„Leii” s-au distrat cu „câinii”! Victorie clară pentru Timișoara sub panou

SCM Timișoara a învins categoric Dinamo București, scor 97-71, într-un meci din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2021/22. Bănăţenii au ajuns astfel la 8 victorii în campionat, patru dintre ele fiind obţinute în faţa echipelor din Bucureşti.

După un start echilibrat de joc, formația antrenată de Dragan Petricevic s-a dezlănțuit pe faza ofensivă și a ajuns la 30 puncte marcate în primele nouă minute de joc. Bănățenii s-au desprins la 13 lungimi, însă Dinamo a marcat ultimele puncte și s-a apropiat la 30-20, după zece minute de joc. Pe parcursul secvenței inaugurale s-a consemnat debutul lui Gary Talton (foto) pentru Timișoara, respectiv cel al lui Kevin Dillard și Justin Jackson pentru Dinamo. De altfel, în acest joc, primul pe teren propriu al alb-violeţilor în 2022 s-a consemnat şi debutul antrenorului Dan Fleşeriu, pe banca vizitatorilor.

Avantajul a urcat după startul celui de-al 2-lea sfert, Timișoara marcând primele șapte puncte. Triplele lui Robert Schipor și Darion Strong a dus scorul la 43-22 în minutul 15. Jocul echipei bucureștene a fost deficitar la toate capitolele. În schimb, bănățenii s-au desprins la un maxim de 23 puncte, având 9/18 la aruncările de trei puncte după 20 minute de joc, perioadă în care oaspeții nu au găsit ținta de pe semicerc. Viktor Gaddefors a stabilit rezultatul la pauză cu un slam dunk, 52-33.

Ecartul a crescut şi în sfertul 3, 73-47 după 30 de minute şi singura problemă era diferenţa finală, deoarece nu se mai punea la îndoială câştigătoarea. Bănăţenii nu au mai turat din motoare pe final, când au jucat şi rezerevele, dar şi aşa diferenţa a fost clară, 97-71.

Darion Strong, cel mai bun şi în meciul tur, a totalizat 29 puncte, 4 recuperări, Nikola Gajic a adăugat 21 puncte, 7 recuperări, Adam Mirkovic a terminat cu 13 puncte, iar Gary Talton și Milos Komatina au terminat cu câte 11 puncte pentru învingători. În replică, Keith Clanton a avut 20 puncte, Viktor Gaddefors a adăugat 13 puncte, 7 recuperări, iar Andrei Mandache a terminat cu 10 puncte pentru Dinamo București.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

ENEL
Enel

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Elevii din școlile din Timișoara vor fi instruiți cum să reacționeze în situații limită și cum să acorde primul ajutor

Elevii școlilor din Timișoara vor avea parte cursuri de acordare a primului ajutor, de asemenea vor fi instruiți cum să reacționeze în situații de urgență. Pregătirea va avea loc în cadrul proiectului „Creșterea nivelului de pregătire al elevilor în utilizarea tehnicilor de acordare a primului ajutor precum și modul de comportare și acțiune în cazul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Elevii din școlile din Timișoara vor fi instruiți cum să reacționeze în situații limită și cum să acorde primul ajutor

Politica vezi arhiva Politica

isho.ro
isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

Copiii de la Titans, revelaţia Campionatelor Internaţionale ale Serbiei la Jiu Jitsu

Într-o Românie în care sportul a fost lăsat de izbelişte, mai ales în oraşul nostru drag Timişoara şi în aceste zile în care găseşti mai uşor droguri decât apă de ivzor, mai sunt şi „încăpăţânaţi” care pun viitorul copiilor pe primul loc. Prin sport, prin învăţarea unor valori, prin crearea de caractere puternice şi spirit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copiii de la Titans, revelaţia Campionatelor Internaţionale ale Serbiei la Jiu Jitsu
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

La Moşniţa Nouă continuă lucrările la două obiective finanţate prin CNI în valoare totală de pete 20 de milioane de lei

