Trecerea la nivel cu calea ferată aflată între Semenic și Urseni intră în modernizare. Operațiunea are loc în vederea creșterii gradului de siguranță a circulației feroviare și rutiere, precum și pentru îmbunătățirea condițiilor de exploatare a infrastructurii feroviare.
Trecerea la Nivel se află la km 7+503 linia CF 125 Timișoara Sud – Buziaș, situată între stațiile Semenic și Urseni, la intersecția cu drumul comunal DC 98, județul Timiș. Aceasta este semnalizată cu indicatoare rutiere, fiind prevăzută cu dale de beton, care necesită înlocuire din cauza nivelului ridicat de degradare, a deformărilor și deplasărilor relative față de dalele vecine.
Lucrările se desfășoară până în luna iulie 2026 și constau în modernizarea instalației existente de tip IR prin înlocuirea acesteia cu o instalație de tip SAT – instalație de semnalizare automată fără semibariere care emite semnale optice și acustice la apropierea trenului de o trecere la nivel, în scopul interzicerii circulației rutiere , în conformitate cu cerințele și normele tehnice în vigoare.
Participanții la trafic sunt rugați să respecte semnalizarea temporară instituită și indicațiile personalului autorizat.















































Comentarii prin facebook