Maratonul Timişoarei trece într-o nouă eră, iar UPT va fi acolo să îi garanteze succesul

Sub sloganul „Alergăm împreună, trăim istoria, ne proiectăm viitorul în fiecare pas”, începând din 2024, evenimentul sportiv Timișoara City Marathon (TCM) trece într-o nouă etapă și se va desfășura în parteneriat cu Universitatea Politehnica Timișoara.

Cea de-a opta ediție a maratonului va avea loc duminică, 27 octombrie 2024, colaborarea dintre Clubul Sportiv Alergotura, organizatorul Timișoara City Marathon, și Universitatea Politehnica Timișoara reprezentând o punte între două dintre tradițiile timișorene fundamentale: sportul și educația. TCM devine astfel parte a unei noi viziuni, în care fiecare pas al maratonului poartă povestea orașului nostru și a oamenilor care îl fac special.

„Prin această colaborare, ne propunem să inspirăm și să încurajăm atât realizările individuale, cât și spiritul de echipă, întărind legăturile dintre educație și sănătate, între tradiție și inovație. La Politehnică, educația și sportul au mers mână în mână încă din primul an de activitate, în urmă cu mai bine de un secol. După cum știm, Societatea Sportivă a Studenților din Politehnica Timișoara s-a înființat în 1921, la doar câteva luni de la înființarea universității. În timp, Poli a devenit cel mai iubit și cel mai important brand al Timișoarei. Pentru a reflecta importanța pe care Universitatea Politehnica Timișoara a acordat-o întotdeauna sportului, încă de la înființare, în urmă cu câțiva ani a fost demarată, în cadrul manifestărilor dedicate aniversării instituției, o cursă, pe stadionul Știința, în care studenții, cadrele didactice și toți cei care sunt alături de UPT aleargă un număr de tururi de pistă egal cu numărul anilor de existență ai universității. Tradiţionala cursă de alergare în cadrul Zilelor Politehnicii, organizată în parteneriat cu Alergotura, a mobilizat de la an la an tot mai mulţi studenţi şi cadre didactice și ajuns deja cât un maraton. Continuăm așadar colaborarea, acum și într-un eveniment sportiv oficial”, a declarat conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara.

„E un nou început pentru Timișoara City Marathon. Nu doar alergăm împreună și trăim istoria orașului nostru, ci ne și proiectăm viitorul împreună. Astfel, unirea tradiției Timișoarei cu energia inovatoare vine ca un pas firesc în care istoria și viitorul se întâlnesc în armonie. Avem o bază solidă, o moștenire lăsată de Eugeniu de Savoya care la 18 octombrie 1716 a intrat în cetatea Timișoara, readucând Banatul în rândul civilizației europene. Pe ea ne bazăm și ne construim visele care ne transportă în viitor”, a declarat Alexandru Lorinți, președintele Alergotura.

Înființată în 1920, Universitatea Politehnica Timișoara este cea mai veche instituție de învățământ superior din vestul țării. Anul acesta, universitatea marchează centenarul primei generații de absolvenți care au primit diplomele de ingineri. În această colaborare, UPT aduce energia inovatoare și pasiunea pentru modelarea unui viitor îmbunătățit.

În decursul timpului, toate conducerile Politehnicii timișorene au acordat o atenție aparte sportului, dar și dezvoltării unei infrastructuri care să susțină această activitate, astfel încât astăzi Universitatea Politehnica Timișoara se poate lăuda cu baze sportive cum nu mai are nici o altă instituție de învățământ superior. „Politehnica noului secol” presupune însă și întreținerea și modernizarea acestei baze, concomitent cu aducerea acesteia la standardele de astăzi.

Prin diversele sale curse, Timișoara City Marathon este un eveniment accesibil tuturor categoriilor de alergători. La linia de start sunt așteptați toți cei care iubesc sportul și experiențele noi, sperând să atragă o diversitate cât mai mare, din cât mai multe orașe și țări.

În scurt timp se vor deschide înscrierile; cei care doresc să fie la curent cu toate noutățile legate de Timișoara City Marathon powered by UPT sunt îndemnați să urmărească pagina web a: https://timisoaracitymarathon.ro/

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

Politica vezi arhiva Politica

isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

România pierde pe final cu Canada. Eseurile Stejarilor, marcate de jucătorii Timișoarei

Naţionala de rugby a României a fost învinsă de echipa Canadei cu scorul de 35-22 (13-10), sâmbătă, la Ottawa, într-un meci test din cadrul Summer Tour, potrivit site-ului Federaţiei Române de Rugby. Gazdele au început mai bine jocul de pe TD Place Stadium şi au marcat din două lovituri de pedeapsă, prin Peter Nelson (3,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul România pierde pe final cu Canada. Eseurile Stejarilor, marcate de jucătorii Timișoarei
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

