Arhiva pentru eticheta: psd

Editorial de Eugen Sasu

Asaltul asupra Casei Regale: au început in ’47, ii pun cruce in 2017?

Asaltul asupra Casei Regale: au început in ’47, ii pun cruce in 2017?

Îmi place să cred că am fost monarhist măcar din adolescență. Și credeam cu atâta naivitate că, odată ce-am dat de pământ cu comuniștii, după ’89 se va reveni la starea constituțională din 30 decembrie 1947, când regele Mihai a abdicat cu pistolul sovietic pe masă.

Alfred Simonis explica de ce nu scad banii la primarii: Un impozit mai mic aduce incasari mai mari!

Un deputat PSD de Timiș nu crede că bugetele de investiții ale primăriilor vor scădea chiar și cu 30%, din cauza reducerii cu 6 procente a impozitului pe venit. Ba dimpotrivă, susține Alfred Simonis, măsura va duce la creșterea încasărilor la bugetul de stat.

alfred simonis psd timis

Deputat PSD de Timis: Mi se par aberante protestele, romanii au votat modificarile Codului Fiscal

Protestele legate de modificările aduse Codului Fiscal nu au logică, cum nu are logică nici opoziția PNL față de relaxarea fiscală. Asta susține deputatul PSD de Timiș Alfred Simonis. El admite că nu e specialist în economie, dar nu i se pare normal să se iasă în stradă, când românii au votat aceste modificări la ultimele alegeri, via PSD.

Incepe lupta cu hotii. E vremea sa iesim in strada!

Nu am nicio îndoială că, după cum se comportă legislativ în ultima vreme, actuala majoritate parlamentară cheamă lumea în stradă. Nu știu dacă va fi o revoluție, o revoltă sau doar un protest feeric cu lanterne, dar este cât de poate de limpede că în următoarele două luni de iarnă în România se va întâmpla ceva.

Guvernul promite, fara termen, spital regional. PSD Timis se teme ca PNL ar putea bloca proiectul

Dacă spital regional n-avem, de ce n-am mai avea încă o promisiune? Guvernul a aprobat, în ultima ședință, o astfel de investiție la Timișoara, însă nu există niciun orizont de timp până la care aceasta ar putea trece de stadiul de vorbe. Punând cumva căruța înaintea boilor, PSD-iștii din Timiș se tem deja că liberalii ar putea bloca proiectul.

Robu: PSD boicoteaza cu nerusinare Timisoara, inca de pe vremea cand eram aliati

Timișoara este încetinită în dezvoltare de boicotul PSD, care acționează împotriva intereselor orașului de pe Bega încă de pe vremea USL. Și asta, doar pentru că primarul este liberal. Într-o postare pe Facebook, Nicolae Robu susține că printre proiectele cărora li s-au pus strâmbe se numără, spune acesta, Centrul Istoric sau Pasajul Michelangelo.

Robu, catre grupul PSD: Vreti razboi? Nicio problema! Marul discordiei este SDM

Război total în CL Timișoara, după ce, a doua oară în două săptămâni, proiectul prin care SDM ar fi trebuit să primească banii pentru încredințare directă întreținerea sistemului de management al traficului a căzut la vot. Primarul Nicolae Robu a vorbit din nou de boicot. Tot 13 voturi a adunat proiectul, la fel ca data trecută.

serban nicolae

Pentru PSD, luptatorii anticomunisti din munti au ramas tot criminali si banditi

Miile de partizani care și-au pierdut viața în munți sau beciurile Securității au lupat împotriva intereselor României. O spune senatorul PSD Șerban Nicolae, care a adăugat că Stalin și Churchill au fost la fel de criminali. Aleșii PSD s-au opus ca ziua de 26 octombrie să-i omagieze pe luptătorii anticomuniști din munți.

Top