British International School of Timișoara a inaugurat o nouă clădire, investiție de 6 milioane de euro, în campusul educațional din capitala Banatului/FOTO

Una dintre cele mai cunoscute școli private din zona de vest a României, British International School of Timișoara, a inaugurat oficial, marți, o nouă clădire cu clase și laboratoare pentru copiii care învață aici. Inaugurarea a avut loc în prezența elevilor, a părinților și a viceprimarului Timișoarei, Ruben Lațcău.

Cu această nouă clădire, campusul va putea găzdui până la 924 de elevi, de la vârsta preșcolară, până la nivelul Bacalaureatul Internațional. Este un spațiu generos și creativ, care oferă elevilor și profesorilor un mediu prielnic dezvoltării, cultivă plăcerea de a învăța și contribuie la consolidarea unei comunități reale a elevilor și profesorilor. Capacitatea școlii de a lărgi viziunea elevilor săi asupra lumii și evenimentelor actuale le oferă acestora o mare încredere încă de la o vârstă fragedă, oferindu-le temelia unei dezvoltări armonioase.

Noua clădire va purta numele „Ana Șandor” în onoarea mamei a doi dintre fondatori, fostă profesoară de limba și literatura română la Liceul de Filologie-Istorie Timișoara (actualul Colegiu Național Bănățean), și beneficiază de 3 laboratoare de știință, sală pentru artă, sală pentru muzică și teatru, bibliotecă pe două etaje, 22 de săli de clasă, mai multe săli multifuncționale și un „teacher’s lounge” complet utilat pentru profesori. Prânzul elevilor și profesorilor va fi asigurat de bucătăria proprie și va fi servit în bistro-ul incintei, care poate acomoda simultan 250 de elevi. Există și o cafenea deschisă pe toată durata zilei de școală. Clădirea este realizată astfel încât să nu fie doar un spațiu creativ, ci și sustenabil. Dispunând de panouri fotovoltaice pe acoperiș, pompe de căldură, sisteme de ventilație a sălilor de clasă cu recuperatoare de energie, noua clădire este cea mai eficientă clădire educațională din această zonă.

În prezent, la British International School of Timișoara învață copii de 30 de naționalități, corpul didactic fiind format din profesori din 15 țări.

Noua investiție se ridică la peste 6 milioane de euro, ducând totalul investiției în școală la peste 12 milioane de Euro. Noua clădire completează campusul existent, acolo unde se mai află o clădire din anii 1910, frumos renovată și extinsă acum 4 ani, precum și o sală de sport nou realizată acum 2 ani, un parc pentru pauzele elevilor, terenuri de joacă și sport.

De coordonarea realizării noii clădiri s-a ocupat Mulberry Development, o companie premiată de dezvoltare imobiliară fondată de antreprenorul Ovidiu Șandor, având ca parteneri pe partea de arhitectură biroul Andreescu & Gaivoronschi și, pe partea de design interior, studioul Morphoza. Cele mai importante lucrări la noua clădire au fost realizate de către firmele Metal Hammer Bau, Alusystem, Agasi și Melbo.

„Nimic nu este mai frumos decât să vezi cum cresc și sunt educați acești copii. Pe lângă un corp profesoral deosebit de motivat, angrenat și pasionat, aceste noi facilități permit școlii să se dezvolte și să ofere elevilor varii alternative de explorare a propriilor pasiuni, înclinații și dorințe. De la artă la științe, de la psihologie la informatică, de la sport la teatru, BIST oferă acum toată paleta de materii și programe extracurriculare”, a declarat, la inaugurare, Ovidiu Șandor, Președinte al Consiliului British International School of Timișoara.

