Spirit, calitate, atitudine, coordonate pe care vrea să le impună noul antrenor al Politehnicii

Nicolae Croitoru, noul antrenor principal al Politehnicii, a fost astăzi prezent pentru prima dată în faţa reprezentanţilor presei timişorene după sosirea sa în Banat. Tehnicianul originar din Târgovişte a vorbit despre planurile sale şi ale noului staff tehnic, precum şi despre următorul meci al alb-violeţilor.

„Suntem într-un moment, cred, favorabil echipei, au revenit cei accidentaţi. Plecăm la un nou drum, cu un antrenor nou, cu alt staff, pe care vi-l prezint: Domnul Nicu Croitoru este antrenorul principal al echipei, antrenor secund Lucian Dobre, antrenor cu portarii Mădălin Smaranda. A rămas în staff-ul nostru şi Toni Foale, antrenor secund, şi ceilalţi componenţi, maseuri, kinetoterapeuţi şi magazionerii care au fost. Sperăm să fie de bun augur, le mulţumesc că într-un final ne-am înţeles. Urmează o perioadă grea pentru echipa noastră, dar sper că rezultatele ne vor demonstra că suntem pe o cale ascendentă. Le mulţumesc şi le urez bun venit la noi, la Timişoara şi la echipa noastră şi să începem cu dreptul!”, a declarat Călin Rosenblum, directorul sportiv al Politehnicii.

„Sunt onorat să mă aflu aici în faţa dumneavoastră în calitate de antrenor la Politehnica Timişoara, mai ales că este un club pe care l-am urmărit cu mare interes, încă de la renaştere, ca să o numesc aşa, adică prezenţa în Liga a V-a şi după aceea accederea an de an în eşaloanele superioare, ajungând la Liga 2. L-am urmărit cu interes, căci a fost un proiect unic şi este de fapt unic şi la momentul actual în România. L-am urmărit cu mare curiozitate pentru că voiam să văd până unde pot merge lucrurile în felul acesta şi, desigur, surpriza la vremea aceea, a fost una frumoasă aş putea spune, şi, repet, am urmărit cu mare interes!

Am venit la Poli cu încredere, am venit cu dorinţa de a face ca echipa să redevină unul dintre cluburile importante ale fotbalului românesc. Este clar că Politehnica Timişoara e un club de tradiţie în fotbalul românesc şi tot ceea ce facem de acum încolo o vom face în această direcţie – să redăm spiritul clubului, echipei, să venim cu altă atitudine, să aducem o altă calitate a jocului şi, bineînţeles, lucrul cel mai important, să aducem rezultate. Sunt convins că dacă vom face lucrurile acestea şi numărul suporterilor care vor ocupa arena <Dan Păltinişanu> va fi unul mult mai mare decât s-a întâmplat în ultima perioadă, pentru că noi suntem cei care putem să facem ca lucrurile să se întâmple în această direcţie”, a spus Nicolae Croitoru, noul antrenor principal al alb-violeţilor. Acesta a semnat o înţelegere valabilă până în vara anului 2023 cu clubul nostru.

„Sunt onorat şi încântat de prezenţa mea în staff-ul echipei Politehnica Timişoara şi sunt convins că sub îndrumarea domnului profesor vor veni şi rezultatele mult aşteptate de toată lumea. Vreau să spun că sunt convins că vom face o treabă bună. Băieţii arată bine, sunt bine, eu am petrecut ceva mai mult timp decât domnul profesor cu ei la început, îmi place ceea ce văd, ceea ce simt aici. Sperăm că acest lucru e de bun augur”, a conchis „secundul” Lucian Dobre.

Poli va pleca încă de mâine din oraş, urmând să se antreneze vineri la Piteşti înaintea importantei partide de campionat cu Unirea Slobozia.

Partida Unirea Slobozia – Politehnica Timişoara se dispută sâmbătă, de la ora 11:00, în etapa a X-a a Ligii 2 şi va fi transmisă pe pagina de YouTube a clubului viola. Ialomiţenii sunt pe locul 8, cu 12 puncte, în timp ce Poli se află pe poziţia a 13-a, cu zece puncte acumulate.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

Reos a spus: (octombrie 13th, 2021 at 19:35 )

Recitalurile se aseamănă să sperăm că mai avem o șansă să salvăm barem un pic de fotbal în Timișoara.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

Raoul Trifan

Raoul Trifan despre majorările de taxe pregătite de guvernanţi: Coaliția Săraciei reduce nivelul de trai al românilor

Senatorul USR de Timiş, Raoul Trifan taxează noile bâlbâieli ale coaliţiei PSD-PNL privind introducerea (sau nu) a impozitării progresive. El spune că în loc să aducă îmbunătăţiri colectărilor, să scadă TVA-ul şi accizele la carburanţi, actuala putere vrea să majoreze taxelele. Raoul Trifan afirmă că, după 7 luni cu PSD-PNL-UDMR la guvernare, economia arată dezastruos:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan despre majorările de taxe pregătite de guvernanţi: Coaliția Săraciei reduce nivelul de trai al românilor
dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Pas mare spre salvare. Poli a învins Sighișoara în primul meci al barajului

