Timişoara sigură şi fără interlopi. O altă campanie cât o glumă extrem de proastă a primarului Nicolae Robu

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Duminică, mai multe persoane din Gătaia, unii părinţi ai unor copii fotbalişti, au venit la Timişoara pentru a-şi încuraja echipa într-un meci cu echipa locală Galaxy. Oamenilor nu le-a trecut prin cap ce o să se întâmple, probabil şi fiindcă au auzit declaraţiile primarului Nicolae Robu că Timişoara este un oraş mai mult decât sigur şi din care lumea interlopă a fost demult extirpată prin eforturile conjugate ale edilului şef şi oamenilor săi de încredere. Dar socoteala de acasă nu s-a potrivit nici de această dată cu ce s-a întâmplat în târg, lăsându-se cu „mascaţi”, jandarmi, ambulanţe şi echipaje SMURD, în ceea ce s-a transformat în cel mai mare scandal din ultimii ani din fotbalul timişorean.

Dar asta nu e nimic. Cine au fost liderii acţiunii golăneşti, cei care au dat atacul împotriva oaspeţilor şi care au provocat întreaga nebunie? În primul rând Silviu Bălace, nimeni altul decât antrenorul ASC Poli. Exact, este vorba de Cea Mai Poli Dintre Toate Poli (CMPDTP), echipa patronată neoficial de primarul Timişoarei, profesorul, doctorul, academicianul (e drept la o academie a lui Ion Iliescu) Nicolae Robu. Cum ar veni, un om „garantat” de Robu. Şi cine a mai dat cu pumnii? Un fost luptător de K1, angajat la o societate a primăriei, prin intermediul unor apropiaţi ai aceluiaşi profesor Robu. Adică un alt „garantat” de primar.

Nu mai insist prea mult asupra derbedeilor care s-au dat duminică în petec, e treaba altor instituţii şi propun să ne întoarcem puţin în timp. Nu foarte mult, ci pe data de 16 septembrie, aşadar cu o lună şi câtea zile în urmă. Atunci când, la un post naţional de televiziune, unde întrebat fiind de interlopii din jurul său, academicianul de rit iliescian Nicolae Robu a declarat senin, probabil fiind la masă cu deja celebrul inamic al clanurilor interlope din oraş, Ionuţ Nasleu:  ”Timișoara, este unul dintre cele mai sigure orașe, nu sunt clanuri interlope aici”. Şi ca să fie înţeles de toată lumea, a continuat a doua zi pe Facebook: ”Una din calitățile cele mai importante ale orașului nostru este securitatea. Dacă în alte părți, diverse clanuri interlope își terorizează semenii, încât oamenii cumsecade duc groază să iasă din casă, în Timișoara, așa ceva nu se poate imagina!”.

Ei bine, poate le spune Robu astea şi părinţilor şi copiilor veniţi din Gătaia să-şi susţină echipa şi care au ajuns bătuţi de cei doi “garantaţi” de primar. Şi tot despre siguranţa din Timişoara poate să-i povestească şi tânărului înjunghiat, în urmă cu trei zile, de către fiul “omului de cultură” Sile Cămătaru. Şi când ia o pauză de la ”dezvoltarea în forţă”, poate găseşte puţin timp liber să-i explice şi cunoscutului avocat Florin Kovacs, al cărui fiu a fost atacat cu bestialitate de o bandă de tâlhari în centrul oraşului, că nicăieri nu există o mai mare siguranţă precum în Timişoara. La fel şi părinţilor fetei ucise în Parcul Catedralei. Toate aceste evenimente şi multe altele (inclusiv o spargere a Casei de Pensii) au avut loc după ce Robu ne-a asigurat că “una din calitățile cele mai importante ale orașului nostru este securitatea”.

Ei bine, când spui despre un oraş luat cu asalt de bande infracţionale că este unul extrem de sigur, ce bază poţi să mai pui pe cuvintele lui Robu când ne povesteşte de tot felul de proiecte? Când doi oameni “giraţi” de el sunt protagoniştii unui scandal fără precedent în fotbalul timişorean, ce poţi să mai spui de “meritocraţii” care gravitează în jurul său? “Meritocraţi” (se poate citi şi lachei) care au şi ei un mare rol în a-l desprinde total pe primar de realitatea înconjurătoare. Iar când în jurul tău colcăie de interlopi şi impostori, ajungi să nu mai vezi… impostorii şi interlopii. Şi cu atât mai puţin realitatea…

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

tibi a spus: (octombrie 21st, 2019 at 15:59 )

ruie mobu

Trandafiroglu a spus: (octombrie 22nd, 2019 at 22:50 )

Ce Dumnezeu are Robu cu tot cctu asta… Eu inteleg ca dumneata esti psihotrop userist dar cauta altundeva sa te legi de el, deja devii penibil

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

aeroportul-timisoara-stuttgard

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT, misiune economică în SUA

Sport vezi arhiva Sport

Joji Sikote pilier

Pilier nou pentru Timișoara Saracens. Jucător venit de peste mări și țări

Joji Sikote este noua adiție în pachetul de înaintare al Leilor sarazini. Născut în 14 august 1995 la Suva, în Fiji, pilierul a sosit la Timișoara săptămâna aceasta, înaintea returului SuperLigii CEC Bank 2019/20 și, conform contractului semnat cu Timișoara Saracens, suporterii îl vor putea urmări până la finele sezonului 2020/21.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pilier nou pentru Timișoara Saracens. Jucător venit de peste mări și țări
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

galaxia-imaginarului-728x90

Economic vezi arhiva Economic

Sorin Maxim, director general ADR Vest

Regiunea Vest va primi peste un miliard de euro în noul ciclu de finanţare al Programului Operaţional Regional

Un succes din toate punctele de vedere, Programul Operaţional Regional va oferi regiunii Vest sume şi mai importante pentru finanţarea investiţiilor publice, dar şi în domeniul privat, firmele fiind un punct important în dezvoltarea regiunii. Cea mai importantă modificare referitoare la noua sesiune de finanţare a POR se referă la sumele alocate, regiunea de vest...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Regiunea Vest va primi peste un miliard de euro în noul ciclu de finanţare al Programului Operaţional Regional

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Între 1000 şi 3000 de „clienţi” trec pragul Bibliotecii Universităţii Politehnica Timişoara zilnic. Pentru toţi aceştia, gazdele oferă „O declarație de dragoste”. Evenimentul programat de Biblioteca Universității Politehnica Timișoara chiar de Dragobete poate fi interpretat ca o declarație de dragoste pentru utilizatorii săi, care nu sunt puțini.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Biblioteca Universităţii Politehnica Timişoara oferă „O declaraţie de dragoste”, de Dragobete
Pasagerii care au călătorit joi cu cursa Tarom la Timişoara au fost printre primii care au încercat „pe viu” noua aeronavă din dotarea companiei. Aceasta a aterizat cu bine pe pista Aeroportului Internaţional Timişoara. Prima dintr-o serie de nouă asemenea aeronave care vor intra în dotarea companiei naţionale aeriene române a făcut cursa Bucureşti –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cel mai nou avion al Tarom a aterizat pe Aeroportul Internaţional Timişoara
Top