Înființată în septembrie 2019 și acreditată de Council of British International Schools – COBIS încă din primul an  școala internațională privată mixtă își va vedea prima promoție de absolvenți, cu examenele Bacalaureatului Internațional, în iunie 2024. Instituția oferă o educație pe model britanic și acceptă copii cu vârste cuprinse între 4 și 18 ani, având actualmente peste 600 de elevi și peste 100 de angajați. Sistemul educațional de tip britanic combină un curriculum academic puternic și echilibrat (limbi străine, matematică, științe, tehnologie, arte creative, științe umaniste, științe sociale, educație fizică), alături de anumite activități extracurriculare menite să ajute copiii să se dezvolte emoțional, cultural, social și spiritual.

Este o mare onoare și o realizare deosebită pentru noi, ca în al cincilea an de funcționare să inaugurăm una dintre cele mai moderne clădiri destinate învățământului din țara noastră. Acesta este un prilej deosebit prin care putem, pe de o parte, să sărbătorim realizările școlii noastre de până acum, iar pe de altă parte, să ne bucurăm pentru elevii noștri și pentru toți cei care fac parte din acest proiect minunat. În acești primi patru ani de existență, școala noastră a obținut cele mai importante acreditări internaționale, a crescut de la 200 de elevi la peste 600 și continuă să aibă un impact semnificativ asupra comunității timișorene. Chiar și după atâtea reușite, suntem doar la început de drum și avem ambiții mari pentru viitor”, a declarat și  Ciprian Țiplea, Directorul British International School of Timișoara.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Fidelity by Iulius Mall
Fidelity by Iulius Mall

Politica vezi arhiva Politica

Scut în fața ”aliaților” de la PSD. Liberalii timișeni spun că vor câștiga alegerile fără sprijinul social-democraților

Liberalii timișeni reacționează din nou după anunțarea de către PSD a trecerii unui număr semnificativ de aleși locali de la prima formațiune către cea de a doua. Cum? Printr-o ”Declarație comună a aleșilor locali liberali din județul Timiș”, una care, desigur, acuză acțiunile social-democraților și care vorbește despre ”aliații noștri”, dar și despre câștigarea de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Scut în fața ”aliaților” de la PSD. Liberalii timișeni spun că vor câștiga alegerile fără sprijinul social-democraților
isho.ro
isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

„Dezlegare” la fotbalul judeţean. Rezultatele din 16-imile Cupei

În weekend a venit primăvara şi peste fotbalul judeţean. Adică s-a dat undă verde la disputarea primelor partide oficiale. Sub egida AJF a avut loc faza 16-imilor de finală ale Cupei României. Cum era de aşteptat, nu au lipsit nici surprizele, una dintre ele înregistrându-se lângă graniţă, acolo unde Cruceni, Liga 6 a învins o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul „Dezlegare” la fotbalul judeţean. Rezultatele din 16-imile Cupei
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Tânărul care a murit pe terenul de fotbal a fost legitimat la Politehnica Timisoara şi în urmă cu ceva timp suferise o operaţie pe cord

Tragica veste a morţii unui copil de doar 16 ani care se afla la o „miuţă” cu prietenii îndoliază şi lumea fotbalului timişean. Tânărul fusese legitimat la Politehnica Timişoara. „La sfârșitul anului 2020 vă solicitam sprijinul deoarece un component al grupei de 2007 din cadrul Academiei Politehnica Timișoara urma să fie supus la o intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tânărul care a murit pe terenul de fotbal a fost legitimat la Politehnica Timisoara şi în urmă cu ceva timp suferise o operaţie pe cord
dermaskin-orizontal

Economic vezi arhiva Economic

craft

CCIA Timiș demarează o nouă serie de cursuri de pregătire

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș prin Direcția  Instruire, Formare și Perfecționare Profesională organizează cursuri de formare profesională de specializare, calificare și instruire în baza acreditărilor emise de Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale și Ministerul Educației și Cercetării. Cursanții beneficiază de: experiență practică – sesiuni de formare interactive, aplicarea cunoștințelor dobândite în contexte...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș demarează o nouă serie de cursuri de pregătire

