Circular Cultures Design School 2026 la UPT: patrimoniu industrial, scenarii urbane pentru 2040 și multe altele

UPT a găzduit Circular Cultures Design School, un program intensiv de lucru desfășurat în ritm susținut, de dimineață până seara, prin sesiuni aplicate, lucru în echipe, mentorat și explorări în teren.

Organizat de British Council în colaborare cu Universitatea Politehnica Timișoara, programul a reunit arhitecți, lucrători culturali și studenți la inginerie din mai multe orașe din România, într-un cadru de învățare interdisciplinară și colaborativă, oferind participanților credite ECTS aferente activităților din program. Sesiunile și prezentările au avut loc la ARChA, spațiu al Universității Politehnica Timișoara care funcționează ca platformă de întâlnire între educație, cercetare și practică urbană.

Școala a fost structurată în două direcții tematice, complementare ca perspectivă și metodă. Obiectivul principal a fost dezvoltarea capacității (capacity building): consolidarea unui set de instrumente și competențe transferabile – de la observare și cercetare în teren, mapping și lucru cu stakeholderi, la design participativ, storytelling și prototipare care pot fi folosite ulterior în proiecte locale, instituționale sau comunitare.

Programul a inclus sesiuni și dialoguri cu invitați precum Paula Ro-mocean, viceprimar al Timișoarei, care le-a oferit participanților o perspectivă clară, bazată pe exemple concrete, asupra viziunii de dezvoltare urbană a Timișoarei. Prezentarea sa a evidențiat proiecte de regenerare și direcții strategice prin care spațiul public, mobilitatea, patrimoniul și viața comunitară pot fi reconectate.

Directia tematică A: Comunitate
Direcția tematică: Comunitate a investigat relația dintre identitate, memorie, comunitate și loc, prin conversații ghidate, explorări în teren și instrumente de design participativ. Un punct major I-a reprezentat vizita la Colterm Centru, unde participanții au discutat cu reprezentanți ai companiei și au aprofundat situl ca infrastructură funcțională și patrimoniu trăit, cu istorie tehnică, medii de lucru și experiențe ale oamenilor care I-au operat.

Vizita de lucru la Reșița a oferit participanților un studiu de caz despre cum un oraș post-industrial își poate reconstrui identitatea prin regenerarea patrimoniului și activarea comunității. Ziua a început la Blocul Fetelor, un hub comunitar pus la dispoziția mai multor ONG-uri și inițiative locale, urmat de o prezentare susținută de Bogdan Demetrescu (D Proiect) despre proiecte de reconversie și reconfigurare urbană, inclusiv intervenții precum reactivarea funicularului și amenajarea promenadei de pe malurile râului Bârzava.

Împreună cu Ioana Ciolea și Andrei Bălbărău (Fundația Comunitară Banatul Montan și Muzeul Cineastului Amator), participanții au aprofundat contextul patrimoniului industrial reșițean și rolul societății civile în conservare, mediere și implicarea localnicilor. Au explorat, de asemenea, patrimoniul Uzinei Constructoare de Mașini Reșița, precum și direcții de valorificare a spațiilor sale, inclusiv inițiative de tip muzeu și grădină comunitară. Vizita s-a încheiat cu o proiecție și discuții care au consolidat ideea Reșiței ca laborator de transformare urbană, unde actori diverși lucrează interdisciplinar pentru a transforma mostenirea industrială într-o resursă pentru viitor.

Direcția tematică B: Conexiune
Direcția tematică B: Conexiune a explorat legătura dintre tehnologii emergente, transformare urbană și culturi materiale circulare, folosind orașul ca laborator. Participanții au pornit de la exerciții de explorare și documentare în teren, inclusiv maparea de tip „out of place”, care a urmărit identificarea unor locuri si situații ce indică disfuncții, resurse, spații nevalorificate, materiale, practici și experiențe comunitare. Observațiile au fost apoi traduse în scenarii și direcții de dezvoltare, folosind mai multe platforme de generare asistată de inteligență artificială.

