De ce e România raiul sinecuriştilor şi al clientelei politice. Două întâmplări mereu actuale cu PSD-istul Kasai şi PNL-istul Robu

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

În pofida unor declaraţii belicoase, dezmăţul bugetar în instituţiile statului continuă. Rămân în viaţă sute de instituţii care nu au obiectul muncii, dar şi regimente de sinecurişti cu carnet de partid, amante şi beizadele specializate în frecatul mentei. Nu e un secret, sectorul public este plin de astfel de specimene. De pensiile speciale ale securiştilor şi infractorilor în robe nu s-a legat nimeni. Mai mult, ele cresc vertiginos. Nici măcar nesimţit de joasa vârstă de pensionare nu a crescut.

S-a vorbit foarte mult, în ultimul timp, doar de instituţiile centrale, ministere, agenţii, companii de stat, dar şi la nivel local, instituţiile deconcentrate aparţinând diferitelor ministere sunt construite pe acelaşi calapod, a pilelor şi clintelismului politic. Ba, aici avem şi o mare frăţie transpartinică. Plus, o metodă de angajare mai puţin utilizată la nivel central. Acolo unde, de bine, de rău, prin ministere se mai dau şi concursuri la angajare. Fie ele şi trucate. La nivel local, aceste concursuri au fost înlocuite cu metoda transferului. Respectiv, te angajezi la o primărie rurală, iar apoi te transferi la o instituţie de stat. Sigur, se dau examene şi la astfel de primării, dar cine le urmăreşte? Au fost cazuri celebre, inclusiv în Primăria Timişoara, pe vremea lui Nicolae Robu, când concurenţii nici măcar nu se mai oboseau să-şi scrie lucrarea, o scriau… cei din comisia de examinare.

Şi astfel de lucruri s-au întâmplat şi în ultimii ani, perioadă în care, cică, au fost îngheţate angajările la stat. Atât de “îngheţate”, încât au mai fost angajaţi vreo 50.000 de sinecurişti.  O să reamintesc mai jos două exemple, pe care deBanat le-a mai redat, unul de-a dreptul şocant prin tupeul celor implicaţi, o dovadă vie de “jemanfichism” şi “misecuvinsim”.  Plus o dovadă vie că atunci când e vorba de şmenuri, cei din PSD şi PNL conlucrează de minune.

Pe scurt. Pe 3 august 2023, Primăria Topolovăţu Mare, condusă de PNL-istul Ovidiu Doţa, organizează un concurs de angajare. Exista în legea cu blocarea angajărilor o portiţă, fiind exceptate de la regulă posturile unice. Dar primăria PNL-istului Doţa avea un post unic. La concursul cu pricina se prezintă însă doar o anume Denisa Kasai, deloc întâmplător fiica vechiului PSD-ist Pavel  Kasai (fost mare activist PCR), la acea vreme director plin al ITM Timiş. Evident, extrem de pregătită, Denisa Kasai ia examenul cu brio. (Atenţie la data concursului, 3 august, când lumea e mai mult în concediu.)

Pe repede înainte, pe 4 august, ea depune jurământul de funcţionar public. Mai trece doar o zi, şi pe 5 august Denisa Kasai realizează că nu-i prea place postul şi face o cerere de transfer la ITM Timiş. Primarul PNL Doţa, care avea nevoie de acel post în primărie, se răsuceşte şi nu-i mai trebuie. Aşa că semnează transferul. De partea cealaltă transferul este semnat chiar de tata Pavel Kasai, executând astfel un conflict de interese de o mare frumuseţe. Aici nu e vorba doar de ceva imoral, ci e şi ilegal. Dar pe oamenii ăştia cine să-i caute? În fine, pe 7 august, la doar patru zile de la momentul în care a dat concursul la Primăria Topolovăţu Mare, Denisa Kasai ajunge angajată la ITM Timiş.