UMB continuă lucrările la Centura Sud şi pe caniculă

Constructorul român care se ocupă de realizarea centurii Timișoara Sud a lucrat și săptămâna aceasta cu un efectiv de circa 380 de persoane, inclusiv muncitori și mecanici, șoferi, laboranți etc. A continuat programul 24 din 24, în două schimburi, muncitorii fiind pe șantier chiar și în condiții de temperaturi caniculare. Pe timpul nopții s-a lucrat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UMB continuă lucrările la Centura Sud şi pe caniculă
dermaskin-orizontal

Economic vezi arhiva Economic

Contabilii timișoreni au protestat în fața sediului local al Finanțelor. Cer stoparea sistemelor e-Factura și e-TVA

Un număr mare de contabili au protestat, luni înainte de prânz, la un protest care a avut loc în fața sediului Finanțelor din Timișoara. Aceștia sunt nemulțumiți de modul în care au fost promovate și implementate proiectele e-TVA și e-Factura, care a dus la un adevărat haos în activitatea lor. De asemenea, au fost introduse...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Contabilii timișoreni au protestat în fața sediului local al Finanțelor. Cer stoparea sistemelor e-Factura și e-TVA

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Sâmbătă, la prima oră a dimineții, a avut loc Ceremonia de Absolvire dedicată promoției 2024 a Universității de Vest din Timișoara. Acțiunea a fost organizată în mod tradițional în centrul Timișoarei, în spațiul generos al Pieței Libertății.  Sărbătoarea a fost organizată de UVT cu susținerea partenerilor săi.  La ceremonia de deschidere au participat cei două...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cea mai nouă generație de absolvenți ai Universității de Vest Timișoara și-a primit diplomele într-un cadru festiv/FOTO
Echipele Primăriei Timișoara sunt zilnic pe teren pentru a asigura o întreținere corespunzătoare a parcurilor, locurilor de joacă și a spațiilor verzi de pe domeniul public, anunță reprezentanții municipalității. Operațiuni de udare se derulează pe străzile Ardealului, Barițiu, Cireșului, Clăbucet, Dr. Bagdazar, Dunărea, Gheorghe Lazar, I. Vacărescu, Ion Barac, Polonă, Pop de Băsești, Regela Carol...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Echipele de specialitate continuă îngrijirea spațiilor verzi din Timișoara
Primarul Dominic Fritz a anunţat că a fost finalizată prima etapă a documentației tehnice privind ridicarea campusului dual, urmând să fie să fie aprobaţi indicatorii tehnico-economici. Acest obiectiv finanţat din fonduri europene se va realiza pe un teren de trei hectare aflat în Calea Buziaşului. Liderul acestui proiect este Universitatea Politehnică, iar de alături Primăria...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a finalizat prima etapă privind ridicarea campusului dual, obiectiv finanţat cu 21 de milioane de euro, fonduri europene
Se anunță momente cu emoții intense. Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș desfășoară marți, 16 iulie 2024, la ora 11:00, în Galeria POD, ceremonia de decernare a premiilor Festivalului – Concurs LADA CU ZESTRE, ediția a XVII-a, 2024. Județul Timiș și-a deschis anul acesta ”lada cu zestre” într-un festival-concurs cu peste 3500 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Festivitate specială. Decernarea premiilor Festivalului – Concurs LADA CU ZESTRE, în Galeria POD a Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș
Urban Playfield, festivalul sporturilor luate în joacă pentru cei mici și cei mari, își continuă periplul prin țară şi va ajunge la Iulius Town Timişoara, în perioada 27 – 28 iulie, aducând bucuria mișcării și a jocului în inima comunității. Organizatorii au pregătit demonstrații sportive, concursuri cu premii, clase de dansuri moderne, majorete și zumba,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La finalul lunii iulie, Urban Playfield transformă Iulius Gardens într-o zonă de joacă și mișcare pentru întreaga familie
Constructorul român care se ocupă de realizarea centurii Timișoara Sud a lucrat și săptămâna aceasta cu un efectiv de circa 380 de persoane, inclusiv muncitori și mecanici, șoferi, laboranți etc. A continuat programul 24 din 24, în două schimburi, muncitorii fiind pe șantier chiar și în condiții de temperaturi caniculare. Pe timpul nopții s-a lucrat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UMB continuă lucrările la Centura Sud şi pe caniculă
Primăria Municipiului Timișoara a amenajat mai multe puncte de prim ajutor în oraș, care sunt aprovizionate cu apă și care sunt deservite de cadre medicale de la Direcția de Sănătate Publică. Dar, acestea nu vor funcționa exact în zilele în care va fi cel mai cald, adică sâmbătă și duminică, aceasta pentru că personalul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Puncte de prim ajutor, deschise de primărie, dar nu și în weekend. Recomandări de caniculă! UPDATE Punctele se deschid și în weekend
Restricțiile de circulație pe drumurile din Timiș se prelungesc și pentru săptămâna viitoare, a anunțat CJT. Având în vedere prognozele Administrației Naționale de Meteorologie actualizate și anunțurile referitoare la instituirea unor coduri roșii și portocalii de caniculă în zona Banatului, restricțiile de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș prelungește restricțiile pe drumurile județene
Top