CSC Ghiroda a dominat Campionatul Național de Șah/FOTO

sah ghiroda

sah ghiroda

Campioni Naționali la Șah Blitz, Vicecampioni la Șah rapid și medalia de bronz la Superliga Națională 2020 pentru echipa CSC Ghiroda. CSC Ghiroda este singura echipă din ţară care a reuşit să obţină medalii la toate probele, la şah pe echipe în cadrul acestor competiții.

Ghiroda are un stil aparte de a muta piesele la șah și asta se vede din rezultatele remarcabile ale echipei care a obținut, și de data aceasta, un loc pe podium la toate cele trei competiții desfășurate la Snagov, în perioada 11-17 Septembrie, competiții la care au participat peste 100 de sportivi români și străini, dintre care 22 sunt mari maeștri ai șahului.

CSC Ghiroda este singura echipă din ţară care a reuşit să obţină medalii la toate probele, la şah pe echipe în cadrul acestor competiții. Anul acesta Superliga Open a avut pe primele patru locuri din clasament, echipe din Banat,

”Am muncit, am luptat şi am sperat chiar la aur la Superliga 2020, dar vom reveni mai pregătiţi şi mai puternici în 2021. Vreau să felicit echipa noastră formată din cei patru mari Maeștri: Lupulescu Constantin si Parligras Mircea, jucătorii nr. 1 si 2 a României, Jianu Vlad și Szabo Gergely, Maeștri Internaționali: Dragomirescu Robin și Gavrilescu David, care este și juniorul principal al echipei și juniorul Paraschiv Paul, care au fost, ca de fiecare dată, la nivelul așteptărilor noastre. Ghiroda are deja un nume pe harta șahului românesc”, a declarat Marius Poclid, managerul Club Sportiv Comunal Ghiroda și Giarmata Vii.

Rezultatele individuale:

  1. CSC Ghiroda si Giarmata Vii (RtgAvg:2521 / TB1: 11 / TB2: 0) Captain: Jianu Vlad

1 GM Lupulescu Constantin 2656 ROU 5,0 8,0

2 GM Parligras Mircea-Emilian 2591 ROU 3,5 8,0

3 IM Gavrilescu David 2476 ROU 6,0 8,0

4 GM Jianu Vlad-Cristian 2532 ROU 5,0 8,0

5 GM Szabo Gergely-Andras-Gyula 2531 ROU 6,0 8,0

6 IM Dragomirescu Robin-Alexandru 2337 ROU 5,5 7,0

7 AIM Paraschiv Paul-Alexandru 2061 ROU 0,0 1,0

”Izolarea și pandemia nu au oprit activitățile șahiste intrucât se poate juca și antrena online foarte ușor. La Snagov, timp de de o saptămână, s-au desfășurat campionatele naționale pe echipe împărțite în trei competiții în funcție de timpul de joc. La timp foarte scurt blitz, am dominat si am luat aurul; la rapid am ratat aurul, mulțumindu-ne cu argintul, iar la șah clasic nu ne-am descurcat foarte bine, fiind foarte obosiți, dar cei buni si când joacă prost ies bine, așa că am luat bronz. Per total clubul nostru a obținut cele mai multe medalii și am dovedit că suntem o grupare frumoasă, fair-play, care va avea un cuvânt de spus și în competițiile viitoare”, au transmis conducătorii clubului.

Clasament final:

Rk. SNo Team Games   +    =    –   TB1   TB2   TB3   TB4

1 2 CS Studentesc Medicina Timisoara 8 5 3 0 13 0 32,5 0

2 9 ACS Sah Club Vados Arad 8 6 0 2 12 0 31,0 0

3 4 CSC Ghiroda si Giarmata Vii 8 5 1 2 11 0 31,0 0

4 1 CSU Universitatea de Vest Timisoara 8 4 2 2 10 0 25,0 0

5 6 Clubul de Sah al Municipiului Baia Mare 8 4 1 3 9 0 28,5 0

6 3 CS Aqua Carpatica Politehnica Iasi 8 3 2 3 8 0 22,5 0

7 7 Sah Club Oltenia Craiova 8 3 1 4 7 0 18,5 0

8 5 ACS Smart Galati 8 0 1 7 1 1 14,0 0

9 8 ACS Viitorul Urziceni 8 0 1 7 1 1 13,0 0

“Aşa s-a scris ediţia din 2020 a Superligii de şah. O comună între municipii, Ghiroda este medaliată la prima participare la Superliga de şah. O performanţă notabilă, realizată de jucători, cu sprijinul conducerii Clubului Sportiv Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii, Consiliului Local Ghiroda şi nu îl ultimul rând, cu toată susținerea primarului Ionuț Stănuşoiu. Mulţumim tuturor”, au mai anunaţt cei din club.