Şi fiindcă am amintit de angajările frauduloase de la Primăria Timişoara, povestea e asemănătoare, cu diferenţa că nu s-au forţat atât de mult paşii plus că a fost o afacere strict PNL-istă. Astfel, printre beneficiarii concursurilor trucate s-a numărat un anume Călin Popescu, soţul fruntaşei PNL Timiş, Carmen Popescu, o apropiată a primarului Nicolae Robu, pe atunci şi preşedinte al PNL Timiş. Lucrarea i-a fost scrisă de Bianca Simona Vetrovetz, nora lui Carmen Popescu, angajată în primărie şi membră a Comisiei de examinare. Având patalamaua de funcţionar public, Popescu este transferat la Prefectura Timiş, pe atunci condusă de PNL-ista Liliana Oneţ, în funcţia de şef al Corpului de control. Corp de control care putea controla inclusiv Primăria Timişoara, acolo unde… şeful corpului a fost angajat fraudulos. Exact, trebuie cam o tonă de lămâie ca să treacă greaţa! După plecarea lui Oneţ de la vârful prefecturii, Călin Popescu era transferat şef al Corpului de control al CJ Timiş, instituţie condusă la acea vreme de Alin Nica, pe atunci succesor al lui Robu la şefia PNLTimiş.

Da, asta e de fapt România reală! România sinecuriştilor şi pilelor de partid, ţară care trebuie reformată. Culmea de aceeaşi oameni, dacă ne uităm la PSD, fiindcă la PNL s-au mai schimbat lucrurile.

P.S. Am văzut că, dacă este voinţă, lucrurile se mai pot repara. Atât de criticata ministră de Externe, Oana Ţoiu, a început să facă curăţenie în grajdul cu sinecurişti pe care l-a moştenit, rechemând pilele de partid înşurubate prin ambasade şi consulate. Printre acestea, detaşată la New York, şi fiica PSD-istului Radu Cristescu, unul dintre cele mai imunde personaje din politica românească.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

13 comentarii pentru acest articol

Polilula a spus: (iulie 11th, 2025 at 08:55 )

Mi se pare cel puțin ipocrit să tot atacați, în mod repetat, funcționarii publici și angajații din sistemul bugetar, în timp ce o mare parte din finanțările și sponsorizările voastre provin tot din instituții publice (a se vedea reclamele care rulează pe site). Promovați obsesiv ideea că „privatul” e eficient și performant, iar „bugetarul” e un parazit care „taie frunze la câini” (a se vedea și ultima capodoperă literară a marelui Eugen Sasu), pe banii contribuabililor. Dar când a fost ultima dată când ați fost tratați cu respect și profesionalism într-un supermarket, la bancă, la compania de telefonie sau la asigurări?
În Timiș, din păcate, nu există jurnalism independent care să producă investigații reale asupra neregulilor din sistem. Avem în schimb o presă aservită, care din când în când mai deschide câte o supapă, publicând critici controlate, doar ca să pară că și politicienii locali sunt trași la răspundere.
Dacă într-adevăr vă pasă de curățarea unui sistem corupt, poate că ar fi mai util să produceți anchete jurnalistice serioase, să vă susțineți din donații, așa cum fac alte publicații independente (precum Recorder), și să renunțați la clișeele facile. Altfel, totul rămâne doar zgomot ieftin și populism.

@palilula a spus: (iulie 11th, 2025 at 09:26 )

Schelălăitul asta e strategia de raspuns al parazitilor de la stat? Spune drept ca nu cunosti angajatii pe filiera politica din jurul tau, sau ca toti aveti de lucru 8 ore cap coada. Dar de tot felul de sporuri/hotii ce va maresc salariul nejustificat, ne poti spune ceva?
Da, presa nu stie unde sunt problemele, asta ne spui. Fa bine si da matale din casa, ca sa indrepte treaba.