Componenta orientată spre viitor a lucrat cu orizontul anului 2040, combinând reflecția critică despre impactul tehnologiei cu exerciții aplicate de formulare a întrebărilor, ipotezelor și propunerilor, în strânsă din Timișoara.

Prezentare finală și rezultate
La final, participanții din ambele directii tematice au sustinut o prezentare de încheiere, gândită în primul rând ca o demonstrație a procesului de lucru. Au fost prezentate modul în care au fost formulate între-bările, realizată documentarea, construite rutele și hărțile de observații, organizată colaborarea cu mentorii și testate scenariile. Prezentările au evidențiat parcursul de învătare și instrumentele dobândite, precum și modul în care reflecția a fost transformată în observații structurate, propuneri și piste de interventie.

Participanții confirmă impactul puternic al programului și diversitatea comunitătii create în jurul Circular Cultures Design School. Lavinia Ghimbasan, concept designer și maker orientat spre practici regenerative și co-fondatoare Nalba Studio (România-Franța), descrie programul drept „o legătură valoroasă pentru schimbul de cunoștințe și networking”, subliniind că „viziunea sau misiunea circularității este predată la un nivel înalt, prin metodologii internaționale și exemple concrete, relevante pentru contextul școlii”, concluzionând că a fost „o experiență definitorie” pentru parcursul ei.

Alexandru-Nicolae Negru, student la Ingineria Calculatoarelor și pasionat de inovație, evidențiază componenta umană și colaborativă a școlii: „o oportunitate minunată de a intra în contact cu profesioniști cu mintea deschisă, lucrând împreună pentru înțelegere mai profundă a noii politici a industriei, centrate pe oameni”.

Mentoratul programului a fost asigurat de Grace Crannis, designer și specialistă în implicarea comunității, lector asociat la Universitatea de Arte din Londra, pentru Direcția tematică A: Comunitate, centrată pe patrimoniul industrial. Pentru Direcția tematică B: Conexiune, centrată pe Industria 5.0, mentoratul a fost asigurat de Nicholas Gant și James Tooze, experți internaționali în design durabil, circularitate și producție distribuită, cadre didactice la Universitatea din Brighton.

Despre Circular Cultures Design School
Circular Cultures Design School este un program de creștere de capacitate dedicat designerilor, creatorilor, planificatorilor și makerilor aflați la început de drum. Programul funcționează ca o platformă de învățare între colegi, experiment colaborativ și dezvoltare de competențe, cu accent pe design sustenabil și circularitate. Școala își propune să sprijine profe-sionistii din domeniul creativ prin stimularea dialogului critic și consolidarea cunoștințelor și a abilităților practice în design circular.

Organizată de British Council România în colaborare cu Universitatea Politehnica Timișoara și parte a programului mai amplu Making Matters: Circular Cultures, Circular Cultures Design School valorifică experiența edițiilor anterioare desfășurate de British Council Grecia și Foundation la Atena. Pentru prima dată în România, programul aduce această abordare de învățare transdisciplinară, design sustenabil și reflecție culturală într-un oraș cu o istorie industrială complexă și stratificată din Europa de Est.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

„Deschidem Curtea Școlii”. Primăria Timișoara modernizează curțile și terenurile de sport din mai multe școli din oraş

Primăria Timișoara anunţă continuarea investițiilor în infrastructura școlară prin modernizarea curților și terenurilor de sport din mai multe unități de învățământ. Intervențiile sunt realizate prin ASEMT și urmăresc să încurajeze mișcarea în rândul elevilor și să transforme curțile în spații folosite atât în timpul programului școlar, cât și după ore. „Încurajăm mișcarea în rândul copiilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Deschidem Curtea Școlii”. Primăria Timișoara modernizează curțile și terenurile de sport din mai multe școli din oraş
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

“Te pui cu blondele?”. PNL Timiş îi vrea (şi) pe Dan Negru şi Cristian Chivu cetăţeni de Onoare ai Timişoarei

