CJT pregătește investiții de milioane la drumuri: șosele de legătură cu centura și A9, sensuri giratorii, pasaj la Drumul Boilor, pod nou la Bucovăț

Infrastructura rutieră va fi în prim-planul investițiilor realizate de Consiliul Județean Timiș cu bani din noul buget, unul clar orientat pe investiții. Sunt drumuri noi, sensuri giratorii, legături cu centura sau cu autostrada, toate proiecte importante, dar, din acest an orientate mai ales pe zona metropolitană Timișoara, a anunțat Alfred Simonis, președintele instituției.

Unul dintre cele mai importante proiecte este drumul expres care va ocoli Remetea Mare.

”În acest moment avem finanțarea și proiectăm descărcarea de pe autostrada A1 prin Remetea Mare, un proiect în colaborare cu Ministerul Transporturilor. Practic vom lega și pe partea de sud a județului descărcarea de pe A1 care merge la Izvin cu centura, nu prin mijlocul localității, pe unde se face în 20 min, ci în câteva minute. Este drum expres, cu două benzi pe sens.”, a declarat Simonis.

Stabilirea de legături ale localităților din jurul Timișoarei și Centura Sud sau cu viitoarea autostradă A9 sunt în prim-planul investițiilor.

”În viitorul apropiat avem bani pentru amenajarea descărcării de pe Centura Sud la Urseni și Giroc, pe de o parte, și la Moșnița Veche, Ghiroda pe de altă parte. Comuna Ghiroda a amenajat acolo descărcarea pe partea opusă, Moșnița Veche, iar spre Giroc și Urseni un sens giratoriu care, practic, este închis complet. Unele proiecte sunt mai avansate, cu altele demarăm anul acesta. Ne dorim ca acele sensul giratorii de pe centură să funcționeze ca niște descărcări și urcări pe Centura de Sud. Așa ar fi trebuit să fie și în mod normal. Ar fi trebuit ca localitățile să aibă drumurile pregătite în momentul în care centura a fost finalizată. Nu s-a întâmplat așa. Preluăm drumurile și le facem. Unele le-am preluat, altele vom prelua și vom face acele descărcări și urcări de pe Centura Sud funcționale”, a mai spus Simonis.

Un punct aparte de legătură cu Centura Sud, este sensul giratoriu la intersecția cu Drumul Boilor. Acolo se dorește un pasaj suprateran, pentru a se elimina aglomerația din sensul giratoriu.

”Ne dorim, de asemenea, un pasaj, la Drumul Boilor, care acum sufocă Centura Sud. Drumul Boilor nu era proiectat la construirea centurii, nu exista la momentul la care s-a proiectat centura. Astăzi avem un sens giratoriu care este probabil cel mai aglomerat sens giratoriu de pe centură și ne dorim un pasaj de pe Drumul Boilor care să traverseze pe deasupra Centura Sud, și să ajungă în partea opusă în oraș. În Timișoara am avut o discuție cu Primăria Timișoara pe acest subiect, avem toată deschiderea, ne pun la dispoziție suprafața de teren care ține de Primăria Timișoara și vom demara lucrările la acel pasaj la Drumul Boilor peste Centura Sud”, a prezentat planurile administrației județene, Alfred Simonis.

O serie de sensuri giratorii vor fi amenajate pentru a oferi legături cu centura și cu A9. Drumul județean spre Buziaș se va face la patru benzi până la Albina. Continuă și amenajarea celor două sensuri de pe drumul spre Giroc.