Angela a spus: (iulie 11th, 2025 at 09:56 )

Pacat ca nu continuati articolul si sa scrieti si despre Primaria Timisoara. Cum se fac angajarile ? De la instalare noua conducere a primariei procedeaza identic ca si inaintasii lor. De ex: in presa a aparut cu o luna inainte de concurs numele arhitectului sef…si multe altele… A, da, scuzati, voi nu criticati USR-ul

Daniel a spus: (iulie 11th, 2025 at 10:10 )

Lucruri de genul se întâmplă pentru că nu există nicio răspundere în sistemul bugetar privind performanța și bunul mers al lucrurilor. Indiferent ce se întâmplă, rămân aceiași oameni și aceleași obiceiuri. De altfel, dacă ne uităm echidistant în trecut se poate observa că aceste metehne nu au încetat cu plecarea lui Robu de la primăria orașului nostru, celebru fiind scandalul angajării “duamnei” Jahn la piețe, o persoană apropiată de distinsul nostru edil. Acesta nefiind de la noi din țară, nu are cum să aibă astfel de reflexe, nu? Sau, evident, în cazul lui, nu se pune. Parcă era și ceva dosar pe rol, iar primarul a fost chemat la audieri. Sigur că acum nu se mai pune problema pentru că odată cu creșterea rapidă a taxelor locale vor fi bani la bugetul local pentru noi cheltuieli pe partea de personal iar înclinația primarului este de a crea firme ale primăriei pe modelul patentat de Firea la București, unde vor fi angajați cu duiumul cei care sunt incapabili să fie utili societății și să își găsească un post bine plătit în privat, dar în schimb sunt activiști politici pentru care sunt rezervate cele 40% de posturi de conducere prevăzute în schema de personal. De altfel, acesta este un model cunoscut în Germania unde pentru un asemenea post ai nevoie de carnet de membru de partid și se rezolvă. Asta pentru naivii care cred că dincolo e corectitudine și meritocrație peste tot.

George a spus: (iulie 11th, 2025 at 10:13 )

@Angela, sunteți colegă cu Palilula sau e doar un alt nick?

@@Palilula a spus: (iulie 11th, 2025 at 10:15 )

de unde știi tu că cel sau cea care a scris e „parazit la stat”? ori că scrie în numele paraziților? Doar pentru că-i ușor să împuști mesagerul? Poate-ar fi bine să nu te mai oțărăști din prima, să stai niște minute și să analizezi … conținutul.

@Angela a spus: (iulie 11th, 2025 at 10:20 )

Săracul soldat sovietic, cu rudele lui bănățene, nu? Cât au suferit nepoții și strănepoții lui prin gulagurile useriste !!! Un adevărat memorial al durerii (în c*r).

NEW a spus: (iulie 11th, 2025 at 11:32 )

@Angela – in toate prefecturile, directiile, deconcentratele si consiliile judetene USR e o coruptie crancena. Sau, in caz ca cele enumerate se intampla sa lipseasca, in primaria Timisoara nivelul coruptiei promovate de USR depaseste totalul coruptiei partidelor traditionale la nivel national. Nu e de ras, sunt notorii salturile logice gen „USR sa taca, ca a fost la guvernare si n-a facut nimic”, „s-a aliat cu PSD si au depus impreuna motiune de cenzura” si „USR a furat mai mult decat PSD si PNL la un loc”. Va intelegem doamna, daca se intampla sa fiti doamna. Credeti ca cei care critica coruptia o fac din invidie, pentru ca „n-au fost in stare” sa-si gaseasca si ei o relatie bine pusa.

Polilula a spus: (iulie 11th, 2025 at 13:33 )

Din păcate, mentalitatea de „capra vecinului” este în continuare adânc înrădăcinată în societatea noastră. Se critică la nesfârșit „bugetarii”, „asistații” sau „pensionarii”, dar rareori se discută cu adevărat despre cauzele reale ale disfuncționalităților din sistem.
Credeți că privatizarea tuturor serviciilor este soluția? Câți dintre voi își permit să-și trimită copiii la școli private ca Montessori sau Babel? Și dacă mâine am generaliza un astfel de sistem, metehnele profesorilor sau ale părinților s-ar schimba peste noapte?
Cazul CFR este elocvent. Toată lumea îl condamnă pe nașul care are un salariu de 4000 de lei și cere 5 lei șpagă. Dar foarte puțini se uită spre directorii care au dus compania în faliment și se laudă cu proprietăți în Dubai. Iar în mediul privat lucrurile sunt neapărat mai bune? Deunăzi, un tren al mult-lăudatei companii Astra Arad a luat foc, iar angajații au stins incendiul cu o sticlă de apă. Sau ce părere aveți despre sutele de „conserve” – acele trenuri second-hand umilitoare – care operează pe rutele regionale? Asta e alternativa „eficientă” promisă?
Chiar credem că marile probleme ale statului se rezolva cu taierea a 100 de lei primiți de un pensionar cu 4000 de lei pe lună? Sau bursa de 300 de lei pentru copiii din familii defavorizate ori sprijinul acordat mamelor minore?
Realitatea e că semănăm din ce în ce mai mult cu o gospodărie care s-a împrumutat până peste cap pentru vacanțe scumpe și păcănele, iar acum încearcă să facă economie la mâncare și rechizite pentru copii.