Grupul consilierilor liberali din Consiliul Local va propune acordarea titlului de Cetățean de Onoare şi lui Dan Negru şi Cristian Chivu. Anunţul a fost făcut de preşedintele interimar al PNL Timiş, Marilen Pirtea, a doua zi după ce Primăria Timişoara a anunţat o listă cu şase persoane care vor primi acest titlu. Cu o zi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Te pui cu blondele?”. PNL Timiş îi vrea (şi) pe Dan Negru şi Cristian Chivu cetăţeni de Onoare ai Timişoarei
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Victorie pentru Dumbrăvița la ultima repetiție înainte de debutul în campionat

CSC Dumbrăvița a câștigat cu 3-0 ultimul amical disputat în această vară, pe terenul conjudețenei CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Alb-verzii au controlat jocul de pe stadionul „Emilian Pavel” și au reușit să se desprindă pe final. Este primul succes din pregătiri, echipa de la Pădurea Verde înregistrând anterior un eșec și trei remize. Dragoș...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie pentru Dumbrăvița la ultima repetiție înainte de debutul în campionat
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Instalațiile de semnalizare de pe calea ferată Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița vor fi modernizate

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A. a semnat două contracte pentru proiectarea și execuția lucrărilor în cadrul proiectului „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”. Parte a acestuia este și calea ferată pe ruta Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița. Contractele vizează modernizarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Instalațiile de semnalizare de pe calea ferată Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița vor fi modernizate

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

CSC Dumbrăvița a câștigat cu 3-0 ultimul amical disputat în această vară, pe terenul conjudețenei CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Alb-verzii au controlat jocul de pe stadionul „Emilian Pavel” și au reușit să se desprindă pe final. Este primul succes din pregătiri, echipa de la Pădurea Verde înregistrând anterior un eșec și trei remize. Dragoș...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie pentru Dumbrăvița la ultima repetiție înainte de debutul în campionat
Societatea Colterm a efectuat golirea totală a bazinului Nodului Hidrotehnic de pe Bega, la intrarea în oraș a canalului. Operațiunea este necesară pentru întreținerea și curățarea acestuia. Acolo se află și microhidrocentrala care a oferit curentul electric necesar iluminării în premieră a străzilor orașului Timișoara. Apele scăzute ale Begăi le-au oferit specialiștilor de la Colterm,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bazinul microcentralei din Fabric a fost golit total
Primăria Timișoara anunţă continuarea investițiilor în infrastructura școlară prin modernizarea curților și terenurilor de sport din mai multe unități de învățământ. Intervențiile sunt realizate prin ASEMT și urmăresc să încurajeze mișcarea în rândul elevilor și să transforme curțile în spații folosite atât în timpul programului școlar, cât și după ore. „Încurajăm mișcarea în rândul copiilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Deschidem Curtea Școlii”. Primăria Timișoara modernizează curțile și terenurile de sport din mai multe școli din oraş
Evenimentul care leagă prietenii prin educație. Într-un oraș care și-a construit identitatea prin conviețuirea mai multor culturi, unul dintre cele mai longevive festivaluri studențești internaționale din România continuă, de peste trei decenii, să demonstreze că diversitatea este o resursă pentru dialog, creativitate și inovare. Organizat de Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare (Liga...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape 150 de studenți din 40 de țări vin la ISWinT 2026, eveniment de marcă organizat de UPT
Șantierul început în luna aprilie, pentru extinderea la patru benzi a drumului județean ce leagă Sânandreiul de drumul național Timișoara – Arad, a avut o evoluție extrem de bună. Conform Consiliului Județean Timiș, șantierul a ajuns la 70 la sută din total. Contractul a fost semnat în februarie, lucrările au început efectiv în aprilie. ”S-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Extinderea la patru benzi a drumului spre Sânandrei a ajuns la 70 la sută din total
Societatea Rețele Electrice România, parte a grupului PPC în România, a anunțat că a finalizat lucrările de modernizare pentru stația de transformare 110/20 kV Freidorf din Timișoara. Aceasta deservește circa 9.000 de clienți din zona cu același nume a orașului. Investiția de circa 26 de milioane lei face parte din strategia companiei de a crește...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Stația de transformare Freidorf Timișoara a fost modernizată de distribuitorul local de energie cu 26 de milioane de lei
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.