”Avem și sensul giratoriu la Albina, acolo unde va fi și un nod rutier odată cu descărcare de pe Timișoara – Moravița, autostrada A9. Acolo va fi un nod rutier, iar noi vom merge pe acel drum cu patru benzi, de la Moșnița până la Albina, iar la descărcarea de pe A9 să avem un sens giratoriu, astfel încât să fie ușor și facil traficul de pe autostradă și pe autostradă. De asemenea, mai departe, la intersecția cu Sacoș și o intersecție, din punctul nostru de vedere periculoasă, cea care spre stânga duce la Chevereș, în dreapta Sacoș, vrem un sens giratoriu pentru că traficul acolo e periculos. Se întâmplă multe accidente din cauza lipsei vizibilității. E prioritar să amenajăm și un sens giratoriu acolo. De asemenea, la Giroc, cele două sensuri pe care ni le-am asumat sunt în faza de proiectare și urmează să construim cele două sensuri de pe drumul județean care leagă Timișoara de Giroc. Ne dorim reabilitarea drumului dintre Utvin și Sânmihaiu Român, care astăzi e … impracticabil. Poate e mult spus, dar e destul de slăbuț. Infrastructura e proastă, trebuie să găsim soluția prin care vom reamenaja acea acel traseu”, continuă șeful CJT.

Revine proiectul de lărgire la patru benzi a drumului spre Sânandrei și suntem asigurați de realizarea reabilitării, pe bani europeni, a drumului județean spre Lipova.

Șoseaua spre Sânandrei, de la Drumul Național 69, va fi lărgită la patru benzi

Șoseaua spre Sânandrei, de la Drumul Național 69, va fi lărgită la patru benzi

”Avem extindere la patru benzi pe Timișoara-Sânandrei, de la intersecția cu drumul spre Timișoara. Drumul e în licitație, se face proiect, se face proiectarea. Anul acesta demarează lucrările pentru lărgirea la patru benzi a drumului județean care leagă Timișoara, pe Calea Aradului de comuna Sânandrei. Așa cum vă spuneam, este alocată finanțarea. Drumul județean Giarmata – Lipova e pe finanțare europeană, anul acesta e cel care, practic, continuă pe DJ 691. De la descărcare de pe Centura Nord la Dumbrăvița, trece prin Giarmata și merge prin Pișchia, Fibiș, Mașloc, Alioș și după aceea Lipova.”, spune Simonis.

O altă investiție importantă este podul nou de la Bucovăț. Dar, acesta se va face în paralel cu cel existent, care nu va fi demolat.

”Are finanțare un nou pod la Bucovăț. Proiectul Consiliul Județean era ca actualul pod de la Remetea la Bucovăț, acela îngust, să fie demolat și construit în locul lui altul. Am refuzat să demolăm acel pod, construim altul pentru că o construcție a unui pod nu se poate face într-o lună și asta ar însemna că cele două localități să rămână fără corespondență între ele, dacă doriți.  Deci practic construim podul la 100 de metri depărtare de actualul pod. După ce acela va fi finalizat îl facem pietonal pe acesta că nu mai respectă condițiile de trafic și astfel nu rămân rupte cele două localități una față de cealaltă”, a încheiat Alfred Simonis.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

Dan a spus: (februarie 28th, 2025 at 20:09 )

Bravo Simonis. Asa trebuie, viziune si pragmatism. Succes cu toate proiectele pt dezvoltarea Timisului.

Ion a spus: (martie 1st, 2025 at 11:14 )

Buna…Intreb si eu pt un prieten…In mandatul dvs Mosnita Noua va deveni oras?Multumesc

Vali a spus: (martie 1st, 2025 at 13:06 )

👌

Target whoo a spus: (martie 1st, 2025 at 13:37 )

Felicitări ție și intregii echipe psd care te susțin de la București

Adtzu a spus: (martie 1st, 2025 at 19:31 )

Foarte bine! Să se redea cat mai repede dreptul unui acces nestingherit către oraș, drept care a fost pierdut de cetățenii aflați în exteriorul centurii, pentru ca “Timișoara” să scape de traficul greu.

Adtzu a spus: (martie 1st, 2025 at 19:38 )

Foarte bine! Să se redea cat mai repede dreptul unui acces nestingherit către oraș, drept care a fost partial pierdut de cetățenii aflați în exteriorul centurii, pentru ca “Timișoara” să scape de traficul greu.

