Conducerea PNL Timiș, primele concluzii după alegerile pentru Timișoara: lista cu membri e de la București, sunt instigatori și membri care pierd privilegii

Sandru, Nica si Groza

Sandru, Nica si Groza

Șefii PNL Timiș au tras primele concluzii după scandalul de sâmbătă de la ședința pentru alegerea președintelui PNL Timișoara. Potrivit acestora motivele scandalului ar fi: listele cu membri care au venit de la București și nu de la secretariatul local; ”colegii instigatori” care au convins alți colegi să forțeze intrarea în sala de vot; probabil chiar și lupta dintre Ludovic Orban şi Florin Cîţu de la București. În plus, scandalul ar fi o zvâcnire de ultimă moment a rămășițelor fostei conduceri locale a partidului, care își pierd privilegiile.

Cei aflați în fruntea partidului la nivel de Timiș se pregătesc să ia măsuri, chiar să dea afară instigatori. S-au furat ștampile și convocatoare cu semnături, s-au instigat oameni să forțeze, a fost afectată imaginea partidului. Au fost unii oameni care nici măcar nu erau membri de partid și care au forțat intrarea în sală, sunt câteva dintre cele declarate de liderul interimar al PNL Timiș şi PNL Timișoara, Alin Nica.

Deocamdată el vorbește despre depunerea de plângeri penale, pentru sustragerea de ștampile de vot și cu semnătura sa, dar se poate ajunge și la excluderi din partid, chiar pentru un parlamentar.

”Am hotărât astăzi să amânăm alegerile de la Organizația Municipală Timișoara pentru că lucrurile au degenerat în asemenea hal încât nu au fost asigurate condițiile conform statutului acestor alegeri. Conform legii, oameni care nu au drept de vot, unii fiind din Lugoj, au forțat intrarea în sală și au perturbat serios buna desfășurare a ședinței. Nu avem certitudinea că unii dintre ei erau membri ai Partidului Liberal, de fapt nici nu-i cunoaștem și nu erau pe convocator, nu aveau dreptul să fie în sală. Din păcate, s-a ajuns chiar la sustragerea ștampilei partidului și a ștampilei cu semnătura mea, ceea ce este foarte grav. În consecință am hotărât să facem plângeri penale pentru cei care au săvârșit aceste fapte deosebit de grave. Aceste comportamente nu sunt reprezentative pentru PNL și voi propune sancțiuni conform statutului partidului. Eu și colegii mei ne delimităm de astfel de comportamente și practici ale unor oameni rău intenționați care pot face așa ceva fără să se gândească la partid și să discrediteze organizația noastră”, a anunțat Alin Nica.

El bănuie, mai ales după ce ar fi citit presa, că la mijloc e și influența lui Ludovic Orban, care ar forța filiala în lupta sa pentru șefia partidului. Nica l-a văzut în sală pe ministrul Adrian Oros, de la Agricultură. Discuțiile purtate la fața ”câmpului de luptă” spun că Orban ar fi fost sunat la București și el ar fi decis continuarea alegerilor.

”Mai e o chestiune pe care vreau să o semnalez, prezența în sală a ministrului Oroș și declarațiile pe care le-am citit recent cum că domnul Orban girează aceste alegeri care sunt în continuare în desfășurare în Filarmonică, dar nestatutar. Îmi lasă impresia că se forțează, prin violență, o decizie a filialei Timiș în ceea ce privește contribuția națională”, a mai declarat Nica.

Dănuț Groza, secretarul PNL Timiș, considerat eminența cenușie politică din filială, a încercat și găsirea unei motivări a problemelor legate de membrii de pe lista convocatorului. Se pare că, până la urmă, au lipsit de pe listă și membri simpatizanți ai lui Raul Ambruș și ai lui Cosmin Tabără. Lista cu convocatorul a fost trimisă de secretariatul partidului de la București, secretariatul de la Timișoara doar a folosit acele date, spune Groza.