Dan A. a spus: (iulie 11th, 2025 at 18:57 )

Respect toti functionarii care-si fac treaba bine. Cu putine exceptii, am fost tratat cu respect si profesionalism la primarie, finante, evidenta populatiei, Politie, etc, etc. Cine n-a lucrat cu oamenii nu pricepe cat e de dificil. Sa fim realisti, angajarea pe relatii/recomandari se practica peste tot, in Romania si in alte tari. Nu inseamna automat ca respectivul angajat e incompetent. Multi doctori si-au facut copilul doctor, si i-au pus o propta la angajare, in majoritatea cazurilor „urmasul’ a ajuns doctor bun. In functionarime e la fel.
Este insa gretos cum unii, in comentariile de mai sus, folosesc competenta si profesionalismul bugetarilor (cei care au asa ceva) pentru a justifica matrapazlacurile pilelor arogante care s-au infiltart in sistem, si care, normal, nu concep sa stea in banca lor, ci se catara sus, tot mai sus, si sug cu nesat cat mai multi bani de la stat.
Daca a venit vorba in articol de mult-iubitul fost primar, sa ne amintim cum l-a numit el „interimar” la conducerea Politiei Locale pe Dorel Cojan, in ianuarie 2014. La sfarsitul anului, Intrebat fiind de ce nu organizeaza concurs pentru post, a zis:
„Eu am un principiu: când treaba merge bine, las-o să meargă. Nu am pe agendă să organizez concurs. Are voie… poţi să îl numeşti pe 6 luni, dar poţi să repeţi.”
Dupa 7 ani si jumatate de interimat, la mijlocul lui 2020, justificarea e aproape copy-paste:
„Nu vreau! Am un principiu: când lucrurile merg bine, să nu intervin să le deranjez.”
„Totul în termeni legali, nu știu exact ce prevederi, asta știe Serviciul de Resurse Umane.”
Si sefa de la Resurse Umane stim cine a fost, ce ispravi a facut, si ca sanctionarea ei ar fi fost de competenta Comisiei de Disciplina. A carei sef tot ea era.
P.S. Cine se mai plange ca unii ies prea devreme la pensie, sa ia exemplul lui Dorel Cojan: practic pensionar din iulie 2020 (65 de ani), insista sa ramana pe post (cu pensie speciala + salariu de sef), si e pensionat cu forta (dupa procese) un an mai tarziu de administratia Fritz, in ciuda faptului ca artileria mediatica a fost pusa la foc automat pe PMT de sleahta „patriotilor locali”.

Daniel a spus: (iulie 11th, 2025 at 23:00 )