Tibi a spus: (martie 1st, 2025 at 20:00 )

Vorbe,vorbe și iar vorbe! Auzi sau vezi scris „ne dorim”, „vom face”, „avem proiecte”, dar la aceștia totul rămâne în fază de proiect, nimic mai mult ! Sau toate șoselele proiectate trec prin terenurile lui, ale lui Grindeanu sau alții pesedei și penelei că doar fac parte din grupul NORDIS !

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Cum vrea Primăria Timișoara să arate cartierul Fabric. A fost lansată consultarea publică pentru noul PUZ

Primăria Timișoara mai bifează o etapă birocratică înaintea avizării Planului Urbanistic Zonal pentru cartierul Fabric, lansând o consultarea publică înainte de începerea procesului de avizare. Dorința municipalității este de transformare a cartierului istoric într-un al doilea centru al orașului. Noul plan va stabili reguli clare pentru protejarea patrimoniului și dezvoltarea zonei. Totodată, documentația propune mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum vrea Primăria Timișoara să arate cartierul Fabric. A fost lansată consultarea publică pentru noul PUZ
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Victorie muncită după o revenire spectaculoasă și mai un pas până la locul 9

SCM Politehnica Timișoara a început cu dreptul seria cu CS Vâlcea 1924 ce conteză pentru turul cu numărul trei (clasarea pe locurile 9-10) al fazei playout din Liga Națională de Baschet Masculin. A fost un meci de luptă, cu un ritm bun și cu un final strâns în fața publicului timișorean. Și din nou cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Victorie muncită după o revenire spectaculoasă și mai un pas până la locul 9
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

La UVT au fost deschise două noi laboratoare, în domeniu tehnologiei datelor satelitare și în cel de E-Learning

Universitatea de Vest Timișoara continuă dezvoltarea infrastructurilor educaționale și de cercetare dedicate tehnologiilor emergente, prin investiții realizate în cadrul proiectului „Comunitate digitală pentru generații emergente”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Parte a proiectului este înființarea Laboratorului de Procesare a Datelor Satelitare din cadrul Facultății de Informatică, un spațiu dedicat cercetării și analizei avansate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La UVT au fost deschise două noi laboratoare, în domeniu tehnologiei datelor satelitare și în cel de E-Learning

Economic vezi arhiva Economic

Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape

Infrastructura de distribuție a energiei electrice din zona Gărâna-Văliug-Trei Ape intră în modernizare, pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor pentru un număr aproximativ de 650 clienți existenți și a asigura o capacitate sporită a rețelei de a alimenta consumurile viitoare. Rețelele electrice vizate deservesc clienții din Brebu Nou, Gărâna și zona de Agrement Lac Trei Ape....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Demarează lucrări de modernizare a infrastructurii  energiei electrice în zona Gărâna-Văliug-Trei Ape

