PSD Timiș ia în masă primarii din județ. PNL și USR pierd câteva piese de calibru din administrația comunelor/FOTO

Debutată vineri cu anunțul transferului a doi primari de la PNL, acțiunea de prezentare a achizițiilor de edili-șefi și viceprimari a continuat sâmbătă la PSD cu o listă destul de lungă de astfel de achiziții politice. Pe listă apar și Saveta Moldovan, primărița USR de la Foeni sau Bono Cucalan, de la PNL, unul dintre cei mai eficienți conducători de UAT din județ.

Nu ne oprim aici, a avertizat Alfred Simonis, liderul PSD Timiș, care vineri spunea, cu subiect și predicat, că nu este el de vină că PNL e condus de niște incompetenți, din cauza cărora le pleacă oamenii. Și, într-adevăr, de la acest partid au venit cei mai mulți noi primari care au trecut la PSD.

Fără foarte multe discuții suplimentare, am bucuria și onoarea să îi am alături de mine pe acești primari și viceprimari din localitățile din Timiș, care s-au dedicat comunităților care i-au ales. Am bucuria să-i am alături de mite pe primarul din Liebling, Ion Munteanu, îl avem pe primarul din Tomești, o voce marcantă din PNL Timiș. Atunci când am avut discuții cu el, mi-a spus că mă va critica atunci când greșesc. Promit să nu greșesc prea mult. Este primărița comunei Foeni, primarul comunei Uivar, Bogdan Săvulescu. Mai este cu noi primarul comunei Variaș, Nicu Birău, coordonator la nivel național. În ceea ce privește viceprimarii care vor candida din partea PSD, de la Uivar, Petru Manuel Cîtlan, de la Jamu Mare, de la Sânandrei Iosif Minich, de la Gottlob, Cristian Cerba, de la Voiteni, Iulian Olaru, de la Săcălaz Adrian Buboi Dumitru, Eugen Iercu de la Mașloc, Cosmin Chira de la Remetea Mare, care îl are alături de dânsul și pe domnul primar, care este la al patrulea mandat, și care predă ștafeta viceprimarului. Sunt 19-20 de primari și viceprimari, majoritatea PNL, care vor candida în 2024 din partea PSD”, a declarat Alfred Simonis, la prezentarea primarilor racolați.

Iată lista primarilor care au trecut la PSD: Foeni – Saveta Moldovan,, Uivar – Bogdan Săvulescu, Variaș – Nicolae Birău, Dudeștii Vechi – Bono Cucalan, Liebling – Ioan Munteanu, Tomești – Costel Medelean, Cenei – Sârgean Tanasin, Checea – Ionică Breje,  

Lista viceprimarilor îi include pe: Uivar – Petru Manuel Cîtlan, Jamu Mare – Ababei Lucian, Sânandrei – Iosif Minnich, Gottlob – Cristian Cerba Voiteg – Iulian Olaru, Remetea Mare – Cosmin Chira, Săcălaz – Adrian Boboi, Mașloc – Eugen Iercu.

Cei mai mulți primari deveniți social-democrați provin de la PNL, cinci, respectiv câte unul de la USR, PMP, Pro România, Partidul Republican. Pe lista viceprimarilor apar patru de la PNL, doi de la PMP, respectiv doi de la USR.

Unul dintre cei mai critici primari la adresa fostului partid a fost Saveta Moldovan, care a condus sub sigla USR ultimii patru ani comuna. Ea s-a arătat extrem de dezamăgită de lipsa de susținere din partea partidului.

