Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au făcut alegeri interne în partid pentru stabilirea listelor de candidați la parlamentare. Era anul 2004 și m-am nimerit în timpul „scrutinului” într-un loc de la țară unde se „vota” pentru ordinea în care candidații să fie puși pe liste. Cunoșteam bine gazda evenimentului și am întrebat-o cum s-a votat în respectiva organizație comunală. „Cum să se voteze? Acum au dat telefon și ne-au spus cum să fie lista”, mi s-a răspuns.

N-a fost nici vot, nici democrație în partid. A fost o bătaie de joc, o scenă în care alegătorii PSD trebuiau convinși că lucrurile nu mai merg ca pe vremuri, că acuma e altfel. Nu e altfel nici acuma. Au trecut peste două decenii și Sorin Grindeanu, președintele PSD, ba vrea referendum în partid pentru a afla dacă vatra electorală își dorește plecarea de la guvernare, iar acuma, dacă aceeași vatră își dorește să plece Bolojan premierul și USR partenerul de coaliție guvernamentală. Nu mai bine așa? De ce să plece ei, pesediștii, nu mai bine pleacă ceilalți?

Chestiunea asta cu protocolul coaliției de guvernare nu știu cum stă la românii neaoși. Habar n-am de ce se mai semnează așa ceva când vatra strămoșească și electorală a unui partid poate fi întrebată în orice monent dacă nu vrea altceva. De pildă, ca partidul să n-aibă cuvânt, să nu mai poți avea încredere în el pentru vorba dată. Să participe la negocieri pentru diverse pacte și protocoale, iar peste un an să-și bage picioarele în ele. Vorbim acuma ipotetic, lăsându-ne păcăliți de manevra PSD cu consultarea populară.

În realitate nu există nicio consultare. E chiar invers. Partidul știe din sondaje și alți senzori sociologici care e tendința în rândul electoratului propriu și procedează tocmai în întâmpinarea dorințelor nișelor lor de alegători. Fie că aceste nișe sunt formate din activul de partid alimentat de la buget, fie că e vorba de simpli alegători obișnuiți prost de guvernările pe datorie ale PSD, ultima, cea a lui Marcel Ciolacu.

Cei de la partid știu că bugetarii, polițiștii, militarii și alții nu vor reformele lui Bolojan care să-i lase cu reduceri de posturi și sporuri. Se pregătesc (sanchi) să-i întrebe ce vor, dar ei știu deja că se dorește debarcarea lui Bolojan. Toate astea nu pentru că ei n-ar ști să respecte un protocol. Nuuuu, Doamne ferește!, ci pentru că sunt prea democrați și ascultă după cum vrea poporul lor! E ca și cum ar merge pesediștii la Bruxelles că ceară debarcarea lui Von der Leyen, a cărei majoritate în parlamentul european adună și familia PSD. Acolo nu o fac așa. Acolo știu că se joacă după reguli.

Doar la noi se poate să te caci într-un protocol, că așa vrea poporul, de parcă ți-a păsat vreodată de el mai mult decât să-i adormi vigilența cât partidul iasă la furat. Din capul locului nu-l plângem pe Bolojan că e el Mesia reformelor. Cu siguranță nu e cel mai bun la așa ceva, sigur joacă rolul de contabil nesuferit care să te aducă cu picioarele pe pământ. Mai mult, nici nu este lăsat să taie de unde e hemoragia la buget mai mare și îți lasă impresia că îi nenorocește doar pe bun platnici și alți fraieri, nu pe adevărații risipitori. N-am nicio îndoială că relansarea economică o poate face cineva mai potrivit, dar până atunci mai este rotativa PSD și, poate, robinetul iarăși va curge spre deficite uriașe.

