunaţt cei din club.

Autor
Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Încă o finală pentru Poli: meciul cu Dunărea

Politehnica Timişoara dispută mâine pe teren propriu partida cu Dunărea Călăraşi – joc restanţă din etapa a VII-a a Ligii 2. “Întâlnim o echipă bună, fostă divizionară A, care are obiectiv promovarea. Au un buget foarte mare, sunt susţinuţi şi de autorităţile locale. E o echipă care are în componenţă mulţi jucători care au jucat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încă o finală pentru Poli: meciul cu Dunărea
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

rectificare

Coronavirusul nu a scăzut veniturile angajaților din Timiș. Cel puțin la nivel oficial

Salariile plătite în județul Timiș nu au scăzut în lunile de pandemie. Cel puțin conform datelor oficiale, venitul mediu net din economia celui mai vestic județ al țării a ajuns la 3423 de lei. Atât se câștigă în medie în Timiș, arată datele Direcției Regionale de Statistică Timiș, valorile fiind valabile la finalul lunii august....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Coronavirusul nu a scăzut veniturile angajaților din Timiș. Cel puțin la nivel oficial

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

O mașină a luat foc la ieșire din Lugoj, pe drumul spre Buziaș. A ars habitaclul și compartimentul motor al autoturismului. Autoturismul a luat foc în mers. Șoferul a văzut că de sub capota mașinii ies flăcări și a apelat 112. La fața locului au ajuns opt pompieri, cu o autospecială de stingere. În urma...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mașină în flăcări, la ieșirea din Lugoj
Atunci când Dominic Fritz îşi va prelua în sfârșit funcția și va avea astfel mai mult timp liber, Nicolae Robu vrea să se facă cercetător voluntar. Conform acestuia, el se va folosi de cunoștințele pe care le deține ca și profesor IT-st și va încerca să stabilească locurile din Timișoara unde s-au produs cele mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Va deveni cercetător voluntar pentru Timișoara. Robu va avea noua ocupație după instalarea lui Dominic Fritz
Majoritatea dintre noi jucăm cele mai multe jocuri fie pe laptop, fie pe o consolă, fie pe un Nintendo Switch; sunt perfecte pentru jocurile de zi cu zi. Dar uneori ni se face poftă de ceva mai captivant, o experiență de joc cu grafică ascuțită și o rată de reîmprospătare netedă. În această situație, este...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cele mai bune computere desktop pentru jocuri
Ziua de marți vine cu două noi focare de SARS-Cov2 în Timiș. Cel mai vestic județ al țării ajunge la un total de 16 focare active de SARS-Cov2, conform Direcției de Sănătate Publică. A apărut un focar nou la Creșa nr. 2 Cosânziana din Timișoara, unde sunt 3 cazuri confirmate – angajați, iar un alt...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Focare noi de SARS-Cov2 în Timiș: trei cazuri la o creșă din Timișoara și 9 cazuri la un centru pentru persoane cu handicap, din Ciacova
Cel care a condus PNL Timiș ultimii ani buni de zile nu a mai dat pe la partid de când a pierdut alegerile. Nicolae Robu spune că a simțit un gust amar din partea trădătorilor, pe care i-a descoperit doar după acest moment, persoane pe care le-a numit ”oamenii întunericului”. După ce a pierdut atenția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fostul șef al PNL Timiș nu a mai dat pe la partid de la pierderea alegerilor, din cauza ”oamenilor întunericului” care l-au trădat
În ultimele 24 de ore, în judeţul Timiş au fost diagnosticate cu coronavirus alte 225 de persoane, fiind efectuate 3.006 teste. Coeficientul de infectare a ajuns la 3,16. Persoanele infectate din judeţul Timiş sunt din următoarele localităţi: Timișoara –131; Lugoj – 14; Dumbrăvița – 10; Giroc-9; Ghiroda – 6; Peciu Nou – 5, Săcălaz –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş, 225 de persoane au fost infectate cu COVID-19, în ultimele 24 de ore. Din ce localităţi sunt
La nivel naţional, în ultimele 24 de ore, au fost confirmate cu coronavirus alte 4.724 de persoane, fiind efectuate 28.876 de teste. În aceeaşi perioadă, 104 persoane au decedat din cauza coronaviruslui. Până astăzi, 27 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 217.216 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 155.630 de pacienți au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus. Peste o sută de decese şi 4.724 de infectări, în ultimele 24 de ore
Sâmbătă, Alin Nica, președintele ales al Consiliului Județean Timiș, a fost învestit în funcție, iar la începutul acestei săptămâni și-a format echipa de consilieri personali. Din echipa de consilieri personali ai președintelui fac parte Marian Vasile, fost vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș, Flaviu Iepan, fost consilier județean, Vasile Ciuruș, economist, și Viorel Coifan, care a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noul președinte al CJ Timiș și-a desemnat consilierii
Complexul Sportiv din Calea Lipovei va fi ridicat de una dintre cele mai consecvente firme care a participat la licitațiile organizate de Primăria Timișoara. Aceasta s-a impus și la cea de a doua licitație, după ce câștigase și prima, dar oferta lansată fusese considerată neconformă. De această dată susținută de o mare firmă de construcții...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou concurs, același câștigător. Complexul sportiv Lipovei a fost adjudecat de firma descalificată la prima licitație
Top