„Voi candida din partea partidului PSD. De ce, pentru că trei ani și jumătate de mandat, singura mea familie a fost doar PSD. Poate știți, poate nu știți, Foeniul nu este o comună mare, dar a fost uitată de lume. Datorită domnului președinte (n.r. Simonis) am reușit sa obțin multe fonduri, să fac multe proiecte și pentru asta sunt aici să spun da, o să candidez din partea PSD (…). Timp de trei ani și jumătate, eu am apelat personal la colegii mei (n.r. USR), care niciodată nu au fost disponibili pentru mine. Colegii din conducere, inclusiv domnul președinte, inclusiv domnul viceprimar al Timișoarei, așa că săptămâna asta am decis să nu răspund nici eu, pentru că timp de trei ani de zile n-au răspuns nici dânșii”, a spus Saveta Moldovan.

Pe lista celor care au întors armele găsim și primari liberali cu patru mandate sub sigla acestui partid. Cu toții spun că nu vor să reproșeze nimic foștilor colegi, dar au lăsat să se înțeleagă că actuala conducere județeană nu e una …. fericită, iar trecerea pe care aceasta o are la București, acolo de unde vin banii, nu e extraordinară.

„Doresc să anunț că la aceste alegeri din iunie 2024 voi candida pentru Partidul Social Democrat. Vom trece cu toată echipa noastră la Partidul Social Democrat. Sunt aici o parte din colegii mei. Sunt foarte bucuros că mă voi alătura unei echipe dinamice. Noi suntem obișnuiți să lucram doar în echipa. Aici am găsit o echipă care are soluții la probleme, le rezolvă, atât aici la Timișoara și în Timiș, dar și la București, și sunt foarte bucuros că vom putea să facem parte din această echipă. Noi lucrăm foarte mult pe proiecte europene, am atras mulți bani, avem foarte multe proiecte în derulare și proiecte finalizate și, prin cunoștințele pe care le-am acumulat, prin bunele practici din administrație, pe care încercăm să le ducem mai departe, dorim să venim aici în cadrul PSD și punem și noi o cărămidă la buna dezvoltare a comunității noastre și în special a județului Timiș”, a spus și primarul din Dudeștii Vechi, fostul liberal Bono Cucalan, considerat unul dintre cei mai performanți primari din Timiș.

Lista transferurilor spectaculoase nu se încheie cu primarii și viceprimarii, sunt și numeroși consilieri locali care au trecut la PSD. Un exemplu este Găvojdia, acolo unde și primarul Stoica Dănuț Toma, dar și consilierii PNL au trecut la PSD.

O situație cu totul interesantă este la Remetea Mare, unde primarul PSD a decis să renunțe, după mai multe mandate, la a mai candida din nou, propunându-l pe viceprimarul său pentru candidatură, deși era de la alt partid.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

E JALNIC, NU MOTIV DE BUCURIE! a spus: (februarie 24th, 2024 at 16:00 )

Nu ne mai facem bine. Degeaba! Este absolut rușinoasă existența acestei turme, mutata în frunte de interese, de la un partid la altul. Asta nu mai este demult administrație ci coterie. Debili ăștia n-ar trebui sa fie primari și viceprimari ci pacienți la Gătaia sau Jebel.
Ferească Dumnezeu!

Horia a spus: (februarie 24th, 2024 at 18:11 )

Trădarea: un vechi obicei românesc!
Să-i spună cineva Savetei că USR-ul nu e la guvernare și că nici Lațcău, nici Drulă nu puteau să-i dea bani. Oricum, bine că și-a dat seama abia acum. Nici despre faptul că PNL a acceptat ouă de cucalan în cuib, nu-s prea multe de zis. Acum se pune hârtia de turnesol pentru calitatea oamenilor din politică, iar culoarea este indubitabil maro.
Dacă problema principală sunt banii, mă întreb cu cât ar trebui să pluseze cineva, PSD-ul, ca să le dea m**e celor care se aruncă în sulițele rușinii din iubire de comunitate. Bănuiesc că nu trebuie să bage mâna prea adânc în buget.