Tot ce trebuie să priceapă electoratul PSD, dacă tot e pus să gândească la votul intern, este că toți dintre noi am jucat măcar o dată în familie rolul lui Bolojan. Dar nu toți am mers la băcănie să luăm pe caiet și nici n-am ieșit la furat, dacă copiii ne cereau bani de telefoane și laptopuri. Am consumat mai mult decât am produs, se mai întâmplă. Am luat credite și cât timp le-am dat înapoi a trebuit să tăiem din cheltuieli, iar asta dă naștere la supărări, mai ales când unele partide nu mai știu dacă se află la putere sau în opoziție.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (martie 1st, 2026 at 08:09 )

Ca de obicei este o acțiune de relații cu publicul doar de fațadă și nu pentru că s-ar fi adus cine știe ce prejudicii financiare însemnate grupării de infracționalitate organizată P$D, ci mai degrabă pentru că lucrurile încep să se miște în directă bună și s-ar putea să continue când lumea va începe să simtă beneficiile reducerii risipei, iar “aiasta nu se poate”. Pe deasupra partidul bugetofag P$D dorește și creșterea taxelor iar dacă Bolojan reduce deficitul, nu va mai fi le viitor spațiu pentru pomenile cu care și-a cumpărat această structură securisto-comunistă electoratul. Dar nimic nu este pierdut cât timp o parte însemnată a electoratului naiv, trezit în conștiință, va vota P$DhAUR în ideea că scapă de P$D, dar cu o proporție de analfabeți funcțional care trece de 40%, nu poți avea cine știe ce așteptări.

Timisorean a spus: (martie 1st, 2026 at 09:59 )

Psd nu condus de grindeanu. E condus de cuplul olguta – manda

Gigi a spus: (martie 1st, 2026 at 10:53 )

Rusii lui putin iau notite de ani de zile de la psd. Doar ca acolo au impletit scoala psd cu crima tradițională.

Bine punctat tot ce spuneti, dar scrieti articolul dupa ce daniel trimite comentariul? :))
Sper sa nu vina ziua aia decât cu comentariile lui daniel, asta pentru ca nu si-a dat ok-ul.

Nicu a spus: (martie 1st, 2026 at 11:06 )

Cu totii stim ce este PSD, o banda organizata dupa modelul Mafiei, cu soldati, capitani, un consiliu de conducere si un Boss ce hotaraste politica clanului si directiile de unde vor veni bani. Fiecare soldat isi stie locul si sarcinile si este rasplatit de clan dupa cat e de zelos in indeplinirea sarcinilor si eliminarea dusmanilor. Au numit legal pe unii din soldatii lor in justitie si singurul minister solicitat la formarea actualei coalitii a fost cel de Justitie ca sa aiba garantia ca scapa cu ce au furat in guvernarea lor si nu ajung iar prin puscarii. Au masacrat codurile Penale si de Procedura de mana cu liberalii producand cea mai monstruoasa decizie prin care se prescriu faptele de coruptie si se elibereaza toti infractorii cu tot cu prada. Fara o independenta reala a justitiei, nu poti cladi o societate respectabila si unita iar ei au constientizat asta inca de cand mentorul lor Voiculescu spunea ca nu au castigat nimic pana nu vor controla Justitia. Vedem acum ca si cel in care ne-am pus o firava speranta de a indrepta lucrurile a fost pus acolo sa nu scormoneasca mizeria ci prin pasivitate si trecerea timpului sa faca uitate dorintele romanilor de scoatere a serviciilor din viata societatii, stingand speranta romanilor de a avea vreodata o justitie corecta si libera. Daca prin absurd va prinde un al doilea mandat va sfarsi ca Johanis injurat si scuipat iar asta te face sa te intrebi din nou cine l-a impins sa candideze. Asocierea romanilor pentru a începe o vindecare este o utopie atunci cand categorii intregi beneficiaza de privilegii in dauna altora ce sunt bune doar de platit taxe, iar tot mai multi din cei ce au prins si alte regimuri spun ca e preferabil traiul linistit si sigur din comunism nebuniei de acum. Socialistii nostri doar cu numele, calareti pe zboruri Nordis, proprietari de mari averi ascunse prin offshoruri, latifundiari si magnati imobiliari, proprietari de masini de lux ascunse pe firmele sotiilor, sunt doar surogate ce nu vor fi in stare niciodata sa dea o simpla lege a chiriilor daramite sa-si taxeze veniturile si averile. Cred ca singura scapare a acestei biete tari este cererea de bunavoie a unei monitorizari a UE pe Justitie, integrarea imediata si totala in structurile UE si aderarea in cel mai scurt timp la moneda unica.

No namme a spus: (martie 1st, 2026 at 13:00 )

Maestre o părere despre congresul usr de la Sibiu pare ceva desprins din conduita Anei pauker et company

Noname a spus: (martie 1st, 2026 at 15:50 )

Despre congresul usr de la Sibiu cu accente de dictatoriale gen Ana Pauker et company nimic?

