Premierul Ciolacu, pe șantierul de demolare al stadionului Păltinișanu și cel al noului Centru de Mari Arși/FOTO

Timișoara a fost vizitată vineri de premierul României, Marcel Ciolacu. Alături de președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, și ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, el s-a aflat pe două șantiere importante ale orașului, cel pentru noul stadion, respectiv pe cel unde se ridică noul Centru pentru Mari Arși de la Spitalul Județean.

Ciolacu a vorbit despre apropiata desemnare a firmei care se va ocupa de ridicarea noului stadion, aici licitația fiind în curs. De asemenea, a remarcat progresul lucrărilor de la Spitalul Județean, aici investiția ajungând la aproximativ 60%.

Proiectul Centrului de Mari Arși de la Timișoara e un proiect mai vechi, spune Dorel Săndesc, managerul Spitalului Județean. Totuși, a fost nevoie să treacă zece ani pentru a se pune în aplicare, important e că acum totul merge ceas.

Sunt onorat de această vizită la nivel înalt la Spitalul Județean de Urgență Timișoara, pentru a vedea stadiul de implementare a unui proiect extraordinar. Este împlinirea unui vis pentru care luptăm de de mulți ani. Din 2014 am propus acest proiect, dar, din păcate, foarte mulți ani nu s-a întâmplat nimic. Se lucrează, se lucrează într-un ritm bun, proiectul se va termina cu bine și aduce un salt uriaș în calitatea îngrijirii pacienților noștri arși, în primul rând, dar și a tuturor pacienților. Structurile pe care le aveam nu au gen că un bloc operator noul ATI chirurgical și pista de elicopter de urgență”, a declarat Dorel Săndesc, directorul unității medicale.

Premierul Marcel Ciolacu a analizat stadiul proiectelor stadionului, a Centrului de Mari Arși și a viitorului Institut Oncologic.

Sunt trei proiecte pe care le-am promis. Am promis și cu domnul Grindeanu și cu domnul Simonis trei obiective principale aici. Spitalul de mari arși, este în stadiul cel mai avansat 60% și ați auzit de la domnul manager exact când va începe funcționarea. La stadion am fost mai devreme și suntem la stadiul de demolare. Părerea mea e că vor termina mai devreme de opt luni. Cred că vor avea un an pentru proiectare și altul pentru execuție. Va fi al doilea stadion din România, după Arena Națională, ca și capacitate. Și mai avem Centrul oncologic, am înțeles că s-a terminat licitația, s-a semnat contractul, trebuie dat ordinul de începere și cu adevărat trebuie o negociere la comisie astfel încât să rămână prins pe PNRR, să vedem cum negociem, să-l ducem cu până la sfârșitul a și execuție până la sfârșitul anului 2026. Un simplu lucru să vă asigur că indiferent de negocierile pe care le vom avea la PNRR, dacă va fi un pericol de a nu cheltui toți banii, atunci se va construi și pe BEI și Centrul Oncologic, înțeleg unul regional, se va finaliza. Deci nu este proiect ratat și acolo e o parte care trebuie demolată. După ce se dă ordinul de începere, domnul președinte al Consiliului Județean a spus că va veni împreună cu constructorul și vom vorbi și cu și cu MITE, și cu Ministerul Sănătății, cei care urmăresc execuția și vor efectua plățile. Vom avea întâlnire și vom lua o decizie realistă în ceea ce privește finalizarea Institutului Oncologic. Eu vreau să mulțumesc și constructorului, acesta este cel mai avansat proiect între cele trei spitale de mari arși din țară și am înțeles că și statul și-a făcut treaba, fiind plățile la zi”, a subliniat Marcel Ciolacu.

Cele trei proiecte importante pentru Timișoara merg foarte bine, spune și Alfred Simonis.