Ochiul Limpede a spus: (februarie 24th, 2024 at 19:22 )

Pe modelul interesul poartă fesu,edilii de partid fac ce știu mai bine trădează votul cetățenilor de câte ori au ocazia.Cu siguranță o fac din spirit civic pentru comunitatea locală.Ce votăm?Niște figurine de ceară cocoțate în funcții pentru interese personale și de grup.Eșecul votului este tot mai vizibil,nu schimbă mai nimic datorită legii electorale de contrabandă.Fuziune nu glumă ,la vot tovarăși!

Alexandru a spus: (februarie 25th, 2024 at 05:01 )

După cum se dovedește din nou, la sate partidele înseamnă sigle diferite. Dacă i-am întrebă pe acești primari care sunt doctrinele politice și cum sunt redate acestea în politica românească, s-ar uita la tine nedumeriți, ai ceva cu ei.

Ion a spus: (februarie 25th, 2024 at 05:26 )

Danut Stoica asta din Gavojdia e exemplul clar de curva politica. A fost pe rand la Pntcd, Psd, Pnl si acum iarasi la Psd. Curve mai jegoase ca astia mai rar

Solo a spus: (februarie 25th, 2024 at 14:11 )

Comasarea alegerilor și participarea pe liste comune a psd+pnl a fost primul pas spre partidul unic. Acum, odată cu racolarea unor ptimari si viceprimari de către PSD, in speță de la pnl, arata clar ca acest partid își trăiește ultimele zvagniri. Daca nu se trezește, ceea ce nu cred, in 2024 pnl nu va exista, asa cum pdl a dispărut in pnl va dispare și pnl in psd.

Arici a spus: (februarie 25th, 2024 at 14:23 )

Sunt curios la Mosnita Noua daca PSD-ul va avea candidat.Sau tot este pt Simonis cel mic asa zis independent.

danut da nuie usl a spus: (februarie 25th, 2024 at 14:38 )

o urmare fireasca a lucrurilor. aceeasi mizerie devine una si acceeasi. cine isi bate capul care i penele care pesede, sau de diferentele dintre groza nica robu si gasca pesede?
deci simplu, vrei sa votezi penele, votezi direct pesede, si uite asa te duci acasa mandru si impacat

ion a spus: (februarie 26th, 2024 at 07:02 )

Asta e Romania. In 2018 respectiv anul trecut au fost diminuate veniturile UATurilor. Oricum ramaneau putine fonduri din taxe si impozite in teritoriu. Acum se duc si mai multe la bugetul central de la Bucuresti. Asa ca primariile au devenit complet dependente de banii primiti de la guvern. Deci dependente de partidul de guvernamant. Sistemul e facut sa avantajeze pe cel aflat la putete.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

Fidelity by Iulius Mall

Politica vezi arhiva Politica

isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

Timișoara bate Steaua cu punct bonus după o repriză secundă excelentă

Cu emoții, că așa e mai frumos. SCM USV Timișoara a câștigat întâlnirea din prima etapă a noului sezon de rugby, după ce a trecut cu 31-21 acasă de Steaua. Succesul este cu atât mai frumos și important cu cât a venit cu punct bonus, obținut pe final. Prima repriză a fost echilibrată, iar oaspeții...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara bate Steaua cu punct bonus după o repriză secundă excelentă
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

La Buziaş, eveniment în sprijinul copiilor afectați de hemofilie. Participă foştii fotbalişti Romulus Gabor, Mircea Axente şi Ovidiu Cuc

În această după-amiază, la Buziaş, are loc evenimentul „Hemofilia Cros – Astăzi alergi pentru mine, ca mâine să alergăm împreună”, organizat de Asociația Română de Hemofilie în parteneriat cu Centrul European de Tratare a Hemofiliei Cristian Șerban din Buziaș. Printre cei care vor alerga se numără foşti mari fotrbalişti precum “cangurul” Romulus Gabor sau foştii polişti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Buziaş, eveniment în sprijinul copiilor afectați de hemofilie. Participă foştii fotbalişti Romulus Gabor, Mircea Axente şi Ovidiu Cuc
dermaskin-orizontal
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Economic vezi arhiva Economic