Daniel a spus: (martie 1st, 2026 at 17:08 )

@Nicu și eventual Marcel
Dacă tu ai impresia că traiul era liniștit în comunism, habar nu ai despre ce vorbești. Ăia din structurile de opresiune își făceau atunci de cap, copiii nomenclaturiștilor își comandau ce voiau de unde voiau, iar dacă vine vorba de justiție, este o iluzie ca era corectă. De fapt sunt tot felul de mituri care dăinuie despre regimuri totalitare cum că era ordine și dreptate, pe lângă alte astfel de intoxicării. Apoi dacă vorbim de corupție, aceea era la niște cote nemaipomenite la vremea respectivă și nu se făcea absolut nimic împotriva ei, nici măcar nu se menționa ceva în presă ca acum, când știm cine sunt corupții, chiar dacă justiția P$D îi scapă de multe ori.

Cap Sec a spus: (martie 1st, 2026 at 17:47 )

Politica made România are la baza modelul unii mumă-alții ciumă.Actuala clasă politică este supusă curentului de la Bruxelles.Partidele politice fie ele de dreapta sau stânga întrețin acest teatru ieftin de opoziție doar de ochii lumii,ele fiind rezultatul unor interese ce urmăresc păstrarea puterii,nimic mai mult.PSD–ul,veșnicul dușman al democrației a fost ținut la putere de mai toți liderii partidelor de dreapta iar PNL-ul un partid inexistent a rămas o siglă de refugiu al foștilor pdl-iști și o mână de ajutor pentru susținerea din umbră a partidului USR.Avem două Romănii:una a celor reprezentați de către clasa politică aflată la guvernare -oportuniștii și una a celor dezbinați care este împinsă spre alte opțiuni care nu sunt străine modelului de politică made România.Legat de mersul la băcănie și luatul pe datorie, asta ar trebuii să responsabilizeze în mod direct beneficiarii și mai puțin norodul ținut în frâu pe modelul crizelor inventate.

George a spus: (martie 1st, 2026 at 20:21 )

@Cap Sec, chiar n-ai nimic în cap. 👋👋👋

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara se lucrează normal

Primăria Timișoara a anunțat că activitatea Direcției de Evidență a Persoanelor a fost reluată după ce în urmă cu aproximativ o oră a avut loc un incendiu în cadrul clădirii din centrul Timișoarei. După rezolvarea situației, angajații de la Buletine au revenit la ghișee și vor prelungi programul atât cât este necesar pentru a-i prelua...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara se lucrează normal
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Timişoara a arătat respect. “Marele protest” al Partidului Antena 3 împotriva primarului Dominic Fritz… un fâs penibil

Câteva personaje dezorientate s-au rătăcit, în această după-amiază la “marele protest” organizat în faţa Primăriei Timişoara de PUSL, partidul lui Dan Voiculescu şi Maria Grapini. Protestul împotriva primarului Dominic Fritz fost anunţat cu mare tam-tam de vreo zece zile, organizatorii bazându-se pe prezenţa a mii de oameni. „Timișoara merită respect!” a fost sloganul prin care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoara a arătat respect. “Marele protest” al Partidului Antena 3 împotriva primarului Dominic Fritz… un fâs penibil
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

La Poli Timișoara a mai venit un jucător de perspectivă la categoria „sub 19”

Transfer… local! Tânărul mijlocaș Alexandru Nicolae Micșa (19 ani), ultima dată la CS Timișul Șag, a semnat cu Politehnica Timișoara. Alex s-a născut pe 25 august 2006, la Timișoara, și evoluează pe postul de mijlocaș central. A crescut la CFR Timișoara, ACS Poli, Juventus Colterm și Ripensia Timișoara. A debutat la seniori pentru cea din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Poli Timișoara a mai venit un jucător de perspectivă la categoria „sub 19”
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Investiţie importantă finalizată în comuna Giarmata. Rețeaua de apă și canalizare este gata, iar cetăţenii pot începe demersurile pentru racordare

