Valoarea salariului mediu net înregistrat în Timiș a scăzut în luna decembrie, față de noiembrie, arată datele Direcției Regionale de Statistică, prezentate în urmă cu câteva zile. De obicei, ultima lună a anului este una dintre cele mai favorabile, fiind cea în care se dau și anumite prime de sărbători.
Totuși, putem vedea o scădere a venitului mediu net în județ, de la 6649 lei la 6087 de lei. Cel mai bine s-a câștigat în domeniul serviciilor, 6294 de lei. Celelalte două sectoare au avut sub limita de 6.000 de lei, mai precis 5033 lei în agricultură, respectiv 5850 lei în industrie și construcții. Remarcăm, de asemenea, faptul că Agricultura a avut singura creștere de venit, de la 4804 lei în noiembrie, la 5033 de lei în decembrie.
Totuși, față de luna decembrie 2023 evoluția este semnificativă. Creșterea salariului mediu net a fost de la 5541 de lei în 2023 la 6087 de lei în 2024.
Comentarii prin facebook