Cazul ”Maghernița”. Dacă Nicolae Robu nu e corupt, putem spune că e tăntălău?

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Genul ăsta de soluții date în vreo instanță de judecată transformă un politician normal într-un dușman al luptei cu corupția. Este vorba de dosarul lui Nicolae Robu cu vânzarea ilegală a două locuințe ce evident cândva au fost niște anexe într-o zonă mai colorată a Timișoarei.

Când pesediștii săpau la fundamentul justiției în „epoca Dragnea” (și nu numai) cu astfel de exemple veneau: ”Uite ce i s-a întâmplat lui Cutare sau Cutare? E corect așa ceva?”. Retorica asta a ajutat în lupta împotriva justiției, iar când ți se întâmplă ție, chiar și să nu fii pesedist, să fii liberal și să te cheme Nicolae Robu, tot prinzi o înverșunare și-o fraternizare cu toți bagabonții politicii românești.

Așa este, nu-i corect să nu mai poți candida, să îți scadă procentul electoral, să te bănuiască alegătorul că ești corupt, când tu de fapt ai fost… Să nu zicem „prost”, că Nicolae Robu nu poate fi acuzat de așa ceva, dar popular vorbind întracolo te duce gândul când tu ajungi pus pe aceeași treaptă (ba chiar în titluri de presă ești peste fostul primar Gheorghe Ciuhandu), dar pe semnătura ta s-au vândut doar două… maghernițe, iar pe parafa fostului edil țărănist, spuma dosarului. Cum să numești atunci un politician dacă nu bleg măcar în administrația asta locală?

Nicolae Robu pe bună dreptate a subliniat în disperare cu markerul roșu pe-o poză să vedem toți ce a vândut el, ce colibe au ajuns la niște amărâți, că dosarul nu se referă la foloase necuvenite lui, ci necuvenite cumpărătorilor, că nu există proba vreunei șpăgi și chiar nu cred că se poate vorbi de așa ceva în speța lui Nicolae Robu. Aici sunt două chestiuni de luat în discuție. Dacă Nicolae Robu a vândut pe semnătura lui ceva ilegal, asta nu dovedește că nu a avut vreodată relații dubioase în alte afaceri municipale. Evident, nu există nici dovada corupției actualului primar, dar nici victimizarea sa din acest dosar nu este o dovadă absolută a imaculării sale.

Pe de altă parte, dacă Nicolae Robu ar scăpa de acest handicap în cariera sa politico-administrativă, dosarul cu vânzarea celor două „maghernițe”, tot rămâne întrebarea: ce facem cu Nicolae Robu „tăntălăul”? Nu ești corupt, bun, dar ce garanție avem noi, alegătorii, acum, înainte de scrutinul local, că pe viitor îți alegi colaboratorii cei mai competenți? Că vei avea în preajmă juriști care să nu te mai bage în asemenea rahaturi? Iar dacă nu i-ai avut până acum, ca urmare al cărui viciu managerial ai ajuns în situația asta?

I-ai ales prost pe cei din preajma ta, nu sunt ei capabili sau nu te ascultă și își bat joc de tine? În ambele situații, un candidat la funcția de primar nu poate atrage un vot dacă dă dovadă de astfel de „gâlme” în activitatea de până acum. Cu ce sunt eu de vină ca alegător că pe matale nu te ajută angajații? Iar când pe nepriceperea sau indisciplina acestor angajați ies lucruri prost în orașul manageriat de Măria Dumneavoastră (vezi doar organizarea sportului), iar ei stau bine mersi pe acele posturi bine remunerate, cineva trebuie să-și asume răspunderea. A picat prost, știu, chiar înainte de alegeri.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

un timisorean a spus: (august 6th, 2020 at 10:33 )

Nu stiu daca dl. Robu este corup. Desi am vorbit cu cel putin doi oameni care au afaceri cu administratia locala si au mentionat zeciuiala ceruta ca sa prinda contracte. Ce stiu sigur este ca dl. Robu s-a inconjurat de yes meni si de mediocritati obediente. Iar asta se reflecta in calitatea actului administrativ. Si se vede de pe luna. Timisoara nu este o comuna ca sa poata fi condusa din pixul unui singur om. Timisoara are nevoie de o intreaga echipa care sa o duca in directia buna. O asemenea echipa este complet incompatibila cu primarul Robu. Sunt ca apa si uleiul.

