Un mort şi un rănit, într-un grav accident aproape de Timişoara. A intervenit şi un elicopter SMURD/FOTO

accident remetea

accident remetea

O persoană şi-a pierdut viaţa şi alta este grav rănită, în urma unui grav accident rutier, întâmplat la orele amiezii, între Remetea Mare şi Bucovăţ. La faţa locului s-a deplasat şi un elicopter SMURD.

Nu mai puţin de zece peroane, şase adulţi şi patru copii, au fost implicate într-un grav accident rutier, petrecut puţin după ora 12.00 în ziua de Crăciun. Două autoturisme s-au ciocnit într-o curbă aflată între localităţile Remetea Mare şi Bucovăţ, după ce unul dintre şoferi nu a adaptat viteza la situaţia virajului. În urma coliziunii, o persoană a murit pe loc, iar alta este grav rănită. Cei patru copii sunt răniţi şi au fost duşi la spital.

La faţa locului au ajuns un elicopter SMURD, un echipaj SMURD de tip B; patru ambulanţe SAJ; o autospecială de descarcerare şi alte forţe.

Update. Potrivit poliţiştilor ajunşi la faţa locului, cauza accidentului a fost neadaptare vitezei în curbă, pătrunderea pe sens opus a autoturimului cu nr. TM 12 RRZ, care a lovit frontal cu auto Skoda cu nr. TM 21 YAJ, care circula regulamentar.

A decedat chiar şoferul vinovat pentru producerea accidentului. Cu acesta în maşină mai erau doi adulţi şi doi copii, cu toţii fiind răniţi.

În cealaltă maşină erau trei adulţi şi doi copii, cu toţii fiind răniţi.

Cele nouă victime au fost transportate la spital, dintre care una cu elicopterul. Trei personae sunt rănite grav.

Traficul rutier a fost oprit pe acest drum.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

3 comentarii pentru acest articol

Stelu a spus: (decembrie 25th, 2019 at 13:41 )

Să mori în accident pe drumul dintre Remetea și Bucovat…. Ăsta este și el un indiciu asupra gradului de prostie al șoferilor români. E jale.

Sebas a spus: (decembrie 25th, 2019 at 14:43 )

@Stelu subscriu. Aici este vorba ca desi au permis de conducere, acesti soferi sunt defapt soferi-analfabeti.

Adrian a spus: (decembrie 25th, 2019 at 15:32 )

Este clar ca soferul Ford-ului nu stie sa abordeze o curba … si inca intr-o zona cu vizibilitate pana la capatul curbei.
Nu vreau a ma gandesc ce facea soferul asta de campie daca era in drum spre Semenic sau spre cascada Bigar …
Ori omora pe toata lumea ori facea pe el de frica si mergea cu 30 … 40 km/h ca toti timiseni care trec pe acolo.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top