Performanță deosebită obținută de fetele de la CSS Bega U14, la al doilea turneu semifinal al Campionatului Național de baschet, care a fost organizat chiar la Timișoara.
Elevele Mioarei Chițu aveau nevoie de trei victorii pentru a-și asigura calificarea și au obținut acest lucru, după ce au luptat cu multă determinare și ambiție, arătând și un potențial deosebit chiar în meciuri cu miză.
Așadar, echipa de U14 a obținut victorii cu CSM București – lidera după primul turneu semifinal, ABC Leii București și CSS Botoșani. Din această grupă puternică s-au calificat la turneul „Final 8”, echipa bănățeană și cea a clubului municipal din București.
Multe dintre componentele echipei sunt eleve la Generală 24, ele antrenându-se practic la începutul lunii în cadrul Olimpiadei Sportului Școlar la faza județeană, unde s-au impus și calificat la faza zonală.
Așadar, o generație talentată și frumoasă a clubului Bega, care crește frumos sub bagheta magică a antrenoarei Mioara „Pia” Chițu.
Turneul final se va desfășura în această primăvară, după Paște, cel mai probabil la București.
Comentarii prin facebook