Pot demara lucrările de reabilitare pe sute de kilometri din calea ferată dintre Craiova și Arad

Linia feroviară dintre Caransebeș și Craiova va beneficia de 20 de miliarde de lei în vederea reabilitării. Proiectul era blocat, fiind necesară actualizarea indicatorilor tehnico-economici. De asemenea, a fost emisă autorizația de construire pentru alte două tronsoane de cale ferată, aflate între Ronaț Triaj/Timișoara și Glogovăț/Arad. Majorarea prețurilor la materialele de construcții, a transporturilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pot demara lucrările de reabilitare pe sute de kilometri din calea ferată dintre Craiova și Arad

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Linia feroviară dintre Caransebeș și Craiova va beneficia de 20 de miliarde de lei în vederea reabilitării. Proiectul era blocat, fiind necesară actualizarea indicatorilor tehnico-economici. De asemenea, a fost emisă autorizația de construire pentru alte două tronsoane de cale ferată, aflate între Ronaț Triaj/Timișoara și Glogovăț/Arad. Majorarea prețurilor la materialele de construcții, a transporturilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pot demara lucrările de reabilitare pe sute de kilometri din calea ferată dintre Craiova și Arad
Un nou parc se va realiza la Timișoara, în locul unde în prezent se află amenajarea șantierului de reabilitarea a Căii Bogdăneștilor, pe strada Ion Rațiu. Cei care realizează studiul de fezabiliate au oferit primele randări cu această investiție, a anunțat viceprimarul Cosmin Tabără. Anul trecut a fost scos la licitație contractul pentru realizarea studiului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum va arăta noul parc de pe Calea Bogdăneștilor. Va avea locuri de joacă, dar și zone de practicat sportul
Intrat recent în PSD cu aşa-zisul său Partid Liberal, Raul Ambruş va primi funcţia de subprefect de Timiş. El îl va înlocui pe Sorin Ionescu, care a demisionat din funcţie pentru a candida la alegerile locale. Sincronizare perfectă! Joi, 11 aprilie, Sorin Ionescu a anunţat că demisionează din funcţia de subprefect, afirmând că nu poate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trădarea are preţul ei. Ajuns PSD-ist din PNL-ist, Raul Ambruş va fi subprefect de Timiş
În această după-amiază, la Buziaş, are loc evenimentul „Hemofilia Cros – Astăzi alergi pentru mine, ca mâine să alergăm împreună”, organizat de Asociația Română de Hemofilie în parteneriat cu Centrul European de Tratare a Hemofiliei Cristian Șerban din Buziaș. Printre cei care vor alerga se numără foşti mari fotrbalişti precum “cangurul” Romulus Gabor sau foştii polişti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Buziaş, eveniment în sprijinul copiilor afectați de hemofilie. Participă foştii fotbalişti Romulus Gabor, Mircea Axente şi Ovidiu Cuc
Iulius Town devine epicentrul aventurii culinare, cu delicii din toate colțurile lumii, în acest weekend. Food Truck Festival se întoarce cu o ediție de primăvară, și aduce muzică, atmosferă vibrantă și arome senzaționale! Vineri, sâmbătă și duminică timișorenii sunt așteptați la Food Truck Festival, eveniment ce reunește în parcarea VIP din fața clădirii de birouri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Food Truck Festival aduce peste 25 de van-uri cu preparate internaționale, în acest weekend, la Iulius Town Timișoara
Un weekend cu cele mai frumoase tradiții și obiceiuri timișene și invitați de seamă: Oana și Adrian Stanca și Ansamblul Profesionist Banatul la Dudeștii Vechi și Dudeștii Noi. Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș propune iubitorilor de folclor un week-end cu peste 12 ore de spectacol de cântece și dansuri, grai bănățean, expoziții...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lada cu Zestre, festivalul ce ne învață ce însemnă cu adevărat tradițiile, continuă în județul Timiș
Top