Rețeaua de apă și canalizare din Giarmata este funcțională, iar cetățenii care doresc să se racordeze pot începe demersurile necesare, începând cu această lună. Rețeaua de apă și canalizare din Giarmata și Cerneteaz este una dintre cele mai mari și mai importante lucrări realizate pe teritoriul comunei, iar cetățenii care doresc să se racordeze pot...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Investiţie importantă finalizată în comuna Giarmata. Rețeaua de apă și canalizare este gata, iar cetăţenii pot începe demersurile pentru racordare

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Câteva personaje dezorientate s-au rătăcit, în această după-amiază la “marele protest” organizat în faţa Primăriei Timişoara de PUSL, partidul lui Dan Voiculescu şi Maria Grapini. Protestul împotriva primarului Dominic Fritz fost anunţat cu mare tam-tam de vreo zece zile, organizatorii bazându-se pe prezenţa a mii de oameni. „Timișoara merită respect!” a fost sloganul prin care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişoara a arătat respect. “Marele protest” al Partidului Antena 3 împotriva primarului Dominic Fritz… un fâs penibil
Transfer… local! Tânărul mijlocaș Alexandru Nicolae Micșa (19 ani), ultima dată la CS Timișul Șag, a semnat cu Politehnica Timișoara. Alex s-a născut pe 25 august 2006, la Timișoara, și evoluează pe postul de mijlocaș central. A crescut la CFR Timișoara, ACS Poli, Juventus Colterm și Ripensia Timișoara. A debutat la seniori pentru cea din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Poli Timișoara a mai venit un jucător de perspectivă la categoria „sub 19”
Clubul Sportiv Municipal Timișoara derulează, în perioada iulie–octombrie 2026, proiectul „Mișcare, Energie și Performanță pentru Timișoara – SCM 2026″, finanțat de Municipiul Timișoara prin Sport Club Municipal Timișoara, în cadrul programului „Orașul în Mișcare 2026”. Proiectul îmbină susținerea performanței sportive a clubului cu o componentă dedicată copiilor și comunității locale. Prin acest program se urmărește:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Performanță pentru sportivi, oportunități pentru copiii Timișoarei
Societatea Drumuri Municipale va începe o serie de lucrări de refacere a carosabilului și a liniilor de tramvai la intersecția dintre străzile Take Ionescu – Bărnuțiu – Piața Badea Cârțan – Kogălniceanu. Intervențiile vor elimina degradările apărute în zona șinelor de tramvai și vor îmbunătăți siguranța și confortul circulației, atât pentru șoferi, cât și pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara începe reparațiile în intersecția de la Piața Cârțan
Pompierii salvatori încearcă în aceste momente să salveze un bărbat, surprins de un zid căzut pe strada Teodor Bucurescu, Sânnicolau Mare, în curtea unei ferme de cereale. La fața locului s-au deplasat de urgență 13 pompieri cu o autospecială de primă intervenție și comandă, o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Intervenție contracronometru pentru salvarea unui bărbat, peste care a căzut un zid. UPDATE
Centrul de Proiecte propune un mod inedit pentru descoperirea Timișoarei, de ziua orasului: un parcurs despre memorie, patrimoniu, cartiere, film și experiențe urbane, prin 18 locuri din cartierele orașului. Între 31 iulie și 3 august 2026, Ziua Timișoarei așteaptă publicul să descopere orașul prin proiectele finanțate de Municipiul Timișoara, prin Centrul de Proiecte, în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Descoperiți Timișoara de ziua orașului, prin 18 locuri din cartiere
Campionul național absolut en-titre al Categoriei I la viteză în coastă, Radu Benea, se numără printre cei 59 de piloți care vor lua startul în acest weekend la Memorialul Werner Hirschvogel de la Reșița, a patra etapă a sezonului, pe traseul unde deține deja recordul. Cu două victorii din trei posibile în actuala ediție a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Banatul e gata de acțiune, iar timișoreanul Radu Benea este în goana spre un nou record la viteză în coastă, la Reșița
Pista de biciclete de pe malul Begăi devine sâmbătă, 4 iulie, de la ora 10:00, locul de desfășurare a unei acțiuni de tipul Treasure Hunt, o experiență inedită pe două roți, dedicată mișcării sustenabile, istoriei locale, patrimoniului de pe Bega și turismului lent. Aventura începe la ecluza din Sânmihaiu Român și continuă pe pista de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vânătoare de comori pe pista de biciclete de pe malul Begăi. Acțiunea are loc, pe două roți, sâmbătă
Top