Autor
Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

Matei Creiveanu si Dominic Fritz

De ce a ajuns city-managerul Matei Creiveanu pe un post călduț la Retim. Dominic Fritz: ca să îl informeze pe el și consiliul local

Matei Creiveanu a ajuns în Consiliul de Administrație al Retim pentru că primăria trebuie să aibă acces la deciziile luate în această societate, motivează primarul Dominic Fritz decizia de a-l trimite pe city-manager spre acest post bine plătit. Deși recunoaște că în acel consiliu de administrație puterea municipalității este una doar aparentă, din cauza minorității...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De ce a ajuns city-managerul Matei Creiveanu pe un post călduț la Retim. Dominic Fritz: ca să îl informeze pe el și consiliul local
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Poli - Dumbravita

Victorie de moral pentru Politehnica înainte de o deplasare grea

Alb-violeţii au disputat astăzi un joc de pregătire în compania echipei de Liga a III-a din Dumbrăviţa. Politehnica s-a impus cu 3-1 (3-1) prin golurile lui Mircea Axente, Jose Casado (ambii din penalti) şi Romario Rus. Pentru oaspeţi a înscris Andrei Făgărăşanu. Ambele echipe au avut poftă de joc în primele minute ale amicalului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie de moral pentru Politehnica înainte de o deplasare grea
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Ikea se pregătește de demararea lucrărilor la noul magazin de lângă Timișoara

Pe pagina de internet a Primăriei Dumbrăvița a fost publicat în urmă cu câteva zile un proiect de hotărâre referitor la Planul Urbanistic Zonal pentru viitorul magazin Ikea, care se va ridica în comuna periurbană a Timișoarei. Printre modificările propuse la PUZ-ul inițial se numără și mutarea unui sens giratoriu. Lucrările ar urma să înceapă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ikea se pregătește de demararea lucrărilor la noul magazin de lângă Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Biroul Permanent Naţional al USR a votat în această seară ca Zoltan Nemeth să fie viitorul prefect al judeţului Timiş. De profesie avocat, Nemeth este vicepreşedinte al USR Timiş şi consilier judeţean. Avocatul Zoltan Nemeth va fi noul prefect de Timiş, el primind în acest sens toate voturile membrilor Biroului Permanent Național al USR. Absolvent...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Avocatul Zoltan Nemeth va fi noul prefect de Timiş
Matei Creiveanu a ajuns în Consiliul de Administrație al Retim pentru că primăria trebuie să aibă acces la deciziile luate în această societate, motivează primarul Dominic Fritz decizia de a-l trimite pe city-manager spre acest post bine plătit. Deși recunoaște că în acel consiliu de administrație puterea municipalității este una doar aparentă, din cauza minorității...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De ce a ajuns city-managerul Matei Creiveanu pe un post călduț la Retim. Dominic Fritz: ca să îl informeze pe el și consiliul local
Pe pagina de internet a Primăriei Dumbrăvița a fost publicat în urmă cu câteva zile un proiect de hotărâre referitor la Planul Urbanistic Zonal pentru viitorul magazin Ikea, care se va ridica în comuna periurbană a Timișoarei. Printre modificările propuse la PUZ-ul inițial se numără și mutarea unui sens giratoriu. Lucrările ar urma să înceapă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ikea se pregătește de demararea lucrărilor la noul magazin de lângă Timișoara
La Făget, primăria caută parteneri cu sprijinul cărora să implementeze mai multe proiecte pentru îmbunătățirea accesului la sănătate al populației. În acest scop e disponibilă suma de 500.000 de euro, obținută prin intermediul granturilor norvegiene. “Provocări în sănătatea publică la nivel european”, este numele proiectului finanțat prin granturile SEE și norvegiene 2014 – 2021. Cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Făget caută parteneri pentru proiecte în domeniul sănătății, în valoare de o jumătate de milion de euro
Cristian Moș recunoaște numirea unei persoane acuzate că ar fi fost colaborator al Securității în conducerea Muzeului Satului Bănățean și a decis schimbarea rapidă a celui vizat. Walther Konschitzky a fost cooptat în Consiliul Științific al instituției de vicepreședintele CJ Timiș și șeful USR local. El a anunțat schimbarea celui vizat după ce în presă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gafă reparată la Muzeul Satului Bănățean. Walther Konschitzky, presupus colaborator al Securităţii, nu va mai fi în Consiliul Științific al instituției
Documentațiile legate de urbanism vor ieși pe poarta  Primăriei Timișoara cu mai multă întârziere în următoarea săptămână, pentru că întreaga direcţie de specialitate a fost afectată de Covid 19. Inclusiv șefa Direcției de Urbanism a fost infectată, mare parte din personal este, de asemenea, afectată, iar restul sunt în izolare la domiciliu. Din păcate, oamenii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Focar de Covid 19 la Direcția de Urbanism de la Primăria Timișoara. Documentele, eliberate cu întârziere
Rata de infectare în Timişoara este azi 5,73, în urcare față de ziua precedentă, când a fost 5,57. La nivelul judeţului, rata este azi 4,183, în urcare comparativ cu ziua precedentă, când a fost 4,105. Cel mai mare coeficient de infectare din Timiș se înregistrează azi la Nițchidorf: 13,98. Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rata de infectare cu coronavirus în Timișoara se îndreaptă vertiginos spre 6 la mia de locuitori
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 3.337 persoane, fiind efectuate 26.447 de teste RT-PCR şi 7.917 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 969 de pacienţi. Până astăzi, 24 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 788.048 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19)....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus. 3,337 de noi infectări şi 73 de decese, în ultimele 24 de ore
Top