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Primăria Timişoara continuă campania de transformare a insalubrelor garaje din cartiere în parcări. Astăzi au fost trimise 230 de notificări pentru desființarea de garaje din mai multe zone ale oraşului, acolo unde se vor amenja peste 300 de locuri de parcare. Primarul Dominic Fritz a anunţat că a trimis astăzi peste 230 de notificări pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Garajiada” se mută în alte zone ale oraşului. Primăria a trimis 230 de notificări pentru desfiinţarea de garaje
Liberalii timișeni reacționează din nou după anunțarea de către PSD a trecerii unui număr semnificativ de aleși locali de la prima formațiune către cea de a doua. Cum? Printr-o ”Declarație comună a aleșilor locali liberali din județul Timiș”, una care, desigur, acuză acțiunile social-democraților și care vorbește despre ”aliații noștri”, dar și despre câștigarea de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Scut în fața ”aliaților” de la PSD. Liberalii timișeni spun că vor câștiga alegerile fără sprijinul social-democraților
Potrivit unui proiect de lege iniţiat de preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, comercializarea țigărilor electronice către minori va fi interzisă. Proiectul va fi supus la vot în plenul Camerei Deputaților marţi, 27 februarie. Alfred Simonis afirmă că decizia de a pune pe hârtie o astfel de lege a venit după discuții pe care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Comercializarea țigărilor electronice către minori va fi interzisă prin lege
Senatorul USR de Timiș, Raoul Trifan, a depus un nou proiect de lege care să reglementeze acordarea vizei de flotant. Demersul vine în condiţiile în care, potrivit actualei legislaţii, o persoană poate vota la scrutinul local într-o localitate, doar dacă s-a mutat acolo cu cel puţin şase luni înainte de sc alegeri. Proiectul depus de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan: „Ne plângem că ne pleacă tinerii din țară. Păi normal că pleacă, dacă noi nici măcar să voteze nu-i lăsăm”
Tragica veste a morţii unui copil de doar 16 ani care se afla la o „miuţă” cu prietenii îndoliază şi lumea fotbalului timişean. Tânărul fusese legitimat la Politehnica Timişoara. „La sfârșitul anului 2020 vă solicitam sprijinul deoarece un component al grupei de 2007 din cadrul Academiei Politehnica Timișoara urma să fie supus la o intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tânărul care a murit pe terenul de fotbal a fost legitimat la Politehnica Timisoara şi în urmă cu ceva timp suferise o operaţie pe cord
Înotătorii Politehncii Timișoara s-au întors cu o salbă de medalii de la „Cupa Hod”, concurs internațional care a avut loc weekend-ul trecut la Hodmeszovasarheley, în Ungaria. În plus, Emil Dăncăneț a fost recompensat pentru cea mai bună performanță din concurs. Secția de natație a Politehnicii Timișoara a participat, sâmbătă și duminică, la „Cupa Hod”, concurs...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Înotătorii de la CSU Politehnica au impresionat în Ungaria
Din această săptămână, interacțiunea dintre cetățeni și primăria Timișoara se va face mai ușor, odată cu lansarea Portalului Unic, o platformă complexă de servicii digitale pentru timișoreni. Acesta va asigura interacțiunea cu Municipalitatea într-un mod. Odată cu lansarea Portalului Unic, modul implicit de interacțiune cu Primăria Timișoara devine cel digital.    Lansarea are loc miercuri, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria trimite timișorenii în lumea serviciilor digitale. Devine operațional noul Portal Unic
În timpul unei acțiuni pentru prevenirea comercializării de produselor alcoolice către minori, poliţotii locali au depistat un bărbat care consuma substanțe interzise în zona Podului Dragalina Polițiștii locali din cadrul Serviciului Patrulare și Control Spațiu Public au organizat, zilele trecute, o amplă acțiune în zona Pieței Iosefin – Gara de Nord – Bdul Regele Carol...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au mers să caute minori care consumă alcool, dar au găsit un bărbat care se droga
Top