La Moşniţa Nouă sunt în derulare două şantiere la tot atâtea obiective finanţate prin Compania Națională de Investiții (CNI). Este vorba de un bazin de înot, acolo unde lucrările sunt mai avansate, şi un aşezământ cultural, unde se lucrează la fundaţie. În aceste zile continuă lucrările la bazinul de înot didactic din Moşniţa Nouă, o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Moşniţa Nouă continuă lucrările la două obiective finanţate prin CNI în valoare totală de pete 20 de milioane de lei
dermaskin-orizontal

Economic vezi arhiva Economic

Programele regionale POR, trecute în administrarea Agențiilor pentru Dezvoltare Regională, au fost evaluate la Timișoara de Comisia Europeană/Foto

Performanțele programelor regionale finanțate din fonduri europene au fost evaluat și discutate la Timișoara. Unul dintre cele mai importante evenimente din România destinate programelor regionale finanțate prin fonduri europene a fost găzduit în aceste zile de orașul de pe Bega. Mai mulți reprezentanți ai Comisiei Europene, ai Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, ai Ministerului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Programele regionale POR, trecute în administrarea Agențiilor pentru Dezvoltare Regională, au fost evaluate la Timișoara de Comisia Europeană/Foto

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Într-o Românie în care sportul a fost lăsat de izbelişte, mai ales în oraşul nostru drag Timişoara şi în aceste zile în care găseşti mai uşor droguri decât apă de ivzor, mai sunt şi „încăpăţânaţi” care pun viitorul copiilor pe primul loc. Prin sport, prin învăţarea unor valori, prin crearea de caractere puternice şi spirit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copiii de la Titans, revelaţia Campionatelor Internaţionale ale Serbiei la Jiu Jitsu
Performanțele programelor regionale finanțate din fonduri europene au fost evaluat și discutate la Timișoara. Unul dintre cele mai importante evenimente din România destinate programelor regionale finanțate prin fonduri europene a fost găzduit în aceste zile de orașul de pe Bega. Mai mulți reprezentanți ai Comisiei Europene, ai Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, ai Ministerului de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Programele regionale POR, trecute în administrarea Agențiilor pentru Dezvoltare Regională, au fost evaluate la Timișoara de Comisia Europeană/Foto
Pe data de 27 octombrie, Centrul Regional de Afaceri din Timișoara va găzdui cea de-a 30-a ediție, aniversară, a Galei Excelenței în Afaceri – Topul Firmelor din Județul Timiș, desfășurată sub sloganul: “TOP 30 – Împreună pentru afaceri de succes”. Eveniment simbol al elitei afacerilor timișene, ediția de anul acesta marchează 30 de ani de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș pregătește ediția cu numărul 30, aniversară, a Topului Județean al Firmelor
Raluca Turcan, ministrul Culturii, prezentă la Timișoara pentru deschiderea pentru public a expoziției Brâncuși, a încercat să ofere explicații legate de scandalul referitor la banii pe care Primăria orașului de pe Bega ar urma să îi piardă din fondurile alocate TM2023. Oficialul a vorbit despre ”intoxicarea opiniei publice” referindu-se la situația care a încăierat lumea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ministrul Culturii a găsit vinovatul pentru scandalul cu banii pentru TM2023: ordonanța inițială de alocare
Dominic Fritz, primarul Timişoarei a fost reales în funcţia de preşedinte al USR Timiş, fiind de altfel singurul candidat pentru această funcţie. De asemenea, a fost votată şi noua echipă de conducere a USR Timiş, care are în total 21 de membri, pe lângă preşedinte existând opt  vicepreşedinţi şi 12 membri ai Biroului Județean. Sâmbătă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz, reconfirmat preşedinte al USR Timiş: “Echipa noastră este mai unită ca oricând”. Noua conducere a USR Timiş
Agenţia de turism As Tour din Timişoara propune o excursie de cinci zile într-una dintre cele mai fascinante ţări insulare ale Europei: Malta. Cu decolare din Belgrad, excursia în insula din Mediterană are loc în perioada 27 octombrie – 1 noiembrie. PROGRAMUL PE ZILE: ZIUA I: 27.10.2023 Plecare din Belgrad, Aeroportul Nikola Tesla. Sosire Aeroport...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci zile de vis într-una dintre cele mai fascinante insule din Mediterană. Malta cu As Tour Timişoara
Top