Firma care a câștigat cea de a doua licitație organizată pentru baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu lucrează la finalizarea investiției realizate de Compania Națională de Investiții la Timișoara. Lucrările fuseseră abandonate, după e firma care a început proiectul intrase în incapacitate de plată.
Noul executant, care să preia și să ducă la final lucrările abandonate a fost desemnată în toamnă.
”Astăzi am bucuria să văd că pe șantier se lucrează, se întâmplă la baza situată pe strada Costică Rădulescu, acolo unde sunt sacii de granule pentru gazon zăceau în fața acestei construcții părăsite acolo unde lucrările fuseseră întrerupte în urmă cu mai bine de trei ani de zile când firma care începuse lucrările intrase în incapacitate de plată. Am fost deseori la București, am fost la Compania Națională de Investiții am ținut legătura în permanență. În urmă cu câteva luni de zile, în august anul trecut, spuneam că s-a refăcut licitația la această bază, spuneam că a fost stabilit un câștigător în toamnă și că s-a semnat un nou contract”, a anunțat Cosmin Tabără, vicepreședintele Agenției Naționale pentru Sport.
Primăria Timișoara ar urma să preia baza. Tabără nu uită să atragă atenția municipalității că mai are de plătit o taxă banală pentru introducerea utilităților.
”Această bază va putea fi dată Primăriei Timișoara, primări care trebuie să plătească în total suma de două trei sute de lei pentru conectarea la gaz, pentru legarea la rețeaua de gaz. Așteptăm bugetul să se facă cât mai repede, așteptăm ca persoanele responsabile să depună toate diligențele astfel încât această bază sportivă societate cât mai repede Timișoara și împreună cu baza de de pe strada Mircea cel Bătrân, vor fi două noi baze care vor fi puse la dispoziția copiilor a tinerilor celor care vor să facă sport. Iar lucrurile trebuie să continue nu doar în Timișoara la nivel de țară și trebuie să le extindem către toată țara”, mai transmite fostul viceprimar al Timișoarei.











































Comentarii prin facebook