Costel a spus: (august 6th, 2020 at 10:49 )

Haideti sa facem o paralela: Pentru ce a fost condamnat Nichita, de la Iasi? Cui i-a luat spaga? Pentru ce proiect? Robu poate a fost o secunda mai smecher… https://adevarul.ro/locale/iasi/video-decaderea-baronului-nichita-momentul-fostul-primar-iasi-trecut-nume-greu-psd-e-ridicat-politie-1_5f2adc945163ec4271b2113a/index.html

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Sport vezi arhiva Sport

Iulius Town
Iulius Town

Social vezi arhiva Social

dermaskin-orizontal
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Asociaţia Pro Infrastructură acuză. Şantierul Centurii Sud Timişoara e blocat în birocrație şi incompetenţă/VIDEO

Asociaţia Pro Infrastructură anunţă că şantierul Centurii Sud de ocolire al Timişoarei este în acest moment total blocat. Constructorul nu are plăţi efectuate, proiectul a fost modificat, din cauza intersecţiilor apărute peste noapte, cei de la căile ferate nu au predat terenul pentru realizarea pasajelor, iar exproprierile suplimentare, foarte multe, nu au fost plătite. „Centura...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociaţia Pro Infrastructură acuză. Şantierul Centurii Sud Timişoara e blocat în birocrație şi incompetenţă/VIDEO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Liberalii au fost rezervați după ora 21.00, când au aflat rezultatele la exit-poll pentru București. S-au bucurat pentru Nicușor Dan, dar încă nu se știu rezultatele pe Timișoara și pe Timiș. Nicolae Robu a spus că este încrezător, dar responsabil în ceea ce privește rezultatul la Primăria Timișoara, unde candidează pentru un nou mandat. „Sunt...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Liberalii din Timiș, rezervați după închiderea urnelor. Robu: „Sunt încrezător, dar eu sunt un om responsabil și nu pot să mă aventurez”
În lipsa unor rezultate exit-poll, la sediul de campanie al USR PLUS reacţiile celor prezenţi erau amestecate. Bucuria era mare, aceasta pentru că Bucureştiul a fost câştigat de această formaţiune şi Nicuşor Dan. Dominic Fritz rămâne optimist şi aşteaptă rezultatele locale. Deocamdată nu sunt rezultate, dar la USR PLUS Timiş e bucurie (limitată). Rezultatele de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Optimism moderat la USR PLUS. Se aşteaptă primele rezultate
Potrivit exit-poll-ului CURS-Avangarde, Nicuşor Dan este noul primar al Capitalei, Candidatul suţinut de PNL-USR PLUS a obţinut o victorie categorică în faţa candidatei PSD, Gabriela Firea. Potrivit exit-poll-ului, Nicuşor Dan a obţinut 47,2% din voturile bucureştenilor. Gabriela Fiorea a fost votată doar de 39% dintre cei care au mers la vot. Pe locul III s-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bucureştenii nu s-au pierdut cu Firea. Nicuşor Dan, noul primar al Capitalei!
Instituția Prefectului Timiș a informat Biroul Electoral Județean că în Brestovăț, Chevereșu Mare, Pietroasa și Ohaba Lungă au fost înregistrate vize de flotant într-un număr foarte mare față de numărul de alegători înscriși în listele electorale permanente. În Brestovăț s-au înregistrat un număr de 50 de noi reședințe (vize de flotant), față de cei 565...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a decis tipărirea a sute de buletine de vot în plus pentru cei care și-au făcut viză de flotant în Brestovăț, Chevereșu Mare, Pietroasa și Ohaba Lungă
Urna mobilă a fost adusă astăzi, în ziua alegerilor, la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara. Au votat 20 de pacienți, din care 19 infectați cu coronavirus. Urna mobilă a ajuns la Spitalul Victor Babeș Timișaora, după ce 20 de pacienți au solicitat să voteze în ziua alegerilor locale, chiar dacă sunt internați....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pacienți cu SARS-Cov2 – vot la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara. A fost adusă urna mobilă/Video
Cornel Sămărtinean, candidatul PMP la președinția Consiliului Județean Timiș, și Alexandru Mutruc, candidatul PMP la Primăria Timișoara, au votat astăzi în același lor, la Liceul Tehnologic Energetic Regele Ferdinand din Timișoara. „Cred cu adevărat că putem schimba ceva în acest județ”, a spus deputatul Cornel Sămărtinean. „O zi importantă pentru județul nostru, pentru orașul nostru....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vot în echipă la PMP – Sămărtinean și Mutruc: O zi importantă pentru județul nostru, pentru orașul nostru/FOTO
Top