@intreb_are
Lasă aburelile că nu zice nimeni de privatizarea școlilor sau ceva de genul ci că bugetarii nu au indicatori de performanță prin care să se justifice anumite salarii, asta la modul general. În particular însă e vorba de serviciile unde aceștia își bat joc cu bună știință de cei pe care ar trebui să îi servească, ca să nu mai zic de șpagă și alte infracțiuni pe care aceștia le comit cu nonșalanță, inclusiv nașul pe care îl vede toată lumea luând șpagă.
Diferența de bază între stat și privat este ca privatul nu te obligă să îi treci pragul și în plus ai alternative în schimb statul îți ia banii cu japca și își bate joc de tine, pe banii tăi, așa că nu ai găsit un bun termen de comparație.
Probleme bugetare se rezolvă prin tăieri, altcumva nu mai ai cum să reduci deficitul și să scazi dobânzile, dar tu cum ești habarnist la economie, nu ai cum să înțelegi asta iar pensionarul care pierde 100 de lei acum, a câștigat 1000 de anul trecut până acum în fiecare lună, așa ca nu e nimic de comentat acolo, e chiar o afacere bună. Bursele elevilor au crescut de la 188 de milioane la 4,7 miliarde, de s-a ajuns ca unul din 3 elevi să beneficieze de ele. Deci și de aici este de unde se poate tăia. Lasă pomenile astea și stângismele, că nu țin, pentru că ăștia au luat bani și acum trebuie să dea o fracțiune înapoi, în schimb din mediul privat s-a tot luat de ani buni, dar asta evident ca nu se pune, mai ales când ești un asistat social și votant PSDhAUR că doar Ciolacu ți-a dat și Semiom e patriot.

Wanda89 a spus: (iulie 12th, 2025 at 10:54 )

@Daniel
Parțial de acord cu varza prezentată de tine.
Văd că ești un capitalist convins, dreptaci puternic. Încerci să ne convingi că angajații din, de exemplu, Horeca, sau lucrătorii la bandă din industriile private sunt plătiți prost pentru că Statul îi împovărează pe patroni, săracii de ei. N-au de unde, așa le spun angajaților.

Daniel a spus: (iulie 12th, 2025 at 13:13 )

@Wanda69 sau mai bine zis @intre_bare
În privat nu îți crește salariul decât dacă faci ceva important pentru care e greu de găsit un înlocuitor. Altfel trebuie tu să te interesezi unde se plătește mai bine și să pleci acolo. Tot timpul cel care caută, plătește mai bine decât cel care are. Sigur că dacă discutăm de firme mici, cu venituri mici, acolo patronul se gândește bine dacă mai scoate un 10.000 de lei în plus pe an pentru el sau dă niște prime sau salarii. Dar toate astea țin de piața muncii și de personale implicate, nu este o regulă de bază în afar celei că dacă crește piața, crești și salariile sau pierzi angajații.
Acum că practic s-au dublat taxele pentru patroni în ultimii ani, mă gândesc că sunt și mai reticenți să crească salariile, dar oricum nu știut de unde ai scos-o tu pe asta, iar dacă au sau nu au de unde e mai puțin important, ceea ce contează este să găsească angajatul pe cineva care are de unde.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților

Guvernul și-a asumat marţi, în faţa plenului reunit al Senatului şi Camerei Deputaţilor, răspunderea pe reforma pensiilor magistraților. Premierul Ilie Bolojan a afirmat că proiectul este un act de echitate socială pentru românii care muncesc. Ilie Bolojan a declarat, la angajarea răspunderii Guvernului pe pensiile magistraţilor, că nicăieri nu există pensionări în aceste sisteme, la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul şi-a asumat din nou răspunderea pe reforma pensiilor magistraților
ISHO

Sport vezi arhiva Sport

De mai bine de un veac, bănățenii au în vene sânge alb-violet! La mulți ani Poli, 104, cei mai frumoși ani sunt cei care vin

