Ce proiecte mai promite primarul Robu pentru 2019. Prima tranșă, publicată în prima zi a anului

Mai multe poduri noi sau reabilitate, câteva străzi modernizate, parcări supraetajate, două complexuri sportive, investiții în spitale. Sunt doar câteva dintre „bunătățurile”, 25 la număr, pe care primarul Nicolae Robu le promite timișorenilor perntru anul 2019.

În prima zi a anului, de dincolo de Oceanul Atlantic (Jamaica și Florida), primarul Nicolae Robu a făcut o listă cu investițiile pe care le va face municipalitatea în anul preelectoral 2019. O listă extrem de generoasă, pe care figurează însă și proiecte pe care le-a promis și în anii trecuți. Astfel că o nouă reportare pentru anul electoral 2020 nu ar fi imposibilă. Printre obiective figurează, de exemplu, construirea și reabilitarea a nu mai puțin de șapte poduri. De asemenea, șase bulevarde și străzi vor fi modernizate sau lărgite. În sfârșit, apar mult promisele de câțiva ani complexuri sportive de pe Calea Buziașului și Calea Lipovei. Anul trecut, în drum spre Viena, Robu dădea stadionul de 15.000 de locuri din Buziașului ca fiind finalizat. Nu lipsesc investiții în spitale, școli, parcări noi etc.

Lista completă cu cele 25 de promisiuni ale primarului:

 • Pasajul Solventul
 • Pasajul Consiliul Europei
 • Podul Jiul
 • Podul Ilsa
 • Podul Dragalina -reabilitare cu lărgire prin construirea a două noi tronsoane, unul de-o parte, altul de alta a celui actual (lucrare în derulare)
 • Podul Eroilor -reabilitare cu lărgire prin construirea a două noi tronsoane, unul de-o parte, altul de alta a celui actual (lucrare în derulare)
 • Podul Mihai Viteazul -reabilitare cu lărgire (încă neîncepută)
 • Str. Calea Bogdăneștilor -reabilitare/modernizare
 • Bd. Cetății -reabilitare/modernizare
 • Str. Gării -reabilitare/modernizare
 • Inelul 4: str. Grigore Alexandrescu (de pe Calea Torontalului până pe Calea Lipovei), str. Constructorilor (de pe Calea Lipovei până la UMT), str. Măcin, str. Avram Imbroane, str. Aleea Pădurea Verde, str. Behela, str. Ștrandului
 • Str. Mș. Constantin Prezan -lărgire la 4 benzi
 • Bd. Sudului -lărgire la 4 benzi
 • Parcări supraetajate în Cartier Calea Martirilor (2) și în Cartier Calea Lipovei (1)
 • Corpuri noi la Școala Generală nr. 30
 • Clădire cu demisol, parter și 6 etaje (deja în derulare) la Spitalul de Copii (etapa finală)
 • Clădire cu parter și 6 etaje la Spitalul Municipal
 • Maternitate cu parter și 6 etaje la Spitalul Municipal
 • Reabilitări și extensii la Spitalul de Boli Infecțioase (deja în derulare)
 • Complex Sportiv și de Agrement în Calea Lipovei
 • Complex Sportiv și de Agrement în Calea Buziașului
 • Reabilitare și supraetajare clădire istorică pe str. Vasile Alecsandri (deja în derulare)
 • Parcare subterană în față la Hotel Central
 • Piața Victoriei -înnoire rețele de utilități și repavare cu piatră naturală
 • Reabilitare/Extindere piste de biciclete
Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

Vasile Tonomat a spus: (ianuarie 2nd, 2019 at 14:13 )

Ati gresit titlul: corect gramatical este prominte nu promite!

leo di taio a spus: (ianuarie 2nd, 2019 at 16:47 )

Santem satui de MINCIUNILE acestui INCOMPETENT.La viitoarele alegeri VREM un alt primar.

anteconbega a spus: (ianuarie 3rd, 2019 at 10:36 )

Prost nu e cine promite, prost e cine îl crede!

antevonbega a spus: (ianuarie 3rd, 2019 at 19:06 )

F bine Robu, minte-i cu nerusinare. Le place! Inca putin si TM va ajunge un oras de duzina!

