SCM Timișoara s-a reunit și țintește play-off-ul

SCM Timisoara staff

SCM Timisoara staff

23 august a însemnat ziua reunirii și pentru echipa de baschet. Timișoara are sub panou 35 de ani neîntrerupți în elită, iar în acest sezon îşi dorește să intre în play-off, chiar dacă echipa nu are bugetul dorit. Are însă echipa dorită și mentalitatea să își îndeplinească obiectivul.

Antrenorul Dragan Petricevi a vorbit, într-o confeinţă de presă despre noul sezon, menţionând faptul că nu s-au făcuit multe schimbări în lot. De asemenea, el a menţionat că bugetul echipei este destul de mic.

“Schimbăm din ce în ce mai puțini jucători de la un sezon la altul, ceea ce înseamnă că omogenitatea ar trebui să fie un punct forte al echipei noastre. Bineînțeles, trebuie să adaptăm patru jucători noi la ceea ce vrem să jucăm. Trebuie să înțelegem foarte clar că suntem o echipă cu un buget mediu spre mic comparativ cu alte formații. Din informațiile mele, sezonul va fi mult mai puternic, deoarece cel puțin patru echipe aflate sub noi din punct de vedere al bugetului acum sunt poate chiar peste noi. Echipele cu un buget ca al nostru pot obține rezultate bune doar dacă în cadrul lotului de jucători există o chimie foarte bună”, a declarat Petrovic.

El a vorbit şi despre jucătorii pe care îi pregăteşte.

“Astăzi au fost făcute teste fizice speciale pentru rezistență și forță și pot spune că în prima zi jucătorii au tras mai mult decât era necesar. Erau dornici să înceapă, toți au stat două luni fără competiție și fără antrenamente în mod organizat. Darrion Strong este în carantină sportivă, asta înseamnă că el se poate antrena cu echipa, dar trebuie să evite alte activități. Sunt foarte optimist. Echipa va fi mai atletică, venirile lui Rezo, Ivan și Edi vor aduce un plus din acest punct de vedere. Acest lucru va trebui să se simtă pe teren în primul rând la nivelul apărării, dar și ca intensitate de joc. Au fost și plecări de la echipa noastră, mereu există plecări și veniri, nu este nimic ieșit din comun. Orice jucător care a făcut parte din echipă este un jucător important. Nimeni nu este pe viață undeva, eu am simțit acest lucru pe pielea mea de vreo două ori aici, la Timișoara. Sunt în continuare în relații foarte bune cu Sherwood Brown, ne auzim foarte des, el este un jucător care a adus un mare plus la echipă, dar rezultatul de anul trecut se datorează întregului lot, nu doar lui Sherwood. Am încercat să simțim mai puțin lipsa lui prin aducerea altor jucători, iar unul dintre ei este Ivan Lilov. Sherwood Brown a ajuns într-un moment al carierei în care trebuie să plece și să joace la o altă echipă. Nu trebuie să ne ascundem nici de faptul că în acest sezon bugetul secției de baschet a fost mult diminuat, este cel mai mic din întregul club, la jumătatea celorlalte secții. În plus, există o limită de salarii și nu am mai putut să ne încadrăm în salariul solicitat de Sherwood Brown”, a continuat Petricevic.

El a anunţat şi venirea unui nou sponsor.

“Cantonamentul va fi suportat de un nou sponsor, Ohma, iar Cupa Timișoara va fi susținută de NetBet. Poți construi un lot mai valoros decât precedentele cu mai puțini bani, dar poți și să folosești trei milioane de euro pentru un lot mai puțin valoros”, a încheiat Petricevic.

Despre programul echipei a vorbit Sergiu Pașca, managerul secției de baschet: „Încerc să schimb imaginea echipei, să ținem fanii mai aproape de echipă. Sper că vom avea suporteri în tribună. În plan sportiv, îmi doresc ca echipa să evolueze foarte bine și să ne atingem obiectivul, acela de a intra în play-off. Sper totodată să avem o atmosferă bună în cadrul echipei. Echipa va pleca în cantonament la Poiana Brașov în 26 august, de unde va reveni pe 2 septembrie. Avem programat primul turneu amical la Sibiu în 5 și 6 septembrie, iar următorul va fi la Pitești în perioada 9-11 septembrie. Cupa Timișoara NetBet, cu un nou partener, NetBet, o vom organiza între 16 și 18 septembrie”.

Campionatul va începe la începutul lunii octombrie, însă până atunci se vor disputa primele jocuri din Cupa României.

 

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Lucrările la noul sediu al Centrului Speranța ar putea fi finalizate înainte de data prevăzută în contract/Foto

Lucrările de construire la noul sediu al Centrului Speranța, pe care Consiliul Județean Timiș îl ridică pe strada Sălceanu, merg conform planului și ar putea fi finalizate chiar înainte de data limită, a anunțat vicepreședintele instituiei Alexandru Proteasa. Centrul care va oferi servicii de recuperare și terapie ar urma să ofere servicii pentru 300 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările la noul sediu al Centrului Speranța ar putea fi finalizate înainte de data prevăzută în contract/Foto

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Reunire cu gânduri diferite: clubul vrea în B, suporterii nu vor pomeni și ar prefera C-ul

Politehnica Timişoara s-a reunit joi seara la arena „Ştiinţa” sub comanda noului antrenor principal. 40 de jucători au participat la primul antrenament pentru pregătirea sezonului 2022-23, mulţi dintre ei jucători tineri din propria pepinieră. „Mă bucur foarte mult că am revenit la Poli, ştiţi foarte bine relaţia dintre mine şi club. Şi la meciul inaugural...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reunire cu gânduri diferite: clubul vrea în B, suporterii nu vor pomeni și ar prefera C-ul
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Echipa studențească a Facultății de Drept a participat la concursul științific Telders Moot Court Competition