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Universitatea de Vest Timișoara continuă dezvoltarea infrastructurilor educaționale și de cercetare dedicate tehnologiilor emergente, prin investiții realizate în cadrul proiectului „Comunitate digitală pentru generații emergente”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Parte a proiectului este înființarea Laboratorului de Procesare a Datelor Satelitare din cadrul Facultății de Informatică, un spațiu dedicat cercetării și analizei avansate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La UVT au fost deschise două noi laboratoare, în domeniu tehnologiei datelor satelitare și în cel de E-Learning
Obiecte de colecție, fotografii, panouri documentare, exponate și materiale dedicate istoriei Politehnicii Timișoara, una dintre cele mai importante prezențe din fotbalul românesc și din memoria sportivă a orașului, toate vor fi reunite în cadrul unei noi expoziții, „Bastion Viola. Frânturi din istoria Politehnicii”, organizate de Muzeul Național al Banatului, în parteneriat cu Politehnica Timișoara și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Istoria Politehnicii Timișoara, reunită în cadrul unei expoziții organizate de Muzeul Național al Banatului
Primăria Timișoara mai bifează o etapă birocratică înaintea avizării Planului Urbanistic Zonal pentru cartierul Fabric, lansând o consultarea publică înainte de începerea procesului de avizare. Dorința municipalității este de transformare a cartierului istoric într-un al doilea centru al orașului. Noul plan va stabili reguli clare pentru protejarea patrimoniului și dezvoltarea zonei. Totodată, documentația propune mai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum vrea Primăria Timișoara să arate cartierul Fabric. A fost lansată consultarea publică pentru noul PUZ
În anul 2026, Ziua Eroilor este sărbătorită astăzi, joi, 21 mai 2026. Această zi coincide cu praznicul creștin al Înălțării Domnului (la 40 de zile de la Paște) și cu sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, formând o zi cu o triplă semnificație deosebită pentru români. Conform Legii nr. 379/2003, Ziua Eroilor este declarată sărbătoare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Jebel s-a comemorat Ziua Eroilor
Povestea merge mai departe. Facultatea de Mecanică din cadrul Universității Politehnica Timișoara organizează joi, 21 mai 2026, o nouă ediție a evenimentului de tradiție „Zilele Mecanicii – MEC DAYS”. Manifestarea se va desfășura la sediul facultății, situat pe Bulevardul Mihai Viteazu nr. 1 din Timișoara, și reprezintă o platformă interactivă dedicată tehnologiei, educației de top...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Întâlniri pentru viitor: studenții și angajatorii, așteptați de astăzi la MEC DAYS 2026, eveniment organizat de UPT
Județul Timiș își redefinește strategia de promovare regională printr-un concept imersiv inovator care depășește formatele clasice de prezentare. Inițiativa are ca scop poziționarea județului pe harta europeană prin intermediul stilului de viață urban, al multiculturalității sale istorice și al unei gastronomii locale unice. Acest proiect complex prinde viață printr-un parteneriat strategic solid între Consiliul Județean...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul își dezvăluie povestea și la Berlin: O experiență diplomatică, senzorială și umană prin multiculturalitate și gastronomie autentică
Coincidenţă rară în calendarul ortodox, astăzi 21 mai, se sărbătoreşte atât Înălțarea Domnului, cât şi ziua Sfinților Constantin și Elena. Înălțarea Domnului se sărbătoreşte la 40 de zile după Paşti, în timp ce sărbătoarea Sfinţilor Constantin și Elena are o dată fixă, 21 mai. Totodată, de Înălţare, în România se celebrează şi Ziua Eroilor. Înălțarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Astăzi, dublă sărbătoare ortodoxă: Înălțarea Domnului şi Sfinții Constantin și Elena. Tot azi e şi Ziua Eroilor
Acțiunea desfășurată azi la Gătaia are scop caritabil, în sprijinul copiilor proveniți din medii defavorizate. Primăria Gătaia, reprezentată de primarul, Raul Cozarov, Liceul Teoretic Gătaia, sponsorii Maxagro Grup, Curea Company, Lusioni SRL și Delclaudys SRL, împreună cu United Way România și voluntarii de la Liceul Teoretic Gătaia și-au unit forțele pentru organizarea crosului Timition la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul MAXAGRO împreună cu partenerii au organizat o acțiune caritabilă TIMOTION la Gătaia
Un control realizat în zona unde o balastieră exploatează și prelucrează agregate minerale și realizează asfalt a fost sancționată de Apele Române Banat cu o amendă usturătoare. Angajații de la Inspecția Apelor Banat și un grup de specialiști în măsurători cadastrale și topobatimetrice din ABA Banat au desfășurat un control în zona localității Jena din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O balastieră din Jena a fost amendată cu 80.000 de lei de către Apele Române Banat
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.