În urmă cu un an jumate, puțin mai mult de un an, în aceeași formulă, împreună cu primul ministru, cu ministru transporturilor, cu domnul vicepremier, promiteam aceste trei obiective. Stadionul, Institutul Oncologic și Spitalul de Mari Arși. Astăzi, la un an distanță, suntem la 60% cu Spitalul de mari arși. Suntem în plină demolare și e o chestiune de zile până se va desemna câștigătorul și pentru proiectarea și construcția noului stadion Dan Păltinișanu. Și ieri s-a semnat contractul pentru Institutul Oncologic. Urmează săptămâna viitoare ordinul de începere a lucrărilor”, a declarat Alfred Simonis.

Trebuie spus că vizita lui Ciolacu la Stadion a fost întâmpinată de un grup de cetățeni cu steaguri tricolore, principala cerere a acestora fiind reluarea turului doi al alegerilor pentru desemnarea președintelui României, anulat în iarnă.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Apă + betoane + metaforic-sodomie = social-democrație! a spus: (aprilie 4th, 2025 at 13:05 )

Ce imagini triste: unul dintre cei mai buni medici din România și nu numai, prof. Săndesc, este scos la tablă și ascultat de un analfabet! Ilustrativ pentru ce înseamnă PSD și antiselecția în România.
Plus atâția oameni deranjați de trei pușcăriabili Nordis!!! O dubă trimisă la timp ar fi rezolvat multe lucruri.
Plus o decuplare de la istorie cum numai niște tâmpiți pot arăta: ieri, Trump a întors lumea cu fundul în sus și foarte probabil că într-un an vom avea jumătate din cât avem acum, iar lor le arde de băgat banii în stadioane!

Target whoo a spus: (aprilie 4th, 2025 at 14:36 )

Felicitări fredy și tuturor implicați in aceste proiecte,așa trebuie să arate un politician local care vrea și poate să facă lucruri importante pt comunitate bravo

George a spus: (aprilie 4th, 2025 at 15:15 )

Bravo acestor administratori si politicieni pt investitiile majore din Timis. Mai trebuie doar sala poliventa pornita si vom fi excelent in ceea ce priveste investitiile centrale in Timisoara si Timis. Sa nu uitam de proiectele pornite de MT aici. 😉 In totbacest timp, useristii stau pe margine si mananca seminte. Uutati-va nunlmai la ce exemplubda politicianul sipos, bagat intr-un lic caldut in comisia sri anumit pt a nu fi responsabil de ateagerea niciunei investitii majore in Timis.

caraneanul a spus: (aprilie 4th, 2025 at 15:42 )

oare nu era bine sa mearga la Holdea cu celebrul CUC si sa-l intrebe de ce nu e gata? scuze se gasesc dar vinivati nu!

Radu a spus: (aprilie 4th, 2025 at 22:05 )

Ce investiții ca nu o să termine nici una în mandatul său, totul e vrăjeala ptr presa!? Doar laude, bani dirijați către frate-su și firmele lor de casă, numiri controversate, instituții controlate prin șefi aserviți, PNL distrus din temelii și numai miros de corupție și trădare!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea

Epopeea pasarelei pietonale Gelu continuă, Primăria Timișoara ar urma să dea în judecată, atât proiectantul, dar și executantul, pentru deficiențele constatate în urma unei expertize realizată de o firmă de specialitate pentru Municipalitate. A fost o deplasare a tablierului, care nu afectează folosirea ei, problema acolo este cea a vandalizării pasarelei, prin realizarea de graffiti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Pirtea explică rolul PNL în alianța cu PSD: sprijin pentru proiecte, dar fără „vasalitate”

Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, susține că relația dintre liberali și PSD la nivel local nu implică nicio formă de subordonare politică, ci reprezintă exclusiv un acord administrativ, orientat spre susținerea proiectelor considerate benefice pentru comunitate. În declarațiile sale, Marilen Pirtea respinge ideea existenței unor raporturi de subordonare politică între PNL și PSD în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pirtea explică rolul PNL în alianța cu PSD: sprijin pentru proiecte, dar fără „vasalitate”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Roti revine la munca din teren și se reapucă de „scouting”

