Tinereţea bat-o vina. Cu o medie de vârstă de sub 20 de ani, echipa Politehnicii a plătit tribut lipsei de experienţă în meciul cu Minaur Baia Mare, grupare cu patru titulari străini şi cu jucători ce au evoluat şi în prima ligă. Scorul final este destul de mincinos, 1-2, şi speranţa pentru calificarea în finală este mică.
Minaur a început mai bine, având un plus de posesie. Poli a echilibrat partida şi a avut câteva situaţii periculoase, dar portarul Breban a intervenit la timp de fiecare dată. Finalul primei părţi a fost decisiv. La o fază care nu anunţa absolut nimica, Raphael Stănescu, jucător crescut de Dinamo, a tras de la mare distanţă, iar mingea l-a lovit în mână pe Vlaicu, aflat la 15 metri de poartă, dar neavând intenţia a da lovi mingea. Arbitrul piteştean Marius Naidin a dictat 11 metri şi acelaşi Stănescu a deschis scorul, cu toată opoziţia bravului Mosoarcă, 0-1. În minutul de prelungire al primei părţi, oaspeţii au primit o lovitură liberă din partea stângă de atac, în apropierea careului mare, Mircea Donca a bătut în careu, unde cel puţin un jucător al vizitatorilor era în ofsaid, mingea a atins însă un fundaş timişorean şi l-a păcăit pe Mosoarcă, 0-2.
Partea a doua a fost dominată de polişti, care chiar dacă au combinat bine în jumătatea adversă nu au găsit… ultima pasă! În minutul 73, Fofana a fost eliminat pentru al doilea galben, dar chiar în debutul părţii secunde, Guigui trebuia şi el eliminat pentru un fault dur la Roşu, dar a scăpat cu un galben.
În minutul 86, David Ciurel a înscris dintr-o lovitură liberă de la 18 metri şi a relansat finalul de joc. Egalarea nu a mai venit, iar Minaur este favorită certă la câştigarea barajului.
Mai spunem că la arena Electrica au fost câteva mii de fani, care şi-au încurajat favoriţii şi au făcut spectacol. Spectacol a făcut şi centralul din Piteşti, dar din păcate unul negativ.
Poli Timișoara: Moșoarcă – Vlaicu, Roșu, R. Ciurel, Miclăuș (Al. Nagy 84′), Rotariu (Ed. Amariei 84′), Pureca, Popa (Avramescu 74′), Marincu (cpt.)(D. Ciurel 57′), Istratie, Prună.
Minaur Baia Mare: Breban – I. Albu, Mondragon (A. Stan 57′), Mureșan, Suciu (Buhai 69′), Fofana (eliminat – 73′), Camara, Stănescu, Donca (cpt.), Vitan (Ciocan 81′), Guigui.
Comentarii prin facebook