Da, Timişoara va avea după aproape un deceniu de aşteptare o echipă în prima ligă de baschet feminin. Politehnica nu a promovat în elită, dar a avut voie să se înscrie. Aşadar, clubul alb-violet va avea o nouă echipă în primul eşalon.
Antrenor al tinerei echipe de baschet feminin, compuse în mare majoritate de eleve şi studente din oraş este Dan Ionescu, creatorul fostei Danzio Timişoara, echipă ce a evoluat sezoane bune în elită. În 2017/2018, SCM Timişoara reprezenta pentru ultima dată baschetul feminin de pe Bega în Liga I, terminând campionatul pe un onorant loc 5.
Recent, a avut loc tragerea la sorți pentru sezonul competițional 2025/26 al Cupei României la baschet feminin. Doar nouă echipe se vor lupta, în această ediție, pentru trofeu.
Noul sezon va debuta pe 27 septembrie, cu un tur preliminar între Politehnica Timișoara și CS Universitatea Cluj-Napoca, care se va desfășura în dublă manșă, returul urmând să aibă loc pe 4 sau 5 octombrie.
Câștigătoarea acestui duel o va întâlni, în sferturile de finală ale competiției, pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, campioana en-titre a României.
În celelalte trei meciuri din sferturi, CS Rapid București va întâlni pe CSU Brașov, FCC Baschet UAV Arad se va duela cu Agronomia București, iar CSM CSU Târgoviște, vicecampioana României, își va măsura forțele cu Sportul Studențesc Leii București.










































Comentarii prin facebook