În perioada 6-11 iunie 2022 s-a desfășurat, în format online, finala internațională a Telders Moot Court Competition, prestigios concurs științific studențesc organizat de Grotius Centre for International Legal Studies și Universitatea din Leiden (Olanda). În etapa internațională au participat 25 de echipe ale facultăților de drept din prestigioase universități din Europa, printre care și echipa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Echipa studențească a Facultății de Drept a participat la concursul științific Telders Moot Court Competition

Economic vezi arhiva Economic

Continental a prezentat la Timișoara un minibuz electric complet autonom. Soluția de transport ar putea ajuta și primăria

Timișoara este un oraș inteligent și folosește la maxim inteligența, a anunțat primarul orașului, Dominic Fritz, la prezentarea primului autovehicul autonom realizat cu tehnologia germanilor de la Continental. În cadrul unui eveniment, în Piața Unirii a fost prezentat un vehicul autonom, care circulă fără șofer, realizat cu hardware și software de ultimă generație. Vorbim despre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Continental a prezentat la Timișoara un minibuz electric complet autonom. Soluția de transport ar putea ajuta și primăria

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În perioada 6-11 iunie 2022 s-a desfășurat, în format online, finala internațională a Telders Moot Court Competition, prestigios concurs științific studențesc organizat de Grotius Centre for International Legal Studies și Universitatea din Leiden (Olanda). În etapa internațională au participat 25 de echipe ale facultăților de drept din prestigioase universități din Europa, printre care și echipa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Echipa studențească a Facultății de Drept a participat la concursul științific Telders Moot Court Competition
Universitatea Politehnica Timișoara vine cu noi specializări, atât la nivel de licență, cât și la nivel de master, adaptându-se astfel tendințelor și cerințelor de pe piață. Astfel, la nivel de licență, în cadrul Facultății de Automatică și Calculatoare, în cadrul domeniului de studii Calculatoare și Tehnologia Informației, apare specializarea Tehnologia Informației, pe lângă cea de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea Politehnica Timișoara oferă specializări noi din acest an
Atmosferă de festival, cinefili încântați de peliculele care urmează să ruleze, filme uluitoare și efervescența serilor de vară, toate se regăsesc în acest final de săptămână la Flight Cinema, care are loc la Iulius Town Timișoara. Micii iubitori de teatru sunt așteptați la teatrul de păpuși, unde vor afla „Aventurile unui pinguin”. Pe lângă vibe-ul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Flight Cinema, Târgul de Antichități și Teatrul de Păpuși, pe agenda Iulius Town, din acest weekend
Un moment de teatru ce reproduce fragmentul de istorie în care s-a născut Colonada din Buziaș, spectacol de fanfară, degustări de vin și preparate locale servite în Crama Aramic sâmbătă, la prânz, spectacol de muzică populară și dansuri tradiționale interpretate de membrii Ansamblului Izvorașul sunt pregătite să aibă loc mâine, 25 iunie, în stațiunea Buziaș....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sâmbătă, la Buziaș, împărăteasa Sissi face o plimbare cu împăratul Franz Joseph pe sub Colonadă/Foto
Lucrările de construire la noul sediu al Centrului Speranța, pe care Consiliul Județean Timiș îl ridică pe strada Sălceanu, merg conform planului și ar putea fi finalizate chiar înainte de data limită, a anunțat vicepreședintele instituiei Alexandru Proteasa. Centrul care va oferi servicii de recuperare și terapie ar urma să ofere servicii pentru 300 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările la noul sediu al Centrului Speranța ar putea fi finalizate înainte de data prevăzută în contract/Foto
Începând de vineri a fost deschisă circulația pe str. Măcin – Constructorilor, cu racord la strada Demetriade, un proiect blocat de peste cinci ani și reluat anul trecut. Acest sector de drum este parte a inelului IV și leagă Calea Sever Bocu de Muzeul Satului Bănățean, fiind o legătură complet nouă între nordul și nord-estul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a deschis circulația rutieră pe inelul 4 de circulație, între Calea Sever Bocu și Muzeul Satului Bănățean/Foto
Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a finalizat proiectul „Modernizarea infrastructurii de calcul și stocare a Centrului de Cercetare în Informatică al Universității de Vest din Timișoara pentru oferirea de servicii de tip Cloud și servicii de calcul de înaltă performanță – MOISE”. Acesta a fost cofinanțat din Programul Operațional Competitivitate 2014 -2020. Proiectul s-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest a finalizat proiectul de dotare cu tehnică de calcul MOISE, în valoare de aproape șase milioane de lei
Proaspăt reangajat de Primăria Timișoara, după o decizie a instanței de judecată, Culiță Chiș, fostul șef al Departamentului Tehnic al municipalității de pe vremea lui Nicolae Robu, anunță opinia publică asupra problemelor pe care le cauzează tramvaiele produse de turcii de la Bozankaya. Iar concluzia trasă de Chiș este că garniturile sunt foarte bune și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vatmanul Păun. Culiță Chiș trimite comunicat despre garniturile Bozankaya: Este un tramvai foarte performant și corespunde întru totul caietului de sarcini
USR Timiș a schimbat suspendarea din partid a lui Andrei Meșter cu excluderea acestuia din cadrul formațiunii. Biroul Județean al partidului s-a supărat pentru că cel vizat a votat în continuare împotriva proiectelor USR din Consiliul Local Timișoara și că ar fi spus cuvinte denigratoare despre colegii săi. Cea mai importantă problemă pentru USR este...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR pierde majoritatea în Consiliul Local. Consilierul Andrei Meșter a fost dat afară din partid
Top