În sfârşit, autorităţile române au luat primele măsuri, luându-l de guler pe unul dintre cei mari şarlatani din istoria României, dacă nu chiar cel mai mare. Unul care, în numele „suveranităţii”, ar fi dat toate bogăţiile subsolului – oare şi aurul monoatomic? – pentru finanţarea campaniei sale de „zero lei”, în realitate de zeci de milioane de euro. (Aşa cum i s-a promis lui Frank Timiş.) De asemenea, au apărut tot mai multe dovezi ale legăturilor cu Rusia, toţi apropiaţii săi luând lumină/fonduri/arme de la Kremlin.
Una dintre cele şase acuzaţii aduse lui Călin Georgescu este de o gravitate imensă, instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale, adică lovitură de stat, care ar trebui să-l trimită pe borfaş 20 de ani în spatele gratiilor. Asta într-o ţară normală. Dacă până acum puteam spune că votanţii “preşedintelui ales” erau “idioţi utili” ai Rusiei, de acum înainte, după apariţia acestor dovezi, vor fi “ticăloşi utili” ai Kremlinului sau doar simpli idioţi.
Ce este înviorător în acţiunea autorităţilor române (pe lângă procurori, fiind implicate şi serviciile secrete) este că s-a trecut peste semnalele venite de peste ocean de la bombardierul Trump şi gaşca sa de golani. Adică încă nu am ajuns “colonia personală” a dementului, aşa cum îşi doresc “suveraniştii” noştri “demni” şi “neatârnaţi”. (E tot mai fascinantă, pe zi ce trece, ploconirea “suveraniştilor” în faţa acestor derbedei.) Apropo şi aici, în numele aşa zisului “drept la exprimare”, au curs din nou minciunile grosolane. Elon Musk a spus că “gurul” a fost arestat, iar sectanţii acestuia din ţară s-au dat cu curu’ de pământ că a fost ridicat fix în momentul în care mergea să-şi depună candidatura.
În ultimele luni, mulţi şi-au pus întrebarea ce este cu acest farsor inegalabil, made by Mănăstirea Secu, care a hipnotizat masele alea multe ale lui Lăpuşneanu. Unii şi-au dat cu părerea că e escroc, alţii au spus că e nebun, dar n-au lipsit nici cei care i-au pus eticheta de clovn. Într-o ţară normală, escrocii stau la puşcărie, nebunii la balamuc iar bufonii la circ. Se pare că Mesia este o mixtură din toate acestea, aşa că în puşcărie, unde îi este locul, ar trebui construite şi un balamuc şi un circ.
Problema e însă alta. În România avem capacitatea extraordinară de-a demonstra că se poate întotdeauna şi mai rău. Cel puţin în politică. Când credeam că PSD este răul suprem, a apărut AUR. Când AUR-ul era cel mai mare rău, a venit Şoşoacă. Am putut şi mai mult decât atât şi a venit acest dilimache. Credeţi că nu se poate mai rău? Asta înseamnă că n-aţi auzit de Cristela. Penibilul în care ne înfundăm, poate fi întotdeauna şi mai mare. „Providenţialul” ştia demult, nu doar după acţiunea de miercuri, că nu va putea candida. Ar fi însemnat ca judecătorii CCR să admită că au greşit în iarnă. Astfel că planul său era să-i transmită ştafeta consoartei din dotare. Precum într-un trib bananier. Spre disperarea unora ca Ponta, Dan Puric şi alţi ciudaţi, care s-au închinat non-stop la “guru”, sperând că vor moşteni de la acesta voturile “plevei”. (Nu eu am zis-o, Anca Alexandrescu purta mândră o şapcă inscripţionată “pleava societăţii”.)
Nu insist cu imensele imbecilităţi spuse de tăvălita prin zăpadă, printre care aceea că aprinde televizorul şi plita cu puterea minţii (chiar a spus asta!), dar sociopata asta chiar e scăpată din balamuc. E clar că putem fi şi mai ridicoli ca popor, dacă şi un asemenea specimen ciudat va aduna voturi. De această dată chiar parcă am fi subiecţii unui experiment psihosocial în care se studiază limitele ridicolului (se poate citi şi prostie) unui popor. Sau cât de mult rău poţi să faci propriei ţări, urlând în schimb că eşti patriot.
P.S. Apropo de ridicol. Avocaţii “gurului” au anunţat că îl vor chema la proces drept martor pe Donald Trump. Câte imbecilităţi mai pot scoate ăştia până să se lămurească lumea cu cine au de-a face?
Comentarii prin facebook