Când înscrie, Poli câștigă. Victorie în duelul violet

În etapa a X-a a ligii secunde, ASU Politehnica a obținut a treia victorie. A fost doar al treilea meci în care bănățenii au înscris. Ceea ce înseamnă că atunci când marchează, Poli câștigă. Totodată, violeții de Banat au marcat pentru prima dată acasă. A fost 3-0 pentru Poli în meciul cu FC Argeș, o victorie clară, așa cum o arată și scorul.

Prima parte a fost destul de echilibrată, dar bănățenii au știut să țină mai mult de minge și să înscrie când a fost cazul. Căpitanul Mera a deschis scorul, după un corner executat de Ignea, după o fază deja clasică. Până la pauză, deși au mai fost ocazii, nu s-a mai înscris.

Elevii lui Gușatu au fost superiori și în partea secundă în fața eleviilor lui Dică. Mera a reușit un eurogol, tot cu capul, în minutul 73, după o centrare a lui Ungureanu, iar meciul era jucat. Totuși, un jucător de la Poli a vrut să iasă în evidență. Intrat în ultimele minute, Artiom Zabun a marcat la primul meci jucat în violet, stabilind scorul final în minutul 93.

3-0 pentru Poli și un balon mare de oxigen, în timp ce Argeșul arată că este departe de pretențiile promovării.

ASU Poli: M. Contra – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Dros, Ignea – D. Radu (F. Trip 90+1′), Ad. Ungureanu (Coadă 80′), Schieb (Zabun 88′) – Axente
Antrenor: Mugur Guşatu

Argeş: Agachi – Dănescu, Motroc, Şerbănică, Tofan – Andr. Panait, Brînzan (Rz. Matiş 82′), I. Şerban (Blejdea 70′) – Ct. Barbu (M. Alexe 46′), Rob. Grecu, Buhăescu (cpt.)
Antrenor: Nicolae Dică