”Lista persoanelor de pe convocator a fost blocată pentru membri de pe 31 decembrie. Noi am primit lista de la București. Am identificat o parte dintre membri care aveau domiciliul în Lugoj și, statutar, nu aveau dreptul să participe la vot. Acei oameni au fost instigați de alții, au forțat intrarea în sală, chiar dacă au domiciliu în altă localitate. Am decis că vom face la altă dată alegerile”, spune Groza.

El consideră că astfel de lucruri, cu forțări de uși și presiuni ar fi normale, pentru că partidul e în reconstrucție.

”Poate e normal o astfel de întâmplare, pentru că noi suntem în reconstrucție. Unii sau alții forțează nota. Nu puteam desfășura alegerile în siguranță si ordine. Au dispărut ștampile si convocatorul. Noi avem deja o sesizare depusă în acest sens. Îmi pare rău de oamenii de credință care au venit la alegeri, vor fi măsuri luate, eu sper dure. Eu am mai văzut scenete din astea, dar la PRM. Sunt si moment deranjante în activitatea partidului”, a mai declarat Groza.

Despre decizia de a aduce o firmă de pază pentru a opri ”instigatorii” și persoanele care au forțat intrarea în sala de vot, Groza zice că a fost una foarte corectă.

”Firma de pază a fost solicitată, după ce cei trei (n.r. Ambruș, Chira, și Cocean) ne-au spus de trei zile că cei care nu au drept de vot nu vor forța intrarea în sală. Din ambele tabere au fost excluși oameni conform acelui convocator de la București. Nu a fost un convocator, cu o componență suta la sută corectă”, a mai spus Groza.

Urmează sancțiunile

Până și Alin Nica acceptă că sunt probleme cu lista membrilor de vot.

”Vom face o analiză, unii nu și-au refăcut adeziunile acum câțiva ani, așa cum trebuia. Poate sunt și alte motive. Va trebui sa organizăm încă o dată alegerile”, a subliniat Nica.

După scandalul de azi, el spune că acum regretă că l-ar fi susținut pe Claudiu Chira pentru un post de parlamentar. De asemenea, el a vorbit și despre Cătălin Iapă, el ar fi fost cel care a blocat închiderea ușilor de către firma de pază, iar acum el este supus riscului de a fi dat afară din partid.

”Vom decide eventual să excludem unii membri. Saptămâna viitoare va fi ședința Biroului Politic Județean și atunci vom vedea. Iapă e unul dintre instigatori”, a continuat Nica.

Pe de altă parte, Dănuț Groza consideră că el a organizat perfect alegerile și nu se pune problema să se gândească cel puțin la o demisie.

”Nici vorba să îmi dau demisia, am respectat toate condițiile. Îmi asum acest lucru. Dacă acei colegi nu forţau intrarea noi am organizat bine alegerile, cei care au instigat ar trebui sa își dea demisia. Nu sunt vinovat de această situație”, a subliniat secretarul filialei.

O concluzie la final de zi distractivă în viața PNL Timiș a tras-o Nica.

”Ce am văzut azi e una dintre zvâcnirile acoliților conducerii precedente a filialei, care și-au văzut periclitate unele privilegii. Eu voi continua la fel, nu voi precupeți niciun efort să curăț filiala de astfel de elemente”, a mai declarat Nica.

 

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

asfrs a spus: (iulie 3rd, 2021 at 17:07 )

Situația este oarecum asemănătoare cu alegerile din2016 la PMP Timiș, după fuzionarea cu UNPR , alți actori, tot foști pdl-isti, firme de paza, interlopi, bătăi, acuze de furt, blocare acces în sala la votare, că să iasă cine trebuie in urma scrutinului și inevitabil, ulterior, dispariția de pe scena politica. Co remarcă, foștii pdl-isti au rămas cu sediul UNPR.
Orice asociere cu fostul PDL este sortita eșecului și dizolvării politice.
Vezi PNTCD, UNPR și probabil va urma PNL. Daca mai continuă cu Alin Nica șef.

Dinu a spus: (iulie 3rd, 2021 at 17:46 )

Bravo PDL! La cât mai multe succesuri! :)))

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top