Nelu a spus: (ianuarie 3rd, 2019 at 20:16 )

Paia stea le-a promis si in ultimele doua campanii :)))
Parca zicea ca le-a realizat 500% :)))
acum le promite iarasi? hahahaha

anteconbega a spus: (ianuarie 4th, 2019 at 09:39 )

@Ante von Bega: Brava! O atitudine matură!

usl a spus: (ianuarie 14th, 2020 at 13:21 )

A trecut deja un an si e cam 1% facut din lista.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud

Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Nadejda Colesnicenco

După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important

Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Bucuria_Shoppingului_PO_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Ministerul Finanţelor Publice a lansat, din 1 iulie, în cadrul Programului Tezaur, o nouă emisiune de titluri de stat destinate exclusiv populației. Titlurile de stat sunt în forma dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Acestea au scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,25% și, respectiv,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, afirmă că primarul Nicolae Robu a fost umilit de liderii PNL de la Bucureşti, neavând niciun cuvânt de spus în privinţa managementului Aeroportului Internaţional Timişoara. PSD-istul crede că al doilea pas, după ce Marcel Vela şi-a pus un om de încredere la aeroportul timişorean, este fuziunea acestuia cu cel din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis: Umilință pentru Nicolae Robu. Baronul cărășan Vela impune noul director de la Aeroportul Timișoara.
Reacţia candidatului USR la Primăria Timişoara, Dominic Fritz, după ce Nicolae Robu a aruncat în aer Asociaţia Timişoara 2021 nu s-a lăsat mult aşteptată. Şi este una clară: Proiectul Timișoara – Capitală Culturală Europeană este al timişorenilor şi al României, nu pe persoană fizică. Situaţia actuală a proiectului, spune Dominic Fritz, este consecința modului defectuos...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz reacţionează după şedinţa board-ului TM 2021: Robu a distrus fotbalul timişorean, acum vrea să distrugă cultura
Şeful Inspectoratului General de Aviație din MAI, Dorel Grădinaru, a fost numit noul manager al Aeroportului Internaţional Timişora, în urma revocării din funcţie a lui Dan Idolu.  Cu toate că noul Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara a încercat să păstreze secretul în privinţa noului manager, afară a transpirat totuşi un nume. Este vorba...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se militarizează Aeroportul Timişoara? Generalul de brigadă din MAI, Dorel Grădinaru, este noul manager
Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
În prima şedinţă a noului Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara s-a luat decizia revocării din funcţie a managerului Dan Idolu. Acesta din urmă a anunţat că va da în judecată noua conducere a aeroportului. La ceva mai mult de două săptămâni scurse de la schimbarea Consiliului de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Idolu a fost schimbat de la şefia Aeroportului Internaţional Timişoara!
Un accident de circulaţie a avut loc în această după-amiază în localitatea Cenei, din Timiș. Două persoane necesită îngrijiri medicale după impactul dintre două autoturisme. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au intervenit la un accident rutier în localitatea Cenei. La locul intervenției s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident la Cenei cu două maşini implicate. Ambii şoferi au fost răniți/FOTO
O tânără de 27 de ani este acuzată că a pătruns pe geamul unei locuințe de pe strada Zurich din Timișoara și ar fi furat bunuri în valoare de 3.000 de euro. Aceasta a fost reținută pentru 24 de ore și introdusă în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. În 1 iulie, polițiștii de investigații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoaţă din locuinţe prinsă de poliţişti. A intrat pe geam şi a furat bunuri în valoare de 3.000 de euro dintr-o locuinţă din Timişoara
A venit vara, iar temperaturile sunt din ce în ce mai ridicate. Pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au câteva recomandări pentru voi, în această perioadă secetoasă, când orice scânteie poate provoca incendii devastatoare. În timpul perioadelor secetoase crește mult riscul de incendiu în zonele unde există vegetație uscată. Pompierii au câteva...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cresc temperaturile! Recomandările pompierilor din Timiș pentru a vă feri de incendii
Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Top