Județul Brașov este locul de desfășurare a două baraje cu implicare timișoreană. Echipa de handbal dispută trei partide la Ghimbav, în timp ce formația de fotbal Poli joacă sâmbătă sub Tâmpa returul dublei manșe de menținere în eșalonul secund. Deutul a fost bun. SCM Politehnica Timișoara se impune cu scorul de 36 la 27 în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pas mare spre salvare. Poli a învins Sighișoara în primul meci al barajului
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Regiunea Vest este prima din România care are un Program Operațional Regional propriu

Regiunea Vest devine oficial prima în care va exista un Program Operațional Regional propriu. Guvernul României a avizat astăzi Programul Operațional Regional al Regiunii Vest, pentru exercițiul financiar 2021-2027, pregătit de către Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în premieră în calitate de Autoritate de Management. Este un moment istoric, din punct de vedere al descentralizării,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Regiunea Vest este prima din România care are un Program Operațional Regional propriu

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Proiectele Timișului în domeniul infrastructurii cicliste au fost prezentate la București, de către vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Cristian Moș, în cadrul unei întâlniri cu ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Attila Cseke. Județul este traversat de una dintre rutele EuroVelo, iar acum se poartă discuții cu primarii localităților aflate pe acest traseu pentru a se...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primarii de pe ruta EuroVelo din Timiș sunt interesați să colaboreze la realizarea rutelor cicliste
Timișul beneficiază din acest an de un nou proiect turistic, care va pune accentul pe utilizarea trenului în vederea călătoriilor, respectiv promovarea Buziașului și a zonei din jur ca și destinație de turism. Proiectul este realizat de Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Timiș și Primăria Orașului Buziaș. Sub denumirea Promenadă la Buziaș a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Buziașul e cea mai nouă destinație turistică promovată în Timiș. Pentru deplasări, utilizați căile ferate/FOTO
Sâmbătă, 21 mai, este sărbătoare mare în Calendarul Creştin-Ortodox! Sunt pomeniţii Sfinţii Constantin şi Elena. Sfântul Împărat Constantin şi mama sa Elena sunt consideraţi protectori ai credinţei creştine, slăviţi de către toţi credincioşii întocmai cu Apostolii. Constantin cel Mare s-a născut în Serbia în jurul anului 274 şi a rămas cunoscut în istorie datorită măsurilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aproape două milioane de români își sărbătoresc astăzi ziua de nume. Tradiții și obiceiuri de Sf. Constantin și Elena
SCM USAMVB Timișoara încheie sezonul regular cu trei meciuri în deplasare. Dacă primul este programat în apropiere, în Valea Jiului, celelalte două vor avea loc în Nord-Estul îndepărtat. Băieții noștri vor întâlni Știința Petroșani, câștigătoarea ultimelor două ediții ale Diviziei Naționale de Rugby, într-o partidă programată sâmbătă, la ora 14,00. Timișoara și Petroșani au câte...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Petroșani, primul dintre cele trei meciuri consecutive în deplasare pentru rugbiștii Timișoarei
De ziua copiilor, pe 1 iunie 2022, TAROM organizează zboruri speciale de aproximativ 45 de minute dedicate celor mici, cu decolare din București și din Timișoara, în cadrul celei de-a doua ediție a evenimentului „Avion cu motor, ia-mă și pe mine-n zbor!”. Mai precis, avioanele vor pleca de pe aeroport, vor face o scurta tura...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cadou pentru cei mici de ziua copiilor. Compania națională aeriană oferă zboruri speciale pentru aceștia
Senatorul USR de Timiş, Raoul Trifan taxează noile bâlbâieli ale coaliţiei PSD-PNL privind introducerea (sau nu) a impozitării progresive. El spune că în loc să aducă îmbunătăţiri colectărilor, să scadă TVA-ul şi accizele la carburanţi, actuala putere vrea să majoreze taxelele. Raoul Trifan afirmă că, după 7 luni cu PSD-PNL-UDMR la guvernare, economia arată dezastruos:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan despre majorările de taxe pregătite de guvernanţi: Coaliția Săraciei reduce nivelul de trai al românilor
Proiectul viitoarei parcări multietajate de la Spitalul de Copii, prima de acest gen realizată de sectoru public la Timișoara, are acum desemnat proiectant pentru studiul de fezabilitate. În urma licitației, contractul a fost atribuit unui grup de firme condus de o societate din București. Contractul a fost atribuit celor de la Studio Art Construct (lider...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un grup condus de o firmă din București va face Studiul de Fezabilitate pentru viitoarea parcare de la Spitalul de Copii/Foto
Top