În urmă cu 104 de ani, la 4 decembrie 1921, lua ființă, statutar, Societatea Sportivă Politehnica Timişoara. Pe scurt, SS Poli, “Poli” devenind, de-a lungul anilor, mai mult decât un simbol pentru societatea şi fotbalul timişorean. La început, exista doar secţia de fotbal. Prima conducere a clubului a fost alcătuită din Victor Vlad (preşedinte) şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De mai bine de un veac, bănățenii au în vene sânge alb-violet! La mulți ani Poli, 104, cei mai frumoși ani sunt cei care vin
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Black Friday la Iulius Town Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Una dintre cele mai puternice companii multinaționale cu activitate în domeniul automotive din Timișoara, prezentă aici cu o unitate de producție și cercetare, va concedia peste două sute de persoane ca parte a unui proces realizat la nivel global de companie. Vizate sunt toate sectoarele de activitate ale companiei. Societatea Aumovio, desprinsă de curând din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Compania timișoreană de termoficare Colterm a reușit scăderea consumului de cărbune folosit la producția agentului termic, aceasta după ce a avut la dispoziție cel mai bun cărbune folosit în ultimii ani. Acesta aduce un randament crescut la CET Sud, în plus, acum acolo se produce și energie electrică. Cele două cazane aflate în funcție la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Colterm a devenit mai eficientă. Cărbunele de calitate a crescut randamentul cazanelor de căldură
Conflictul dintre fostul operator al gropii de gunoi de la Ghizela și Consiliul Județean Timiș, care deține locația, are astăzi un nou episod. De această dată, motiv de dispută este stația de tratare a levigatului care provine din cele două celule de depozitare deja închise. Pe de o parte, CJT spune că a cerut RETIM...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Războiul RETIM – CJ Timiș continuă. Acum disputa e pe stațiile de tratare a levigatului de la Ghizela
Polițiștii locali au aplicat, de la începutul acestui an, sancțiuni de peste un milion de lei aplicate de conducătorilor auto care parchează pe locurile amenajate pentru persoane cu dizabilități. Astfel de cazuri sunt constatate zilnic de cei din Poliţia Locală. Polițiștii locali continuă verificările și luarea măsurilor legale în ceea ce privește modul în care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Amenzi de peste un milion de euro pentru şoferii care au parcat pe locuri rezervate persoanelor cu dizabilități
Una dintre cele mai puternice companii multinaționale cu activitate în domeniul automotive din Timișoara, prezentă aici cu o unitate de producție și cercetare, va concedia peste două sute de persoane ca parte a unui proces realizat la nivel global de companie. Vizate sunt toate sectoarele de activitate ale companiei. Societatea Aumovio, desprinsă de curând din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Compania Aumovio reduce peste două sute de locuri de muncă la unitatea pe care o deține la Timișoara
Costul vieții rămâne principala preocupare pentru membrii generației Z, dar și pentru cei din categoria mileniali. De asemenea, tinerii au ca și îngrijorări problemele legate de instabilitatea politică și corupție. Marilen Pirtea, rectorul Universității de Vest Timișoara, analizează situația. Deloitte, companie globală de soluții și servicii, a dat publicitățiim la finalul lui noiembrie, rezultatele celui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea analizează problemele generației Z și a milenialilor: ”Costul vieții de zi cu zi rămâne cea mai mare îngrijorare”
În urmă cu 104 de ani, la 4 decembrie 1921, lua ființă, statutar, Societatea Sportivă Politehnica Timişoara. Pe scurt, SS Poli, “Poli” devenind, de-a lungul anilor, mai mult decât un simbol pentru societatea şi fotbalul timişorean. La început, exista doar secţia de fotbal. Prima conducere a clubului a fost alcătuită din Victor Vlad (preşedinte) şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De mai bine de un veac, bănățenii au în vene sânge alb-violet! La mulți ani Poli, 104, cei mai frumoși ani sunt cei care vin
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) introduce în circulație, în perioada 4 decembrie 2025 – 8 ianuarie 2026, Tramvaiul lui Moș Crăciun. Este vorba de un tramvai nou, de tip Bozankaya, amenajat special pentru sezonul sărbătorilor de iarnă. Vehiculul va opera pe mai multe linii din oraș, conform programării săptămânale. Tramvaiul include elemente tematice specifice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tramvaiul lui Moș Crăciun va circula în Timișoara începând de joi, 4 decembrie
Inspectoratul Școlar Județean Timiș a fost informat, în cadrul unei discuții desfășurate la sediul instituției, despre existența unor indicii serioase privind o posibilă relație inadecvată între o elevă minoră și un cadru didactic dintr-o unitate de învățământ din Timișoara. Potrivit informațiilor primite, situația ar fi fost semnalată conducerii școlii de către personalul de specialitate, respectiv...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Relație interzisă sau viol la un liceu din Timiș? Cadrul didactic și-a dat demisia, cazul a ajuns la procurori
Top
deBanat.ro - spune realitatea!
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.