Mai bine în iarbă decât la birou! Fostul mare internațional Iosif Rotariu, membru în Comitetul Director al clubului Politehnica Timișoara, s-a alăturat oficial departamentului de scouting al Politehnicii. El va avea misiunea de a găsi tineri talentați pentru viitorul Politehnicii. O meserie care îi place și la care se pricepe. “Mă bucur că voi lucra...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Roti revine la munca din teren și se reapucă de „scouting”
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

cursuri CCIAT

CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

După faptă și răsplată. Hoțul cu mască chirurgicală din Lugoj, care „agăța” telefoane mobile ziua în amiază mare, a fost prins de oamenii legii. Ieri, polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Lugoj au reținut un bărbat, bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt calificat, după ce acesta ar fi sustras două telefoane mobile de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Banditul de pe trotinetă a fost prins și arestat preventiv! Era specialist în furturi de telefoane în mare viteză
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP
Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, susține că relația dintre liberali și PSD la nivel local nu implică nicio formă de subordonare politică, ci reprezintă exclusiv un acord administrativ, orientat spre susținerea proiectelor considerate benefice pentru comunitate. În declarațiile sale, Marilen Pirtea respinge ideea existenței unor raporturi de subordonare politică între PNL și PSD în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pirtea explică rolul PNL în alianța cu PSD: sprijin pentru proiecte, dar fără „vasalitate”
La Baza Costică Rădulescu se lucrează cu spor în continuare. Cosmin Tabără a vizitat din nou șantierul în acest sfârșit de săptămână, se lucrează la parcare, dar și la clădirea administrativă. Fostul viceprimar ar vrea acolo scaune alb-violete. Dacă nu ne mai informează despre progresul lucrărilor de la Stadionul LEGO, Cosmin Tabără, fost viceprimar al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Avansează lucrările la Baza Sportivă Costică Rădulescu/VIDEO
Turneul de tenis MT1000 Budapest Regional Championships, cunoscut ca și Campionatul European de Masters destinat sportivilor masters, se desfășoară în perioada 1 – 7 iunie 2026. Competiția are loc în aer liber, pe zgură, la Centrul Național de Tenis din Budapesta, Ungaria. La cea mai „tânără” categorie, +30 de ani, timișoreanul Sergiu Rogoveanu a avut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sergiu Rogoveanu, performanțe de vis la Europeanul de tenis, categoria Masters
O lectură a studiului „De ce muncim?” (CSLDI-FSPAC UBB, 2026) Fiecare generație crede că următoarea nu mai vrea să muncească. Probabil același lucru l-au spus și cei care au trecut de la plug la fabrică, de la fabrică la birou și de la birou la laptop. Problema nu este dispariția muncii. Este schimbarea sensului ei....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci paradoxuri despre munca publică
În ultimii ani, promovarea produselor locale autentice a devenit una dintre direcțiile esențiale pentru dezvoltarea economică și culturală a regiunilor europene. În Banat, acest demers este susținut de o serie de organizații și producători care au înțeles că valoarea patrimoniului gastronomic poate deveni un important vector de dezvoltare regională, de promovare turistică și de consolidare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociația Producătorilor de Salam Bănățean – un ambasador al tradiției gastronomice bănățene la Banaton 2026 și pe scena europeană
Tânărul atacant Mihai Alexandru Bonț a semnat cu Politehnica Timișoara, după ce în ultimul sezon a fost adversar, jucând la Sănătatea Cluj. Mihai (19 ani) s-a născut la 3 decembrie 2006, la Cluj-Napoca. Evoluează pe postul de atacant central, dar poate juca și pe alte poziții din compartimentul ofensiv, inclusiv în bandă, anunță clubul bănățean....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei
Mijlocașul și căpitanul celor de la CSA Steaua București, Stephan Drăghici (28 de ani), s-a înțeles cu Poli Timișoara și va juca pe Bega în următoarele două sezoane. Acesta vine din postura de jucător liber de contract pentru a pune umărul la obiectivul bănățenilor de a ataca promovarea în Superligă în ediția 2026/2027, din „prima”....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încă un jucător de calitate vine la Politehnica Timișoara. Căpitanul Stelei va avea un contract pe doi ani cu clubul alb-violet
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.