Sinagoga din Fabric, nou subiect de dispută de viziune. Fosta și actuala administrație a Timișoarei ”discută” pe tema acestui obiectiv

Una dintre cele mai frumoase clădiri din zona Fabric din Timișoara a atras în ultimele două zile interesul din partea actualei administrații a orașului, dar și a fostului viceprimar, Dan Diaconu. Dominic Fritz a anunțat că a discutat cu reprezentanții Comunității Evreiești din Timișoara despre preluarea în proprietatea municipalității a clădirii, iar aceasta trebuia să aibă loc în urmă cu doi ani. Diaconu reacționează și spune că discuția e, de fapt, mai veche și că fosta administrație a vrut să preia în administrare (nu proprietate) respectiva locație.

Actualul primar a spus că pentru a realiza acolo investiții, primăria are nevoie de proprietatea clădirii. În acest scop a discutat cu reprezentanții Comunității Evreiești din Timișoara, cu deputatul acestei minorități, dar și cu ambasadorul Israelului la București.

Sunt două proiecte de investiții, sinagoga din Cetate și cea din Fabric. Am avut o întâlnire cu Luciana Friedman, președintele Comunității Evreiești, am vorbit despre sinagoga din fabric și despre cea din Cetate. M-am întâlnit cu Silviu Vexler, deputatul minorității, și cu ambasadorul Israelului la București. Pentru sinagoga din Cetate vom încerca să accesăm fonduri suplimentare, chiar și din Germania, fonduri guvernamentale. Am primit o ofertă generoasă din partea Comunității de donare a sinagogii din Fabric către primărie. Astfel vom putea accesa fonduri europene, acolo vom putea face și un centru cultural. Această clădire va fi punctu de central pentru acțiunea de regenerare urbană a cartierului Fabric”, a declarat Fritz.
Conform acestuia, accesarea fondurilor sau investiții din partea primăriei nu puteau fi realizate, pentru că sinagoga nu este proprietatea primăriei.
Proiectul este pregătit pentru a fi depus la ADR Vest, pentru finanțare. Preluarea sinagogii se discută de trei ani. Proiectul este pe lista de rezervă, dacă este finalizat ne va permite să depunem un proiect. Dar acesta nu poate fi depus pentru că nu e clădirea primăriei, chiar din acest motiv am avut discuția. Am primit și oferta formală. În ianujarie vom putea face demersurile de trecere a sinagogii la oraș”, a mai declarat Fritz.

La nici o zi de la acest anunț, fostul viceprimar, Dan Diaconu a dorit să aducă o serie de precizări legate de acest proiect al sinagogii din fabric. El spune că discuția în sine nu e de ajuns, iar un proiect de preluare a clădirii la municipalitate există de doi ani, din timpul fostului primar, dar se vorbea despre preluarea administrării pe 40 de ani, nu de proprietate, așa cum s-a făcut la Oradea.

E bine că Sinagoga din Fabric, monument excepțional al Timișoarei, revine în discursul public. Totuși, pentru eficiență, e nevoie de mai mult. La începutul anului 2018 obțineam acceptul Adunării Generale a Federației Comunităților Evreiești pentru a preda Sinagoga în administrarea primăriei pentru minim 40 de ani, astfel încât să se poată pune bazele unei intervenții solide pe acest monument. Am inclus ulterior obiectivul în Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană, precondiție pentru a accesa fonduri europene, iar anul acesta proiectarea pentru Sinagogă a fost acceptată, ca rezervă, în cadrul selecției de proiecte pentru exercițiul financiar următor.
Sinagoga este un punct central și pentru proiectul de regenerare urbană cartier Fabric, de asemenea acceptat ca finanțare pentru proiectare în acest exercițiu și pentru execuție în exercițiul financiar viitor. Soluția juridică de preluare a administrării, poate după modelul Oradiei, dar și lansarea cât mai curând a procedurilor pentru proiectare sunt provocările pe care le văd în viitor și care se cer rezolvate urgent de noua administrație, pentru ca acest obiectiv să devină realitate”; a anunțat Diaconu.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top