Probabil ştiţi bancul cu ţăranul care duce la târg o vacă slăbănoagă, care nu dădea lapte, nu trăgea la jug, nu mai putea făta… Întrebat de ce a adus-o la târg, ţăranul a răspuns fără să clipească: „Ca s-o fac de ruşine”. Asta ar trebui să fie singura explicaţie a preşedintelui Nicuşor Dan, după ce l-a expus public pe Adrian Veştea: a vrut să-l facă de ruşine. Altă justificare plauzibilă pentru ultimul gol pe care şi l-a dat nu prea văd. Şi au fost multe autogoluri, prea multe date cu o sârguinţă şi cu o încăpăţânare binecunoscută de cei din anturajul lui. Şi nu a trecut nici măcar un an de zile de când a preluat fotoliul de preşedinte.
După o lună şi jumătate de haos politic, să propui un individ de o precaritate intelectuală debordantă precum Veştea e o dovadă vie ori de neînţelegere cumplită a lucrurilor ori de ticăloşie. Sau pur şi simplu omul a ajuns o biată păpuşă dezarticulată de care îşi bat joc „pahonţii” din jurul lui.
Şi da, dacă revin la bancul cu vaca, expuşi la panoul ruşinii ar trebui să fie şi cei care au promovat şi elogiat bietul animal. Şi în primul rând PSD. Votul de marţi a arătat însă că epoca şobolănelilor, a sforăriilor pe sub mese a cam trecut. PSD a mers acum pe mâna combinagiului Marian Neacşu, socotit un nou Hrebenciuc, dar n-a mai mers, sforarul a fost la rândul lui… tras pe sfoară de un golan de peluză. Aşa că şi PSD-ul trebuie dus în târg ca să fie făcut de ruşine în faţa întregii lumi.
În mod cert premiul cu coroniţă pentru stupizeni în acest „festival al prostiei” trebuie să meargă la trădătorii fripturişti din PNL. Cărora ar trebui să li se pună şi nişte pene colorate pe spate după vechea vorbă „după ce că e prost, mai şi semnalizează”. PSD-ul de acum nu mai e PSD-ul din urmă cu zece ani, care a luat în cârcă o altă gaşcă de trădători din PNL, reunită în ALDE. Başca, mai trebuie să ţină în spate şi partidul Antena 3, al lui Dan Voiculescu, pe care l-a tot băgat şi în parlamentul autohton şi în Parlamentul European. La această oră, jumătae dintre parlamenatrii PSD cu greu mai prind un mandat, darmite să ţină loc şi pentru vânzători. Doar trădarea e iubită, trădătrorii sunt urâţi.
Ce va urma? Probabil Nicuşor Dan va face ceea ce trebuia să facă în urmă cu o lună şi jumătate, să dea premierul la PSD. (Se pare că nu la Sorin Grindeanu, care fuge în continuare de funcţie.) Partidul care a produs actuala debandadă şi care trebuie să-şi asume o guvernare de care s-a tot ferit, dar fără a părăsi puterea. Cu acceptul lui Nicuşor Dan (plus servicii) PSD a încercat să se ascundă până acum ba în spatele lui Tomac, ba a lui Veştea, fugind de răspunderea pentru dezastrul produs. Ar fi şi păcat să fim lipsiţi de sclipitoarea expertiză a specialiştilor PSD, care ne vor pune pe masă toate bunătăţile promise: TVA şi alte taxe scăzute, majorări de salarii şi pensii, inflaţie dată de pământ, investiţii fără număr. Că doar geniile astea economice au zis că se poate reduce inflaţia prin majorarea pensiilor şi salariilor. Este ca şi cum la fotbal o echipă crede că poate câştiga un meci marcând doar în propria poartă.
Cât despre Nicuşor Dan, nu doar că nimeni nu înţelege ce face şi ce vrea, dar foarte probabil nu înţelege nici el ce i se întâmplă. Aflat la final de mandat, Emil Constantinescu recunoaştea că a fost înfrânt de sistem. Dan nici măcar nu înţelege că a fost împachetat de servicii. E ca un boxer ajuns în stare de groggy. A ajuns pănă acolo să se sfătuiască între patru ochi cu… Gigi Becali. În schimb, a întors spatele propriului electorat pentru a se înhăita cu partidul jet-urilor Nordis şi al cutiilor de pantofi. Care îi va întoarce repede spatele. O primă dovadă intoxicarea făcută de Grindeanu, dezvăluită de Becali, potrivit căreia Nicuşor Dan a avut o înţelegere cu George Simion. Iar marea „reuşită” a lui Dan, tot trăgând linii roşii în jurul AUR, a fost să-l ridice pe Simion pe soclu. Pe de altă parte, şi Dan şi Simion se închină la aceeaşi idioată icoană MAGA…












































Comentarii prin facebook