Timişoara sigură şi fără interlopi. O altă campanie cât o glumă extrem de proastă a primarului Nicolae Robu

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Duminică, mai multe persoane din Gătaia, unii părinţi ai unor copii fotbalişti, au venit la Timişoara pentru a-şi încuraja echipa într-un meci cu echipa locală Galaxy. Oamenilor nu le-a trecut prin cap ce o să se întâmple, probabil şi fiindcă au auzit declaraţiile primarului Nicolae Robu că Timişoara este un oraş mai mult decât sigur şi din care lumea interlopă a fost demult extirpată prin eforturile conjugate ale edilului şef şi oamenilor săi de încredere. Dar socoteala de acasă nu s-a potrivit nici de această dată cu ce s-a întâmplat în târg, lăsându-se cu „mascaţi”, jandarmi, ambulanţe şi echipaje SMURD, în ceea ce s-a transformat în cel mai mare scandal din ultimii ani din fotbalul timişorean.

Dar asta nu e nimic. Cine au fost liderii acţiunii golăneşti, cei care au dat atacul împotriva oaspeţilor şi care au provocat întreaga nebunie? În primul rând Silviu Bălace, nimeni altul decât antrenorul ASC Poli. Exact, este vorba de Cea Mai Poli Dintre Toate Poli (CMPDTP), echipa patronată neoficial de primarul Timişoarei, profesorul, doctorul, academicianul (e drept la o academie a lui Ion Iliescu) Nicolae Robu. Cum ar veni, un om „garantat” de Robu. Şi cine a mai dat cu pumnii? Un fost luptător de K1, angajat la o societate a primăriei, prin intermediul unor apropiaţi ai aceluiaşi profesor Robu. Adică un alt „garantat” de primar.

Nu mai insist prea mult asupra derbedeilor care s-au dat duminică în petec, e treaba altor instituţii şi propun să ne întoarcem puţin în timp. Nu foarte mult, ci pe data de 16 septembrie, aşadar cu o lună şi câtea zile în urmă. Atunci când, la un post naţional de televiziune, unde întrebat fiind de interlopii din jurul său, academicianul de rit iliescian Nicolae Robu a declarat senin, probabil fiind la masă cu deja celebrul inamic al clanurilor interlope din oraş, Ionuţ Nasleu:  ”Timișoara, este unul dintre cele mai sigure orașe, nu sunt clanuri interlope aici”. Şi ca să fie înţeles de toată lumea, a continuat a doua zi pe Facebook: ”Una din calitățile cele mai importante ale orașului nostru este securitatea. Dacă în alte părți, diverse clanuri interlope își terorizează semenii, încât oamenii cumsecade duc groază să iasă din casă, în Timișoara, așa ceva nu se poate imagina!”.

Ei bine, poate le spune Robu astea şi părinţilor şi copiilor veniţi din Gătaia să-şi susţină echipa şi care au ajuns bătuţi de cei doi “garantaţi” de primar. Şi tot despre siguranţa din Timişoara poate să-i povestească şi tânărului înjunghiat, în urmă cu trei zile, de către fiul “omului de cultură” Sile Cămătaru. Şi când ia o pauză de la ”dezvoltarea în forţă”, poate găseşte puţin timp liber să-i explice şi cunoscutului avocat Florin Kovacs, al cărui fiu a fost atacat cu bestialitate de o bandă de tâlhari în centrul oraşului, că nicăieri nu există o mai mare siguranţă precum în Timişoara. La fel şi părinţilor fetei ucise în Parcul Catedralei. Toate aceste evenimente şi multe altele (inclusiv o spargere a Casei de Pensii) au avut loc după ce Robu ne-a asigurat că “una din calitățile cele mai importante ale orașului nostru este securitatea”.

Ei bine, când spui despre un oraş luat cu asalt de bande infracţionale că este unul extrem de sigur, ce bază poţi să mai pui pe cuvintele lui Robu când ne povesteşte de tot felul de proiecte? Când doi oameni “giraţi” de el sunt protagoniştii unui scandal fără precedent în fotbalul timişorean, ce poţi să mai spui de “meritocraţii” care gravitează în jurul său? “Meritocraţi” (se poate citi şi lachei) care au şi ei un mare rol în a-l desprinde total pe primar de realitatea înconjurătoare. Iar când în jurul tău colcăie de interlopi şi impostori, ajungi să nu mai vezi… impostorii şi interlopii. Şi cu atât mai puţin realitatea…

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

tibi a spus: (octombrie 21st, 2019 at 15:59 )

ruie mobu

 
Trandafiroglu a spus: (octombrie 22nd, 2019 at 22:50 )

Ce Dumnezeu are Robu cu tot cctu asta… Eu inteleg ca dumneata esti psihotrop userist dar cauta altundeva sa te legi de el, deja devii penibil

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole

Aeroportul International Timisoara - 700px

Administratie vezi arhiva Administratie

Primarul Timişoarei: Pasajul Solventul e blocat de Agenţia de Mediu Timiş/FOTO

Nicolae Robu are, din nou, motiv să se ia de una dintre „favoritele” sale, Agenţia pentru Protecţia Mediului. Acum, conform primarului Timişoarei, instituţia blochează lansarea proiectului pentru construcţia Pasajului subteran Solventul, care va face legătura între Calea Bogdăneştilor, care va fi reabilitată cu bani europeni, şi strada Gării şi de acolo mai departe spre Gara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarul Timişoarei: Pasajul Solventul e blocat de Agenţia de Mediu Timiş/FOTO
Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

CCIAT

Sport vezi arhiva Sport

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Timişul a atras finanţări de peste 200 de milioane de euro prin intermediul Programului Operaţional Regional

Peste 500 de proiecte finanţate prin intermediul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020 sunt depuse în Timiş, aflându-se în diferite faze de implementare. Deocamdată au fost contractate 189 de proiecte, iar valoarea fondurilor nerambursabile este de 221 milioane de euro. Acţiunea de prezentare a proiectelor derulate de Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Vest a continuat,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timişul a atras finanţări de peste 200 de milioane de euro prin intermediul Programului Operaţional Regional

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nicolae Robu are, din nou, motiv să se ia de una dintre „favoritele” sale, Agenţia pentru Protecţia Mediului. Acum, conform primarului Timişoarei, instituţia blochează lansarea proiectului pentru construcţia Pasajului subteran Solventul, care va face legătura între Calea Bogdăneştilor, care va fi reabilitată cu bani europeni, şi strada Gării şi de acolo mai departe spre Gara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarul Timişoarei: Pasajul Solventul e blocat de Agenţia de Mediu Timiş/FOTO
Timp de două săptămâni, la principalul centru comercial din Timişoara e Black Sale. Până pe 29 noiembrie 2019, magazinele din Iulius Town au pregătit reduceri de până la 80% la îmbrăcăminte, încălțăminte, accesorii, articole pentru copii, produse cosmetice, dar și servicii.
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Iulius Town e perioadă de Black Sale!
Top
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com